Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Mechanizm kwarcowy

28-11-2018

W większości zegarków stosuje się dzisiaj mechanizm kwarcowy. Zegarki z takim mechanizmem cechuje dokładność i przystępna cena, przez co modele te cieszą się dużą popularnością.Jak działa zegarek kwarcowy?

Zegarki kwarcowe działają dzięki zastosowanemu w mechanizmie kryształowi kwarcu. Drgania kryształu, które wywołuje bateria występują z częstotliwością ponad trzydziestu dwóch tysięcy drgań na sekundę. Są one przeliczane przez rezonator kwarcowy i pojawiają się na wyświetlaczu lub tarczy zegarka w postaci aktualnej godziny. Ponieważ rezonator emituje precyzyjny sygnał, zegarki kwarcowe są dokładniejsze od zegarków mechanicznych.


Przykład mechanizmu kwarcowego.Dlaczego zegarek kwarcowy?

Najdokładniejsze zegarki kwarcowe wyróżnia różnica wskazań zaledwie dziewięciu sekund na miesiąc. W przeciętnych modelach jest to dwadzieścia sekund. W porównaniu do zegarków nakręcanych jest to bardzo niewielka granica błędu. Z tego też powodu osoby które potrzebują dokładnych pomiarów czasu decydują się na zegarki kwarcowe. Dodatkowym plusem jest natomiast ich przystępna cena.
Przykład mechanizmu kwarcowego w zegarku Vostok.Zegarki kwarcowe


Przykład mechanizmu kwarcowego w zegarku Vostok.
Zegarki kwarcowe spotkać można w ofercie każdej prawie marki zegarkowej. Oznaczenie mechanizmu kwarcowego najczęściej umieszczane jest na tarczy zegarka, choć coraz częściej producenci z niego rezygnują, a zamiast tego umieszczają na przykład informacje o wodoszczelności danego modelu lub innych jego funkcjach.


   


Bateria w zegarku kwarcowym

Standardowo bateria powinna działać dwa lata. Są jednak modele zegarków z całym mnóstwem funkcji z których korzystamy na co dzień. Ma to znaczący wpływ na działanie baterii, którą trzeba wymieniać częściej. Niektóre zegarki mają baterie, które powinny działać do dziesięciu lat. Zdarzają się też bardzo nowoczesne zegarki elektroniczne z funkcją GPS, które posiadają akumulator, dzięki któremu ładują się samodzielnie.
Zegarek Atlantic z mechanizmem kwarcowymZaawansowane zegarki Timex Inteligent Quartz 


Zegarek Timex z mechanizmem kwarcowym
Marka Timex stworzyła wyjątkowy rodzaj mechanizmu kwarcowegoInteligent Quartz. Jest to zaawansowana technologia, dzięki której analogowe zegarki przekazują informacje za pomocą aż czterech wskazówek. Warto zaznaczyć, że wyposażone są one w szereg funkcji typowych dla zegarków cyfrowych. Ponadto wyróżnia je także doskonałe wzornictwo. Zegarki znajdziemy w specjalnych seriach skupiających zaawansowane funkcjonalnie zegarki na wyprawę.


FILTRY0