Żeby zrozumieć fenomen popularności zegarków z pulsoksymetrem, trzeba zastanowić się czym tak właściwie jest ta pokrętnie nazwana funkcja. Wiele osób myli pulsoksymetr z pulsomierzem, co wynika zapewne z faktu, że dopiero od niedawna funkcja montowana jest w urządzeniach codziennego użytku. W istocie pulsoksymetr jest znany już od dość długiego czasu jako niezbędny i standardowy przyrząd w opiece nad pacjentem. Choć może on też spełniać rolę zwykłego pulsomierza to jego głównym celem jest kontrola saturacji, czyli poziomu nasycenia krwi tlenem. Co niezwykle istotne smartwatch z pulsoksymetrem sprawdza saturację w sposób nieinwazyjny, poprzez emitowanie dwóch źródeł światła o różnej częstotliwości. Obecna we krwi hemoglobina inaczej absorbuje generowane przez światło promieniowanie, w zależności od tego czy transportuje tlen lub czy jest go pozbawiona. Dzięki temu zegarek z pulsoksymetrem może obliczać stopień nasycenia hemoglobiny tlenem, które powinno się mieścić w zakresie 95 – 99%. Warto pamiętać, że wynik ten może być nieco niższy na większych wysokościach.
Pomiar wykonany zegarkiem z pulsoksymetrem może ostrzec przed tak zwaną hipoksemią, czyli niedotlenieniem, które może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie, a nawet doprowadzić do śmierci. Właśnie dlatego tego typu rządzenia są powszechnie stosowane we wszelkiego rodzaju oddziałach ratunkowych, a nawet na salach operacyjnych. Smartwatch z pulsoksymetrem będzie więc świetnym dodatkiem dla wszystkich osób z chorobami układu krążeniowo-oddechowego, ale zdecydowanie nie wyczerpuje to jego możliwości. Z zalet zegarków z pulsoksymetrem równie chętnie korzystają w końcu pasjonaci sportów uprawianych na wysokościach. Podczas szybkiej wspinaczki lub czy zjazdu na nartach pomoże on zadbać nie tylko o nasze bezpieczeństwo, pozwalając sprawdzić, jak organizm reaguje na podejmowany wysiłek.
Smartwatche z pulsoksymetrem są urządzeniami bardzo nowoczesnymi, posiadającymi wiele dodatkowych zalet. Tradycyjny i najczęściej stosowany pulsoksymetr napalcowy nie oferuje w zasadzie nic poza możliwością mierzenia saturacji krwi. W przeciwieństwie do niego, smartwatch obdarzony tą funkcją, zapewnia dostęp do całego szeregu dodatkowych funkcji, a dzięki temu zawsze można mieć go w zasięgu nadgarstka.
Standardowe urządzenie służące do pomiaru saturacji krwi, wacha się w przedziale cenowym od 100 do 200 zł. Wbrew pozorom za te same pieniądze możemy nabyć podstawowy smartwatch, wyposażony w dokładnie te same możliwości, co pulsoksymetrem. Doskonałym przykładem są tutaj smartwatche Rubicon, które zapewniają dostęp do pulsoksymetru, już od nieco ponad 100 zł.
Niewątpliwą wadą zwyczajnego pulsoksymetru napalcowego, jest to, że stanowi on autonomiczne urządzenie. Przez to, jeżeli ktoś zmuszony jest do regularnego kontrolowania saturacji, staje się w pewnym stopniu jego więźniem. Smartwatch z pulsoksymetrem ma tutaj ogromną przewagę, głównie dzięki formie zegarka, który nosimy przez cały czas na nadgarstku. Dzięki temu zawsze znajduje się on w zasięgu ręki i nie trzeba martwić się o noszenie ze sobą dodatkowych urządzeń.
Pomimo tego, że smartwatch z pulsoksymetrem, jest najwygodniejszym sposobem posiadania urządzenia do mierzenia saturacji pod ręką, może on spełniać cały szereg dodatkowych funkcji. Nie chodzi tu bynajmniej jedynie o funkcję wskazywania czasu, ale również o dodatkowe możliwości, pochodzące z możliwości połączenia inteligentnego zegarka z telefonem.
Smartwatche z pulsoksymetrem to w pewnym sensie miniaturowe komputery, które posiadają naprawdę rozbudowany możliwości. Dzięki wbudowanemu procesorowi, mają one możliwość obsługiwania najróżniejszych aplikacji, a także komunikowania się z innymi urządzeniami. Dzięki temu smartwatch z pulsoksymetrem może stać się nie tylko dobrym gadżetem sportowym, ale również narzędziem usprawniającym planowanie dnia.
Nawet najbardziej podstawowe modele smartwatchy z pulsoksymetrem, wyposażone są w szereg dodatków pozwalających na dbanie o zdrowie w najróżniejszych wymiarach. Świetnym przykładem jest tutaj chociażby krokomierz, będący doskonałym narzędziem do mierzenia dziennej dawki aktywności, tak istotnej dla zachowania zdrowia. Dzięki możliwości dokonywania obliczać, smartwatch może od razu przeliczyć tą aktywność na ilość spalonych kalorii, poprawiając naszą świadomość co do bilansu kalorycznego. Świetnie sprawdza się to przede wszystkim w połączeniu z aplikacjami sportowymi, które pozwalają na przeprowadzanie profesjonalnych treningów z użyciem smartwatcha z pulsoksymetrem. Warto wspomnieć, że smartwatch może nam pomóc nie tylko w aktywności, ale także po niej, dzięki możliwości monitorowania jakości snu.
Smartwatche z pulsoksymetrem nadają się doskonale w roli kompanów codziennych wyzwań, dzięki rozbudowanym możliwościom planowania. Dzięki procesorowi, nasz inteligentny zegarek może w końcu nie tylko pokazywać czas, ale służyć jako zaawansowany planer. Pomaga w tym między innymi dostęp do kalendarza i ustawiania powiadomień na termin, a także możliwość ustawiania wielu alarmów i przypomnień na dowolną godzinę i datę. Dla wielu osób nieoceniona stanie się też możliwość sterowania muzyką i to bez konieczności sięgania po telefon. Połączenie Bluetooth pozwoli bowiem nie tylko na zmianę ustawień zegarka z poziomu telefonu, ale także na sterowanie aplikacjami telefonu z poziomu naszego nadgarstka.
Smartwatch z pulsoksymetrem to także doskonałe źródło informacji, które są dostępne w najwygodniejszej możliwej formie. Przy pomocy kilku dotknięć palcem, możemy zyskać dostęp do aktualnych prognoz pogodowych czy przejrzeć najważniejsze wydarzenia z całego świata. Co więcej, smartwatch pozwala również na odczytywanie wiadomości SMS, bez konieczności sięgania do kieszeni, co może okazać się nieocenione podczas różnego rodzaju spotkań. Większość modeli smartwatchy z pulsoksymetrem wyposażono także we wbudowany mikrofon, a nawet głośnik. Dzięki nim można nie tylko korzystać z komend głosowych, ale również prowadzić rozmowy telefoniczne, wprost z naszego nadgarstka.