Pierwszy zegarek kieszonkowy został stworzony w XVI wieku przez Petera Henlein'a. Szybko zyskał popularność wśród ówczesnej elity. Niedługo potem dołączono do niego ozdobny łańcuszek. Jak przystało na tamte czasy, zegarki były wykonywane ręcznie i przepięknie zdobione. Kobiety nosiły je zamiast naszyjników, Panowie dopełniali nimi codziennego, zawsze eleganckiego stroju. Dzisiejsze zegarki kieszonkowe powstają w szwajcarskich manufakturach, a ich kształty, wzornictwo i wykończenie nawiązują do zegarków minionej epoki. Zegarki kieszonkowe niewątpliwie tworzą niszę wśród wszystkich zegarków. Dla niektórych to przeżytek, dla innych luksusowy dodatek podkreślający zamiłowanie do rzeczy z duszą. Dlatego są to zegarki prestiżowe, które diametralnie różnią od technologicznych nowinek.

Zegarki kieszonkowe - jaka marka?

Prawdziwym liderem wśród producentów zegarków kieszonkowych jest Tissot. Marka znajduje się pod opieką Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego. Wieloletnie doświadczenie, a także rzetelność w projektowaniu mechanizmów sprawiło, iż zegarki firmy Tissot cieszą się popularnością na całym świecie. Modele oferowane przez markę Tissot to męskie zegarki w kolorze złota, lub srebra. Wiele z nich to zegarki mechaniczne, które wymagają ręcznego nakręcania. Nawiązują tym samym do tradycyjnych dzieł sztuki zegarmistrzowskiej. W serii Tissot Pendants znalazły się natomiast damskie zegarki w formie kulistego wisiora z pięknym kwiatowym ornamentem.

Zegarki kieszonkowe tworzy także marka Festina. Oferowane modele na łańcuszkach to zegarki kwarcowe, co sprawia, że mają znacznie niższą cenę.

Zegarki na łańcuszku - dla kogo?

Zegarki na łańcuszku są doskonałym pomysłem na prezenty biznesowe dla miłośników pięknego i zarazem starodawnego wzornictwa. Na pewno z tak prestiżowej biżuterii ucieszą się też mężczyźni bliscy naszemu sercu. Będzie to wyśmienity prezent dla taty z okazji dnia Ojca lub dla dziadka, który być może pamięta jeszcze zegarki na łańcuszkach z lat swojej młodości.

Warto zaznaczyć, że dawnej zegarki były personalizowanie. Wybrany dla siebie model znakowano na kopercie pięknymi stylizowanymi inicjałami. Zegarki miały specjalne miejsce w kształcie herbu, umieszczane na środku koperty wśród innych wzorów i faktur. Do dzisiaj twórcy zegarków zostawiają takie miejsce, my natomiast oferujemy laserowe grawerowanie zegarka, które da równie piękny efekt, jak dawniej. Zegarek przeznaczony, lub taki który nie ma miejsca na zewnętrznej stronie, grawerujemy także w środku. Możliwe jest więc umieszczenie dłuższej dedykacji. W razie pytań zawsze służymy pomocą. 

Zegarek kieszonkowy - jak go nosić?

Ze względu na specyficzny charakter zegarka kieszonkowego, zagadką może być sposób jego noszenia. Podpowiedź kryje się jednak już w samej nazwie. Do dzisiaj obowiązują te same zasady noszenia takiego zegarka jak dawniej. Zakładając kamizelkę pod marynarkę, zegarek na łańcuszku chowa się w specjalnie przeznaczonej dla niego kieszonce. Natomiast kółko od dewizki (łańcuszka) należy przypiąć do drugiego guzika od góry. Z kolei ubierając frak, dewizkę przypina się do lewego guzika od góry, sam zegarek musi być schowany wewnątrz kieszeni.

Dla osób, które odważnie łączą różne style na pewno przydatna będzie podpowiedź, że tajemnicza mniejsza kieszonka wszywana do jeansów, kiedyś służyła do noszenia zegarka kieszonkowego. Ponieważ pojawia się do dziś niemal w każdym modelu spodni, można z nimi zestawić zegarek kieszonkowy i stworzyć swój styl w westernowym klimacie.