Zimowa wyprzedaż
POWRÓT22-03-2022

Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni? Sprawdź, kiedy przestawiamy czas

Ostatnia zmiana czasu na letni miała nastąpić w 2021 r. Unijnego projektu wciąż nie udało się jednak wcielić w życie i już za kilka dni ponownie będziemy przestawiać zegarki. Dowiedz się, kiedy zmiana czasu wypada w tym roku.  


Kiedy przestawiamy czas?  

Przestawianie czasu obowiązuje w Polsce nieprzerwanie od 1977 r. I – jak wynika z komunikatu Ministerstwa Rozwoju i Technologii – najprawdopodobniej przez najbliższe cztery lata nic się w tej kwestii nie zmieni.  

Podobnie jak w niespełna 70 krajach na świecie, zmieniamy czas dwa razy w roku. W ostatni weekend października przesuwamy wskazówki o 60 minut do tyłu, przechodząc z czasu letniego na zimowy. Przejście na czas letni dokonuje się natomiast zawsze w ostatni weekend marca. Wtedy przestawiamy zegarki o godzinę do przodu.  

 Kiedy przestawiamy czas?

Kiedy zmiana czasu na letni w 2022 r.?  

Kiedy zmiana czasu na letni w 2022 r.?

Zgodnie z tą regułą zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w 2022 r. w nocy z 26 na 27 marca. Tradycyjnie operację tę wykonuje się z godziny 2.00 na 3.00. A to oznacza, że już niedługo czeka nas noc krótsza o jedną godzinę.  


Kiedy się przestawia czas w zegarkach? W jakich modelach jest to niezbędne?  

To, kiedy zmiana czasu wypada w tym roku, zapamiętaj szczególnie, jeśli dysponujesz zegarkiem, w którym godzina nie przestawia się automatycznie. Dotyczy to czasomierzy:  


  • elektronicznych,  
  • z mechanizmem kwarcowym, 
  • z napędem automatycznym, 
  • z ręcznym naciągiem.  
Kiedy się przestawia czas w zegarkach?


Casio Digital

Sposób zmiany czasu zależy od modelu. W zegarkach elektronicznych służy do tego specjalny tryb edycji godziny. W pozostałych – należy to zrobić, odpowiednio operując koronką. 


Zmiana czasu na letni nie powinna Ci natomiast zaprzątać głowy, jeśli masz smartwatch lub zegarek z synchronizacją radiową. W tych przypadkach przestawienie godziny nastąpi automatycznie.

Smartwatch Vector Smart

Czemu służy przestawianie czasu? Jakie ma wady i zalety? 

Pytaniu o to, kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni, coraz częściej towarzyszą rozważania na temat konieczności tego rozwiązania. W Polsce nie ma ono zbyt wielu zwolenników. W ankiecie przeprowadzonej przez Komisję Europejską aż 95% Polaków opowiedziało się za zniesieniem tego zwyczaju.  


Czemu służy przestawianie czasu? Jakie ma wady i zalety?

Jego wprowadzenie było motywowane przede wszystkim chęcią zmniejszenia zużycia energii, co miało się przełożyć na pozytywne skutki ekonomiczne i ekologiczne. Przestawienie godziny do przodu powoduje, że później zapada zmierzch, dłużej podejmujemy więc aktywność przy naturalnym świetle. Praktyka pokazuje jednak, że przy współczesnym trybie życia oszczędności są niemal niezauważalne.  


Przeoczyć nie da się natomiast trudności, jakie pociąga za sobą zmiana czasu na letni. Mowa tu nie tylko o dość oczywistym wyzwaniu logistycznym dla branż transportowej, kolejowej czy lotniczej. Wiosenne przestawianie czasu wprowadza zamieszanie w rytmie okołodobowym organizmu i jest dla niego znacznie dotkliwsze niż jesienna zmiana. Nawet przez tydzień mogą pojawiać się trudności z zasypianiem, spadki energii, poczucie rozdrażnienia czy problemy z koncentracją. 


Zmiana czasu na letni – jak się do niej przygotować?  

Zmiana czasu na letni – jak się do niej przygotować?

Chcesz tego uniknąć? Na tydzień przed tym, kiedy będzie zmiana czasu, zacznij wprowadzać drobne modyfikacje w codziennych nawykach. Przede wszystkim postaraj się każdego dnia kłaść i wstawać o 10 minut wcześniej niż poprzednio. Dzięki temu w dniu, kiedy przestawiamy czas, nie odczujesz skutków niedoboru snu.  


W dodatku, jeśli przed zmianą czasu z zimowego na letni masz wolną sobotę, zaplanuj ją aktywnie. Może wybierzesz się na spacer do lasu albo wycieczkę rowerową? Aktywność i większa dawka tlenu sprawią, że w sobotni wieczór łatwiej będzie Ci zasnąć i obudzić się rano wypoczętym.  


Pamiętaj przy tym o zasadach higieny snu, które w trudnym dla organizmu okresie, kiedy jest zmiana czasu, są szczególnie istotne. Lekkostrawna kolacja do 2-3 godzin przed snem, ograniczenie niebieskiego światła i zaciemnienie przewietrzonej wcześniej sypialni to podstawa zdrowego odpoczynku.