POWRÓT16-06-2021

Zegarek – na której ręce powinno się go nosić? Sprawdź, jak się nosi zegarek

Zastanawiałeś się kiedyś, na której ręce nosi się zegarek? Wydaje się, że jest to kwestia indywidualna i zależna od użytkownika. Poza tym nie słyszymy oficjalnych komunikatów, na której ręce nosi się zegarek damski albo męski. Jest to bardzo intrygujące zagadnienie, bo na co dzień pewnie nawet się nad tym nie zastanawiamy. Na której ręce nosi się zegarek? Czy jest na to reguła?Na jakiej ręce nosi się zegarek?

Noszenie zegarka na konkretnej ręce zostało zweryfikowane podczas I Wojny Światowej. Do tego czasu prym wiodły modele kieszonkowe, które nie angażowały żadnej z dłoni. Pierwsze zegarki naręczne uważano za fanaberie i kolejny element kobiecej biżuterii. Podczas walki na froncie okazało się jednak, że modele naręczne są dużo bardziej użyteczne niż ich kieszonkowi poprzednicy. Żołnierze zakładali je na rękę, która była mniej narażona podczas walk, czyli lewą. Zapinanie zegarka na prawym nadgarstku mogło doprowadzić do jego szybszego zniszczenia.

Zegarek Timex TW2R64300 Mod 44Na której ręce nosi się zegarek damski?

Zegarek Timex TW2R36400 Transcend na czarnym skórzanym pasku

Czy płeć determinuje fakt noszenia czasomierza na konkretnej ręce? Na której ręce kobieta nosi zegarek? Mogłoby się wydawać, że są to trywialne pytania, na które odpowiedź sama się nasuwa. Prawda jest taka, że nie ma znaczenia, na której ręce kobieta nosi zegarek. Wszystko zależy od wygody i preferencji użytkowniczki. Czasomierz ma być funkcjonalny, więc jeśli właścicielka zegarka preferuje noszenie go na lewej ręce - niech to robi, jeśli woli zakładać go na prawy nadgarstek - również nie popełnia błędu.Na której ręce nosi się zegarek męski?

Podobna zasadna tyczy się męskich czasomierzy. Nie ma spisanych reguł, na której ręce nosi zegarek mężczyzna. Uzależnione może to być od modelu. Czasomierze sportowe nie mogą przeszkadzać w treningu, więc jeśli podczas ćwiczeń eksploatowana jest lewa ręka, lepiej jest założyć zegarek na prawą i odwrotnie. Jest jedna zasada, która dotyczy dobrego wychowania. Posiadając czasomierz z wyższej półki, który przykuwa wzrok, lepiej jest nie zakładać go na rękę dominującą, którą wita się gości. Ciągłe pokazywanie zegarka przy gestykulowaniu i podawaniu ręki może być odebrane jako nietakt i chęć podkreślenia statusu materialnego.

Zegarek Timex TW2R79800 Fairfield Supernova ChronoNa której ręce powinno się nosić zegarek?

Zegarek Timex TW2R36400 Transcend

W latach 50. większość mężczyzn była żonata i nosiła obrączkę na prawej dłoni. Z tego względu lewy nadgarstek zarezerwowany był dla czasomierza, by zachować równowagę z biżuterią. Noszenie zegarka na prawej ręce przewidziane było wyłącznie dla dzieci i osób nieeleganckich. W kręgach hipisowskich czasomierz na prawej ręce oznaczał homoseksualizm właściciela. Jakie zasady noszenia czasomierzy obowiązują dziś?


Poradniki savoir vivre nie dają odpowiedzi, jak się nosi zegarek. Powszechnie przyjęto, że czasomierz najlepiej jest zakładać na rękę mniej eksploatowaną podczas codziennych czynności, czyli zazwyczaj lewą. Wynika to z komfortu użytkowania, zegarek rzadziej narażony jest na zarysowania i zniszczenia. Większość użytkowników zakłada czasomierz na lewą rękę również dlatego, że mnóstwo modeli projektowanych jest w taki sposób, by nakręcać je prawą dłonią. Zapinanie zegarka na lewym nadgarstku jest więc praktyczniejsze.Czy można nosić zegarek na prawej ręce?

Noszenie zegarka na prawej ręce nie jest żadnym błędem. Jeśli z jakiegoś powodu jest to dla użytkownika wygodniejsze rozwiązanie - śmiało można z niego korzystać. Oczywiście zegarek na prawej ręce najczęściej dostrzeżemy u osób leworęcznych. Jak już wspomniano, nie ma jednak oficjalnych reguł, na którą rękę zakłada się zegarek.

Zegarek Casio Vintage BLACK AND GOLD WITH DIAMOND LIMITED