Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Zegarki z cyframi rzymskimi

137wyniki
Zegarki z cyframi rzymskimiChociaż w codziennym życiu coraz rzadziej można spotkać cyfry rzymskie, to w zegarkach są one nadal obecne. Zegarki z rzymskimi cyframi kojarzą się z wysublimowaną elegancją.
FILTRY0

Indeksy w zegarku - co to jest?

Indeksy w zegarach i zegarkach to elementy tarczy, które symbolizują poszczególne godziny i jednocześnie pozwalają zorientować się w tym ile minęło minut. Tarcza, aby była czytelna potrzebuje chociaż jednego indeksu, który zaznaczy godzinę 12, co pozwoli na zorientowanie tarczy i wygodniejsze sprawdzanie godziny.

Indeksy w zegarkach mogą przybierać przeróżne formy - od minimalistycznych jak namalowane na powierzchni tarczy kropki lub kreseczki, przez metalowe piramidki i kamienie szlachetne, aż do najbardziej wyrafinowanych jak cyfry arabskie lub rzymskie, wykonane z metalu, pieczołowicie wypolerowane i odręcznie osadzone na powierzchni tarczy.

Zegarek Ball z czarną tarczą i rzymskimi indeksami na srebrnej bransolecie
Zegarek Orient Envoy FAG00004D0 z cyframi rzymskimi na niebieskim pasku

Inne indeksy znajdą się na tarczy zegarka eleganckiego - tu prym wiodą cyfry rzymskie, a inne w zegarkach sportowych, w których praktyczniejsze są duże i świecące w ciemności kropki lub pałeczki.

Zegarek z rzymskimi cyframi to przede wszystkim przedmiot elegancki. Pomimo specyficznego sposobu zapisu kolejnych cyfr, taki model okazuje się być bardzo czytelnym!

Historia zegarków z cyframi rzymskimi

Pierwsze znane źródła zawierające cyfry rzymskie pochodzą z okresu między 900, a 800 rokiem przed naszą erą. Stosowane były na rozległych terenach, nawet wiele stuleci po upadku Cesarstwa Rzymskiego. W okresie największego rozrostu, Imperium Rzymskie obejmowało swym zasięgiem cały basen morza Śródziemnego, sięgając do morza Kaspijskiego na wschodzie i południowych granic Szkocji na północy. Dlatego to właśnie cyfry rzymskie wykorzystywane były w pierwszych zegarach, skąd zostały zaczerpnięte na potrzeby zegarków kieszonkowych, a następnie naręcznych. Zegary były przedmiotami niezwykle drogimi, dlatego początkowo mogli pozwolić sobie na nie jedynie monarchowie i szlachcice. Bogate miasta i kościoły zamawiały zegary wieżowe, które pozwalały zwykłym ludziom zorientować się w porach dnia.
Zegarki z cyframi rzymskimi na tarczy
Zegarek Tommy Hilfiger Kane z cyframi rzymskimi na niebieskiej tarczy

Zalety cyfr rzymskich na tarczy zegarka

Tarcza oznaczona cyframi rzymskimi jest pełna harmonii, a przez to czytelna i elegancka. Do opisania wszystkich indeksów wystarczą trzy znaki - I, V oraz X. Korzystając z cyfr arabskich, trzeba wykorzystać aż dziesięć różnych symboli. To właśnie mniejsza ilość i symetryczny podział tarczy na trzy sekcje oparte o poszczególne znaki cyfr sprawiają, że jest dla ludzkiego oka wygodna, a przez to czytelna.

Zegarek z rzymskimi cyframi - dlaczego IIII zamiast IV?

Niemal każdy zegarek męski z rzymskimi cyframi ma czwartą godzinę opisaną za pomocą IIII - czterech jedynek, a nie z pomocą IV, o którym to sposobie uczono w szkole, jako właściwym. Jest kilka teorii tłumaczących dlaczego stosowany jest taki zapis.
FAG00002W0 Zegarek Orient Envoy z cyframi rzymskimi
Zegarek Bulova Automatic Classic Open Heart Sapphire z cyframi rzymskimi

Pierwsza mówi o tym, że dla niepiśmiennych taka forma zapisu była łatwiejsza do pojęcia i pozwalała większej ilości ludzi korzystać i rozumieć wszelkiego rodzaju zapisy wykorzystujące cyfry.

Inne tłumaczenie odnosi się do boga Jowisza, najważniejszego boga rzymskiego panteonu. W łacinie jego imię zapisuje się jako Iuppiter, a więc początek słowa wyglądał jak rzymska czwórka. Podobno uznano, że godzina na zegarach słonecznych nie powinna być oznaczania tak samo jak imię pana piorunów i światłości.

Kolejna teoria wiąże się ze wspomnianą symetrią tarczy. Jeśli projektanci skorzystają z IIII to wtedy tarcza dzieli się na trzy równe sekcje, składające się z liczb stworzonych w oparciu o kolejne rzymskie cyfry. Pierwszy sektor będzie składał się czterech indeksów wykorzystujących wyłącznie z I, w drugim cztery liczby powstaną z użyciem I i V, a w ostatnim do ułożenia cyfr użyte zostaną I i X.

Prawdopodobnie w każdym z tych tłumaczeń jest ziarno prawdy.

Zegarek Frederique Constant SLIMLINE GENTS SMALL SECONDS z cyframi rzymskimi
FAG00002W0  Zegarek Orient Envoy z cyframi rzymskimi na skórzanym pasku

Rzymskie indeksy - dla kogo?

Elegancki i uporządkowany charakter tarczy wykorzystującej indeksy rzymskie z pewnością doskonale sprawdzi się w zegarkach do garnituru lub eleganckiego kostiumu. Takie wyroby przydadzą się w kolekcjach ludzi zajmujących się zawodowo prawem, finansami lub praktykujących medycynę.
Jedną z zasad męskiej elegancji jest to, by zegarek zakładany na ważne okazje był pozbawiony komplikacji, a jego tarcza była harmonijna. Dokładnie taki efekt osiągają projektanci wykorzystując smukłe, nakładane indeksy na jednolitą powierzchnię tarczy. Takie modele mogą wspaniale uzupełniać wysublimowane outfity, pokazując rozmówcom, że właściciel zegarka ma doskonały gust i wyczucie stylu.
Zegarek Frederique Constant CLASSIC MANUFACTURE z cyframi rzymskimi
Tissot T139.207.11.048.00 CHEMIN DES TOURELESS POWERMATIC 80
Damski zegarek z cyframi rzymskimi będzie także doskonałym dodatkiem dla pań, które w pracy zobowiązane są do noszenia oficjalnych stylizacji. Także miłośnicy stylistyki vintage chętnie dołączą zegar z rzymskimi indeksami do swojej kolekcji. Nosząc taki wyrób mogą jasno zakomunikować współpracownikom i znajomym, że cenią wyroby o długiej i bogatej historii.
Zegarek z rzymskimi indeksami może być też dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z problemami ze wzrokiem, ponieważ są czytelniejsze niż te wykorzystują cyfry arabskie.