Zegarki pokazujące nam swoje wnętrze to jedne z najbardziej wdzięcznych i wyjątkowych czasomierzy. Czemu zawdzięczają swoją niesamowitą oryginalność? Oczywiście niczemu innemu, a swojemu widocznemu mechanizmowi! Zegarki skeleton z całym swoim wdziękiem odkrywają przed nami sekret działania mechanizmu, dzięki któremu zegarek jest w stanie mierzyć czas.  Zegarki typu skeleton to czasomierze, które posiadają przeszkloną tarczę oraz w większości przypadków również dekiel. W zależności od modelu tarcza jest mniej lub bardziej wycięta, co równa się z tym, że jesteśmy w stanie zobaczyć większą lub mniejszą powierzchnię pracy mechanizmu.  Dzięki zastosowaniu ażurowej płyty, pół-mostków oraz specjalnie wykonanych kół zębatych możemy obserwować pracę naszego zegarka. Zegarki typu skeleton to czasomierze, na widok których u nawet najbardziej twardego mężczyzny pojawi się błysk w oku. Nie sposób pozostać obojętnym na tak wspaniały widok.

Marką, która posiada w swojej ofercie imponującą ilość skeletonów jest oczywiście Ingersoll. Znajdziemy tutaj eleganckie zegarki męski skeleton o przeróżnej formie, dzięki czemu każdy mężczyzna znajdzie coś dla siebie. Są to przeważnie modele wykonane na pasku wykonanym ze skóry naturalnej. Płynnie łączą się one z błyszczącą kopertą zegarka. Nie tłumią one najważniejszej części w tego typu zegarkach czyli oczywiście przeszklonej tarczy.  Kolejną marką, która w swojej ofercie posiada modele typu skeleton jest Fossil. W tym zegarku mamy styczność z mniej przeszkloną powierzchnią.  Pracujący mechanizm widać tutaj tylko w obrębie wskazówek. Na tych czasomierzach oprócz odkrytego mechanizmu zobaczyć możemy indeksy w formie słupkowe lub w liczbach rzymskich. Doskonale dopełnia i uwydatnia to efekt przeszklenia.  

Bardzo często wydaje nam się, że zegarek skeleton musi być elegancki i stonowany, ze względu na i tak już robiące wrażenie przeszklenie. Nic bardziej mylnego! Zegarki skeleton występują również w kolorowej i sportowej formie. Takie rozwiązanie przedstawia nam słynąca z koloru i ciekawej formy, marka Swatch. Ich skeletony, to sportowe zegarki wykonane na pasku z tworzywa sztucznego .Elementem, który wyróżnia te zegarki jest ich kolorowa tarcza, która dodatkowo w swojej centralnej części została przeszklona. Jest to dość odważne rozwiązanie, ponieważ już samo przeszklenie zegarka nadaje bogatego wyglądu. Jednak projektanci marki Swatch idealnie wyważyli proporcje koloru oraz wycięcia w tarczy i w rezultacie mamy doskonały zegarek o nieco sportowym charakterze.  Jak widać czasomierze typu skeleton to niewątpliwie zegarki z duszą, ale również o różnych odsłonach. To nie tylko stonowane i eleganckie zegarki, ale również te wesołe i bardziej sportowe. W zależności od designu można je dopasować do różnych stylizacji, zarówno tych eleganckich, jak i bardziej codziennych.