Postępująca urbanizacja i rozpowszechnianie się elektroniki sprawiają, że żyje się coraz łatwiej - jak wszystko, ma to jednak swoje wady i zalety. Coraz trudniej jest znaleźć miejsca, w których doświadczyć możemy pierwotnego piękna, a uzależnienie od technologi, zaczyna wzbudzać w nas narastające poczucie bezradności. Odpowiedzią na to jest popularyzacja agroturystyki oraz podróży w dzikie regiony świata, z dala od codziennych trosk i udogodnień. Wielu z nas obawia się takiej ucieczki, gdyż cyfrowa rewolucja dała łatwy dostęp do ratujących życie narzędzi, bez których przetrwanie wydaje się niemożliwe. W takich chwilach z pomocą przychodzą zaawansowane zegarki na wyprawę, zapewniając dostęp do niezbędnych funkcji, bez konieczności połączenia z internetem czy dostępu do zasilania. Podróżnicy i nawigatorzy od setek lat znają narzędzie, które w zgodzie z naturą kieruje nas na bezpieczny tor. Jeżeli potrzebny Ci zegarek na wyprawę i chcesz, aby wskazano Ci pewną i bezpieczną drogę oderwania się od cywilizacji to z pewnością zainteresują Cię niezwykłe wynalazki, jakimi są outdoorowe zegarki z kompasem.

W miejscach oddalonych od przytulnego domu, gdzie nie ma dróg, czy dostępu do Internetu, kluczowym czynnikiem staje się dobre przygotowanie. Zegarki outdoorowe konstruowane są w taki sposób, aby wszystkie ich funkcje działały bez zarzutu, nawet pod stałym wpływem warunków zewnętrznych. Kiedy liczy się niezawodność, najlepiej sprawdza się prostota. Analogowe zegarki z kompasem to genialne konstrukcje, dla bezkompromisowych użytkowników, chcących całkowicie oddać się przygodzie.

Jak działa kompas w zegarku analogowym?

Niektórzy pewnie zastanawiają się nad działaniem kompasu, bez wsparcia elektroniki i pola magnetycznego. Analogowe zegarki z kompasem pozwalają cofnąć się w czasie do pierwotnych metod określania kierunków z wykorzystaniem słońca oraz wskazań czasomierza, którego współczesna precyzja sprawi, że zawsze będziesz zmierzał w dobrym kierunku. Taka klasyczna metoda, jest w brew pozorom znacznie prostsza niż mogłoby się wydawać.

Odczytując godzinę ze swojego czasomierza, ustaw się tak, aby wskazówka godzinowa skierowana była w stronę słońca. Teraz wykorzystaj bezel, w który wyposażony jest Twój zegarek z kompasem i obróć go tak, aby literka "S" oznaczająca południe znalazła się dokładnie w połowie drogi między godziną 12, a wskazówką godzinową. Ważne, aby Twój czasomierz wskazywał właściwą godzinę, gdyż połowę dystansu między godziną 12, a tą wyznaczoną przez wskazówkę godzinową wyznaczasz w zależności od aktualnej pory dnia: przed południem, czy po południu. Sprowadza się to do prostej reguły, która oznacza, że przed 12 literkę "S" na bezlu ustawiamy w połowie łuku z lewej strony, a po godzinie 12 ze strony prawej. Jak widać, analogowe modele to bardzo zaawansowane zegarki. Wszelkie szczegóły dotyczące ich działania znajdują się oczywiście w instrukcji, a nasi doradcy chętnie udzielą niezbędnych wskazówek.

Kompas w zegarku cyfrowym

Jeżeli preferujesz cyfrowe, łatwe w odczycie rozwiązania, to z pomocą przyjdą cyfrowe zegarki z kompasem, które wykorzystują pole magnetycznie Ziemi. Wystarczy wybrać funkcję kompasu, która najczęściej jest wyraźnie oznaczona pełną nazwą lub skrótem "COMP". Po jej wybraniu, analogowo-cyfrowy zegarek na wyprawę, automatycznie ustawi wskazówkę sekundową w kierunku północnym, a na cyfrowym wyświetlaczu zobaczysz obecny kąt kierunku. Jeśli idzie o całkowicie cyfrowe zegarki z kompasem to sprawa jest jeszcze łatwiejsza, gdyż cyfrowy kompas bardzo czytelnie poda informację w rzeczywistym czasie, na temat poszczególnych kierunków oraz ewentualnego kąta. Co ważne, cyfrowe zegarki outdoorowe wykorzystują z reguły bardzo proste rozwiązania techniczne, które zapewnią wygodę użytkowania i jednocześnie pozwolą odciąć się od smartfonów i dostępu do gniazdka elektrycznego.