Divery i ich wkład w zegarmistrzostwo
Decydując się na zakup nowego czasomierza, wiele kwestii traktujemy w sposób oczywisty. Najlepszym tego przykładem jest bez wątpienia wodoszczelność, która współcześnie zdaje się nam nieodłącznym elementem każdego zegarka. Rzeczywistość bywa jednak całkiem inna, a sprawienie by jakieś urządzenie stało się niewrażliwe na zalanie, zdecydowanie nie należy do zadań prostych. Pojęcie wodoszczelności w zegarkach po raz pierwszy pojawiło się w umysłach projektantów w latach 20’, ale na dobre do zegarmistrzostwa, weszło dopiero z zegarkami dla nurków. Dzisiaj zegarki nurkowe lub po prostu Divery, wybierane są nie przez popularność eksplorowania głębin, ale ze względu na niezwykły styl, wytrzymałość i niezawodność.
Współczesne divery - zegarki dla nurka... i nie tylko!
Niezależnie od typu wybieranego zegarka czy zakresu cenowego, oczekujemy od czasomierza precyzji, komfortu i niezawodności. Zegarki dla nurków od podstaw zaprojektowane są tak, aby zagwarantować te wszystkie walory jednocześnie. Współczesne divery wykraczają poza standardową definicję narzędzia do pracy pod wodą i choć sam wygląd wydaje się charakterystyczny, ciężko o jednolitą definicję. Najprostszym rozwiązaniem jest więc podzielenie na zegarki w stylu diver oraz profesjonalne divery.
Divery profesjonalne
Profesjonalny zegarek dla nurka i zegarek typu diver to dwie nieco inne rzeczy. Aby zejść z zegarkiem pod wodę w akwalungu, wystarczy wybrać model zachowujący 200m wodoszczelności. W przypadku profesjonalnych diverów, oprócz minimum 200m wodoszczelności potrzeba jeszcze kilku elementów. Wykonana z metalu koperta, musi posiadać obrotowy bezel, zakręcaną koronkę i bransoletę, lub pasek z materiału odpornego na działanie wody. Zegarki Diver wyróżniają się też charakterystycznym wyglądem tarcz, podyktowanym ich czytelnością w głębi. Wskazówki są najczęściej wyraźnie pogrubione, a pokryte masą luminescencyjną indeksy przyjmują najczęściej łatwe do rozpoznania, geometryczne kształty.
Cechy szczególne zegarków nurkowych
Każdy rodzaj zegarków ma pewien zestaw cech, świadczący o ich wyjątkowości i przynależności do danej grupy - w przypadku diverów nie jest inaczej. Tym co zdecydowanie wyróżnia je na tle innych typów jest z pewnością fakt, że ich charakterystyczny wygląd podyktowany jest w całości funkcjonalnością. W zegarku nurkowym każdy detal ma olbrzymie znaczenie, dlatego warto poznać się z możliwościami, jakie owe detale oferują.
Pierścień antyrewersyjny
Pierścień antyrewersyjny lub obrotowy bezel to cecha wspólna zarówno zegarków w stylu nurkowym, jak i profesjonalnych diverów. Funkcja ta umożliwia ustawienie opisanej na bezelu skali w dowolnej pozycji, dzięki czemu łatwo kontrolować dokładny czas przebywania pod powierzchnią wody. Co ważne, bezel obraca się tylko w jedną stronę, co zabezpiecza przed przypadkowym przestawieniem jego pozycji. Niektóre divery mogą pochwalić się pierścieniem antyrewersyjnym umieszczonym pod szkiełkiem, który obracamy przy pomocy dodatkowej koronki.
Metalowa koperta
Zegarki Diver wykonywane są przede wszystkim z odpornych na korozję metali. Podstawowym materiałem jest tu oczywiści stal 316L, choć zdarzają się też inne jak na przykład tytan. Metale są odporne na fizyczne uszkodzenia i trudno go odkształcić, dzięki czemu uszczelki stosowane w zegarkach nurkowych, mogą skutecznie chronić przed zalaniem. W niektórych modelach stosuje się dodatkowe wykończenie z materiałów sztucznych lub odpornej na zarysowania ceramiki.
Czytelna tarcza
W zegarkach dla nurków niezwykłą uwagę przywiązuje się do designu tarczy. Przejrzysty, pozbawiony zbędnych elementów cyferblat z wyraźnymi indeksami, jest nieodłącznym elementem praktycznie wszystkich diverów. Bardzo często stosuje się łatwe do rozpoznania indeksy w geometrycznych kształtach, które obficie pokrywane są masą luminescencyjną. Niektóre marki stosują też podświetlenie trytowe, świecące własnym promieniowaniem. Takie projektowanie tarcz diverów związane jest z faktem wykorzystywania ich pod wodą, gdzie widoczność i dopływ światła są znacznie ograniczone.
Zwiększona wodoszczelność
Jak już wcześniej wspomniano, współczesne zegarki diver mają bardzo często modowy charakter i koncentrują się na wyglądzie czerpanym wymienionych wyżej cech. Jeśli chodzi jednak o profesjonalne zegarki do nurkowania, wysoka wodoszczelność jest zdecydowanie obowiązkowa. Wodoszczelne zegarki do nurkowania muszą zachowywać szczelność rzędu 20ATM, co odpowiada 200m zanurzenia. Dopiero taki poziom zapewnia możliwość zabrania czasomierza podczas nurkowania z akwalungiem.
Bransoleta lub pasek odporny na działanie wody
ZegarekDiver, jak każdy inny czasomierz, noszony jest przede wszystkim na nadgarstku. Nieodłącznym elementem profesjonalnych diverów, jest wykorzystanie mocowania z materiałów odpornych na działanie wody. Tradycyjne paski ze skóry nie spełniają tej roli, ze względu na wyniszczające je nasiąkanie wodą. Właśnie dlatego popularnym rozwiązaniem są paski z kauczuku lub tworzywa sztucznego oraz bransolety z odpornego na korozję metalu.