Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Zegarki z filmu Top Gun Maverick

09-06-2022

Filmy to część popkultury, która w dzisiejszych czasach, choć nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka, ma więcej zadań niż tylko opowiadanie historii.  Szczególnie gdy są to wysokobudżetowe produkcję jak Top Gun: Maverick - kontynuacja hitu z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.


Filmy rozpalają wyobraźnię tłumów

Setki tysięcy fanów identyfikują się z postaciami znanymi z ekranu, przeżywają wraz z nimi przygody i wzruszenia. Ci sami widzowie godzinami dyskutują o swoich odczuciach odnośnie fabuły lub narzekają na luki w scenariuszach. Później, ponownie oglądają ulubione tytuły i z zapałem pędzą do kin obejrzeć kontynuację. To pociąga za sobą wiele dodatkowych zjawisk, jak chociażby zmiany w języku potocznym lub modzie. Na przykład kwestie wygłaszane przez popularne, filmowe postacie, często są reinterpretowane lub parafrazowanie tak, by dało się je w błyskotliwy sposób wpleść do dyskusji. Natomiast charakteryzacja aktorów i ich kostiumy oddziaływują na aktualną modę. Czasem dzieje się to "przy okazji", a innym razem jest częścią sprytnie zrealizowanych kampanii marketingowych firm sponsorujących film.

Top Gun Maverick


Zegarki w filmie w Top Gun 2 Maverick 

Przykłady można by mnożyć, jednak na potrzeby tego tekstu najważniejszą funkcją jaką spełnia film jest... reklama. Z tej właśnie "funkcji" dzieła filmowego chętnie korzystają światowe brandy. Liczą na to, że ich wyrób stanie się modny, dzięki sympatii widzów do bohatera używającego konkretnego przedmiotu. I właśnie w tym miejscu zazębiają się przemysł filmowy z zegarmistrzowskim.

Zapraszamy do przyjrzenia się zegarkom jakie noszą piloci w najnowszym hicie kinowym Top Gun 2: Maverick.


Top Gun: Maverick - kontynuacja kultowego hitu opowiadającego o elitarnej szkole lotniczej

Top Gun: Maverick jest kontynuacją kultowej produkcji z 1986 roku. W oryginalnym filmie widzowie poznali młodego pilota Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Pete'a "Maverick'a" Mitchella, który zostaje skierowany na szkolenie Strike Fighter Tactics Instructor (w skrócie SFTI), odbywające się w bazie Miramar. Szkolenie takie ma na celu doskonalenie zdolności bojowych pilotów, minimalizację strat oraz zdobycie przewagi w powietrzu, dzięki lepszemu poznaniu taktyki potencjalnie wrogich sił powietrznych. Piloci nazywali szkolenie właśnie Top Gun.

 Kontynuacja filmu Top Gun
Tom Cruise w filmie Top Gun 2 Maverick

Główny bohater, grany przez Toma Cruise'a stał się niezwykle rozpoznawalną postacią nie tylko z uwagi na wyczyny w powietrzu, ale także z uwagi na swój indywidualny styl ubierania.


Wyjątkowy zegarek na ręce Toma Cruis’a filmowego Mavericka

Jednym z elementów jego stroju był wyjątkowy zegarek - Porsche Design Chronograph 1, wykonany przez firmę Orfina. Model ten zapisał się w historii kilkoma istotnymi kwestiami. Zaprezentowany w 1972 roku wyrób był pierwszym zegarkiem Porsche Design. Zgodnie z wytycznymi twórcy Porsche Design - F.A. Porsche - forma przedmiotu miała wynikać wprost z jego funkcji. Po drugie był to pierwszy na rynku zegarek, którego koperta została wykończona na czarno. Barwę uzyskano w popularnej do dziś i stale dopracowywanej technologii PVD. Mechanizmy jakie były wykorzystywane w Chronograph 1 to Lemania 5100 oraz niezwykle popularny szwajcarski mechanizm Valjoux 7750, który dziś można znaleźć w wielu zegarkach klasy premium.

Zegarek Chronograph

Top Gun: Maverick podbija kina na całym świecie!

 Top Gun 2 Maverick

Trzydzieści sześć lat po sukcesie pierwszego filmu, kina na całym świecie podbija sequel Top Gun: Maverick. Do 5 czerwca zarobił na świecie już ponad pół miliarda dolarów, a nadal nie trafił do kin w Chinach i Korei.


Zegarek głównego bohatera Top Gun: Maverick 

Kontynuacja ponownie śledzi losy Pete'a "Maverick'a" granego przez Cruise'a, szkolącego kolejną generację wybitnych lotników. Na ekranie wielokrotnie można zobaczyć ten sam model zegarka co w produkcji z 1986 roku! Niektóre źródła podają, że to nawet ten sam egzemplarz! Jeśli tak jest w rzeczywistości, to jest to doskonały dowód na to, że zakup zegarka z duszą to inwestycja w przedmiot, który będzie służył przez dziesięciolecia.

Pete Maverick  
 Chronograph 1 od Porsche Design  

Różnice wynikające z zastosowania dwóch mechanizmów są doskonałe widoczne. W wersji z werkiem Lemania charakterystyczną cechą jest rozwiązanie z dwiema wskazówkami stopera na centralnej osi - sekundowa ma pomarańczowy kolor, a minutowa jest biała z dużym białym kołem blisko grotu. W takim systemie, gdy na żądanie odmierzany jest czas, zarówno sekundy jak i minuty zliczone przez stoper odczytuje się z indeksów na krawędzi tarczy. Wskazówka poniżej indeksu godziny dwunastej wskazuje czas w formacie wojskowym. Jeśli sercem jest kaliber Valjoux to stoper ma jedną wskazówkę centralną i dwie na mniejszych totalizatorach. Ten mechanizm nie wskazuje czasu w trybie dwudziestu czterech godzin.

W Stanach Zjednoczonych takie zegarki nie stanowiły wyposażenia pilotów. Skoro "Maverick" używał takiego, to musiał kupić go w Europie. Podobne chronografy znajdowały się w ofercie kilku firm, na przykład Tutimy. Fakt, że taki zegarek lotniczy znalazł się ponownie na nadgarstku bohatera świadczy o tym, że twórcy filmu zadbali o realizm. Gdyby ktoś chciał stać się posiadaczem Chronograph 1 od Porsche Design wykonanego przez Orfinę, to musi cierpliwie wertować aukcje internetowe, a także mieć na ten cel przygotowane przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych. Dobrze zachowane modele z czarnym PVD sprzedają się błyskawicznie!

Top Gun 1986

Zegarki pilotów szkolonych w Top Gun

 Zegarki pilotów szkolonych w Top Gun

Kolejne pokolenie kursantów również używa zegarków, jakie faktycznie można by zobaczyć na nadgarstkach wojskowych pilotów. W scenach z udziałem uczestniczących w szkoleniu Roberta “Boba” Floyda, Bradleya “Roostera” Bradshawa oraz Natashy “Phoenix” Trace łatwo dostrzec czarne zegarki.

Te postacie noszą wyroby IWC Schaffhausen, a konkretniej egzemplarze pochodzące z rodziny Pilot's Watch Mark XVIII, w specjalnym wykończeniu "Strike Fighter Tactics Instructor". Zauważyć można warianty ze stoperem oraz trzy wskazówkowe. Na tarczach, po lewej stronie, znalazło się logo programu SFTI, a na ich deklach widoczny jest myśliwiec. Koperty powstały z matowo wykończonych spieków ceramicznych dzięki czemu prawie nie odbijają światła i nie zdradzają pozycji właściciela. Zadbano o zabezpieczenie mechanizmów przed wpływem pól magnetycznych i negatywnym wpływem gwałtownych zmian ciśnienia, które mogłyby uszkodzi czasomierz lub zaburzyć jego pracę.

 Pilot's Watch Mark XVIII

Zegarki z filmu Top Gun ze ściśle ograniczoną dostępnością

 Zegarki z filmu Top Gun z ograniczoną dostępnością

Producent z Schaffhausen jest od kilkunastu lat ściśle związany z kursem Top Gun i dostarcza specjalne zegarki, które mogą zostać nabyte wyłącznie przez instruktorów i kursantów. Przykładem mogą być modele widoczne w filmie, a także edycja US Navy Naval Aviation community, z 2018 roku.


W portfolio firmy pojawiały się też modele oferowane klientom nienależącym do grona pilotów. Od momentu podjęcia współpracy z wojskowym programem SFTI w 2007 roku, IWC zaproponowało kilka "cywilnych" modeli. Przykładem może być edycja Miramar - również ceramiczny zegarek ze stoperem oferowany z paskiem i tarczą w piaskowych odcieniach.

IWC Edycja Miramar

Jak w szwajcarskim zegarku - każdy detal ma znaczenie!

Tom Cruise Top Gun 2 Maverick

Twórcy Top Gun: Maverick zadbali nie tylko o możliwie największy realizm kręconych scen, lecz także o najdrobniejsze detale charakteryzacji. Dzięki temu film ma niepowtarzalny klimat i jest udanym powrotem do opowieści sprzed ponad trzydziestu pięciu lat i dostarcza masę rozrywki. Doskonałym tego potwierdzeniem są wyniki finansowe.Zobacz najpopularniejsze zegarki dla pilotów dostępne w ZEGAREK.NET