Zimowa wyprzedaż
<<   POWRÓT26-10-2022

Na której ręce nosi się zegarek męski i damski? Podpowiadamy, jak nosić zegarek

Zagadnienie, na której ręce nosi się zegarek, od lat stanowi temat wielu dyskusji. Jedno niepozorne hasło nagle otwiera nowe wątki. Istotne staje się już nie tylko to, na której ręce nosi się zegarek, ale również jak wysoko nosić zegarek czy jak łączyć bransoletę i zegarek. W dzisiejszym artykule rozwikłamy wszelkie wątpliwości dotyczące noszenia zegarków.


Na której ręce powinno nosić się zegarek?

Zegarek jest ponadczasowym dodatkiem, który łączy w sobie dwie bardzo ważne cechy. Przede wszystkim jest funkcjonalnym gadżetem, który umożliwia precyzyjne odmierzanie czasu, a przy tym posiada swój unikalny wygląd, przy pomocy którego możesz wyrazić swój charakter albo styl. Jednak pojawia się pytanie, na której ręce nosi się zegarek? Aby wyjaśnić tę kwestię, warto sięgnąć do historii XX wieku. Na samym początku stulecia zdecydowanie największą popularnością cieszyły się zegarki kieszonkowe. Stanowiły one jeden z najważniejszych atrybutów każdego gentlemana.

Zegarek Kieszonkowy


Czarny chronograf męski na bransolecie

Zegarki naręczne postrzegano wówczas jako akcesoria biżuteryjne, które przypisywano głównie kobietom. Sytuacja uległa zmianie wraz z nadejściem I wojny światowej. To, na której ręce mężczyzna nosi zegarek, zaczęło być efektem poszukiwania wygodniejszych rozwiązań. Okazało się, że zegarek naręczny jest znacznie praktyczniejszy niż jego kieszonkowy poprzednik. Ponadto fakt, na której ręce nosi się zegarek u mężczyzn, był podyktowany przede wszystkim praworęcznością albo leworęcznością. W pierwszym przypadku zegarek trafiał na lewy nadgarstek, natomiast w drugim na prawą rękę.


Dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce?

Już w poprzednim akapicie znalazło się wstępne wyjaśnienie tego, dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce. Jednak podany przykład wiązał się z okresem wojny, więc wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie, na której ręce nosi się zegarek u mężczyzn. Co ciekawe, poradniki savoir vivre nie precyzują tego, jak mężczyzna powinien nosić zegarek. Powszechnie przyjęło się, że dodatek jest zakładany na mniej eksploatowaną rękę. Przykładowo, dla praworęcznej osoby logicznym wyborem jest lewa ręka, bowiem w przeciwnym razie zegarek mógłby przeszkadzać np. podczas ręcznego pisania.

 Zegarek Certina męski na lewej ręce


Męski zegarek na czarnym pasku

Stosowanie tej zasady zapewnia wygodę, a przy tym sprawia, że zegarek jest mniej narażony na ewentualne porysowania czy drobne uszkodzenia mechaniczne. Warto też wspomnieć, że w latach 50. XX wieku przeważnie jedyną męską biżuterią były obrączki, które zakładano na prawą dłoń. W związku z tym, to na którym ręku nosi się zegarek, wynikało również z chęci zrównoważenia ozdób na obu dłoniach.


Kto nosi zegarek na prawej ręce? Co oznacza zegarek na prawej ręce?

Wiemy już, czemu zegarek nosi się na lewej ręce. Pozostaje jeszcze wyjaśnienie, co oznacza zegarek na prawej ręce. Nie będzie tu większym zaskoczeniem fakt, że ponownie kluczowe okazują się względy praktyczne. Głównie osoby leworęczne decydują się na zegarek na prawej ręce.

Zegarek damski na prawej ręce


Męski zegarek z czarną tarczą na prawej ręce

W ten sposób pragną one uniknąć zarysowania gadżetu, a przy tym jest to zwyczajnie wygodniejsze rozwiązanie. Przy poszukiwaniu wymarzonego modelu warto zwrócić uwagę na jeden drobny detal. Większość egzemplarzy jest projektowana tak, aby nakręcać je przy pomocy prawej dłoni. Znajdą się jednak również modele przystosowane specjalnie dla leworęcznych osób.


Na której ręce nosi się zegarek damski?

Na której ręce nosi się zegarek damski? Czy to, jak kobiety noszą zegarek różni się w czymś od użytkowania dodatku przez mężczyzn? Odpowiedź jest bardzo prosta, bowiem ponownie zasady savoir vivre nie dają tu jednoznacznych wskazówek. Oznacza to, że to, na której ręce kobieta nosi zegarek, jest wynikiem indywidualnych preferencji.

Damski zegarek na bransolecie


Damski zegarek na czarnym pasku

Przeważnie po raz kolejny najważniejsze znaczenie ma wygoda. Najczęściej leworęczne panie zakładają zegarek na prawy nadgarstek, a praworęczne kobiety decydują się na lewą rękę. Sprawia to, że kwestia, jak nosić zegarek damski, staje się banalnie prosta.


Na której ręce nosi się zegarek męski? Również w tej kwestii nie ma spisanych reguł, które narzucałyby, na której ręce powinno nosić się zegarek. Ponownie najważniejsze okazują się indywidualne preferencje oraz poczucie komfortu. 

Zegarek męski na czarnym pasku


Smartwatch męski do ćwiczeń

Warto jednak wspomnieć, że to, na której ręce nosi się smartwatch sportowy, podyktowane jest przede wszystkim wygodą. Gadżet nie powinien przeszkadzać w wykonywaniu ćwiczeń. Ma on być praktycznym dodatkiem, a nie utrudnieniem. Ponadto istnieje nieoficjalna zasada dotycząca tego, na którym nadgarstku nosi się zegarek z tzw. wyższej półki. Jeżeli gospodarz przyjęcia będzie witał gości prawą ręką, na której spoczywa zegarek, może to zostać odebrane za próbę wyeksponowania wysokiego statusu materialnego.


Jak nosić zegarek na bransolecie?

W kwestii doboru dodatków istotną kwestią jest nie tylko to, na której ręce nosić zegarek, ale również jak nosić zegarek na bransolecie. Wzrost popularności zegarków z bransoletą nastąpił nie tak dawno temu. Jeszcze w latach 60. XX wiekutego typu akcesoria były nazywane zegarkami narzędziowymi, a korzystały z nich głównie osoby, które w swojej pracy potrzebowały bardzo wytrzymałych zegarków. Współcześnie zegarki na bransolecie doceniane są nie tylko za swoją trwałość, ale także za walory estetyczne.

Zegarek męski na bransolecie


Elegancki zegarek męski na bransolecie

Większość modeli jest tworzona z wysokiej klasy stali nierdzewnej, która posiada dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Niezależnie od tego, kto nosi zegarek na prawej ręce, a kto na lewej ręce, konieczna jest wiedza, jak poprawnie dopasować zegarek z bransoletą. Najprostszym sposobem jest ubranie dodatku, a następnie opuszczenie ręki wzdłuż ciała. W takiej pozycji bransoleta nie powinna powodować ucisku, a jednocześnie nie może się przesuwać w dół dłoni więcej niż na odległość ok. 4-5 cm.


Jak wysoko nosić zegarek?

Wiemy już, czy można nosić zegarek na prawej ręce oraz na której ręce nosić zegarek damski. Jednak do wyjaśnienia pozostaje jeszcze kwestia, jak wysoko nosić zegarek. Po raz kolejny najważniejsza okazuje się funkcjonalność. Po założeniu zegarka wykonaj kilka prostych ruchów nadgarstka, tak aby sprawdzić, czy dodatek trzyma się na swoim miejscu.

Damski zegarek z kwadratową kopertą


Zegarek męski z czarną tarczą na bransolecie

Zegarek nie może uwierać, ale nie powinien też przesadnie opadać na dłoń. Najczęściej zaleca się, aby zegarek był oddalony od dłoni. Dzięki temu nie będzie krępował ruchów i przeszkadzał w codziennych czynnościach, np. przygotowywaniu posiłków albo pisaniu na klawiaturze. To, jak wysoko nosić zegarek, pozostaje więc kwestią wygody. Nieco inaczej jest w przypadku typowo biżuteryjnych zegarków na bransolecie. Jeżeli stanowią one element wieczorowej kreacji, wówczas mogą lekko opadać na dłoń.


Jak nosić zegarek do garnituru?

Zapewne wielu mężczyzn zastanawia się, jak prawidłowo nosić zegarek do koszuli i garnituru. Jest to połączenie, przy którym łatwo popełnić modowe faux pas. A więc jak nosić zegarek do garnituru? Podstawową zasadą jest schowanie zegarka pod mankietem koszuli. Dodatek powinien być widoczny wyłącznie w chwilach, gdy ręka jest zgięta np. przy przywitaniu albo podczas nalewania kawy. Nadmierne eksponowanie zegarka uważane jest za próbę chwalenia się drogim dodatkiem.

Zegarek męski na czarnym pasku do garnituru


Męski zegarek na pasku do koszuli

Jeżeli często zakładasz koszule, koniecznie zwróć uwagę na grubość zegarka. W takim przypadku polecane są zwłaszcza modele slim o cienkiej kopercie. Tego typu egzemplarze są wygodne w noszeniu i swobodnie mieszczą się pod mankietami koszuli. Pozostaje jeszcze wyjaśnienie kwestii, jak powinno się nosić zegarek w połączeniu ze spinkami do mankietów. Wówczas najlepszą opcją jest wybranie koperty oraz spinek o podobnej kolorystyce.


Jak nosić bransoletkę i zegarek?

Nie wyobrażasz sobie rezygnacji ze swojej ulubionej biżuterii, a może podoba Ci się modne zestawienie zegarka z bransoletkami? Wiemy już, na której ręce zegarek damski noszony jest najczęściej, ale pozostaje jeszcze znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak nosić bransoletkę i zegarek. W tym przypadku kluczowa okazuje się wielkość biżuterii. Niewielka i drobna bransoletka powinna być założona poniżej zegarka, z kolei miejsce masywnej ozdoby znajduje się nad zegarkiem. Na której ręce zegarek i bransoletka prezentuje się najlepiej? W tej kwestii masz pełną dowolność, a decydujące mogą być Twoje własne preferencje.

Zegarek damski Cluse i bransoleta


Zegarek damski na bransolecie  

To, na której ręce kobieta nosi zegarek nie jest tak ważne, jak dbałość o bezpieczeństwo gadżetu. Jeżeli marzy Ci się łączenie go z biżuterią, koniecznie zwróć uwagę, czy bransoletka nie posiada ostrych elementów, które mogłyby porysować albo uszkodzić zegarek. 


Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak nosić zegarek. Zdaje się, że teraz pozostaje już tylko wybór wymarzonego modelu, a spory ich zbiór znajdziesz na naszej stronie ZEGAREK.NET