Tak jak czasomierze stały się nieodłącznym elementem współczesnego człowieka, tak niektóre z wprowadzonych w nich rozwiązań, weszły do grona ponadczasowej klasyki. Ciężko tutaj o lepszy przykład niż zegarki z datownikiem. Wygodny wgląd na upływające godziny potrzebny jest każdego dnia, ale każda następna doba mija przecież uporządkowana w następujące po sobie miesiące i dni tygodnia. W natłoku codziennych obowiązków, bardzo łatwo zapomnieć o zmianie daty, dlatego jej regularne śledzenie jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania. Zegarki z datownikiem dzięki swoim dodatkowym wskazaniom, dają nam pewną kontrolę nad terminarzem przez cały rok. Co więcej, datownik będący nieodłącznym elementem tarczy, nie tylko ułatwi nasze działania, ale spełni rolę stylowego urozmaicenia, które wydobędzie to co najistotniejsze w naszej kreacji. Właśnie dlatego datowniki mogą przybrać najróżniejsze kształty, a ich użyteczność wykorzystywana jest w najróżniejszych aranżacjach na tarczach zegarków.

W tej kategorii, esencjonalne są klasyczne zegarki z datownikiem. Jako jeden z pierwszych skonstruowanych dodatków, datownik nie tylko zapewnia kompleksową kontrolę nad czasem, ale zdążył wpisać się do fundamentalnych cech zegarmistrzostwa. Nie zmienia to faktu, że z łatwością dobierzemy nowoczesny, modny zegarek z datownikiem, a nawet wygodny zegarek sportowy na silikonowym pasku. Na taką wszechstronność, przekłada się zróżnicowana budowa datownika. Najpopularniejsze zegarki z datownikiem, posiadają małe, nierzucające się w oczy okienko, z przeskakującym co 24 godziny dniem miesiąca. Niektóre czasomierze są nieco bardziej złożone, dzięki zastosowaniu podwójnego okienka z oznaczeniem nie tylko dnia, ale również konkretnego miesiąca. Szczególnie modne zegarki z datownikiem, wskazują aktualną datę za pomocą subtarcz. Rozwiązanie to przypomina nieco chronograf i otwiera przed projektantami zupełnie nowe możliwości aranżacji.

Bogactwo rozwiązań jest zaskakująco duże i nadal pozostawia miejsce na całkowicie nowe, designerskie rozwiązania. Warto tutaj przytoczyć choćby klasyczne zegarki Orient Star, w których odnajdziemy złożone datowniki w układzie łukowym, a nawet mechaniczne, wieczne kalendarze, uwzględniające lata przestępne. Dla polskich użytkowników szczególnie ciekawe mogą być zegarki z polskim datownikiem. Takie czasomierze przygotowywane są specjalnie na nasz rynek co dodaje im niezwykłego prestiżu. Świetnym przykładem są zegarki Atlantic Seadaywśród których szwajcarski producent zawarł datowniki z polskimi nazwami dni tygodnia.