Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Zegarki lotnicze

277wyniki

Zegarki lotnicze

W niemal każdej branży pojawiają się produkty na tyle charakterystyczne, że na lata definiują styl, za którym podążają inni. W zegarmistrzostwie możemy wyróżnić przynajmniej kilka tego typu rodzajów czasomierzy, uznawanych od dekad za wzorcowe i kanoniczne. Jednymi z nich są oczywiście zegarki lotnicze, które pomimo jasno określonej grupy docelowej, znalazły uznanie milionów użytkowników na całym świecie. Za tak dużym sukcesem zegarków lotniczych stoją niewątpliwie takie atuty jak doskonała czytelność tarczy oraz klasyczna i ponadczasowa stylistyka.

czytaj więcej
FILTRY0

Czym charakteryzują się zegarki lotnicze?

Pomimo olbrzymiej popularności w świecie mody, zegarki lotnicze od zawsze projektowane są z myślą o potrzebach zawodowych pilotów. Zegarek dla pilota jest w końcu niezbędnym narzędziem jego pracy, mogącym zaważyć o bezpieczeństwie i skuteczności w wykonaniu zadania. Z tego właśnie względu wykształcił się charakterystyczny zestaw cech, które musi posiadać dany czasomierz, aby zasłużyć na miano zegarka lotniczego.


Łatwa w odczycie tarcza

W trakcie lotu nie ma miejsca na pomyłki, a krytyczne decyzje muszą być podejmowane w mgnieniu oka. Znajomość aktualnego czasu jest przy tym podstawowym parametrem służącym do oceny sytuacji, stąd olbrzymią uwagę w zegarkach lotniczych przywiązuje się do intuicyjnego odczytu. Aby to osiągnąć niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego kontrastu, kształtu indeksów, a także właściwe rozmieszczenie dodatków na cyferblacie. Z tego względu w zegarkach lotniczych bardzo dużą popularnością cieszą się duże arabskie indeksy oraz wskazówki o wyrazistych kształtach. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie umiejscowienie ewentualnych dodatków na tarczy w taki sposób, aby nie odciągały uwagi pilota od najważniejszych wskazań.

Zegarek lotniczy z łatwą w odczycie tarczą


Zegarek Aviator MIG-29 SMT Chrono M.2.30.0.220.6 zegarek lotniczy na niebieskim pasku z nocnym podświetleniem

Nocne podświetlenie

Choć dla większości osób wizja poruszania się z olbrzymią prędkością bez widoczności brzmi raczej jak opis koszmaru, to dla pilotów takie sytuacje są czymś na porządku dziennym. Latanie samolotem w nocy wymaga od nich nie tylko stalowych nerwów, ale także pełnego zaufania do wskazań przyrządów. Właśnie dlatego zegarki lotnicze obowiązkowo wyposaża się w różnorakie formy podświetlenia, zapewniające dobrą czytelność wskazań nawet w całkowitej ciemności. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest pokrycie wskazówek oraz indeksów masą luminescencyjną, która pozwala odczytać wskazania bez wciskania dodatkowych przycisków lub jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika.


Precyzja i niezawodność

Nikogo nie trzeba raczej przekonywać, że niezawodność to podstawa w branży lotniczej. Nawet najmniejsza awaria może być bowiem opłakana w skutkach i zwyczajnie zakończyć się katastrofą. Nic więc dziwnego, że w przypadku zegarków dla pilotów olbrzymią uwagę przykłada się do ich bezawaryjności, która gwarantuje bezpieczeństwo samego pilota i oczywiście pasażerów. W zegarkach lotniczych w parze z niezawodnością idzie przy tym olbrzymie przywiązanie do precyzji, co również ma niebagatelne znaczenie podczas lotu. To czas decyduje w końcu o momencie wykonania manewru i dopasowaniu prędkości samolotu, dlatego dobrze jest zadbać, aby jego wskazania były możliwie dokładne.

Precyzja i niezawodność zegarków lotniczych

Dodatkowe funkcje w zegarkach lotniczych

Wymienione wyżej cechy stanowią fundament każdego zegarka lotniczego, ale czym byłaby ich oferta bez możliwości wybrania dodatkowych funkcji. Jeśli chodzi o zegarki typu pilot to tak się składa, że mogą oferować dodatkowe możliwości i to charakterystyczne wyłącznie dla tego rodzaju czasomierzy.


Zegarek Aviator MIG-29 SMT M.2.30.5.217.6 zegarek męski z suwakiem logarytmicznym

Suwak logarytmiczny

Suwak logarytmiczny to naprawdę genialny dodatek do zegarków lotniczych, który pozwala na naprawdę niesamowite czynności. Zazwyczaj przyjmuje on formę obrotowego pierścienia zastępującego bezel zegarka lub umieszczonego pod szkiełkiem w miejscu pierścienia dystansującego. W gruncie rzeczy jest to narzędzie doskonale znane właśnie pilotom i służy do wykonywania szybkich i intuicyjnych obliczeń. Nie mówimy tutaj oczywiście o dodawaniu czy odejmowaniu, lecz o znacznie bardziej zaawansowanych możliwościach, które bardzo przydają się podczas lotu samolotem. Z pomocą suwaka logarytmicznego zegarek lotniczy pozwoli na przeliczanie proporcji i pierwiastków kwadratowych, obliczanie prędkości lotu, zawartości paliwa czy też zamianę jednostek np. galonów na litry.Funkcja GMT

W trakcie lotów, szczególnie tych międzykontynentalnych, piloci bardzo często przekraczają wiele stref czasowych. Analizując trasę przelotu trzeba zatem uwzględnić przesunięcia czasowe wynikające ze zmiany strefy startu, co może przysporzyć nie lada trudności. Aby ułatwić to zadanie opracowano zatem funkcję GMT, która dość często stosowana jest właśnie w zegarkach lotniczych. Dzięki niej piloci mogą już na starcie ustawić wskazania zegarka w taki sposób, aby jednocześnie pokazywał on aktualny czas obu stref czasowych. Najczęściej funkcja GMT przyjmuje w zegarkach dla pilotów formę dodatkowej wskazówki, przycisku do przeskakiwania pomiędzy strefami lub dodatkowej subtarczy.

Zegarek Timex T2N700 Intelligent Quartz Fly-Back Chronograph zegarek męski na pasku z czasem światowym i podwójnym czasem

Skąd wzięły się zegarki lotnicze?

Bracia Wright

Nie jest tajemnicą, że popularność zegarków lotniczych wychodzi daleko poza grono samych pilotów. Ich elegancka stylistyka połączona z funkcjonalnością przyciągają do siebie miliony osób na całym świecie, z dość dużym naciskiem na mężczyzn. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że tego typu czasomierze nie są po prostu inspirowane samolotami lub stylem samych pilotów, a ich pojawienie jest nierozerwalnie związane z pierwszymi próbami wzbicia się w powietrze. Kiedy bracia Wright oraz inni śmiałkowie tamtego okresu pracowali nad pierwszym samolotem, pojęcie zegarek dla pilota w sposób oczywisty jeszcze nie istniało. Mimo tego od razu było wiadome, że możliwość precyzyjnej kontroli nad czasem jest niezbędnym elementem wzbijania się w powietrze, stąd szybkie rozpoczęcie prac nad właściwym narzędziem. Z początku w roli tej wykorzystywano już istniejące na rynku czasomierze, kierując się właśnie takimi cechami jak łatwość odczytu tarczy oraz wysoka precyzja. Zadania tego z pewnością nie ułatwiało przy tym to, że w ówczesnych czasach zdecydowanie dominowały zegarki kieszonkowe, a modele na pasku uważano za po prostu niemęskie. To właśnie konieczność przygotowania profesjonalnego zegarka dla pilota zapoczątkowała przejście z modeli kieszonkowych na modele noszone na nadgarstku, co niewątpliwie dodaje im historycznego akcentu. Z czasem, zegarek lotniczy stosowany jako narzędzie, ulegał rzecz jasna pewnej ewolucji, co ostatecznie doprowadziło do wyklarowania się tego charakterystycznego, lotniczego stylu.


zegarki lotnicze


Zegarek lotniczy - w jakiej sytuacji się sprawdzi?

Dzięki swojej stylistyce i historycznym zaszłościom, zegarek lotniczy nie jest jedynie przymiotem zawodowych pilotów. Z jego zalet skorzystać może tak naprawdę każdy, szczególnie, że zegarki dla pilotów uznawane są za klasykę zegarmistrzostwa. Tego typu model z powodzeniem można wykorzystywać jako zegarek do codziennego noszenia, za czym mocno przemawia jego prostota i funkcjonalność. Z drugiej strony modele dla pilotów są zazwyczaj bardzo eleganckie i to w klasycznym rozumieniu tego słowa. Odpowiednio dobrany model bez problemu sprawdzi się w roli zegarka do garnituru, skutecznie przyciągając wzrok i uświetniając ważną okazję. Wiele modeli posiada przy tym kopertę oversize, która genialnie spisze się w przypadku osób posiadających szerszy nadgarstek lub chcących się bardziej wyróżnić. Co prawda zegarki lotnicze dość mocno zdominowane są przez zegarki męskie, ale absolutnie nie oznacza to, że z ich walorów nie mogą skorzystać także kobiety. Wiele marek przygotowuje również damskie zegarki dla pilota, które urzekają swoimi zdobieniami i nietuzinkowym wyglądem, czego doskonałym przykładem są zegarki Aviator Moonflight.

Zegarek damski Aviator Moonflight

Przykłady marek specjalizujących się w zegarkach lotniczych

Zegarki lotnicze zajmują dość wyjątkową pozycję w branży, co widać wyraźnie patrząc na ofertę producentów. Ich obecność odznacza się nie tylko na listach takich marek jak Citizen czy Casio, ale również producentów jak Aviator, czy Aerowatch, którzy koncentrują się wyłącznie na projektowaniu zegarków dla pilotów. Dzięki temu klienci poszukujący zegarka lotniczego na naszym sklepie internetowym mogą wybierać z olbrzymiego zaplecza różnych manufaktur.


Zegarek Aviator Automatic V.3.18.0.101.4 Limited Edition Classic Pilot Sapphire zegarek lotniczy

Zegarki lotnicze marki Aviator

Aviator to doskonały przykład uznanego producenta, który całą swoją ofertę koncentruje wyłącznie na zegarkach dla lotników. Już sama nazwa dość jasno daje to zresztą do zrozumienia, podobnie jak inspiracje czerpane do opracowywania nowych modeli. Każda kolekcja zegarków Aviator jest bowiem oparta o historię lotnictwa i odwołuje się do najbardziej przełomowych maszyn danego okresu. Dzięki temu w ofercie marki bez problemu można odnaleźć vintage-owe zegarki dla piolotów, jak Aviator Bristol lub bardzo futurystyczne projekty, jak zegarki Aviator MIG-Collection. Nie można oczywiście zapominać o pochodzeniu marki, która swoją siedzibę ma na jednym ze szwajcarskich lotnisk. Wszystkie modele marki Aviator to oryginalne zegarki swiss made, a to świadczy o ich niezawodności i precyzji, tak istotnej przecież dla zegarków typu pilot.


Zegarki lotnicze marki Aerowatch

Marka Aerowatch jest wspaniałym przykładem odpowiedzi rynku na zapotrzebowanie, które pojawiło się wraz z próbami podboju przestrzeni powietrznej. Pierwsza Manufaktura została założona jeszcze w 1910, kiedy bito najważniejsze rekordy długości lotu i od początku nastawiona była na produkcję zegarków lotniczych. Współczesne zegarki Aviator to głównie vintage-owe modele ze średniej półki, choć nie brakuje także propozycji luksusowych osiągających budżet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podobnie do poprzedniej marki, Aviator może pochwalić się szwajcarskim pochodzeniem oraz niezachwianą precyzją i dokładnością. Niektóre modele posiadają przy tym całkowicie unikatową stylistykę, czego najlepszym dowodem są szkieletowe modele z kolekcji Aerowatch Renaissance.

Zegarek Aerowatch 50981-AA19 RENAISSANCE BIG MECHANICAL SKELETON zegarek typu skeleton swiss made


typu skeleton

Zegarki lotnicze marki AVI-8

Jak sama nazwa wskazuje, marka AVI-8 również w całości poświęcona jest zegarkom lotniczym, koncentrując się jednak na ich modowym charakterze. Jej brytyjskie pochodzenie dodaje jej sporo charakteru, tym bardziej, że wiele modeli odwołuje się bezpośrednio do samolotów stworzonych brytyjską ręką. Dobrym przykładem są tutaj samoloty Hawker, które stały się inspiracją dla aż 3 kolekcji, to jest AVI-8 Hawker Hurricane, AVI-8 Hawker Harrier II oraz AVI-8 Hawker Hunter. Czasomierze w ofercie marki AVI-8 są oczywiście wyraźnie zegarkami typu pilot, ale ze względu na nieco młodzieżowy charakter większość modeli zamyka się cenowo w granicy kilkuset złotych.