Zegarki Glycine Airman – stworzone przez pilotów
W 1953 roku Sam Glur, ówczesny dyrektor sprzedaży marki Glycine, podróżował służbowo po krajach dalekiego wschodu. Pozornie zwykły lot samolotem pasażerskim, z Bangkoku do Kalkuty, w żaden sposób nie zwiastował niezwykłych wydarzeń. W tamtych czasach procedury bezpieczeństwa były całkiem inne, dlatego Sam chcąc uprzyjemnić sobie długi przelot udał się na pogawędkę do kabiny pilotów. W trakcie dyskusji okazało się nagle, że nie ma na rynku czasomierza, który spełniałby wymagania pilotów, dlatego Sam wyciągnął kartkę i zaczął notować uwagi swoich rozmówców.


Trzeba w tym momencie wspomnieć, że zegarki lotnicze odgrywały wtedy kluczową rolę, pozwalając załodze samolotu na właściwą komunikację z lotniskami położonymi w różnych strefach czasowych. Stało się jasne, że potrzebny jest całkowicie nowy zegarek wyposażony w stop sekundę, 24 godzinną tarczę i blokowany, obrotowy bezel, służący jako zewnętrzna tarcza dla umożliwienia jednoczesnej kontroli dwóch stref czasowych. Kiedy notatki sama trafiły do siedziby manufaktury w Szwajcarii, odpowiedź pojawiła się niemal natychmiast – lada moment na rynku miał pojawić się całkowicie nowy zegarek Glycine Airman.
Szwajcarskie zegarki GMT
Niezwykłym aspektem kolekcji Glycine Airman jest fakt, że współczesne modele nie odbiegają znacznie od pierwowzoru. Nadal znajdziemy tu eleganckie zegarki dla pilota z charakterystycznymi 24-godzinnymi tarczami, choć ofertę rozszerzono też o modele ze standardową 12 godzinną. Niezależnie jednak od tego na jaki wariant się zdecydujemy, zegarki Glycine Airman zawsze wyposażone są w obrotowy, blokowany pierścień.


Co ciekawe, nadal wykonywany jest on zgodnie z oryginalnym patentem producenta z 1953 roku o numerze CH314050. To właśnie jemu czasomierze z tej wyjątkowej kolekcji zawdzięczają swój unikatowy wygląd, charakteryzujący się umieszczeniem dodatkowej koronki na godzinie 4. Przy jej pomocy możemy zablokować obrotowy pierścień na pozycji wskazującej czas w wybranej przez nas strefie.
Wspólnym elementem dla całej kolekcji jest też datownik oraz automatyczny mechanizm. W niektórych modelach istnieje możliwość kontrolowania dodatkowej strefy czasowej, przy użyciu specjalnej wskazówki znajdującej się na tarczy. Zgodnie z życzeniami pilotów, zadbano również o wysoką wodoszczelność wynoszącą aż 10 atmosfer oraz możliwość odczytywania wskazań w ciemności, dzięki obfitemu pokryciu indeksów oraz wskazówek masą luminescencyjną.
