Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Kiedy powstał pierwszy zegarek kieszonkowy? Historia zegarków kieszonkowych i propozycje nowoczesnych modeli

25-03-2021

Ludzie od zawsze interesowali się upływającym czasem i jego odmierzaniem. Historia zna wiele rodzajów zegarów, które powstawały na przestrzeni wieków. Pierwszymi urządzeniami odmierzającymi czas były zegary słoneczne i wodne, które pojawiły się przed wynalezieniem czasomierza mechanicznego (XIII w.). Jeden z najstarszych zegarów można podziwiać w katedrze w Salisbury. Jego budowę ukończono w 1386 roku. Model podaje czas, wybijając głośno godziny. W latach 40. XIV wieku narodził się szwajcarski przemysł zegarmistrzowski. Reformy Johna Calvina zakazujące noszenia biżuterii zmusiły jubilerów do rozszerzenia działalności i zajęcia się zegarmistrzostwem. Wydarzenia te sprawiły, że zaczęły powstawać pierwsze zegarki kieszonkowe, będące nowością na rynku. Z czasem stały się dobrami luksusowymi, pożądanymi przez bogaczy i wysoko postawione osobistości. Kiedy powstał pierwszy zegarek kieszonkowy? Zegarek kieszonkowy – historia i budowa pierwszych modeli  

Za prekursora zegarka kieszonkowego uznaje się Petera Henleina z Norymbergi, który w 1504 roku umieścił mechanizm sprężynowy w “przenośnym pudełku” - stąd nazwa “jajko norymberskie”. Regularna produkcja tego wynalazku rozpoczęła się w 1524 roku. Pierwsze modele miały kształt jajka i nie posiadały szkła, składały się z koperty i łańcuszka, czyli dewizki. Na początku czasomierze kieszonkowe były dość pokaźnych rozmiarów, więc nie mieściły się ani do kieszeni spodni, ani do kieszeni ubrania wierzchniego. Ponadto, pokazywały jedynie godzinę, pozostałe wskazówki dodano po jakimś czasie. Ponad 150 lat później, w 1675 roku, zegarki zaczęły przybierać inny kształt i wygląd, który znamy obecnie. W 1680 roku w czasomierzu zamontowano wskazówkę minutową, a 10 lat później - sekundową. Charles II z Anglii stał się popularyzatorem czasomierzy i sposobu ich noszenia w całej Europie i Ameryce Północnej. W tym czasie zegarki kieszonkowe posiadały już szkiełko i uważano je za towar luksusowy. Noszono je w kieszeniach marynarek, dlatego kształt zaokrąglono i nieco spłaszczono. Co ciekawe, ówczesnym czasomierzom brakowało dzisiejszej dokładności i potrafiły “zgubić” w ciągu doby kilka godzin. Rok 1750 okazał się przełomowy dla zegarków kieszonkowych. Dodano do nich tzw. wychwyt kołowy, który pozwolił na dokładniejsze pomiary czasu. Od tego momentu popularność czasomierzy stale rosła, zwłaszcza w Europie i Amerykach. Firma American Watch wyprodukowała w 1865 roku ponad 50 000 takich modeli.Zegarki kieszonkowe mechaniczne – niezawodne i unikalne    

Zegarki kieszonkowe mechaniczne jedyne w swoim rodzaju

Choć zegarki kieszonkowe na łańcuszku przestały być powszechnie używane, nadal mają ogromną wartość. Doceniają je przede wszystkim koneserzy i znawcy sztuki zegarmistrzowskiej. Zegarki kieszonkowe mechaniczne cieszą się uznaniem i prestiżem. Przykładem jest Tissot BRIDGEPORT LEPINE MECHANICAL - zegarek kieszonkowy szwajcarski charakteryzuje się okrągłą kopertą o szerokości 45 mm i grubości 10 mm. Poza tym posiada wodoszczelność na poziomie 30 m (3 bar) i rezerwę chodu 46 godzin. Srebrna, stalowa tarcza i biała koperta z czarnymi wskazówkami tworzą razem bardzo klasyczny i szykowny czasomierz. Mimo prostego designu, czasomierz jest niezwykle unikalny. 

 

Przeciwieństwem wspomnianego zegarka kieszonkowego jest Tissot SAVONNETTE MECHANICAL. Ten zegarek kieszonkowy męski posiada nietuzinkowy design. Nie można przejść obok niego obojętnie. Mechanizm zamknięty jest szczelnie w pudełku pokrytym złotymi wzorami. Mosiężna koperta w kolorze złota robi duże wrażenie. Srebrna tarcza ze złotymi ozdobnymi cyframi i delikatnymi wskazówkami sprawia, że zegarek mechaniczny kieszonkowy jest niezwykle szykowny i niepowtarzalnyDesign przywołuje na myśl styl retro, a zegarek bez wątpienia należy do kategorii produktów luksusowych.

Kieszonkowy zegarek Tissot SAVONNETTE MECHANICALZegarek kieszonkowy nowoczesny – doskonały pomysł na prezent  

Zegarek kieszonkowy Adriatica A1129.B324Q Quartz Classic

Czy zegarki kieszonkowe mogą być bardziej nowoczesne? Oczywiście! Nie da się ukryć, że czasomierz kieszonkowy kojarzy się przede wszystkim ze złotym modelem na łańcuszku. Producenci podążają jednak za trendami i potrzebami swoich odbiorców. Zegarek kieszonkowy Adriatica Quartz Classic (A1129.B324Q) nie przypomina stereotypowego czasomierza. Pierwszym elementem wyróżniającym ten model jest niestandardowy kształt koperty. Przypomina ona kwadrat o nieco zaokrąglonych rogach. Kolorem przewodnim produktu jest czerń, ale białe cyfry i wskazówki przykuwają uwagę. Taki zegarek kieszonkowy idealnie nadaje się na prezent. Z pewnością zaskoczy niejednego jubilata. Historia zegarka kieszonkowego pokazuje, że najważniejsza w tym modelu była wielkość, bo czasomierz musiał zmieścić się do kieszeni. Budowa zegarka kieszonkowego zmieniała się na przestrzeni lat, podobnie jak jego kształt. Nowoczesne zegarki kieszonkowe damskie i męskie potrafią zaskoczyć designem, ale nadal spełniają idealnie swoją funkcję. 


FILTRY0