Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Kieszonkowy zegarek Władysława Szpilmana wystawiony na aukcję!

18-09-2020

We wtorek 22 września, w największym polskim domu aukcyjnym, odbędzie się naprawdę wyjątkowa licytacja. Pod przysłowiowy “młotek” wystawione zostaną pamiątki po wybitnym pianiście, Władysławie Szpilmanie. Wśród licznych przedmiotów, szczególnym zainteresowaniem cieszą się trzy – pianino, wieczne pióro i zegarek kieszonkowy Omega. Tego typu czasomierze zostały niemal wyparte przez zegarki na rękę, ale nie oznacza to, że zniknęły one z rynku. W tym artykule przybliżymy wam, dlaczego ludzie pokroju Władysława Szpilmana sięgali właśnie po zegarki kieszonkowe, a także przedstawimy niewątpliwe walory modeli na łańcuszku, które znajdziecie również w ofercie naszego sklepu.Zegarek kieszonkowy Władysława Szpilmana

Sławny kieszonkowy zegarek Władysława Szpilmana


Wykonany w 1934 roku kieszonkowy zegarek Omega w stylu Art Deco został kupiony przez kompozytora, kiedy ten rozpoczął występy jako zawodowy pianista. W przedwojennym okresie lat 30’ zegarki z dewizką w kolorze złotym, stały się prawdziwym hitem i świadczyły o statusie właściciela. Za radą swojego przyjaciela, Władysław Szpilman zdecydował się jednak na srebrny wariant, który był bardziej odpowiedni ze względu na jego młody wówczas wiek.
Zegarek kieszonkowy Władysława Szpilmana


Zegarek kieszonkowy Władysława Szpilmana zegarek Omega
Od tej chwili zegarek kieszonkowy Szpilmana towarzyszył mu nie tylko podczas koncertów, ale również przez cały czas trwania wojny, co osobiście potwierdziła żona kompozytora, Halina Szpilman.


Niegdysiejszy symbol elit jakim był zegarek kieszonkowy, stracił nieco na popularności, co współcześnie można wykorzystać na swoją korzyść. Tego typu czasomierze są nie lada gratką dla kolekcjonerów, ale również wspaniałym sposobem na wyróżnienie się z tłumu w trakcie specjalnych okazji. Zegarek na łańcuszku idealnie sprawdza się bowiem do garnituru, a w przypadku kobiet może stać się unikatowym i przyciągającym uwagę wisiorkiem.
Niegdysiejszy symbol elit jakim był zegarek kieszonkowy marki Omega
Szwajcarskie zegarki z dewizką dla każdego w kolekcji Tissot T-Pocket 

Choć przygotowaliśmy dzisiaj kilka marek oferujących kieszonkowe zegarki na łańcuszku, nie mogliśmy rozpocząć przeglądu od innej marki. Specjalna kolekcja, a raczej cała rodzina kolekcji Tissot T-Pocket zawiera w sobie wyłącznie zegarki z dewizką, we wszystkich tradycyjnych wariantach. Do wyboru mamy nie tylko podobne do licytowanej Omegi czasomierze w stylu Art Deco, ale również piękne, bogato zdobione perełki. 


Bądź jak Szpilman z zegarkiem  Tissot Lepine

Sądząc po wyglądzie zegarka jaki wybrał sobie w 1934 roku Władysław Szpilman, kolekcja Tissot Lepine z pewnością przypadła by mu do gustu. Należąca do rodziny Tissot T-Pocket seria, wykonana jest tym samym językiem stylistycznym co wystawiony na aukcję czasomierz. Wystarczy z resztą spojrzeć na srebrny model Tissot T82.6.554.12 lub złoty Tissot T82.4.550.12.
 Bądź jak Szpilman z zegarkiem Tissot LepineTissot T82.4.550.12


Szwajcarski zegarek Tissot w srebrnym kolorzeTissot T82.6.554.12
 
Tak jak zegarek Władysława Szpilmana, charakteryzują się one niezwykłą prostotą podporządkowaną ich funkcjonalności. Wyraźne, arabskie indeksy, liściowe wskazówki i pozbawiona przykrywki tarcza o dużej średnicy, zapewniają im perfekcyjną czytelność. Na deklu obu modeli, tak samo jak w wystawionym na aukcję zegarku, widnieje prosty, giloszowany wzór.Bogactwo zdobienia i kunszt zegarmistrzostwa

Zegarki kieszonkowe nie ograniczają się jednak do minimalizmu. Ich spora powierzchnia daje w końcu spore pole do popisu, szczególnie, jeśli chodzi o zegarek z przykrywką. W kolekcji Tissot Savonnette znajdziemy na to wiele dowodów, chociażby w postaci zegarka Tissot T83.8.450.82. Ten przepiękny, mechaniczny zegarek kieszonkowy, jest wspaniałym przykładem jak luksusowo prezentują się czasomierze na łańcuszku. Przykrywka przyozdobiona jest wspaniałym ornamentem naniesionym na giloszowaną powierzchnię, którego efektywność potęguje wykorzystanie bikoloru. Po otwarciu, naszym oczom ukazuje się przepiękna biała tarcza ozdobiona delikatnym wzorem, komponująca się z indeksami i wskazówkami w stylu retro.
Bogactwo zdobienia i kunszt zegarmistrzostwaTissot T83.8.450.82
 Zegarek kieszonkowy w formie wisiorka dla niej

W rodzinie Tissot T-Pocket znalazła się też specjalna oferta dla kobiet, pod postacią serii Tissot Pendants. Przyglądając się zegarkom w tej kolekcji, można śmiało powiedzieć, że należy zaliczyć je do rodzajów biżuterii. Niewielka metalowa kulka, jak w modelu Tissot T81.6.220.96, skonstruowana została w taki sposób, by zegarek wyglądał jak wisiorek. Przepiękna zdobiona powierzchnia prezentuje się fenomenalnie, a zawieszona na szyi nie zdradza ukrytego wewnątrz czasomierza.
Zegarek kieszonkowy w formie wisiorka dla niejTissot T81.6.220.96


Dzięki odpowiedniemu wyważeniu, po obróceniu kuleczki samoczynnie odsłania się niewielki zegarek z tarczą wykonaną z masy perłowej. Wisienką na torcie w iście szwajcarskim stylu, jest bez wątpienia indeks na godzinie 12, wykonany z prawdziwego diamentu. Kolekcja Tissot Pendants to doskonały pomysł na wyjątkowy prezent dla niej i pokaz wszechstronności, jaką oferują zegarki kieszonkowe.Zegarki kieszonkowe w japońskim wydaniu

Choć Władysław Szpilman postawił na zegarek szwajcarski, nie oznacza to, że zegarki kieszonkowe wytwarzane są wyłącznie przez marki z kolebki zegarmistrzostwa. Japończycy od lat radzą sobie w branży niemniej dobrze, również w kategorii zegarków mechanicznych. Marka Orient znana jest ze swojego uwielbienia do klasycznych modeli, od kilku dekad tworząc wspaniałe czasomierze in-house. Oznacza to, że zegarki Orient są w 100% projektowane i wytwarzane we własnej manufakturze, co współcześnie należy raczej do rzadkości. 


Model Orient FDD00002W0 to wspaniały przykład japońskiego wzornictwa, zaaranżowanego w zegarku kieszonkowym. Tradycyjny, nakręcany mechanizm z 40 godzinną rezerwą chodu, charakteryzuje się naniesionym na tarczę wskaźnikiem rezerwy chodu. Dodaje on czasomierzowi nieco charakteru i wspaniale komponuje się z delikatną fakturą cyferblatu. Intensywnie czarne, liściowe wskazówki doskonale pasują do rzymskich indeksów, podkreślając starodawny charakter tego modelu.
zegarek kieszonkowy marki Orient w japońskim wydaniu Orient FDD00002W0Zegarki kieszonkowe za niewielkie pieniądze

Patrząc na przedstawione wyżej modele, można odnieść słuszne wrażenie, że zegarki kieszonkowe mają obecnie luksusowy charakter. Nie oznacza to jednak, że ich wspaniały wygląd musi drogo kosztować, co pokażemy na poniższych przykładach.Zegarek szwajcarski Adriatica do 500 zł


Zegarek szwajcarski Adriatica do 500 złAdriatica A1129.B324Q
W rozsądnym budżecie możemy znaleźć między innymi oryginalny zegarek Swiss Made. Za mniej niż 500 zł, można zakupić zegarek Adriatica, wykonany w naprawdę ciekawej stylistyce. Model Adriatica A1129.B324Q nie tylko wywodzi się ze Szwajcarii, ale pozwala wyróżnić się jeszcze mocniej, dzięki bardzo nietypowej stylistyce. Wykonany ze stali czasomierz jest w całości czarny, a jedynymi kontrastującymi elementami są skąpane w bieli wskazówki oraz arabskie indeksy. Jeśli zależy wam więc na zegarku w dobrej cenie i z dobrym pochodzeniem – zegarki Adriatica będą bardzo słusznym wyborem.Brytyjskie zegarki Sekonda za nieco ponad 200 zł

Chyba nic nie kojarzy się bardziej z Londynem w okresie międzywojennym niż panowie przechadzający się w melonikach, z zegarkami na łańcuszkach. Nic dziwnego, że brytyjska marka Sekonda chętnie odwołuje się do tej tradycji i za nieco ponad 200 zł, oferuje szereg ciekawych modeli kieszonkowych. Przykładem może być pięknie zdobiony zegarek Sekonda SEK.3798.
pięknie zdobiony zegarek Sekonda SEK.3798Sekonda SEK.3798


Wyjątkowy model Sekonda SEK.1110Sekonda SEK.1110
Na szczególną uwagę zasługuje jednak model Sekonda SEK.1110, który za około 300 zł oferuje otwartą tarczę i nakręcany mechanizm.

Zobacz najpopularniejsze zegarki kieszonkowe: