Krok 1 – Inspiracja
Za każdym stworzonym dziełem kryją się inspiracja oraz jego wyobrażenie w głowie autora, kluczowe zarówno w świecie mody i architektury, jak i w świecie zegarmistrzostwa. Właśnie dlatego zegarki Michel Herbelin powstają początkowo na luźnej kartce papieru, na której projektant zapisuje co chce wyrazić nowym modelem i co inspiruje go do stworzenia nowego modelu.
Krok 2 – Kreacja
Kiedy projektant stworzy już zarys zegarka z rozległym opisem skojarzeń jakie ma on wywoływać, przechodzi się do następnego etapu, w którym niezbędna staje się burza mózgów. To właśnie na tym etapie cały sztab inżynierów i projektantów szuka kreatywnego sposobu na wyrażenie wizji głównego projektanta, przeobrażając go w pierwszy, poglądowy rysunek.
Krok 3 – Design
Kiedy znana jest już przykładowa bryła oraz symbolika stojąca za zegarkiem Michel Herbelin, pomysł przedstawiany jest kolejnemu projektantowi. Jego zadaniem jest dogłębne przestudiowanie wizji stojącej za nowym modelem i dopasowanie do wykonanego przez poprzedników zarysu takich aspektów, jak wysokość, średnica czy kolorystyka nowego zegarka.
Krok 4 – Rysunek Techniczny
Na tym etapie projekt zegarka Michel Herbelin trafia wreszcie w ręce wykwalifikowanego zegarmistrza i to nie byle jakiej specjalizacji. Inżynier odpowiedzialny za konstrukcję mechanizmów otrzymuje wszystkie wytyczne projektantów i dostosowuje je do technicznych wymagań. Celem jest jak najwierniejsze odtworzenie początkowej wizji, zakończone sporządzeniem fachowego rysunku technicznego.
Krok 5 – Prototyp
Gotowy rysunek techniczny przekazywany jest do zegarmistrza rzemieślnika, którego celem jest stworzenie prototypu. Niezwykle ważne na tym etapie jest dobór wyłącznie najbardziej doświadczonych pracowników, którzy tworząc samodzielnie rzeczywisty zegarek, będą w stanie wychwycić wszelkie trudności, jakie mogą pojawić się w trakcie produkcji. Prototyp zegarka Michel Herbelin jest oczywiście wielokrotnie modyfikowany tak, aby odpowiadał on początkowym założeniom projektantów.
Krok 6 – Dopasowywanie i inspekcja
Po opracowaniu całego procesu produkcyjnego przychodzi czas na jego realizację. Zanim zegarki Michel Herbelin zostaną złożone w całość i uruchomione, niezbędne jest jednak sprawdzenie spasowania poszczególnych elementów. Proces ten ma niebagatelne znaczenie dla długowieczności czasomierza oraz zabezpieczenia mechanizmu.
Krok 7 - Składanie i rozruch
Po sprawdzeniu wszystkich elementów przychodzi oczywiście czas na złożenie czasomierza. Zegarki Michel Herbelin są ręcznie składane przez własnych rzemieślników marki, którzy zamieniają pojedyncze elementy w jedną spójną całość. To właśnie na tym etapie następuje magiczny moment uruchomienia mechanizmu, co staje się symbolicznym momentem jego narodzin.
Krok 8 – Sprawdzenie wodoszczelności
Kiedy Michel Herbelin projektował swój pierwszy czasomierz, mało kto oczekiwał od zegarka jakiejkolwiek wodoszczelności. Dziś jednak ochrona przed wodą jest absolutnym standardem, dlatego francuska manufaktura dogłębnie sprawdza każdy egzemplarz, pod kątem deklarowanej wodoszczelności.
Krok 9 – Mocowanie paska
Choć koperta stanowi oczywiście najważniejszy element każdego zegarka, to żaden z nich nie obejdzie się bez czegoś co przytwierdzi ją do naszego nadgarstka. Kiedy zegarek Michel Herbelin otrzyma pasek lub bransoletę odpowiadające projektowi czasomierza, staje się autonomicznym i gotowym do sprzedaży produktem.
Krok 10 – Testy operacyjne
Pomimo tego, że na każdym etapie produkcji zegarkom Michel Herbelin towarzyszą najlepsi zegarmistrzowie, ostatnim etapem pozostaje funkcjonalny test każdego czasomierza. Wykwalifikowani eksperci sprawdzają więc ostatecznie jakość oraz działanie wszystkich elementów, aby zagwarantować, że zegarek Michel Herbelin trafi na nasz nadgarstek w nieskazitelnej formie.