Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Zegarki elektroniczne (cyfrowe)

1079wyniki
Rozwój nowych technologii wpływa na wszystkie dziedziny życia sprawiając, że świat staje się dla nas co raz bardziej przystępny. Obecnie największy wpływ ma na nas wszechobecna elektronika, znajdując zastosowanie we wszystkich branżach - w tym także zegarkowej. Zegarki elektroniczne są kolejnym stadium rozwoju czasomierzy, przenoszącym tradycyjny zegarmistrzostwo do świata przyszłości.
FILTRY0

Co to znaczy, że zegarek jest elektroniczny?

To, co wyróżnia zegarki elektroniczne to przede wszystkich ich cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje czas za pomocą cyfr, a nie za pomocą wskazówek jak w zegarkach analogowych. Najczęściej prezentuje się on w formie LED-u o siedmiu segmentach lub bardziej zaawansowanego wyświetlacza ciekłokrystalicznego LCD. Działanie tych zegarków jest możliwe dzięki baterii, która dostarcza niezbędny prąd. Praca tych zegarków opiera się więc na typowym mechanizmie kwarcowym.

Jaki zegarek elektroniczny wybrać?

  • Casio - japońska marka znana z niezawodnych i pełnych innowacyjnych funkcji zegarków. Elektronicznych modeli najlepiej szukać w kolekcji Casio Vintage, która stanowi powrót do stylu retro zegarków, popularnych w latach 80. i 90. Wytrzymałe i odpowiednie dla osób aktywnych zegarki elektroniczne zawiera natomiast kultowa seria G-SHOCK.
  • Timex - amerykański brand znany ze swojego klasycznego designu i wysokiej jakości wykonania. Zegarki elektroniczne obejmuje kolekcja Timex T80. Modele w stylu retro wyróżniają się prostokątną kopertą o ściętych rogach oraz pakietem nowoczesnych funkcji.
  • Smartwatche - stanowią najbardziej zaawansowany rodzaj zegarków elektronicznych, oferując nie tylko podstawowe funkcje zegarka, ale także szereg dodatkowych funkcji, zarezerwowanych dla urządzeń typu smart. Wiele z nich ma możliwość odbierania powiadomień, kontroli muzyki, GPS, monitorowania zdrowia, oraz funkcje fitness. Popularne marki smartwatchy obejmują Techmade, Enter, Garmin, Garett.

Dlaczego warto wybrać zegarek elektroniczny?

Zegarek elektroniczny to nic innego jak cyfrowy zegarek kwarcowy, zasilany energią elektryczną z baterii lub akumulatora. Dzięki nim po raz pierwszy analogową tarczę można było zastąpić wyświetlaczem LED, a współcześnie co raz częściej wykorzystywanym wyświetlaczem LCD. Oznacza to, że zegarki elektroniczne mogą wyświetlać aktualną godzinę w jeszcze bardziej czytelny sposób, eliminując przy okazji problem odczytu w miejscach pozbawionych światła. Zasilanie prądem umożliwia nie tylko łatwe i skuteczne podświetlanie, ale również wykorzystywanie układów scalonych. Za ich sprawą zegarek elektroniczny może być wyposażany w bardzo zaawansowane funkcje - od alarmów i timerów po moduły GPS i łączność z innymi urządzeniami. Zegarki cyfrowe są więc niezwykle funkcjonalne, a olbrzymi wachlarz możliwych funkcji sprawia, że każdy znajdzie wśród nich odpowiedni model dla siebie.
Dlaczego warto wybrać zegarek elektroniczny
Nowoczesne smartwatche Vector Smart

Zegarki elektroniczne i ich rodzaje

Zegarki cyfrowe są tak naprawdę oddzielną i bardzo szeroką gałęzią zegarmistrzostwa. Możliwość implementowania w zasadzie dowolnej technologii sprawiło, że zegarki elektroniczne podzieliły się na wiele wyspecjalizowanych kategorii. Do wyboru mamy więc zarówno proste czasomierze z wyświetlaczem, jak i ultranowoczesne smartwatche.

Cyfrowe zegarki sportowe

Sportowe zegarki elektroniczne zrewolucjonizowały wiele powszechnie uprawianych dyscyplin sportowych. Pomiar czasu przy użyciu stopera jest bowiem kluczowy dla analizy wyników i kontrolowania parametrów treningowych. Prosty zegarek elektroniczny jest obowiązkowym narzędziem każdego biegacza, z którego korzystają nawet osoby nie noszące czasomierza na co dzień. Ich zaletą jest z pewnością niska cena i niezawodność, podkreślające ich praktyczny wymiar.
Zegarki sportowe
Smartwatche jako zegarki elektroniczne

Smartwatche

Zyskujące na popularności smartwatche to najlepszy przykład tego, jak wiele możliwości oferować może zegarek elektroniczny. Smartwatch umożliwia połączenie z telefonem komórkowym i obsługiwanie rozmów telefonicznych z poziomu nadgarstka. Zaawansowany zegarek cyfrowy pozwoli też na swobodne czytanie e-maili, odtwarzanie playlisty i obsługiwanie aplikacji telefonu.

Zegarki cyfrowe z GPS

Jednym z najbardziej zaawansowanych typów czasomierzy są cyfrowe zegarki z GPS. Postępująca miniaturyzacja sprawia, że zegarki wyposaża się w autonomiczny moduł, który zrewolucjonizował niektóre kategorie modeli. Zaawansowane zegarki sportowe mogą wykorzystywać sygnał GPS do precyzyjnego pomiaru odległości i opracowania spersonalizowanego programu treningowego. Dobrym przykładem wykorzystania tego rozwiązania są między innymi zegarki Garmin.
Zegarek Garmin z GPS
Zegarki cyfrowe z technologią radiowego sterowania marki Citizen i Casio - najdokładniejsze zegarki, które samodzielnie kalibrują wskazania czasu dzięki sygnałowi radiowemu z czasomierza atomowego.

Zegarek elektroniczny sterowany radiowo

W ofercie marek Citizen oraz Casio znalazły się genialne czasomierze wykorzystujące miniaturyzację anten radiowych. Zegarki cyfrowe z technologią radiowego sterowania samodzielnie kalibrują wskazania czasu, otrzymując sygnał radiowy z czasem zegara atomowego. Współcześnie są to zdecydowanie najdokładniejsze zegarki, nie mające sobie równych wśród tradycyjnych modeli.

Specjalistyczne zegarki elektroniczne

Na rynku nie brakuje też zegarków wykorzystujących wszelkiej maści cyfrowe czujniki. Dzięki nim zegarki outdoorowe i zegarki survivalowe mogą podawać precyzyjne informacje dotyczące aktualnej temperatury czy wysokości. Zegarki elektroniczne z barometrem potrafią nawet prognozować pogodę co szczególnie przydaje się w górach.
Specjalistyczne zegarki elektroniczne

Rodzaje mechanizmów w zegarkach elektronicznych

Choć zegarek elektroniczny swoimi możliwościami wydaje się daleko wykraczać poza możliwości tradycyjnych modeli, wbrew pozorom nadal zbudowany jest na tej samej koncepcji. Zegarek cyfrowy również wyposażony jest w mechanizm napędzający, który zamiast skumulowanej w sprężynie energii kinetycznej, wykorzystuje prąd elektryczny. Podobnie jak w modelach mechanicznych, zegarki elektroniczne korzystają z dwóch rodzajów mechanizmów.
Mechanizmy kwarcowe w zegarkach elektronicznych

Mechanizmy kwarcowe

Mechanizm kwarcowy swoim pojawieniem się na rynku dosłownie zrewolucjonizował branżę zegarmistrzowską. Na kartach historii zapisały się wydarzenia lat 70’ i 80’, kiedy kwarcowe czasomierze zaprojektowane w Japonii zaczęły wypierać z rynku tradycyjne mechanizmy. Okazało się, że niewielka bateria wystarcza do wprawienia kryształu kwarcu w drgania z wysoką częstotliwością. Dzięki temu kwarcowe zegarki są dokładniejsze i prostsze, a jednocześnie tańsze w produkcji. Wykorzystanie energii elektrycznej do napędu czasomierza sprawiło jednocześnie, że na rynku pojawiły się pierwsze zegarki elektroniczne.

Mechanizmy solarne

Choć obsługa mechanizmu kwarcowego jest niezwykle łatwa, ambitni inżynierowie z Japonii postanowili nadać mu całkowitą autonomię. Dzięki nim zegarki elektroniczne mogą dzisiaj działać nieprzerwanie czerpiąc energię do pracy ze światła. Można powiedzieć, że mechanizm solarny jest cyfrowym odpowiednikiem mechanizmu automatycznego. Cyfrowy zegarek elektroniczny z mechanizmem solarnym pozyskuje energię na tyle skutecznie, że praktycznie nie wymaga ładowania czy wymiany baterii.
Zegarki elektroniczne z mechanizmem solarnym