Black Week 2022 promocje do -70%

Divery

Zegarki Diver bezsprzecznie zaliczane są do klasyki zegarmistrzostwa, a ich popularność nieustannie rośnie. Tego typu czasomierze cenione są nie tylko przez zawodowych nurków, ale również przez kolekcjonerów, za niesamowity wygląd i wkład w rozwój zegarmistrzowskiej sztuki. Divery obecne są z resztą ofercie niemal każdej globalnie szanowanej manufaktury, od Japonii po Szwajcarię i USA. W tej kategorii zebraliśmy dla was wszystkie zegarki tego typu, a w dalszej części artykułu wyjaśnimy ich fenomen, wywodzący się z ich niesamowitej historii.

czytaj więcej
SORTUJFILTRY0

Divery i ich wkład w zegarmistrzostwo 

Decydując się na zakup nowego czasomierza, wiele kwestii traktujemy w sposób oczywisty. Najlepszym tego przykładem jest bez wątpienia wodoszczelność, która współcześnie zdaje się nam nieodłącznym elementem każdego zegarka. Rzeczywistość bywa jednak całkiem inna, a sprawienie by jakieś urządzenie stało się niewrażliwe na zalanie, zdecydowanie nie należy do zadań prostych. Pojęcie wodoszczelności w zegarkach po raz pierwszy pojawiło się w umysłach projektantów w latach 20’, ale na dobre do zegarmistrzostwa, weszło dopiero z zegarkami dla nurków. Dzisiaj zegarki nurkowe lub po prostu Divery, wybierane są nie przez popularność eksplorowania głębin, ale ze względu na niezwykły styl, wytrzymałość i niezawodność.
Divery i ich wkład w zegarmistrzostwo


Współczesne divery - zegarki dla nurka... i nie tylko! 

Niezależnie od typu wybieranego zegarka czy zakresu cenowego, oczekujemy od czasomierza precyzji, komfortu i niezawodności. Zegarki dla nurków od podstaw zaprojektowane są tak, aby zagwarantować te wszystkie walory jednocześnie. Współczesne divery wykraczają poza standardową definicję narzędzia do pracy pod wodą i choć sam wygląd wydaje się charakterystyczny, ciężko o jednolitą definicję. Najprostszym rozwiązaniem jest więc podzielenie na zegarki w stylu diver oraz profesjonalne divery.

Divery profesjonalne 

Profesjonalny zegarek dla nurka i zegarek typu diver to dwie nieco inne rzeczy. Aby zejść z zegarkiem pod wodę w akwalungu, wystarczy wybrać model zachowujący 200m wodoszczelności. W przypadku profesjonalnych diverów, oprócz minimum 200m wodoszczelności potrzeba jeszcze kilku elementów. Wykonana z metalu koperta, musi posiadać obrotowy bezel, zakręcaną koronkę i bransoletę, lub pasek z materiału odpornego na działanie wody. Zegarki Diver wyróżniają się też charakterystycznym wyglądem tarcz, podyktowanym ich czytelnością w głębi. Wskazówki są najczęściej wyraźnie pogrubione, a pokryte masą luminescencyjną indeksy przyjmują najczęściej łatwe do rozpoznania, geometryczne kształty.
Divery profesjonalne


Zegarki typu diver 

W codziennej praktyce nurkowa stylistyka wystarcza, aby określić zegarek mianem “Divera”. Chodzi tu przede wszystkim o obrotowy bezel i metalową kopertę - pozostałe parametry nie są tutaj aż tak istotne. Zegarki typu diver często mają niespełna 50m wodoszczelności, a i bransoleta lub gumowy pasek nie są tutaj obowiązkowe. Obecnie Divery równie dobrze wpasowały się w wielkomiejski świat, jak w podwodne głębiny. Bardzo często nosi się je na paskach parcianych, a nawet skórzanych jako wspaniałe uzupełnienie modnej kreacji.
Zegarki typu diver


Dlaczego zegarki Diver są tak popularne? 

Dlaczego zegarki Diver są tak popularne?
Wyjście zegarków nurkowych poza wąskie grono potrzebujących ich specjalistów może wydawać się dziwne, szczególnie kiedy mówimy o wyjściu na świat mody. Jeśli idzie o Divery, pojęcia designu czy projektowania, są w zasadzie nieco abstrakcyjne. Ciekawy bezel czy masywna konstrukcja, nie są w końcu takie dla dobrego wyglądu. Zegarki dla nurków przybierały swoją charakterystyczną formę ze względu na warunki, w jakich musiały funkcjonować oraz zadanie, jakie miały spełniać. To niezwykle proste podejście sprawia jednak, że zegarki Diver są po prostu autentyczne, a tego co raz częściej poszukuje współczesny konsument. Czasomierz prosty, skupiony na swoim zadaniu i niezwykle odporny na wszystko co może się zdarzyć, zdaje się być doskonałym kompanem, w co raz bardziej zabieganym świecie.


Zegarki Diver – ikony popkultury 

Nie da się ukryć, że Divery najbardziej cenione są wśród mężczyzn i to z bardzo dobrego powodu. Ciężko wskazać na rodzaj czasomierza, który lepiej podkreślał by wspaniałe męskie cechy, jak odwaga i gotowość na każde wyzwanie. Nie bez powodu zegarki nurkowe trafiały na nadgarstki ikonicznych, męskich postaci filmowych, co jeszcze bardziej nakręciło popyt. Aby wymienić wszystkie występy filmowe zegarków typu diver, trzeba by poświęcić oddzielny artykuł. Starczy wskazać na takie tytuły jak “Głębia”, “Czas apokalipsy” czy “Wszystko stracone” - warto jednak przypomnieć przynajmniej niektóre z nich.


Ulubiony zegarek Jamesa Bonda 

Niezwykły wygląd zegarków do nurkowania przypadł do gustu ikonie męskości, jaką jest legendarny Agent 007. W różnych odsłonach filmowych przygód Jamesa Bonda, Divery pojawiały się na nadgarstku głównego bohatera - nawet w roli dodatków do garnituru. Wśród nich znalazły się między innymi zegarkiRolex, Omega, a także divery Seiko.
Ulubiony zegarek Jamesa Bonda seiko diver


Zegarki prawdziwych twardzieli 

Divery pojawiają się regularnie nie tylko w filmach z udziałem Jamesa Bonda. Tego typu czasomierze można znaleźć w najbardziej kultowych produkcjach akcji ostatnich dekad. Wystarczy wspomnieć modele Panerai noszone przez bohaterów obu części “Niezniszczalnych”. Jednym z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów modeli jest też Diver Seiko, który Arnold Schwarzenegger miał na sobie w filmie “Predator”.
seiko diver jako zegarki prawdziwych twardzieli


Cechy szczególne zegarków nurkowych 

Każdy rodzaj zegarków ma pewien zestaw cech, świadczący o ich wyjątkowości i przynależności do danej grupy - w przypadku diverów nie jest inaczej. Tym co zdecydowanie wyróżnia je na tle innych typów jest z pewnością fakt, że ich charakterystyczny wygląd podyktowany jest w całości funkcjonalnością. W zegarku nurkowym każdy detal ma olbrzymie znaczenie, dlatego warto poznać się z możliwościami, jakie owe detale oferują.

  

Pierścień antyrewersyjny

Pierścień antyrewersyjny lub obrotowy bezel to cecha wspólna zarówno zegarków w stylu nurkowym, jak i profesjonalnych diverów. Funkcja ta umożliwia ustawienie opisanej na bezelu skali w dowolnej pozycji, dzięki czemu łatwo kontrolować dokładny czas przebywania pod powierzchnią wody. Co ważne, bezel obraca się tylko w jedną stronę, co zabezpiecza przed przypadkowym przestawieniem jego pozycji. Niektóre divery mogą pochwalić się pierścieniem antyrewersyjnym umieszczonym pod szkiełkiem, który obracamy przy pomocy dodatkowej koronki.
Pierścień antyrewersyjnyMetalowa koperta 

Zegarki Diver wykonywane są przede wszystkim z odpornych na korozję metali. Podstawowym materiałem jest tu oczywiści stal 316L, choć zdarzają się też inne jak na przykład tytan. Metale są odporne na fizyczne uszkodzenia i trudno go odkształcić, dzięki czemu uszczelki stosowane w zegarkach nurkowych, mogą skutecznie chronić przed zalaniem. W niektórych modelach stosuje się dodatkowe wykończenie z materiałów sztucznych lub odpornej na zarysowania ceramiki.
Metalowa koperta


Czytelna tarcza 

W zegarkach dla nurków niezwykłą uwagę przywiązuje się do designu tarczy. Przejrzysty, pozbawiony zbędnych elementów cyferblat z wyraźnymi indeksami, jest nieodłącznym elementem praktycznie wszystkich diverów. Bardzo często stosuje się łatwe do rozpoznania indeksy w geometrycznych kształtach, które obficie pokrywane są masą luminescencyjną. Niektóre marki stosują też podświetlenie trytowe, świecące własnym promieniowaniem. Takie projektowanie tarcz diverów związane jest z faktem wykorzystywania ich pod wodą, gdzie widoczność i dopływ światła są znacznie ograniczone.
Czytelna tarcza


Zwiększona wodoszczelność 

Jak już wcześniej wspomniano, współczesne zegarki diver mają bardzo często modowy charakter i koncentrują się na wyglądzie czerpanym wymienionych wyżej cech. Jeśli chodzi jednak o profesjonalne zegarki do nurkowania, wysoka wodoszczelność jest zdecydowanie obowiązkowa. Wodoszczelne zegarki do nurkowania muszą zachowywać szczelność rzędu 20ATM, co odpowiada 200m zanurzenia. Dopiero taki poziom zapewnia możliwość zabrania czasomierza podczas nurkowania z akwalungiem.
Zwiększona wodoszczelność


Bransoleta lub pasek odporny na działanie wody 

ZegarekDiver, jak każdy inny czasomierz, noszony jest przede wszystkim na nadgarstku. Nieodłącznym elementem profesjonalnych diverów, jest wykorzystanie mocowania z materiałów odpornych na działanie wody. Tradycyjne paski ze skóry nie spełniają tej roli, ze względu na wyniszczające je nasiąkanie wodą. Właśnie dlatego popularnym rozwiązaniem są paski z kauczuku lub tworzywa sztucznego oraz bransolety z odpornego na korozję metalu.
Bransoleta lub pasek odporny na działanie wody


Autoryzowany punkt sprzedaży - pewne pochodzenie zegarków diver 

Zakupy w autoryzowanych punktach sprzedaży niesie za sobą wiele zalet, szczególnie jeśli chodzi właśnie o divery. Jako zegarki wodoszczelne, muszą one spełniać wysokie standardy nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz, by nie dopuścić do zalania mechanizmu w trakcie schodzenia pod wodę. Wiele marek fizycznie sprawdza rzeczywistą odporność na ciśnienie wywierane pod powierzchnią, zanim egzemplarz danego modelu trafi w ogóle do sprzedaży. Takich procedur próżno za to szukać w coraz powszechniejszych podróbkach.
Autoryzowany punkt sprzedaży - pewne pochodzenie zegarków diver


Wybierając towar z niepewnego źródłom nie tylko pozbawiamy się ochrony gwarancyjnej, ale narażamy się na zakup produktu, którego deklarowane parametry nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jako autoryzowany sprzedawca wielu marek, zawsze bierzemy odpowiedzialność za deklarowane parametry, obejmując każdy produkt gwarancją zapewnianą przez samego producenta marki. W sklepie internetowym zegarek.net korzystamy wyłącznie z oficjalnych źródeł dystrybucji, oferując wyłącznie produkty w 100% nowe i oryginalne.