Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Zegarki szkieletowe, których nie może zabraknąć w Twojej kolekcji

23-11-2022

Zegarki mechaniczne, dla tysięcy osób są prawdziwą życiową pasją. Składają się z wielu malutkich części, które połączone i odpowiednio “nastrojone” przez zegarmistrza, pracują niestrudzenie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez wiele długich lat. Nic więc dziwnego, że zwykło się o nich mawiać, że mają duszę! Sprawia to, że właściciele przywiązują się do swoich zegarków i do tej magii małych, stale poruszających się części. W kolekcjach pojawiają się kolejne egzemplarze, kupowane pod wpływem emocji lub jako upamiętnienie specjalnej okazji. W pewnym momencie jednak powstaje w kolekcjonerach chęć posiadania naprawdę wyjątkowego i skomplikowanego zegarka. Takiego, który będzie nie tylko cieszył oko właściciela, ale także zakomunikuje osobom trzecim, że ich rozmówca jest miłośnikiem mikromechaniki. Doskonałym rozwiązaniem takiej sytuacji jest zakup zegarka szkieletowego.


Zegarki szkieletowe czyli jakie?

Zegarki szkieletowe, to zegarki o specjalnie wykończonych mechanizmach, posiadające szczątkową tarczę lub zupełnie jej pozbawione. Zegarek z widocznym mechanizmem dzięki swojej konstrukcji pozwala użytkownikowi zajrzeć do swojego wnętrza przez wierzchnie szkło i podziwiać minimalistyczne płyty kalibru oraz pracę maleńkich ruchomych części. Poza zwykłym wycięciem płyt do postaci mostków, w wielu modelach są one także pięknie zdobione. Często widoczne powierzchnie zdobią grawerunki, a krawędzie płyt zostają sfazowane i wypolerowane. Takie artystyczne wykończenie potęguje efekt lekkości i przejrzystości, wiąże się jednak z godzinami dodatkowej pracy, którą potrafią wykonywać jedynie najlepsi rzemieślnicy.

Zegarek Epos na pasku skeleton


Damski zegarek Skeleton Areowatch

Zaprojektowanie, skompletowanie i wykończenie tego typu mechanizmu jest więc droższe niż w przypadku standardowego werku, stąd też wyższa jest cena szkieletowanych zegarków. Artystyczne wykończenia i bogactwo unikatowych detali rekompensują jednak wyższą cenę. Ich nazwę zaczerpnięto od angielskiego słowa skeleton, oznaczającego szkielet. Ten przydomek dobrze oddaje charakter mechanizmów, które zamiast dużych metalowych płyt mają jedynie cienkie mostki, pozwalające spoglądać przez nie na wylot.


Pierwszy zegarek szkieletowy, o jakim wiadomo, został przygotowany przez francuza André Charlesa Carona, żyjącego w drugiej połowie osiemnastego wieku, który był nadwornym zegarmistrzem króla Ludwika XV. W dziewiętnastym wieku wytwarzano zegarki szkieletowe na indywidualne zamówienia zamożnych klientów, jednak prawdziwy boom na tego typu wyroby przyszedł dopiero w drugiej połowie dwudziestego wieku. W latach siedemdziesiątych, szwajcarski przemysł zegarkowy mierzył się z ogromnymi trudnościami, które wywołało skomercjalizowanie przez firmę Seiko zegarków z mechanizmem kwarcowym. Wiele szwajcarskich firm prowadziło badania nad tym nowym sposobem mierzenia czasu, jednak Japończycy byli szybsi, a dodatkowo udostępniali swoją technologię innym producentom. W wyniku tych wydarzeń przyszłość mechanicznych zegarków stanęła pod znakiem zapytania. I właśnie wtedy rozpoczął się złoty wiek dla mechanicznych zegarków szkieletowych. Firmy, nawet te najważniejsze i najbardziej prestiżowe, zaczęły zmieniać swoje istniejące modele lub projektować od podstaw nowe, pozbawione tarcz, niemal transparentne.

Zegarek Roamer na bransolecie skeleton


Skeleton Areowatch

Zegarki z zaprezentowanym przez wierzchnie szkło mechanizmem stały się synonimem luksusu. Widoczny na pierwszy rzut oka mechanizm nie pozostawiał wątpliwości z jakiego typu zegarkiem ma się do czynienia. Dziś można wybierać spośród setek różnych modeli tego typu. Dzięki nowoczesnym procesom produkcji możliwe stało się zaoferowanie szkieletów szerszej rzeszy klientów. Niektórzy producenci, jak na przykład Epos czy Aerowatch, wyspecjalizowali się w produkcji takich zegarków, a modele szkieletowane są ich “flagowcami”. Patrząc na dwa zegarki tego samego producenta, o tym samym fasonie koperty, różniące się tym, że jeden ma normalną tarczę, a drugi jest szkieletowy, nie sposób się pomylić i źle odpowiedzieć na pytanie “który jest szkieletowy”.


Zegarek szkieletowy a open heart

Przeglądając oferty i katalogi zegarków można natknąć się na inną popularną kategorię zegarków - zegarki typu open heart. Bywają też określane jako semi-skeleton. Tego typu wyroby powstały w XIX wieku, a dziś cieszą się powodzeniem wśród kupujących. Podobnie jak zegarki szkieletowe, pozwalają łatwo rozpoznać klasyczne, mechaniczne zegarmistrzostwo.

Zegarek Orient Open-Heart z niebieską tarczą


Zegarek marki Zeppelin Open Heart

Zegarki Open-Heart posiadają normalną tarczę i niemal niezmienione płyty mechanizmu. Różnica widoczna jest w miejscu bezpośrednio nad kołem balansowym. Właśnie tu, zarówno w tarczy jak i płycie mechanizmu wycięty jest otwór, pozwalający oglądać nieustanny ruch koła balansowego. Otwarcie najczęściej ma kształt koła, czasem otoczone jest dodatkową ramką. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać mu bardziej fantazyjny kształt, na przykład serduszka lub gwiazdki, czym można dodać projektowi zupełnie indywidualnego charakteru.


Mimo to, że każdy model Open Heart to bezsprzecznie zegarek z widocznym mechanizmem, dający możliwość zajrzenia do swojego wnętrza, jest czymś zupełnie innym niż szkieletowy, ponieważ powstają w inny sposób.

Tarcza zegarka Orient Open Heart

Zegarki Epos - Artyzm w zegarmistrzostwie

Zegarek Skeleton Epos na bransolecie

Szwajcarska firma Epos jest jednym ze specjalistów w produkcji ażurowych zegarków szwajcarskich. Jej historia sięga 1925 roku, kiedy to James Aubert założył swój warsztat zegarmistrzowski. W tym okresie Epos wyspecjalizował się w produkcji części do skomplikowanych zegarków. James Aubert przekazał wiedzę zięciowi, Jeanowi Fillonowi, który przez wiele lat był głównym zegarmistrzem firmy. Po kryzysie kwarcowym lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, Epos musiał zostać wymyślony od podstaw. Nową drogą tej niezależnej firmy, obraną w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, było klasyczne zegarmistrzostwo wzbogacone o opracowywane we własnym warsztacie komplikacje. Do oferty włączono modele z komplikacją skaczącej godziny lub prezentacją czasu wskazówkami umieszczonymi na trzech osobnych osiach. W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów do oferty włączono zegarek męski skeleton, który został entuzjastycznie przyjęty. Dał on początek nowemu rozdziałowi w historii marki.


Epos kupuje mechanizmy od najlepszych szwajcarskich dostawców - ETA i Sellita, a w swoich modelach wykorzystuje pełne spektrum kalibrów. W ofercie można znaleźć zarówno automatyczne Sellita, jak i mechaniczne kalibry Unitas i Peseux. Wszystkie części wykorzystywane w gotowych zegarkach poddawane są szczegółowej kontroli jakości na każdym z etapów produkcji, a następnie zaczyna się proces szkieletowania. Przeznaczeniem tak przygotowanych werków są wyjątkowe kreacje, nierzadko limitowane. W większości przypadków proces ażurowania jest wykonywany przez pracowników przy użyciu kilkudziesięcioletnich maszyn. Gotowe, ażurowe płyty mechanizmu zdobione są odręcznym grawerowaniem.

Zegarek Skeleton na czarnym pasku


Elegancki zegarek męski typu Skeleton marki Epos

Zegarki Epos to prawdziwe dzieła sztuki, a popisowym modelem tej szwajcarskiej manufaktury jest zegarek Epos Oeuvre D’Art Verso oraz jego młodszy brat Verso II. Oba zegarki korzystają z mechanizmów Unitas, które zostały w nich zamontowane “do góry nogami”. By możliwe było umieszczenie odwróconego mechanizmu, wskazówki godzinowa i minutowa musiały zostać założone po drugiej stronie kalibru, co wymogło na inżynierach liczne zmiany w konstrukcji. Ostateczny efekt był z pewnością wart wszystkich trudów - szkieletowany kaliber ma koło balansowe widoczne przez wierzchnie szkło.


Co ciekawe, w ofercie marki Epos znalazły się nie tylko zegarki szkieletowe o klasycznej, wysublimowanej prezencji jak na przykład Passion 3501 SK, ale także model o charakterze codzienno-sportowym. Przykładami tych mniej oficjalnych modeli są Epos Sportive 3441, o lubianej stylistyce divera albo Sportive 3442 ze zintegrowana bransoletą.

Zegarek Epos czarny na pasku


Prestiżowy zegarek typu skeleton marki Epos

Wybierając zegarek z widocznym mechanizmem od Eposa zyskuje się prestiż, jaki może zaoferować jedynie marka o bogatym doświadczeniu w produkcji mechanicznych zegarków skeleton.


Carl von Zeyten - zegarki z Czarnego Lasu

Region Schwarzwaldu, leżący na południu Republiki Federalnej Niemiec, jest zagłębiem, które można by porównać do szwajcarskiej Jury. To ojczyzna wielu niemieckich producentów zegarków, między innymi słynnych wiszących zegarów z kukułką, oraz zegarków naręcznych. To tu swoje siedziby mają zegarki Carl von Zeyten, Junghans.Początki marki Carl von Zeyten datuje się na 1898 rok. Właśnie wtedy swój warsztat otworzył pan Hermann C. Krieg, w którym naprawiał zegary i zegarki. Jego celem i pasją było przygotowanie najlepszego zegarka, czemu poświęcał każdą wolną chwilę. Okoliczni mieszkańcy podobno nazywali go “Carl od czasu”. Od tego przydomka pochodzi nazwa Carl von Zeyten.

Carl von Zeyten
Zegarek Carl von Zeyten typu skeleton na pasku

Tworzone w firmie zegarki są hołdem dla metod zdobnicznych, które w przeszłości stosowali zegarmistrzowie z Czarnego Lasu. Nazwy modeli to z kolei nazwy niemieckich miast, regionów lub górskich szczytów. Trudno przejść obojętnie obok tych wyrobów - korzystają one z najmodniejszych schematów kolorystycznych, łącząc na przykład kolor różowego złota z granatem. Fason dostępnych kopert jest bardzo klasyczny, a rozmiary współczesne - największe koperty mają średnicę nawet 46 milimetrów.


W ofercie tej marki są także zegarki kieszonkowe z ażurowymi tarczami i dodatkowymi wskazaniami. Ich obudowy są przystosowane do wykonania okazjonalnego graweru, co może okazać się doskonałym sposobem na spersonalizowanie zegarka lub uczczeniem ważnego wydarzenia. Dziś, niemal każdy z dostępnych modeli to szkielety. Oferowane zegarki są okazałe, a jednocześnie oferowane w bardzo atrakcyjnych, jak na tego typu wyrób, cenach.

Tył zegarka typu skeleton marki Carl von Zeyten


 Freiburg CVZ0063BLMS

W bogatej kolekcji znalazły się zegarki trzy wskazówkowe oraz skomplikowane, pozwalajace korzystać z dodatkowych funkcji takich jak wskazanie pory dnia. Męskie modele Freiburg CVZ0063BLMS dostępne są z bransoletkami, zaś Alpirsbach CVZ0076BLS z mechanizmem o automatycznym naciągu ma intrygująco wyciętą tarczę, w modnym granatowym kolorze.


Dla klientek i klientów chcących kupić zegarek skeleton damski, przygotowano model Gütenbach CVZ0071WHMB. Zdobi go 78 kryształów Swarovskiego, które powstają w nowoczesnym, opracowanym przez austriacką firmę procesie produkcji.

Gütenbach CVZ0071WHMB z kryształkami Swarovskiego


Zegarek Carl Von Zeyten Rosegold na bransolecie

Zegarek Carl von Zeyten może być wspaniałym prezentem dla osoby pasjonującej się dużymi mechanicznymi czasomierzami. Bogaty wybór kolorów tarcz i pasków ułatwi dopasowanie podarunku do gustów osoby obdarowywanej.


Zegarek Tissot T Complication Squelette Mechanical

W 1853 roku, w niewielkiej szwajcarskiej miejscowości Le Locle, powstał Tissot 1853. Jest to jeden z najlepiej rozpoznawalnych producentów na świecie, nie tylko w kategorii firm zajmujących się przygotowywaniem zegarków, ale też wszystkich przedsiębiorstw. Założona przez ojca i syna, panów Charlesa-Féliciena Tissot i Charlesa-Émilea Tissot, marka jest dziś jednym z największych szwajcarskich eksporterów.

Tissot T Complication Squelette Mechanical


Zegarek Tissot T Complication Squelette Mechanism na pasku

Zegarki Tissot 1853 to blisko 170 lat doświadczeń, dzięki którym w katalogu marki każdy znajdzie coś dla siebie. Jej produkty powstają w duchu nowoczesności, wymieszanej z tradycją, co ujęte jest w motto marki Innovators by Tradition (z ang.: Innowatorzy z tradycji).

W ofercie tak znakomitego producenta nie mogło zabraknąć naręcznych zegarków szkieletowych. Wśród nich na uwagę zasługuje T-complication Squelette Mechanical T070.405.16.411.00, który jest współczesnym spojrzeniem na zegarek szkieletowy. W jego wnętrzu pracuje mechanizm ETA Unitas 6497, wywodzący się wprost z zegarków kieszonkowych, który zegarmistrzowie zmienili niemal nie do poznania. W tym modelu ma on ostre, kanciaste mostki i nowoczesne, odrobinę surowe wykończenie. Główną rolę grają zębate koła przekładni chodu, wyróżniające się złotym kolorem na tle srebrzystych mostów. Na szczątkową tarczę nałożone zostały indeksy wypełnione substancją luminescencyjną. Czas wskazują potężne, również świecące w ciemności, ażurowe strzałki. Pole małego sekundnika opisano czcionką niczym z podręcznika rysunku technicznego.

T-complication Squelette Mechanical T070.405.16.411.00,
T-complication Squelette Mechanical T070.405.16.411.00 na pasku

Koperta tego zegarka ma fantazyjny kształt uszu, przywodzący na myśl zegarki z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W przeciwieństwie do klasycznych zegarków z tamtego okresu zegarek Tissot T-Complication Squelette Mechanical ma asymetryczną obudowę. Po jej lewej stronie znalazła się osłona koronki. Zgodnie z najnowszymi trendami, większość powierzchni obudowy została wykończona matowo, dzięki technice szczotkowania. Zegarek oferowany jest z czarnym skórzanym paskiem, który zapina się wygodnym zapięciem motylkowym.


Zegarek szwajcarski Tissot T-Complication Squelette wywiera ogromne wrażenie - prosta cylindryczna koperta ozdobiona detalami zaczerpniętymi z dawnych lat skrywa bardzo “technicznie” wykończony kaliber. Duża koronka służąca do nakręcania została wykończona diagonalnym radełkowaniem, przez co bardziej przypomina element silnika lotniczego niż zegarka.

Koperta zegarka Tissot complication Squelette Mechanical T070.405.16.411.00,


Szwajcarski zegarek Tissot typu Skeleton

Spodoba się on mężczyznom lubiącym mieszać style i przełamywać konwenanse.


Zegarki Aerowatch - klasyczne i pomysłowe

Aerowatch to kolejny producent oferujący duży wybór zegarków szkieletowych. Szwajcarska firma powstała ponad sto lat temu, dokładnie w 1910 roku, gdy Jacob Gutmann założył warsztat z myślą o produkcji zegarków kieszonkowych. Jacob był zafascynowany rozwojem lotnictwa, co znajdowało odzwierciedlenie w tworzonych przez niego zegarkach. Dziś Aerowatch pozostaje w rękach rodziny, tworząc ciekawe, czasem zaskakująco zaprojektowane modele. Niemal każdy zegarek Aerowatch ma swoją historię lub temat, który był inspiracją do jego powstania. Wśród wyrobów o szkieletowych tarczach i mechanizmach znalazły się zarówno damskie jak i męskie wzory. Panowie mogą wybierać spośród modeli z komplikacjami - na przykład stopera.

Zegarek Skeleton Areowatch


Zegarek Skeleton Spider 50981-AA21

W modelu Renaissance Skeleton Spider 50981-AA21 - tematem przewodnim jest pająk i jego sieć. Mostki zegarka układają się w pajęczynę. Przy godzinie dziewiątej, miejsce wskazówki małego sekundnika zajął czerwony pająk, który niestrudzenie obraca się ponad cienkimi elementami mechanizmu.

Referencja 67975-BI01-SQ-M to zegarek skeleton męski o fantastycznej linii retro, nawiązującej do męskich zegarków z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego tarczę wycięto jedynie w centrum co w połączeniu z dużymi, niebieskimi wskazówkami tworzy unikalną kompozycję i pozwala łatwo sprawdzić czas.

Skeleton marki Areowatch  67975-BI01-SQ-M
 Zegarek Aerowatch 1942 Numbered Edition 61901-AA20-SQ-2

Dla miłośników zegarków skomplikowanych przygotowano modele ze stoperem i kalendarzem. Zegarek Aerowatch 1942 Numbered Edition 61901-AA20-SQ-2 łączy w sobie nowoczesne materiały, szyk zegarków sprzed lat oraz godziny pracy wykwalifikowanych pracowników, którzy szkieletowali i zdobili mechanizm.


Producent zadbał też o pary, które chciałyby mieć idealnie dopasowane zegarki - w kolekcji 1942 łatwej do rozpoznania w związku z fasonem uszu przypominającym te z pierwszych zegarków naręcznych.

Zegarek Aerowatch 1942


Złoty zegarek Areowatch typu Skeleton

Wszystkie zegarki Aerowatch to przedmioty wysokiej jakości, przygotowywane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Niezależność od wielkich koncernów zegarkowych daje Aerowatch wolność kreowania zegarków w dowolnym stylu i smaku. Efektem tej wolności są często zegarki niespotykane i zaskakujące, które mogą upiększyć kolekcję eleganckiego mężczyzny.


Zegarki Roamer - solidny wybór

Założona przez Fritza Meyera, w 1988 roku, firma Roamer była na początku warsztatem wyspecjalizowanym w produkcji części wychwytów zegarkowych. W ciągu zaledwie siedmiu lat przedsiębiorstwo rozwinęło się i zatrudniało sześćdziesięciu pracowników, którzy wytwarzali kompletne zegarki mechaniczne. Z czasem marka zaczęła nawet produkować własnej konstrukcji mechanizmy. Firma Roamer była też pionierem masowej produkcji zegarków wodoszczelnych oraz kwarcowych. Dziś w ofercie Roamera obecne są zegarki kwarcowe i mechaniczne.

Zegarek Roamer typu skeleton


Czarny zegarek Roamer Competence Skeleton III

Seria Roamer Competence Skeleton III to automatyczne zegarki skeleton, oferowane w kilku wariantach. Nowoczesna koperta tych modeli ma ponadczasowy okrągły kształt, dużych rozmiarów koronkę i szereg opcji wykończenia. Zależnie od wykończenia koperty różna jest flansza ze skalą minutową. W stalowym zegarku ma ona kolor szary, w modelu łączącym stal z kolorem żółtego złota jest biała, w zegarku z elementami różowego złota jest niebieska, a przy czarnej kopercie flansza również jest wykończona na czarny kolor. Obudowa ma średnicę 43 milimetrów, jednak kształt jej krótkich uszu z przetłoczeniami sprawia, że doskonale układa się nawet na drobniejszym nadgarstku.


W głębi doskonale widać wszystkie najważniejsze, pracujące niestrudzenie elementy mechanizmu automatycznego. Można też ocenić czy mechanizm ma odpowiedni zapas energii do dalszej pracy, ponieważ bęben również jest ażurowy i łatwo dojrzeć w nim sprężynę napędową. Mechanizm STP6-15 ma 26 kamieni łożyskujących, nakręca się w obu kierunkach i ma rezerwę chodu nie krótszą niż 44 godziny. Mimo, że jest to produkt wielkoseryjny, to marka Roamer zadbała o jego prezencję. Wzbogacono go o spersonalizowany wahnik z napisem “Roamer of Switzerland”.

Srebrny zegarek typu Skeleton marki Roamer


Pasek z literą R w zegarku skeleton Roamer

Dla wygody klientów każdy z wariantów kolorystycznych dostępny jest na skórzanym pasku, ozdobionym metalowym emblematem marki w postaci stylizowanej litery “R” lub na bransolecie o kolorystyce dopasowanej do obudowy.

Zegarek Roamer Competence Skeleton III Automatic to propozycja w atrakcyjnej cenie, za którą stoi bogata historia jednej z ważniejszych dla rozwoju zegarmistrzostwa marek szwajcarskich. Jego nowoczesna, a jednocześnie bezpieczna stylistyka trafia w gusta klientów. Możliwość noszenia zegarka Roamer z bransoletą to kolejny atut - wielu producentów oferuje zegarki szkieletowe wyłącznie z paskami skórzanymi.

Skeleton Roamer na brązowym pasku

Vostok Europe - zegarek skeleton męski w wersji XXL

Engine Skeleton Limited Edition Automatic marki Vostok

Litewski producent zegarków Vostok Europe jest dostawcą dużych, kolorowych, trwałych i bardzo męskich wzorów. Wszystkie opuszczające zakład w Wilnie zegarki są limitowane, a każdy egzemplarz opatrzony jest indywidualnym numerem, wygrawerowanym na deklu. Niemal wszystkie modele w kolekcji ma ponadprzeciętną wodoszczelność. Wiele z nich oferowanych jest w specjalnych zestawach prezentowych, w których oprócz zegarka zamkniętego w wodoszczelnym, plastikowym pudełku, dostarczany jest dodatkowy pasek oraz certyfikat zaliczenia próby wodoszczelności. Dokładnie tak dostarczany jest model Engine Skeleton Limited Edition Automatic.


Zegarek Vostok Europe Engine Skeleton Limited Edition Automatic jest pierwszym szkieletowanym zegarkiem tego producenta. Nazwa została doskonale wybrana - brak tarczy pozwala oglądać mechanizm, który jest silnikiem każdego zegarka. Zegarek Vostok Europe Engine korzysta z obudowy modelu Nuclear Submarine, która cieszyła się wśród klientów popularnością. Engine Skeleton otrzymał bardzo rzadko spotykane w zegarkach tańszych niż kilka tysięcy Euro wykończenie mechanizmu. Werk NH72 dostarczony przez firmę Seiko został w całości pokryty warstwą Rutenu - metalu z grupy platynowców. To właśnie dzięki warstwie tego cennego metalu, wykorzystywanego do produkcji czarnego złota, mostki kalibru są czarne.

Tarczca zegarka Vostok Engine Skeleton Limited Edition Automatic.


Koperta zegarka Vostok Engine Skeleton Limited Edition Automatic.

W połączeniu z potężną obudową i głębią jaką można zobaczyć w jej wnętrzu, daje efekt nieosiągalny dla zegarków skeleton w klasycznych rozmiarach - koperta Engine ma 46 milimetrów średnicy i niemal 16 milimetrów grubości. Zegarek jest wodoszczelny do 300 metrów, dzięki czemu można z nim pływać i nurkować.

Przewidziano trzy opcje kolorystyczne stalowych kopert - srebrną, czarną oraz w odcieniu różowego złota. Do wyboru oddano zegarki z bransoletą lub paskami. W zestawie z modelem Engine Skeleton na pasku dodawany jest dodatkowy pasek. W ten sposób klient otrzymuje pasek silikonowy i skórzany, ręcznie wykończonej we włoskiej garbarni. W pudełku znajdują się także narzędzia potrzebne do zamiany pasków. Wybierając najdroższy z kolekcji model z bransoletą kupuje się tak naprawdę trzy zegarki, ponieważ w zestawie będą też paski.

Engine Skeleton Limited Edition Automatic w kolorze różowego złota


Vostok Engine Skeleton Limited Edition Automatic.

Vostok Europe Engine Skeleton Limited Edition to model dla klientów gustujących w mocnych, doskonale widocznych zegarkach, a jednocześnie ceniących klasyczne, mechaniczne zegarmistrzostwo.


Zegarki szkieletowe Orient Star - wycinanki po japońsku

Pochodząca z Japonii marka Orient Star, czyli luksusowe zegarki od popularnego producenta Orient debiutowała w 1951 roku. Posiada ona w swojej ofercie również produkty ze szkieletowymi tarczami i mechanizmami. Pierwszy taki model został zaprezentowany już prawie dwadzieścia lat temu, a dokładniej w 2003 roku.Zegarek Orient Star zawsze wyróżnia się na tle konkurencji jakością i widoczną w niespodziewanych detalach stylistką, która mogła narodzić się wyłącznie w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Szary zegarek Orient na bransolecie
Skeleton Orient w czerwono-czarnym kolorze

Mocno przyciągającymi wzrok modelami są Orient Star Avant-garde Skeleton Automatic. To duże - ich koperty mają średnicę 42,6 milimetra, i sportowo wyglądające modele. Mają też podwyższoną wodoszczelność - do 100 metrów, co doskonale koresponduje ze stylistyką.Taka klasa wodoszczelności pozwala zabrać zegarek Orient Star na basen. Masywny pierścień wokół tarczy przykręcony został sześcioma wkrętami, które umieszczono w miejscu godzin opisanych parzystymi liczbami. Godziny, którym odpowiadają liczby nieparzyste zaznaczono delikatnymi wcięciami w krawędzi lunety.


Japończycy w bardzo kreatywny sposób podeszli do zagadnienia. Tarcze tych czasomierzy zostały wycięte w pozornie chaotyczny sposób, jednak w tym szaleństwie jest metoda! Odsłonięte zostało koło balansowe, pod logo Orient Star można dojrzeć mechanizm odpowiadający za pracę koronki, widać też zęby niektórych trybów. Z wierzchu zegarek zabezpiecza szafirowe szkło.

Zegarek Orient typu Skeleton na pasku


Skeleton Orient

Mechanizm został znacznie delikatniej obrobiony niż na przykład w modelach od Aerowatch, jednak zegarek Orient Star Avant-garde Skeleton Automatic jest modelem sportowym. Gdyby konstrukcja werku była poddana intensywniejszym zabiegom ażurowania, mogłaby nie przetrwać wibracji lub uderzeń na jaki narażony jest zegarek mechaniczny podczas uprawiania sportu. Mechanizm prezentuje godziny, minuty, sekundy oraz zgromadzony w bębnie zapas energii. Sekundnik jest w tym modelu umieszczony na subtarczce nad indeksem godziny 6. Rezerwa naciągu, wynosząca 48 godzin, może zostać w każdej chwili uzupełniona przez nakręcenie sprężyny z pomocą koronki.


Zegarek dostępny jest w kilku opcjach kolorystycznych. Można go kupić ze stalową bransoletką w wersji ze srebrnym lub czarnym pierścieniem, albo na paskach z kopertą w kolorze czarnym lub miedzianym. Każda z opcji kolorystycznych ma swój indywidualny styl. Dodatkowo pozwala się łatwo zidentyfikować jako wyrób luksusowy, jakim jest bezsprzecznie wykonany w Japonii zegarek Orient Star.


Zegarek skeleton Zeppelin - intrygujace i dostępne

Zegarek Skeleton Zeppelin

Kolejnym producentem, którego ojczyzną jest Republika Federalna Niemiec, jest Zeppelin. To marka oferująca bardzo atrakcyjne wizualnie modele, które są dodatkowo korzystnie wyceniane. Marka w swoich zegarkach stara się uchwycić ducha, jaki towarzyszył pionierom awiacji i pięknym podróżom na pokładzie zeppelinów. Podporządkowano temu nie tylko stylistykę samych zegarków, lecz także ich nazwy, a nawet kartę gwarancyjną. Ta ostatnia wygląda jak historyczny bilet na lot sterowcem.


Producent oferuje męskie zegarki skeleton z linii New Captain’s. Przygotowane zostały w trzech odmianach kolorystycznych - czarno-złotej, czarno-czarnej i niebiesko-białej. Dwie pierwsze wyposażono w paski skórzane, ostatnia sprzedawana jest z bransoletką typu mesh. Średnica kopert tych modeli to 43 milimetry. Duże, wypukłe szkło jest otoczone minimalną lunetą, co sprawia wrażenie, że zegarek jest znacznie okazalszy niż może się wydawać czytając suche dane. Niemal całe centrum tarczy w tych modelach zostało usunięte. Pozostawiono skale sekundnika oraz czasu w formacie dobowym. Poniżej widać perłowaną płytę mechanizmu oraz pracujące koło balansowe. Na zewnętrznej krawędzi opisano numery godzin w formacie dwucyfrowym (01, 02, 03 i tak dalej) nadając skali prosty i harmonijny wygląd.

Zeppelin New Capitain's skeleton


Princess of the Sky damski zegrek Skeleton od marki Zeppelin

Z myślą o kobietach przygotowano linię Princess of the Sky, w skład której wchodzą cztery modele o szkieletowanych tarczach. Szczególnie interesujący jest model dający dwie opcje noszenia - jako zegarek skeleton naręczny na delikatnym skórzanym pasku lub jako naszyjnik na specjalnym, dołączonym do zestawu rzemieniu. Taki zegarek skeleton damski sprawi radość osobie odważnej, nie obawiającej się eksperymentować w kwestiach mody. Można go kupić z białym lub czarnym paskiem skórzanym. Średnica obudowy to 34 milimetry. Do napędu jego wykorzystano sprawdzony japoński mechanizm Citizen-Miyota 8N24G. Charakteryzuje go ażurowe wykończenie niklowanych płyt, rezerwa naciągu wynosząca około 40 godzin i automatyczny naciąg.


Decydując się na wyrób tej marki warto dokonać zakupu u autoryzowanego przedstawiciela, ponieważ rynek jest zalewany niskiej jakości podróbkami. Zegarek Zeppelin to sprawdzony wybór - marka wyspecjalizowała się w produkcji świetnie wyglądających, dostępnych szerokiemu gronu odbiorców, zegarków mechanicznych.

Męski zegarek typu Skeleton na bransolecie

Zegarki Festina - damskie zegarki szkieletowe

Zegarki typu Skeleton od Festiny

Historia marki Festina rozciąga się na przestrzeni 120 lat. Oryginalnie założona w szwajcarskim La Chaux-de-Fonds firma, w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku została przeniesiona do hiszpańskiej Barcelony. Dziś, Festina jest firmą, której produkty można kupić w ponad dziewięćdziesięciu krajach świata. Marka dała początek grupie Festina Group, w skład której wchodzi dziewięć marek - modowych, klasycznych zegarmistrzowskich, tworzących smartwatche, a nawet produkujących mechanizmy zegarkowe.


W kolekcji skierowanej do kobiet znalazło się kilkanaście modeli szkieletowych. Część z nich dostępna jest w formie modnego zegarka ze zintegrowaną bransoletą. Inne można kupić z wygodną bransoletką typu mesh, której długość da się wyregulować bez potrzeby posiadania specjalistycznych narzędzi. Tym, co może zainteresować kobiety świadomie dobierające dodatki, jest bogata oferta kolorystyczna. Festina oferuje nie tylko zegarki w kolorach srebrnym i złotym, lecz także niebieski i łączące czerń z odcieniami złotego koloru. Przygotowane koperty mają średnicę 33 lub 42 milimetrów.

Męski zegarek Festina typu Skeleton na niebieskiej bransolecie mesh


Damski zegarek typu Skeleton marki Festina na bransolecie

Ich tarcze są zredukowane do absolutnego minimum, potrzebnego do sprawdzenia aktualnej godziny. Poza zaznaczeniem indeksów godzin przy pomocy cyfr arabskich lub rzymskich, każdy zegarek Festina skeleton dla kobiet oferuje także podziałkę minutową.


Szerokie szkła szafirowe od wierzchu i mineralne od spodu obudowy pozwalają dokładnie przyjrzeć się pracy mechanizmu Citizen Miyota 82S0. Ten, oparty na udoskonalanej przez kilkadziesiąt lat konstrukcji, stosowanej między innymi w zegarkach dla żołnierzy amerykańskiej armii, ma automatyczny naciąg sprężyny, który sprawia, że łatwo zapomnieć o tym, że we wnętrzu mechanizmu nie ma baterii.

Zloty zegarek skeleton marki Festina


Czarny zegarek męski Skeleton od Festiny

Wysmakowana stylistyka, wysokiej jakości materiały i sprawdzony mechanizm, takie są trzy filary szkieletowych zegarków Festina. Zegarki produkowane są w zakładach marki, które znajdują się w Szwajcarii i Hiszpanii. Dzięki temu, że marka współtworzy grupę, której zasięg działania i wolumen produkcji są niezwykle duże, to może te trzy istotne dla klientki elementy zaoferować w trudnej do pobicia cenie.


Zegarek Festina Skeleton z pewnością sprawdzi się w roli świątecznego upominku lub jako drobiazg uświetnienia wydarzenia, które warto zapamiętać.

Skeleton na bransolecie mesh od marki Festina

Szwajcarskie zegarki Swatch - Swiss Watch w wersji ażurowej

Swatch Clear

Co prawda Swatch Clear to zegarek kwarcowy, to jednak nie da się ukryć, że pasuje do opisu zegarka szkieletowego. Nie ma w nim tarczy - trudno z tym warunkiem polemizować. Mechanizm został przygotowany w specjalny sposób, by ukazać swoje wnętrze? Owszem, tak się stało. Przez modele Clearly da się nawet spojrzeć na wylot.


Swatch ma niemal 40 lat. Był to produkt stworzony, by pomóc ratować szwajcarskie zegarmistrzostwo, które było w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku pogrążone w kryzysie kwarcowym. Nazwa Swatch to skrót od Swiss Watch, czyli szwajcarski zegarek. W założeniu miał być prostym, plastikowym zegarkiem odwołującym się do utrwalonego przez lata przekonania, że zegarki szwajcarskie są najlepsze na świecie, a dodatkowo, dostępnym dla wielu osób za niewygórowaną cenę 35 franków szwajcarskich.

Zegarek Swatch skeleton


Modny zegarek Swatch typu Skeleton

Firma oferuje radosne, modne i kolorowe czasomierze. Pojawiają się modele tematyczne lub powstałe we współpracy z firmami, studiami filmowymi czy organizacjami rządowymi. Efekty tych kooperacji bywają zabawne i przewrotne. W ten sposób firma utrzymuje zainteresowanie klientów.

Takimi przewrotnymi kreacjami są zegarki na baterię z serii Clearly, których mechanizmy można obejrzeć “w akcji”. Odsłonięte od strony tarczy, ukazują oglądającym swoje wnętrze. Zobaczyć można nawet baterię! Projektanci odpowiedzialni za niektóre z modeli wzięli sobie do serca transparentność i zaplanowali paski z przejrzystego tworzywa. W pozostałych modelach paski mają delikatne kolory, przywodzące na myśl akwarele.

Różnokolorowy zegarek marki Swatch Skeleton
SwatchPay w zegarku typu skeleton

Swatch jest zegarkiem unisex, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. W linii Clearly dostępne są modele w rozmiarach od 34 do 47 milimetrów, reinterpretują inne lubiane modele. Do kupienia oddano także zegarek Swatch umożliwiający płatność zbliżeniową SwatchPAY, która obsługiwana jest aktualnie przez siedem dużych polskich banków. Z czasem lista ma zostać powiększona. Zegarek może współpracować także z usługą CURVE.

Swatch oddaje klientom zegarek szkieletowy inny niż wszystkie, stworzony z przymrużeniem oka, przejrzysty lub kolorowy, a jednak trwały i dokładny.

Zielony zegarek Swatch na bransolecie

Jaki zegarek szkieletowy wybrać?

Zegarek Areowatch na niebieskim pasku

Trudno przejść obojętnie obok zegarków szkieletowych. Są one małymi dziełami sztuki, które można zawsze mieć przy sobie, a kunszt tworzących je specjalistów jest doskonale widoczny. Nosząc taki zegarek można być pewnym, że któryś z rozmówców zapyta “mogę obejrzeć?” Zegarek szkieletowy będzie doskonałym wyborem dla miłośników zegarków mechanicznych, ale też przedmiotów wysokiej jakości o dopracowanym wzornictwie.


Dzięki temu, że producenci zegarków oferują szeroką gamę skeletonów, można lepiej dopasować charakter zegarka do charakteru osoby mającej go nosić. Jeśli jest to miłośnik klasyki, to najpewniej doceni klasyczną stylistykę marki Epos Oeuvre D’Art lub Aerowatch 1942. Osoby zwracające uwagę na historię jaką może pochwalić się firma przychylnie spojrzą na modele Tissot T-Complication Squelette i Roamer Competence Skeleton III.

Skeleton Epos


Swatch Skeleton

Dla osoby aktywnej, lubiącej sport, lepszym wyborem okaże się Orient Star lub wodoszczelny Vostok Europe. Swatch z funkcją SwatchPAY może być podarkiem zarówno dla kobiety jak i mężczyzny, którzy lubią nowoczesne technologie.


Może wydawać się, że więcej zegarków jest dedykowanych panom, jednak w przypadku zegarków skeleton dla kobiet, wybór jest duży. Panie mogą zdecydować się na biżuteryjną propozycję marek Festina lub Carl von Zeyten, albo nieszablonowy model Zeppelin, mogący pełnić funkcję naszyjnika.

Festina Skeleton
Epos Skeleton

Mechaniczny zegarek szkieletowy ma potencjał stać się rodzinną pamiątką, przekazywaną następnym pokoleniom.


Niezależnie od podjętego wyboru, w autoryzowanym sklepie Zegarek.net znajdziesz model odpowiadający Twoim potrzebom. Wszystkie zegarki pakowane są w oryginalne pudełko producenta, a darmowa dostawa i zwrot do 100 pozwalają spokojnie przymierzyć zegarek w domu.

FILTRY0