Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Co zamiast kultowego SEIKO SKX? TOP5 najciekawszych propozycji

11-08-2020

W branży zegarmistrzowskiej istnieje sporo modeli, które zyskały miano kultowych. Jednym z nich z pewnością jest Seiko SKX007, który zyskał sobie status legendy w klasie zegarków typu diver. Japońska marka Seiko zaznaczyła tym modelem wyraźnie swoją pozycję w kategorii profesjonalnych czasomierzy do nurkowania, oferując niedościgniony przez inne marki stosunek jakości do ceny. Zegarek Seiko SKX007 królował na rynku przez 23 lata, ale w 2019 roku został oficjalnie wycofany z produkcji. Miłośnicy zegarmistrzostwa zaczęli więc poszukiwania godnego następcy, który zapewniałby równie atrakcyjny wygląd i nurkowe parametry za możliwie niewielkie pieniądze. W tym artykule przedstawimy Wam nasze propozycje alternatyw dla SKX007, które znaleźć możecie w naszym sklepie.Zegarek Seiko SKX007 – kultowa kompozycja

Zegarek Seiko SKX007 – kultowa kompozycja
Zanim przejdziemy jednak do wskazania modeli mogących godnie zastąpić legendę, zastanówmy się najpierw co sprawiło, że Seiko SKX007 zyskał taki status. Kultowy diver Seiko jest przede wszystkim finalnym efektem wielu lat pracy japońskiej marki nad tworzeniem zegarków nurkowych. Pierwszym modelem marki wykonanym w standardzie 200m wodoszczelności był Seiko 62MAS, który okazał się na tyle udany, że marka szybko rozpoczęła produkcję modeli gotowych na większe głębokości. Poprzednicy Seiko SKX007 to jednak nie tylko profesjonalne zegarki do nurkowania. Marka jednocześnie wprowadzała też na rynek czasomierze w niższej cenie i z niższym standardem wodoszczelności. Pierwszy tani Seiko diver 6105, wykorzystywał automatyczny mechanizm i nurkową stylistykę, zyskując popularność dzięki znakomitemu stosunkowi jakości do ceny. Bezpośrednim poprzednikiem Seiko SKX007, był model JDM o numerze referencyjnym 7002, który pomimo podobieństwa nadal nie posiadał dostatecznych parametrów. Dopiero w 1996 roku na rynku pojawił się pierwszy pełnoprawny diver, łączący niską cenę, oryginalną stylistykę i możliwości profesjonalnego zegarka nurkowego – model Seiko SKX.


Kultowy status Seiko SKX007 nie zmienia jednak tego, że wszystko ma swój czas. Sprawdzony mechanizm Seiko wykorzystywany w tym modelu, już w 1996 roku nie był najnowszą konstrukcją. Na rynku międzyczasie pojawiło się wiele jeszcze lepszych werków. Model SKX wprowadził jednak standard na tyle wysoki, że znalezienie zastępcy nie było wcale łatwe. Zegarek nurkowy będący alternatywą dla Seiko SKX musi przede wszystkim spełniać profesjonalne standardy nurkowe, charakteryzować się ciekawą i autorską stylistyką i kosztować rozsądne pieniądze. Na szczęście w naszym sklepie nie brakuje takich modeli i to w ofercie kilku uznanych marek z Kraju Kwitnącej Wiśni, które przedstawimy poniżej. Jeśli chcesz poznać wszystkie nurki dostępne w naszej ofercie, koniecznie zajrzyj do poświęconej im specjalnej kategorii Divery.5 alternatywnych modeli dla SKX007

  1. Zegarki Orient Kamasu

Japońska marka Orient wypuściła na rynek zdecydowanie najwięcej propozycji o potencjale uzyskania legendarnego statusu. Pierwsza nasza propozycja to zegarki Orient Kamasu o własnej i bardzo oryginalnej stylistyce. Inspiracją do ich zaprojektowania była agresywna morska Barrakuda, co widać szczególnie po zaostrzonych wskazówkach oraz indeksach przypominających kształtem zęby oraz głowę tej drapieżnej ryby. Oczywiście pokryto je obficie masą luminescencyjną, zapewniającą doskonałą czytelność nawet w całkowitej ciemności. 
Zegarki Orient Kamasu na bransoletach


Zegarki Orient Kamasu
Orient Kamasu to zegarki z automatycznym mechanizmem Orient F6922 łożyskowanym na 22 kamieniach i z 40 godzinną rezerwą chodu. Do tego dochodzi obowiązkowy komplet tego zestawienia, czyli 200m wodoszczelności, zakręcana koronka i dekiel. Zarówno modele na bransolecie, jak i na pasku z tworzywa sztucznego, oferują kilka wariantów kolorystycznych tarczy.


  1. Zegarki Orient Ray

Druga propozycja również wywodzi się z japońskiej manufaktury marki Orient. Zegarki Orient Ray II z kolekcji Sports są bardzo podobne do Orient Kamasu, zarówno pod kątem parametrów, konstrukcji oraz ceny. Orient Ray II oddaje nam do dyspozycji ten sam pakiet dodatków z obrotowym bezelem, podwójnym datownikiem i wodoszczelnością. 
Zegarki Orient Ray II


Zegarki Orient Ray
Identyczny jest także mechanizm Orient F6922 co oznacza, że jest to również automatyczny zegarek typu diver. Jeśli idzie o różnice, widać je przede wszystkim na tarczy czasomierza. Indeksy w geometrycznych kształtach trapezu i kuli to nieco bardziej rozpowszechniony wariant wśród modeli nurkowych. Zegarki Orient Ray różnią się też od modeli Kamasu wykończeniem bransolety oraz obecnością w ofercie zegarka pokrytego w całości czarną powłoką PVD.


  1. Zegarki Orient Kano

Ofertę marki Orient zamykają zegarki Orient Kano o wyraźnie odmiennej konstrukcji. Zwiększenie średnicy do 44 mm sprawia, że czasomierz jest wyraźnie większy, ale nieco bardziej smukły. Zegarki Orient Kano poza szerszą tarczą znalazły też miejsce dla szerszego bezela, na którym pięknie prezentują się matowe kolory dostępne w ofercie. Charakterystycznym elementem są z pewnością indeksy, o równym, prostokątnym kształcie. Zegarki Orient Kano z poprzednikami łączy na pewno funkcjonalność divera i doskonały werk, również w cenie oscylującej wokół 1000 zł.
Zegarki Orient Kano


  1. Limitowany zegarek nurkowy od Seiko

Limitowany zegarek nurkowy od Seiko
Choć bezpośredni następca SKX007 skręcił w stronę niższej wodoszczelności, w portfolio marki Seiko nie zabrakło modeli wynoszących ofertę diverów na kolejny poziom. Zegarek Seiko SSC701P1 to specjalna edycja zegarka w serii Seiko Prospex Save The Ocean, wyposażona w nowoczesny mechanizm solarny zapewniający mu doskonałą precyzję. Do dyspozycji użytkownika jest oczywiście obrotowy bezel i 200m wodoszczelności. Klasycznie dla zegarka typu diver, mamy tu bardzo wyraźne indeksy oraz wskazówki pokryte masą luminescencyjną. Seiko Prospex Save The Ocean jest unikatowy nie tylko ze względu na limitację. Jest to bowiem zegarek nurkowy z chronografem, przygotowany w bardzo profesjonalny sposób. Zakręcana jest nie tylko koronka, ale również przyciski służące obsłudze stopera, dzięki czemu czasomierz pozostaje doskonale szczelny. Warto wspomnieć też o wspaniale prezentującym się pudełku, które dołączone jest do specjalnej edycji zegarka Seiko.


  1. Zegarki Citizen Promaster

W kolekcji Citizen Promaster zawarte są głównie specjalistyczne czasomierze japońskiego giganta i właśnie z niej wyłania się ostatni proponowany przez nas czasomierz. Zegarek Citizen BN0150-10E oferuje naprawdę sporo za bardzo niewygórowaną cenę. Bardzo charakterystyczny, okrągły i obły kształt, wspaniale komponuje się z obrotowym bezelem. Warto zauważyć, że zakręcana koronka umieszczona jest na godzinie 4, co sprawia, że nie wbija się ona w nadgarstek. Pomimo niskiej ceny, mamy przed sobą profesjonalny zegarek do nurkowania z wodoszczelnością 200m. To wszystko napędzane przez nowoczesny mechanizm Eco-Drive czerpiący energię do pracy z promieni słonecznych.
    Zegarki Citizen Promaster

Zobacz inne alternatywy dla kultowego Seiko SKX007:

FILTRY0