Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300

Jak zmienić datę w zegarku kwarcowym?

27-06-2019

Datownik jest funkcją, którą znajdziemy w niemal każdym zegarku. W zależności od modelu zegarka i zastosowanego w nim mechanizmu, datownik może przybierać różne formy wskazania aktualnej daty. Najczęściej spotykany jest klasyczny datownik, w formie okienka na tarczy, prezentujący dzień miesiąca za pomocą obrotowego dysku. Jest on umieszczony pod cyferblatem i wyskalowany od 1 do 31.

Choć zmienia się on automatycznie wraz z kolejną dobą, to nie jest w stanie odróżnić ilości dni w danym miesiącu. Wraz z nadejściem kolejnego miesiąca należy więc sprawdzić jego funkcjonowanie, korygując ewentualne różnice. Prawidłowe ustawienie datownika w czasomierzu może jednak sprawić drobne trudności. Należy uważać, aby nie uszkodzić dokładnie działającego mechanizmu kwarcowego.O czym należy pamiętać zmieniając datę w zegarku?

Zegarki kwarcowe cechują się niezwykle precyzyjnym mechanizmem. Dlatego też korzystanie z tego typu modeli wymaga dużej precyzji oraz znajomości zasad użytkowania. Należy przede wszystkim pamiętać, by w modelach wymagających zmiany daty poprzez poruszanie wskazówek, nigdy nie ruszać nimi do tyłu. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia ząbka koła odpowiedzialnego za zmianę daty.
Kolejną istotną kwestią jest nieustawianie datownika pomiędzy godziną 21 a 3 w nocy. Właśnie w tych porach następuje jego powolne przesunięcie – cyferka zaczyna poruszać się po tarczy, data pozostaje przez chwilę nieczytelna, po czym następuje zmiana daty. Z tego powodu należy wybierać godzinę neutralną np. szóstą lub piętnastą.Ustawianie datownika w zegarku krok po kroku

  1. W pierwszej kolejności wyjmij koronkę do pozycji zmiany godziny.
  2. Obróć wskazówkami zegara do przodu i obserwuj okienko daty. Zmiana daty jest znakiem, że przesunęliśmy ją o dobę.
  3. Ustaw godzinę neutralną.
  4. Wyciągnij koronkę w systemie zmiany daty i ustaw prawidłowy termin. Pamiętaj o poruszaniu mechanizmu do przodu!
  5. Nastaw zegarek na właściwą godzinę.

Poniżej zamieszczamy filmik, który pomoże w bezpiecznej i prawidłowej zmianie datownika.

FILTRY0