Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Zegarki kwarcowe męskie

6902wyniki

Zegarki kwarcowe męskie

Choć zadanie jakie spełnia zegarek, jest dla każdego oczywiste, czasomierze potrafią różnić się od siebie w wielu płaszczyznach. W trakcie rozwoju chorologii powstało wiele sposobów na ich kategoryzację, z różnych punktów widzenia. Jednym z kluczowych podziałów, jakim możemy poddać zegarki męskie, jest podział ze względu na wykorzystany typ mechanizmu. Właśnie dlatego zebraliśmy w tej kategorii wszystkie kwarcowe zegarki męskie, wskazując na zalety i charakterystyczne cechy tego rozwiązania. 

FILTRY0

Dlaczego warto wybrać zegarki kwarcowe 

Dlaczego warto wybrać zegarki kwarcowe
Historia zegarmistrzostwa jest dosyć długa, a myśląc o zegarkach, myślimy zazwyczaj o czymś długowiecznym. Zegarki kwarcowe, choć z zewnątrz wyglądają dokładnie tak samo jak mechaniczne, są z nami jednak stosunkowo od niedawna. Pierwszy zegarek kwarcowy powstał bowiem w 1969 roku, czego następstwem była prawdziwa rewolucja w branży. Współcześnie zegarki z kwarcowym mechanizmem królują na sklepowych półkach, na co składa się kilka bardzo zasadnych kwestii, a które rozpatrzymy poniżej.



Precyzja zegarków kwarcowych 

Jeśli jest coś czego należy oczekiwać od zegarka to z pewnością jest to dokładność jego wskazań. Pragnienie stworzenia najprecyzyjniejszego narzędzia do wskazywania czasu jest od wielu lat domeną zegarmistrzów, inżynierów i konstruktorów. Zegarki kwarcowe podbiły świat właśnie dzięki zaskakująco wysokiej precyzji. Nawet najprostsze mechanizmy z kwarcem, notują odchylenia rzędu 15s miesięcznie, co znacznie przekracza możliwości tradycyjnych werków.
Precyzja zegarków kwarcowych



Bezobsługowość 

Zegarki kwarcowe, w przeciwieństwie do standardowych mechanizmów, napędzane są poprzez energię elektryczną. Rezygnacja ze standardowej sprężyny napędowej sprawiła, że do pracy mechanizmu potrzeba znacznie mniej ruchomych elementów, a rezerwa chodu wzrosła wykładniczo. Zegarek męski z kwarcowym mechanizmem pracuje na wymienialnej baterii średnio 2 lata, choć w ofercie niektórych marek jak Casio czy Citizen, pojawiły się modele pracujące na jednej baterii 10 lat, a nawet takie nie wymagające jej wymiany.

Bezobsługowość
Bezobsługowość w zegarkach Casio



Stosunek jakości do ceny 

Stosunek jakości do ceny
Przełomowy wymiar zegarków kwarcowych przejawia się przede wszystkim w ich stosunku jakości do ceny. Dzięki ich wynalezieniu czasomierze stały się znacznie tańsze i bardziej przystępny przeciętnemu użytkownikowi. Koszt wytworzenia podstawowego werku jest na tyle niski, że podstawowe modele kosztować mogą nawet kilkadziesiąt złotych. Nie oznacza to jednak, że mechanizm kwarcowy oznacza tani produkt, na rynku nie brakuje bowiem naprawdę zaawansowanych konstrukcji, które opiszemy w dalszej części.



Funkcjonalność 

Zastosowanie elektrycznego źródła zasilania otworzyło drzwi przed wszelkiego rodzaju elektroniką i układami scalonymi. Postępująca miniaturyzacja sprawia, że zegarki kwarcowe mogą być wyposażone w co raz bardziej zaawansowane narzędzia - od stoperów, poprzez termometry, na antenach radiowych kończąc.
Funkcjonalność



Rodzaje zegarków kwarcowych 

Rodzaje zegarków kwarcowych
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych mechanizmów, werki kwarcowe pomimo wspólnej podstawy mogą różnić się od siebie w sposób znaczący. Przez kilkadziesiąt lat doskonalenia technologii udało się stworzyć naprawdę tanie warianty, jak i bardzo zaawansowane, niezwykle precyzyjne i rozwinięte mechanizmy. Przed wyborem właściwego kwarcowego zegarka męskiego, warto przyjrzeć się nieco różnym możliwością, aby wybrać optymalne rozwiązanie.



Standardowy mechanizm kwarcowy 

Najbardziej popularne warianty kwarcowego zegarka, wyposażone są w najprostsze mechanizmy, za sprawą niezwykle niskich kosztów produkcji. To dzięki ich istnieniu możemy cieszyć się tak olbrzymim wyborem czasomierzy nawet w budżecie 100, 200 czy 500 złotych. Najczęściej nie oferują one żadnych dodatków, poza ewentualnym prostym datownikiem. Pomimo niskiej ceny i braku skomplikowania, zapewniają one wysoką precyzję, oscylującą wokół +/- 15 sekund na miesiąc.
Standardowy mechanizm kwarcowy



Mechanizm UHF – Bulova Precisionist 

Wynaleziony przez Bulovę mechanizm kwarcowy Precisionist sprawił, że wyposażone w niego czasomierzy stawały się najdokładniejszymi zegarkami naręcznymi na rynku. W przeciwieństwie do standardowego odchylenia 15 sekund na miesiąc, zegarki kwarcowe Precisionist notują odchylenie rzędu 10 sekund. Kluczem jest tutaj fakt, że odchylenie to notuje się nie w skali miesiąca, ale w skali roku! Efekt udało się uzyskać, dzięki prawie 10 krotnemu zwiększeniu częstotliwości drgania kryształu kwarcu, co przekłada się na znacznie lepszą precyzję i efekt płynącej wskazówki.

Mechanizm UHF – Bulova Precisionist
Mechanizm UHF – Bulova Precisionist na srebrnej bransolecie



Automatyczny zegarek kwarcowy – Seiko Kinetic 

Tak jak podstawowe zegarki kwarcowe odpowiadają klasycznemu, nakręcanemu werkowi, tak udało się stworzyć ich automatyczny wariant. Marka Seiko, będąca twórcą pierwszego kwarcowego modelu, stworzyła również technologię wykorzystującą wachnik znany z automatycznych modeli, do “nakręcania” akumulatora. Zasada działania jest w tym wypadku bardzo prosta. Umieszczony wewnątrz zegarka wachnik obracając się nie nakręca sprężyny, ale coś w rodzaju miniaturowego dynama, ładującego wbudowany akumulator. Taki zegarek kwarcowy przy regularnym noszeniu, nie będzie wymagał wymiany baterii, ani żadnego serwisowania nawet przez 50 lat.

Automatyczny zegarek kwarcowy – Seiko Kinetic
Automatyczny zegarek kwarcowy – Seiko Kinetic



Zegarki napędzane słońcem 

Kolejnym krokiem na drodze do stworzenia niewymagającego obsługi zegarka kwarcowego, było wprowadzenie przez marki Casio oraz Citizen, zegarków solarnych. Miniaturowe panele słoneczne montowane pod tarczą czasomierza pozwalają magazynować energię świetlną w akumulatorze. Dzięki panelom słonecznym, niewymagające wymiany baterii zegarki kwarcowe, mają jeszcze mniej ruchomych elementów.
Zegarki napędzane słońcem



Jak działa zegarek kwarcowy 

Jak działa zegarek kwarcowy
Zasada działania zegarka kwarcowego jest wbrew pozorom prosta, opierając się na zjawisko piezoelektrycznym. Kryształy kwarcu pod wpływem zasilania bateryjnego zaczynają drgać z niezwykłą równomiernością i częstotliwością 32768 Hz. Każde drgnięcie skutkuje wysłanie impulsu elektrycznego, który przepuszczalny jest przez niewielkie układy elektroniczne zwane dzielnikami. Dzielniki częstotliwości zmniejszają ją w piętnastu krokach, otrzymując jeden impuls na każdą sekundę. Z każdym impulsem następuje zmiana na wyświetlaczu cyfrowym lub przeskok wskazówki na analogowej tarczy. Dzięki wysokiej częstotliwości wyjściowej, zegarki kwarcowe są mniej wrażliwe na różnego rodzaju zaburzenia i świetnie nadają się do odmierzania mniejszych części sekundy.



Historia zegarków kwarcowych 

Współczesne zegarki kwarcowe męskie są czymś niemal oczywistym, ale proces ich narodzin wymagał odpowiedniej technologii i oczywiście czasu. Pierwsze zegary kwarcowe powstały w 1927 roku w Kanadzie, ale ich toporność i wrażliwość sprawiły, że znalazły swoje miejsce jedynie w laboratoriach. Nawet w początkowym stadium zdumiewały jednak swoją niesamowitą precyzją. W 1932 dzięki kwarcowym czasomierzom udało się w końcu zmierzyć tygodniowe zmiany w tempie obrotu Ziemi.

Aby poddać je procesowi miniaturyzacji, trzeba było poczekać na rozwój tanich półprzewodników i układów scalonych. Zegary kwarcowe zaczęły być ogólnodostępne w latach 60’ XX wieku, a w 1969 na rynku pojawił się pierwszy naręczny zegarek kwarcowy. Seiko Astron, bo tak nazywał się ten legendarny czasomierz, był początkowo dość drogi, ale zwiastował nadchodzące zmiany w branży. Po jego wprowadzeniu na rynek rozpoczęła się tak zwana kwarcowa rewolucja, która zakończyła istnienie wielu manufaktur i zepchnęła szwajcarskie zegarmistrzostwo z piedestału. Zegarki kwarcowe były w końcu 300 razy dokładniejsze i tańsze w produkcji, znacznie obniżając ceny czasomierzy na rynku.
Historia zegarków kwarcowych