POWRÓT25-01-2022

Na której ręce nosi się zegarek? Sprawdź, na której ręce nosić zegarek męski i damski

Wiele z Was zapewne zadaje sobie pytanie, na której ręce nosi się zegarek? Spór o tę zasadność spędza sen z powiek pasjonatom zegarmistrzostwa i savoir-vivre. Czy jednak jest się nad czym zastanawiać? Dzisiaj postaramy się rozprawić ze wszystkimi dylematami na temat tego, na której ręce prawidłowo nosi się zegarek.  Zegarek nosi się na prawej czy na lewej ręce? 

Niezależnie od tego, czy ubieracie swój czasomierz dla ozdoby, czy do celów bardziej praktycznych, należy przestrzegać kilku wyznaczonych i z góry nałożonych zasad mówiących na której ręce nosić zegarek. Najważniejszą z nich jest reguła, że należy zakładać czasomierz na niedominujący nadgarstek. Oznacza to, że jeśli jesteście praworęczni, to czasomierz założycie na lewą rękę, a jeżeli Waszą dominującą stroną jest lewa, to na prawej Na której ręce nosi się zegarek męski? Zacznijmy od szczypty historii 

Nie jest to jednak pobieżnie wymyślona zasada, która powstała tak naprawdę znikąd. Ma ona uzasadnione, logicznie podłoże i bogate tło historyczne. To, na której ręce się nosi zegarek określono już w okresie I Wojny Światowej. Jednak wtedy osoby ubierające czasomierze, a jednocześnie niepracujące w wojsku, lotnictwie, czy innych militarnych branżach postrzegane były za rozrzutne, a zegarek był jedynie zbytkiem.  

Jednak to właśnie podczas wojny odkryto, że czasomierz może być bardzo pomocny na polu bitwy. Sytuacja ta całkowicie zmieniła sposób postrzegania zegarków. Z fanaberii stały się one skuteczną bronią podczas planowania i określania czasu na froncie. To właśnie wtedy kieszonkowe zegarki, które ówcześnie uwielbiane były przez mężczyzn, porzucono w kąt. Były one zupełnie niepraktyczne i korzystanie z nich zabierało zbyt wiele czasu. Można zatem powiedzieć, że zegarki naręczne zrewolucjonizowały nie tylko podejście do mierzenia czasu, ale także usprawniły logistyczne działania na froncie.  

To, na której ręce nosi się zegarek u mężczyzny - żołnierza walczącego na froncie zależało od tego, która jego ręka była mniej narażona na uszkodzenie. To właśnie na niej zegarek był bezpieczniejszy, a korzystanie było bardziej intuicyjne. Jak widać, zasada ta przetrwała do dziś.  Jesteś leworęczny? Sprawdź, na której ręce nosić zegarek 

Zapewne nieraz słyszeliście, że noszenie zegarka na prawej ręce jest w złym guście. Zasady tego, na której ręce nosi się zegarek męski lub damski, powinny być dyktowane jedynie względami praktycznymi i wygodą. Zatem jeśli jesteś leworęczny i założysz swój czasomierz na dominującą, lewą rękę, możesz odczuwać niemały dyskomfort.

Zwłaszcza, jeśli lubujesz się w zegarkach na grubym pasu jak np. G-Shock albo na sporej bransolecie, np. z rodziny czasomierzy Tommy Hilfiger. Zegarek na lewej ręce będzie przeszkadzał w codziennych manualnych czynnościach, np. ręcznym pisaniu.  

Zegarek G-SHOCK Casio Solar  GST-B400-1AER


Zegarek Tommy Hilfiger Daniel 1710415

Co więcej, jeśli jesteście leworęczni i idziecie w zaparte nosząc zegarek na lewej ręce, musicie liczyć się z tym, że Wasz zegarek będzie zdecydowanie częściej narażony na uszkodzenia i zniszczenia.

Jako że spoczywać on będzie na dominującej stronie, pasek zegarka będzie się wycierać, a bransoleta szybciej pokryje się rysami. 


Pamiętajcie jednak o jeszcze jednej ważnej kwestii. To Wy tutaj jesteście panami własnego losu. Wy decydujecie o tym, czy Wam jest wygodnie, czy też nie. Jeśli preferujecie noszenie czasomierza na ręce dominującej — noście. Na decyzję odnośnie do tego, na której ręce się nosi zegarek, powinny wpływać jedynie względy praktyczne i własne poczucie estetyki. Zegarek to Wasz przyjaciel i sługa, ubierajcie go tak, jak żywnie Wam się podoba. Zasady savoir-vivre powiedzą Ci, na której ręce się nosi zegarek 

Niektórzy wzbraniają się przed noszeniem zegarka na prawej ręce i zasłaniają się kodeksem dobrego zachowania. Jednak czy savoir-vivre mówi coś na temat tego, na której ręce powinno się nosić zegarek? Nie. Figa z makiem. Jedyny zapis, który porusza kwestie związane z noszeniem ekskluzywnych czasomierza, a także drogiej biżuterii mówi, że należy ubierać je na nadgarstek, który mniej rzuca się w oczy. 

Dlaczego? A dlatego, że ubranie go na rękę, którą przywitamy gości, będzie symbolizowało snobistyczne zapędy i obnoszenie się ze swoim majątkiem.  Noś zegarek tak, jak Ci się żywnie podoba 

Noszenie zegarka ma być przyjemnością, a nie czynnością, która tylko dołoży Wam stresu. Zamiast martwić się, na której ręce nosi się zegarek damski, a na której męski uwolnijcie swoją głowę od tego dylematu. Czasomierz ubrany na Waszą prawą czy lewą rękę nikogo nie obrazi i nikomu nie wyrządzi krzywdy. Makijaż, dodatki, zegarek czy biżuteria Was nie definiują, w tych kwestiach możecie dać się ponieść fantazji.  

Zegarek Tommy Hilfiger Emerson - męski

Mamy nadzieje, że w tym artykule odpowiedzieliśmy na Wasze pytanie, na której ręce nosić zegarek, a także wyjaśniliśmy, czy noszenie czasomierza na prawej ręce jest niepoprawne. Skoro uwolniliśmy Waszą głowę od tego dylematu, przyszedł czas na kolejny, ważniejszy i znacznie przyjemniejszy, a mianowicie — jaki zegarek z naszego sklepu Zegarek.net wybrać? 


Odpowiedź na to pytanie znajdziecie zaczytując się w najnowszych artykułach przewodnika, a także przeglądając naszą bogatą ofertę. Zapraszamy i życzymy udanych zakupów!