Zastosowane rozwiązania wyprzedzały swoje czasy, były jednak jedynie pokazem możliwości japońskich inżynierów.
Gdy inni producenci wypuszczali rok po roku nowe generacje swoich smartwatchy, Casio powoli czyniło swoje zegarki urządzeniami połączonymi. Wynikało to z tego, że marka zdaje sobie sprawę z oczekiwań swoich klientów, którzy nie potrzebują rewolucji, a smartwatchy na których mogą polegać.
Polityka małych kroków była doskonale widoczna na przykładzie zegarków G-Shock. Nie dostały one systemu operacyjnego Wear OS, gdy tylko ten stał się dostępny. Japończycy najpierw dodali do pojedyńczych modeli G-Shocka, potem wprowadzili możliwość odbierania powiadomień ze smartfona.
Następnie doskonalili aplikację dostępną dla smartfonów z iOS i Android, która w pierwszych wersjach nie dawała zbyt wielu możliwości, poza łatwym i błyskawicznym nastawianiu czasu w posiadanym zegarku Casio.
Przez ponad 40 lat istnienia, projektanci Casio wypracowali unikalny styl G-Shock. Jest on łatwo rozpoznawalny i sprawia, że nie da się pomylić japońskich zegarków z żadnymi innymi.
Wyposażone w łączność Bluetooth modele przygotowywane są w tym samym stylu, dzięki czemu od razu zdradzają swoją nieprzeciętną trwałość i wysoką jakość, z których słyną smartwatche G-Shock. Funkcje smart nie grają tu pierwszej roli, dlatego ich oznaczenia są delikatne. Wśród modeli połączonych można znaleźć klasyczne Kostki nawiązujące do G-Shocka z 1983 roku i nowoczesne modele z metalowymi kopertami i bransoletkami.
Tak samo jak w przypadku pozostałych modeli, G-Shock w wersji smart produkowany jest w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki temu klienci o różnych gustach będą mogli wybrać wersję idealnie dopasowaną do swojego charakteru i stylu.
G-Shock debiutował w 1983 roku. Pierwszy, i wszystkie późniejsze modele, został stworzony w taki sposób by być wodoszczelny i odporny na upadki z wysokości 10 metrów (czyli z drugiego piętra).
Produkowane dziś modele G-Shock podążają tą samą ścieżką, a ponadto są zabezpieczone przed pyłem i kurzem, działaniem przeciążeń i długotrwałych wibracji. Do osiągnięcia trwałości potrzebne były zaawansowane materiały - między innymi tytan i włókno węglowe. a także zaawansowana inżynieria. Niektóre modele wyposażone zostały w szafirowe szkła, które są doskonale przejrzyste i odporne na zarysowania. Zastosowanie nowoczesnych sprawia też, że smartwatche G-Shock, nawet te największe, są niezwykle lekkie, a przez to wygodne w noszeniu.
Dziś każdy z produkowanych smartwatchy Casio G-Shock oferuje wodoszczelność do 200 metrów. Tak wysoka wartość odporności na wodę pozwala nie tylko pływać, ale także nurkować. Wiele modeli spełnia wymogi normy ISO dla smartwatchy do nurkowania!
Najbardziej rozbudowany wariant Casio G-Shock Frogman oferuje dodatkowe funkcje dla nurków. Smartwatch może mierzyć między innymi czas zanurzenia, a w pamięci przechować dane z 30 ostatnich nurkowań. Dodatkowo może też wyświetlać informację o aktualnych pływach. Aplikacja umożliwia przejrzenie zapisanych parametrów na ekranie smartfona.
W gamie G-shock oferowane są modele wyposażone w czujniki przydatne podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Są to:
Dane zebrane przez smartwatch G-Shock Triple Sensor i Quad Sensor, przydadzą się podczas wędrówek z dala od cywilizacji, nurkowania, wspinaczki wysokogórskiej lub lotów na paralotniach.
Po zakończeniu wyprawy najważniejsze dane będzie można przywołać z pamięci smartwatcha, by sprawdzić na jaką wysokość udało się wejść lub jak głęboko zanurkować.
Lista funkcji wbudowanych w smartwatche G-Shock jest bardzo długa. Wszystkie z nich są łatwe w obsłudze, dlatego są naprawdę przydatne. W smartwatchach G-Shock można znaleźć:
W kolekcji G-Squad marka oferuje smartwatch G-Shock z funkcją krokomierza i Bluetooth, który wyposażony został w funkcje pomagające monitorować postępy w treningach.
Modele G-Shock G-Squad zaprojektowano tak, by pomogły poprawiać efektywność treningów biegowych i ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Zawarto w nich akcelerometr i pomiar dystansu, które przy wykorzystaniu wbudowanego GPS lub tego ze smartfona, pozwalają obliczać przebyty dystans, tempo oraz prędkość.
Jako uzupełnienie smartwatcha i jego rozbudowanych funkcji, przygotowano aplikację G-Shock Move. Wspiera ona w codziennych ćwiczeniach i pozwala obserwować dane zebrane podczas treningów w przejrzysty sposób, ułatwiając zaplanowanie następnych aktywności.
G-Shock z GPS, czyli model GBD-H2000 z kolekcji G-Squad to prawdziwy sportowy smartwatch. Wbudowany GPS pozwala mu zmierzyć tempo biegu, przebyty dystans i wysokość pokonywanych podczas ćwiczeń wzniesień. Wbudowane czujniki optyczne umożliwiają zbieranie danych dotyczących tętna i natlenienia. Dzięki informacji o aktualnym tętnie właściciel wie, czy powinien ćwiczyć intensywniej by poprawiać kondycję, czy może zmniejszyć wysiłek, by uniknąć przetrenowania.
Smartwatch posiada też wbudowany krokomierz, który umożliwia obejrzenie wyników z ostatnich ośmiu dni.
Ujawniony w 2021 roku G-SHOCK GSW-H1000 to pierwszy super wytrzymały smartwatch Casio działający pod kontrolą systemu Wear OS, stworzonego do kontrolowania urządzeń typu wearables.
Poza trwałością model oferuje też pełne wsparcie Google - nawigację GPS ze wskazówkami, pomoc asystenta głosowego oraz informacje o powiadomieniach. Kolorowy wyświetlacz gwarantuje czytelność w słońcu i łatwość interpretacji prezentowanych informacji.
Casio jest jedną z firm, która od dekad doskonali technologię ładowania zegarków za pomocą światła słonecznego i sztucznego. Energia słoneczna jest darmowa i niewyczerpana, a dodatkowo łatwo dostępna w większości miejsc świata!
Dziś coraz więcej modeli G-Shock jest wyposażonych w technologię Tough Solar - wydajne ładowanie za pomocą światła. Dzięki temu zegarki i smartwatche są zawsze gotowe do działania i przyjazne dla środowiska. Nie wykorzystują trudnych w utylizacji baterii.
Coraz więcej produkowanych przez G-Shock zegarków powstaje z materiałów pozyskanych drogą upcyclingu. Do produkcji najnowszych modeli G-Squad wykorzystany został bioplastik powstały z biomasy roślinnej.
Bioplastiki są w 100% odnawialne, a ich produkcja wymaga wykorzystania mniejszej ilości paliw kopalnych niż w przypadku tworzyw PET i PP (Poliester o wysokiej gęstości i polipropylen). Sprawia to, że G-Shocki mają coraz mniejszy ślad węglowy, a w przyszłości ich obudowy nie będą leżeć na wysypiskach, a zostaną przerobione na nowe przedmioty.
Funkcjonalnością od lat obecną w większości modeli G-Shock jest czas światowy. Ta przydatna funkcja pozwala, po zakończeniu podróży między strefami czasowymi, szybko przestawić smartwatch na czas lokalny. Wystarczyło znać nazwę najważniejszego miasta strefy i kilka razy nacisnąć przyciski na boku koperty.
Smartwatche G-Shock są jeszcze wygodniejsze podczas podróżowania. Własciwą strefę czasową wybiera się w aplikacji na ekranie smartfona, a potem za pomocą łączności Bluetooth aktualizuje się ustawienia. W aplikacji zaprogramowano około 300 miast z całego świata, a dzięki szybkiemu wyszukiwaniu, łatwo znaleźć to, do którego się właśnie przybyło.