Pierwsze zegarki naręczne, są prawdziwym znakiem rozpoznawczym  dla ówczesnego rozwoju cywilizacji technicznej. Nacisk na miniaturyzację i zwiększanie  możliwości produkcyjnych miały na celu poprawę bytu całej ludzkości. Z czasem te praktyczne narzędzia, stały się niezbędnym elementem garderoby, przybierając coraz to piękniejsze formy. Naręczne czasomierze okazały się tak genialnym wynalazkiem, że od samego powstania, aż po dziś dzień towarzyszą nam w ludzkich zmaganiach. Ewolucja zegarków postępuje wraz z ewolucją człowieka, co pozwala na wzajemne, perfekcyjne dopasowanie. Najpierw klasyczne czasomierze, wyraźnie podzieliły się na zegarki damskie i zegarki męskie. Coraz większa dostępność zrodziła też zapotrzebowanie na zegarki wielofunkcyjne oraz na czasomierze specjalnego przeznaczenia jak np. zegarki sportowe. Małe mechaniczne dzieła sztuki, nie zostały zatrzymane nawet przez powszechną komputeryzację, po raz kolejny dostosowując się do naszych potrzeb. Dowodem tego są zegarki dotykowe, a na ich czele ultranowoczesne smartwatche.

Lubimy rezygnować z odstających, mechanicznych przycisków, czego obrazem są nasze smartfony i właśnie zegarki dotykowe. Możliwości jakie oferuje takie rozwiązanie, można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Wśród oferowanych modeli, dominują wielofunkcyjne zegarki dotykowe i nic w tym dziwnego. Konieczność wykorzystania technologii skłania do wyposażenia czasomierzy w coraz to nowsze funkcje. Swoje rozwiązania wprowadzają największe marki takie jak Swatch i ich sportowe zegarki dotykowe Swatch Touch. Pozbycie się przycisków i oparcie na technologii dotykowej dobrze podkreśla ich jakość i nowoczesny design. Nie oznacza to wcale, że zegarki dotykowe muszą całkowicie zerwać z klasyczną elegancją czasomierzy, co najlepiej ukazują szwajcarskie zegarki Tissot.Rodzina modeli Tissot T-Touch to analogowe modele, wśród których znajdziemy analogowo-cyfrowe zegarki sportowe, a nawet eleganckie zegarki dotykowe na bransolecie. Sprytnie umiejscowione czujniki nie zaburzają tradycyjnego piękna, ale w dyskretny sposób umożliwią korzystanie z niedostępnych wcześniej rozwiązań.

Niektóre zegarki dotykowe spełniają rolę zaawansowanych narzędzi. Fińskie zegarki Suunto są marzeniem każdego zapatrzonego w przyszłość zdobywcy. Te wielofunkcyjne zegarki sportowe poza wygodą dotykowej obsługi, dają dostęp do profesjonalnego oprogramowania treningowego, wykorzystującego sygnał GPS, pomiar tętna czy amplitudę wysokości. W nowoczesnej gałęzi zegarmistrzostwa, smartwatche stanowią najlepiej rozwiniętą kategorię, jeśli idzie o wielofunkcyjne zegarki dotykowe. Coraz popularniejsze stają się modne smartwatche jak zegarki Fossil, a wśród nich wyjątkowe wersje hybrydowe. Smartwatche wykorzystują technologię Bluetooth do łączenia się z naszym smartfonem, dając dostęp do prawie wszystkich jego funkcji  i niezwykłej elegancji, którą zapewniają nam nasze ulubione tradycyjne zegarki.