Zegarki złote Aviator Moonflight
tel. 753 753 300

Zegarki Sturmanskie GAGARIN

0wyniki

Rosyjskie zegarki Sturmanskie

108 minut. Tyle czasu w przestrzeni kosmicznej odmierzył zegarek na ręku rosyjskiego astronauty, Jurija Gagarina, kiedy, jako pierwszy człowiek na świecie, podróżował po orbicie Ziemi. Miało to miejsce 12 kwietnia 1961 r., a czasomierzem, który mu towarzyszył podczas tej historycznej chwili, był rosyjski zegarek Sturmanskie. Pierwszy, naręczny model zegarka w kosmosie i wówczas jedyny, w całości zaprojektowany tak, żeby odmierzać czas w stanie nieważkości. Dla upamiętnienia tego wydarzenia marka Sturmanskie wydała limitowaną serię znakomitych zegarków, sygnowanych nazwiskiem kosmonauty.

FILTRY0

Sturmanskie Gagarin – rosyjski zegarek retro

Brak grawitacji, ogromne przeciążenia, turbulencje – z takimi zjawiskami musiał się mierzyć pierwszy zegarek w kosmosie. Żeby sprostać tym wymaganiom, moskiewscy inżynierowie zastosowali nowatorskie rozwiązania, polegające na zabezpieczeniu mechanizmu przed wstrząsami. Podczas lotu Gagarin miał na nadgarstku zegarek Sturmanskie, wyposażony w mechanizm z ręcznym naciągiem, oznaczonym jako 41M. Był jednym z pierwszych egzemplarzy z centralnym sekundnikiem, pochodzącym z pierwszej Moskiewskiej Fabryki Zegarków.
Interesująca koperta w zegarku Sturmanskie Gagarin.


Elegancki zegarek Sturmanskie gagarin na czarnym, skórzanym pasku.
Wówczas marka Sturmanskie produkowała mechanizmy 15 i 17-kamieniowe. Gagarin posiadał wersję z 17 kamieniami łożyskującymi, uzupełnioną o specjalny system, który zabezpieczał balans przed wstrząsami. Dwa dodatkowe kamienie służyły natomiast niwelowaniu luzów poosiowych koła wychwytowego. Obecne zegarki, wchodzące w skład limitacji o nazwie Sturmanskie Gagarin, nie stanowią reedycji tamtych modeli. Zdecydowanie jednak są to czasomierze, zachowane w stylistyce retro. Bardzo klasyczne, utrzymane przeważnie w stłumionych barwach, na skórzanych, bądź parcianych paskach. Limitowana kolekcja Sturmanskie Gagarin, to właściwie dwa typy zegarków. Pierwszy z funkcją podwójnego czasu i datownikiem oraz drugi, tradycyjny, bez datownika.



Sturmanskie Gagarin z funkcją podwójnego czasu

Modele z serii Gagarin, które zostały zaopatrzone w funkcję pokazywania aktualnej godziny w dwóch strefach czasowych, zostały zaprojektowane naprawdę widowiskowo. Szczegółem, który jako pierwszy zwraca na siebie uwagę, jest druga koronka, osadzona z boku koperty, na godz. 10. Służy ona do ustawiania czasu w drugiej strefie. Stalowa koperta ma 45 mm. Średnicy i 13 mm. Grubości, jest więc zatem masywna i świetnie się prezentuje na męskim nadgarstku.
Zegarki Sturmanskie Gagarin w kolorze niebieskim i czarnym


Zegarek Sturmanskie Gagarin w niebieskim olorze
Do tego zapewnia zegarkowi wodoszczelność na poziomie 100 m. Tarcza została ujęta w formie nakładających się na siebie pierścieni. Na każdym z nich widnieją inne indeksy. W centralnej części, tuż pod osią wskazówek, umieszczono nazwisko rosyjskiego kosmonauty. Na dekielku zegarka Sturmanskie Gagarin wytłoczono obraz Ziemi widziany z kosmosu oraz numer limitacji. Mocne, skórzane paski z charakterystycznymi przeszyciami po bokach, zapewniają trwałość oraz komfort użytkowania.



Sturmanskie Gagarin z logo Wojskowej Szkoły Lotniczej

Drugim typem zegarków, wchodzących w skład kolekcji Sturmanskie Gagarin, są modele bardziej tradycyjne, nasuwające jeszcze większe skojarzenia ze stylem vintage. Są bardziej dyskretne, mają nieco mniejsze i mniej masywne koperty, co w tym wypadku przekłada się na stopień wodoszczelności rzędu 50 m. Pod osią wskazówek umieszczono logo Wojskowej Szkoły Lotniczej, w której naukę w latach 50. XX w. pobierał Jurij Gagarin. W tamtym okresie absolwenci tej uczelni nagradzani byli zegarkiem Sturmanskie. Obecne, limitowane modele do złudzenia przypominają tamte właśnie czasomierze.
Lotniczy zegarek Sturmanskie Gagarin


Zegarki Sturmanskie Gagarin, to nie tylko gratka dla kolekcjonerów, to przede wszystkim doskonałej jakości zegarki klasyczne, utrzymane w stylistyce retro, oddające ducha Związku Radzieckiego z okresu podboju kosmosu.