Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300

Datownik w zegarku

13-06-2018

Większość zegarków wyposażonych jest w datownik. W zależności od modelu zegarka wskazuje on numer dnia miesiąca, nazwę dnia tygodnia lub obie te informacje. Datownik umieszczany jest na tarczy zegarka, a w niektórych przypadkach montuje się nad nim szkiełko powiększające, które znacznie ułatwia odczyt.Nietypowy datownik w zegarku


Zegarek z widocznym mechanizmem od marki Timex

Zegarki z datownikiem podają informacje o dacie najczęściej w formie liczby lub skrótu nazwy dnia w okienku wyciętym w tarczy zegarka. Niektórzy producenci stosują ciekawe rozwiązanie w formie nieco przypominającej chronograf. Datę odczytuje się na dodatkowych mniejszych tarczach, które spełniają także swoją rolę w tworzeniu unikatowej stylistyki. Przykładem wykorzystania takiego datownika jest:


Zegarek Certina z datownikiem na czarnej tarczy.Jak ustawić datę w zegarku?


W zegarku analogowym do ustawiania daty służy koronka zegarka. Wysuwa ją się do ustalonej pozycji i w zależności od mechanizmu obraca w kierunku wskazówek lub w przeciwnym. Informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji dołączonej do zegarka. Warto się z nimi zapoznać, aby nie uszkodzić mechanizmu. Po ustawieniu daty koronkę wciskamy do pozycji pierwotnej. Wskazania daty w zegarku zmieniają się automatycznie raz dziennie między godziną dwudziestą trzecią a drugą w nocy. W tym czasie nie należy ręcznie przestawiać daty! W zegarkach elektronicznych ustawianie daty jest bardziej skomplikowane i zależy od producenta oraz modelu. Wskazane jest dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi.

Zegarek G-Shock z datownikiem


Datownik na zielonej tarczy zegarka Certina.

FILTRY0