POWRÓT19-08-2020

Prawy, czy lewy nadgarstek? Czyli jak nosić zegarek?

Na której ręce nosić zegarek? Debata na ten temat powraca niczym bumerang. I choć wiele osób doskonale wie, że lewy nadgarstek jest uważany za „oficjalnie właściwą” stronę do noszenia czasomierza, to jakie argumenty stoją po tej opcji? Czy zegarek na prawym nadgarstku będzie niewybaczalnym foux paux?Prawy, czy lewy nadgarstek? Krótka historia noszenia zegarka

Historycznie rzecz biorąc, mężczyźni używali zegarków kieszonkowych aż do początku XX wieku. Najczęściej chowali je po wewnętrznej stronie marynarki lub kamizelki. Modele na nadgarstkach zarezerwowane były wyłącznie dla kobiet. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać podczas I wojny światowej, gdy czasomierz był potrzebny do koordynowania działań wojennych. Wtedy też żołnierze zaczęli je nosić w skórzanych woreczkach, przypinanych do nadgarstków. Ze względu na to, że większość osób jest praworęczna — zegarki zakładano na lewy nadgarstek. W ten sposób urządzenie pozostawało mniej podatne na uszkodzenie. Co ciekawe, w latach 50. XX wieku dla zachowania równowagi w noszeniu biżuterii, mężczyźni nosili obrączkę na prawej ręce, a czasomierz na lewej. Dobrym zwyczajem było również trzymanie prawej dłoni w kieszeni podczas rozmowy. Tym samym czasomierz na lewym nadgarstku stanowił sygnał dla rozmówcy o stanie cywilnym. Osoby nie poddające się temu obyczajowi, były uważane za hipisów lub nieeleganckich mężczyzn.


Dlaczego łatwiej jest nosić zegarek na lewej ręce?

Stylowy zegarek Casio Vintage dla osób leworęcznych.
Ze względu na fakt, iż większość osób pozostaje praworęczna to automatycznie zakładają czasomierz na lewą rękę. Istnieje kilka praktycznych powodów wyjaśniających tę sytuację. Otóż noszenie zegarka na drugiej ręce sprawia, że jest on o wiele mniej narażony na różnego rodzaju uszkodzenia i przypadkowe zarysowania. W przeciwnym razie również mechanizm pozostawałby bardziej obciążony – gwałtowne ruchy mogłyby powodować wstrząsy mające negatywny wpływ na precyzyjne działanie mechanizmu. Ponadto podczas wykonywania czynności prawą ręką, możemy jednocześnie zerknąć na czasomierz i sprawdzić aktualną godzinę.W którym miejscu nosić zegarek? Nad nadgarstkiem, czy pod? Wewnątrz, czy na zewnątrz?

Wybór odpowiedniej ręki to nie wszystko. Wciąż pozostaje otwartym pytanie – w jaki sposób nosić zegarek? Najbardziej rozpowszechnioną praktyką jest trzymanie czasomierza na samym nadgarstku przy dłoni. I choć takie rozwiązanie może wydawać się korzystne dla samej prezentacji modelu, to ostatecznie jest ono mało praktyczne. Założony poniżej kostki egzemplarz będzie krępować ruchy naszego nadgarstka, a koronka nieprzyjemnie wbijać się w skórę. Bardziej praktycznym jest zatem noszenie zegarka powyżej. W ten sposób będzie on dobrze leżeć na naszej ręce, spełniając idealnie funkcję praktycznego i ozdobnego dodatku.
Zegarek Casio Edifice w sportowym stylu na srebrnej bransolecie dla osób leworęcznych.


Najbardziej popularnym sposobem noszenia zegarka jest oczywiście zakładanie go na zewnętrzną stronę nadgarstka. Wtedy też koperta i tarcza mają okazję pięknie się prezentować. Nie mniej, możemy spotkać osoby, które swój czasomierz noszą po wewnętrznej stronie. Dlaczego? Czy to jest błąd? Wybór ten podyktowany jest po prostu wygodą. Podczas wspinaczki górskiej lub prowadzenia pojazdu, łatwiej odczytamy godzinę z tak założonym zegarkiem. Nie musimy obracać nadgarstka, bo wystarczy jeden szybki rzut oka, by dowiedzieć się, która jest godzina.Zegarek dla leworęcznych

Diesel smartwatch idealny dla osób leworęcznych
Trzeba pamiętać, że noszenie zegarka ma być dla nas przyjemnością! Nie warto tutaj działać wbrew sobie. Jeżeli zatem jesteś osobą leworęczną i większość codziennych czynności wykonujesz lewą ręką, możesz ze spokojem nosić zegarek na prawej ręce. W ofercie marek wielokrotnie spotkamy modele z koronkami umieszczonymi po lewej stronie koperty. Znajdziemy je m.in. w ofercie zegarków Diesel, czy Casio. Taki układ pozwala na bezproblemowe użytkowanie urządzenia na co dzień. Świetnym wyborem dla osób leworęcznych pozostaną smartwatche z dotykowym wyświetlaczem, które można nosić zarówno na prawym, jak i lewym nadgarstku.Noś zegarek, jak tylko chcesz!

Niektórzy twierdzą, że istnieje psychologiczny powód noszenia zegarka na jednym z nadgarstków. Chociaż niektórzy twierdzą, że może to wskazywać na dominującą osobowość, roztargnienie lub inne ukryte znaczenie, to trudno uwierzyć w słuszność tych twierdzeń. Czas zaakceptować, że nie ma „właściwego” sposobu noszenia zegarka.
Orginalny zegarek Diesel na parcianym pasku z niebieską kopertą oraz srebrną tarczą dla osób leworęcznych.


Zegarek Diesel w czarnym kolorze dla osób leworęcznych.
Jeśli wygodniej leży na lewym nadgarstku, noś go tam, ale jeśli wolisz nosić go na prawym, zrób to. W tym celu nie ma ścisłych zasad, a są tylko praktyczne powody — ostateczna decyzja należy całkowicie do Ciebie!