Początek marki Citizen datuje się na 1924 rok, kiedy to Kamekichi Yamazaki, na przedmieściach Tokio, utworzył Shokosha Watch School. Ta szkoła miała za zadanie wykształcić rzemieślników, którzy w przyszłości będą zdolni tworzyć zegarki japońskie, co mogłoby sprawić, że nie trzeba będzie już importować takich produktów z Europy. Jeszcze w tym samym roku powstał pierwszy kieszonkowy zegarek marki, na którym zadebiutowała nazwa Citizen, którą znamy do dziś.
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, Citizen wprowadził na rynek przełomowy produkt - model Parashock z 1956 roku. Zegarek reklamowano w różnych miastach Japonii zrzucając go na oczach publiczności ze śmigłowca. Był to pierwszy wstrząsoodporny zegarek skompletowany w Japonii. W następnej dekadzie, firma prowadziła eksperyment polegający na wrzuceniu do Oceanu Pacyficznego boi, do których przymocowano 130 egzemplarzy zegarka Parawater, produkowanego od 1959 roku. Niesione z prądem morskim czasomierze wędrowały przez ponad trzy lata, aż w 1966 roku zaczęto je wyławiać u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Odnalezione zegarki były sprawne.
W 1970 roku, firma zaprezentowała pierwszy zegarek tytanowy Citizen X-8 Cosmotron Chronometer. Inną, przełomową premierą było wprowadzenie do sprzedaży pierwszego analogowego zegarka zasilanego światłem. Stało się to w 1976 roku. Przez pewien czas do japońskiego producenta należał też rekord wodoszczelności zegarka - model z 1982 roku był w stanie wytrzymać ciśnienie przy zanurzeniu na głębokość 1300 metrów. Trzy lata później premierę miał Citizen Aqualand - pierwszy na świecie zegarek łączący kwarcowy zegarek z głębokościomierzem opartym o elektroniczny czujnik.
Sumą tych przełomowych wydarzeń było stworzenie kolekcji Citizen Promaster, której oferta skierowana jest do profesjonalistów działających w wodzie, na lądzie i w powietrzu. Zaproponowane modele mają swój wyraźny charakter, a każda z trzech linii wyposażona została w unikalne rozwiązania, mogące posłużyć za prawdziwe narzędzia.
Logo kolekcji Citizen Pro Master to dwie czerwone strzałki, które mają zachęcać do podążania coraz dalej, zarówno w powietrzu jak i pod wodą. Powstanie zegarka Promaster to wynik kilkudziesięciu lat gromadzenia doświadczenia i tworzenia innowacyjnych technologii, których zadaniem było uczynić zegarki lepszymi.
Zegarki Citizen Promaster dzielą się na trzy rodziny - Promaster Marine, Promaster Land i Promaster Sky. Dziś, oferta jest bardzo bogata, a w każdej kategorii oferowane są zegarki o zróżnicowanym poziomie zaawansowania i dopasowane do konkretnych grup odbiorców.
W serii poświęconej eksploracji mórz i oceanów dostępne są zegarki skierowane zarówno do amatorów nurkowania jak i profesjonalistów zajmujących się nurkowaniem saturowanym. Zegarki Citizen Promaster Diver doskonale posłużą też miłośnikom sportów wodnych i żeglarstwa.
Najważniejsze cechy linii Citizen Promaster Marine:
wodoszczelność przynajmniej 200 metrów;
spełnione wymogi normy ISO dotyczącej zegarków do nurkowania;
zastosowana substancja luminescencyjna na wskazówkach i indeksach;
zastosowana kropka luminescencyjna na bezelu ze skalą nurkową;
mechanizmy solarne Eco-Drive, także z synchronizacją czasu z systemem GPS - Citizen Satellite Wave;
mechaniczne kalibry z automatycznym naciągiem, a także ze zwiększoną odpornością na działanie pól magnetycznych;
dostępne modele z głębokościomierzem - Aqualand BN2036-14E lub Aqualand BJ2169-08E;
do wybranych modeli z gumowymi paskami dołączona jest przedłużka, umożliwiająca zapięcie zegarka na skafander do nurkowania;
dostępne są zegarki w wariancie koperty tytanowym i stalowym;
Wszystkie modele Citizen Diver Promaster Marine oferują doskonałe parametry i rozwiązania przydatne podczas nurkowania. Dzięki wysokiej jakości, trwałości i konkurencyjnej cenie zyskały powodzenie wśród nurków z całego świata.
Modele Citizen Promaster Aqualand wyposażono w czujnik głębokości, dzięki czemu z ich pomocą można monitorować głębokość zanurzenia. Zegarki Promaster Eco Drive z głębokościomierzem dostępne są także z komplikacją stopera. Pomimo zaawansowanego systemu pomiaru głębokości, po całkowitym naładowaniu są zdolne do pracy przez minimum dwa miesiące przebywając w całkowitej ciemności. Do dziś oferowany jest oryginalny model JP2000-08E, łączący zegarek analogowy z cyfrowym wyświetlaczem.
W kolekcji Promaster Marine zadebiutował pierwszy na świecie profesjonalny zegarek nurkowy. Model BN7020-09E został przystosowany do nurkowania saturowanego, który energię do pracy czerpie ze światła, wykorzystując technologię Eco-Drive. Zegarek posiada unikatowy system zabezpieczający pierścień przed przypadkowym poruszeniem, co mogłoby zaburzyć prawidłowy odczyt czasu spędzanego przez nurka pod wodą.
Seria Promaster Land jest tworzona z myślą o wszystkich, którzy wędrują po lądach całego świata. Znalazły się w niej modele oferujące funkcje przydatne podczas wędrówek, a także takie, które można docenić w codziennym użytkowaniu.
Najważniejsze cechy linii Citizen Promaster Land:
wszystkie modele są wodoszczelne do 200 metrów;
zegarki napędzane są energią słoneczną dzięki wykorzystaniu mechanizmów Eco-Drive;
zegarki solarne nie wymagają wymiany baterii, a rezerwa ich chodu wynosi od 11 miesięcy do 7 lat;
część modeli wykorzystuje technologię Radio Controlled, dzięki czemu odbiera nadawany radiowo sygnał czasu;
obecny jest model Satellite Wave, synchronizujący czas z systemem GPS;
w linii Land oferowany jest model Altimeter z wysokościomierzem;
dostępne są zegarki tytanowe i stalowe;
Każdy dostępny w kolekcji Promaster Land model daje właścicielowi pewność, że nie zawiedzie go nawet podczas najcięższej wspinaczki. Zegarki są bardzo dokładne, dzięki synchronizacji radiowej ze wzorcem czasu zegara atomowego, oferują długi czas pracy i są wodoszczelne.
Model Promaster Land Altimeter BN4044-15E wyposażony został w czujnik wysokości, który działa do wysokości 10 000 metrów, czyli wyżej niż najwyższy szczyt świata. Jest także w stanie zmierzyć i wskazać właściwą wartość wysokości, gdy użytkownik znajdzie się poniżej poziomu morza. Wysokościomierz będzie zawsze gotowy do działania, ponieważ 5 godzin ekspozycji na pełne słońce zazwyczaj wystarcza na miesiąc działania mechanizmu zegarka.
Stworzone w 1994 roku z myślą o pilotach docierających na krańce świata, zegarki Citizen Promaster Sky oferują szereg pomocnych funkcji. Lotnicy z pewnością docenią to, że zegarki informują o dokładnym czasie na całym świecie i pozwalają łatwo regulować wskazania, nawet po przebyciu kilkunastu stref czasowych.
Najważniejsze cechy linii Citizen Promaster Sky:
prawdziwe zegarki dla pilotów - każdy z modeli wyposażony jest w komputer pokładowy E6B, czyli suwak logarytmiczny wyskalowany na potrzeby obliczeń, które należy wykonać przed lotem, może on mieć formę zewnętrznego lub wewnętrznego pierścienia regulowanego dodatkową koronką;
niezrównana dokładność, dzięki synchronizacji z nadawanym radiowo, atomowym sygnałem czasu;
w kolekcji dostępny jest model pobierający dane o aktualnym czasie, w każdym miejscu na Ziemi, działający w oparciu o technologię GPS - Satellite Wave;
zegarki zasilane energią słoneczną - wykorzystanie technologii Eco-Drive;
możliwość błyskawicznego przełączania między strefami czasowymi;
wiele dodatkowych funkcji, takich jak stoper, minutnik i alarm;
współpraca z Blue Angels - modele specjalne poświęcone zespołowi akrobacyjnemu Marynarki Stanów Zjednoczonych;
dostępne są zegarki tytanowe i stalowe;
Zegarki dla pilotów oferowane przez Citizena, tworzone są w taki sposób, by mogły być traktowane jako prawdziwe narzędzia, a nie jak męska biżuteria. Dziś, operacje na suwaku logarytmicznym zastępują komputery pokładowe samolotów lub aplikacje w tabletach, jednak wielu awiatorów nadal potrafi dokonywać obliczeń obracając pierścieniem. W krytycznej sytuacji E6B może okazać się niezastąpiony, ponieważ do działania nie wymaga energii elektrycznej.
Modele Citizen Blue Angels, poświęcone grupie akrobatycznej Marynarki Stanów Zjednoczonych, to gratka nie tylko dla pilotów, ale także dla miłośników pokazów lotniczych i wojskowości. Wszystkie zegarki Citizen Blue Angels korzystają z charakterystycznej żółto-niebieskiej kolorystyki, która zdobi samoloty należące do zespołu. W ofercie znajduje się kilka różnych modeli, a wszystkie z nich mają kolorowy herb jednostki na deklu. Sprzedawane są w specjalnych, opatrzonych insygniami jednostki, pudełkach. Kooperacja amerykańskiej Marynarki i japońskiego producenta zegarków trwa już od ponad dwudziestu pięciu lat.
Technologia tworząca zegarki Promaster to rozwiązania, w których Citizen jest światowym liderem. W sportowych modelach marki znaleźć można wszystkie autorskie konstrukcje marki, które sprawiają, że zegarki są trwałe i wygodne. Poniżej prezentujemy kilka najistotniejszych rozwiązań.
Pierwszy w historii, zasilany energią słoneczną zegarek analogowy, Citizen wprowadził do sprzedaży w 1976 roku. Cryston Solar Cell zrodził się z chęci dostarczenia zegarka ekologicznego, który czerpie energię z naturalnego źródła, ale także ze światła sztucznego.
Citizen rozwija Eco-Drive prawie tak samo długo, jak zegarki kwarcowe są dostępne do kupienia. Obecnie większość produkowanych aktualnie modeli po pełnym naładowaniu działa przez okres około pół roku. Zapas ten jest uzupełniany za każdym razem, gdy na tarczę padną promienie światła. Najbardziej zaawansowane egzemplarze, dzięki trybowi oszczędzania energii, oferują możliwość działania przez okres nawet siedmiu lat, bez dostępu do światła! Dzięki temu rozwiązaniu, w zegarkach przestała być potrzebna wymiana baterii.
Każdego roku na świecie sprzedawane są 4 miliony egzemplarzy zegarków z mechanizmem Eco-Drive. Gdyby w ich miejsce sprzedano konwencjonalne zegarki na baterie,wymagające wymiany co dwa lub trzy lata, to stos utworzony ze zużytych baterii byłby wyższy niż Mount Everest. Technologia Eco-Drive tchnęła też życie w najdokładniejszy zegarek kwarcowy na świecie - Citizen Caliber 0100.
Jako pionier, Citizen stale rozwija technologię obróbki tytanu, aby dostarczyć Klientom najlepsze tytanowe zegarki. Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, a szczególnie rozwój lotnictwa i programy kosmiczne, udowodniły że tytan to metal przyszłości. Tytan to nie tylko materiał ery kosmicznej, ale także filar nowoczesnej medycyny. Jest lekki, odporny na korozję i nie powoduje uczuleń, ponieważ nie zawiera niklu. Dlatego wykorzystywany jest do produkcji implantów wszczepianych w ludzkie ciało.
Już w 1970 roku, Citizen zaproponował nabywcom tytanowy zegarek, zapewniający właścicielowi niezrównany komfort użytkowania zegarka. Model X-8 był lekki i nie powodował uczuleń. W krótkim czasie pojawiły się następne zegarki z tego materiału, a Klienci z całego świata błyskawicznie je docenili.
Siedemnaście lat później debiutowała linia Attesa, korzystająca z nowego wariantu stopu tytanu, który mógł zostać wypolerowany, co nadało kopertom i bransoletkom bardziej luksusowy charakter, nieosiągalny nigdy wcześniej.
Prawdziwy przełom przyszedł w 2000 roku, gdy do sprzedaży wprowadzono Super Titanium. Materiał jest 5 razy trwalszy, a jego powierzchnia jest o 50% bardziej odporna na zarysowania niż stal. Osiągnięto to dzięki wykorzystaniu autorskiego rozwiązania utwardzania powierzchni o nazwie Duratec. Jednocześnie, gotowy zegarek Super Titanium jest około 40% lżejszy, niż analogiczny model wykonany ze stali.
Możliwość sprawdzenia dokładnej godziny jest bardzo ważna dla wielu osób, na przykład dla lekarzy czy naukowców. Są zawody, w których dokładność kwarcowego zegarka jest niewystarczająca. Jest też grupa Klientów, którzy po prostu chcą móc w każdej chwili sprawdzić pewną informację na temat aktualnego czasu. Właśnie z myślą o takich osobach powstało rozwiązanie Radio Controlled. Decyzję o rozwinięciu technologii sterowania zegarkami naręcznymi przy pomocy sygnału radiowego podjęto w 1989 roku. Głównym wyzwaniem było przygotowanie anteny zdolnej do odbioru sygnału, która będzie wystarczająco mała, by zmieścić się w zegarku.
Pierwszy na świecie zegarek pobierający sygnał czasu z wielu nadajników, Japończycy przedstawili światu w 1993 roku. Już trzy lata później świat poznał pierwszy zegarek sterowany radiowo i zasilany światłem. Dziś, technologia odbioru jest tak zaawansowana, a poszczególne jej elementy tak małe, że Citizen oferuje zegarki damskie wyposażone w możliwość odbioru sygnału czasu. Zegarki Radio Controlled są w stanie odbierać radiowy sygnał czasu, nadawany z pięciu stacji rozmieszczonych na północnej półkuli. Cechuje go najwyższa dokładność, jaką zapewniają zegary atomowe. Teoretyczny błąd ich dokładności to 1 sekunda na 100 000 lat.
Wydawać by się mogło, że tak zaawansowane zegarki, korzystające z wielu premierowych rozwiązań są bardzo drogie. Na szczęście, ludzie tworzący markę Citizen kierują się maksymą “Better Starts Now” czyli “Lepsze zaczyna się dziś” i wiedzą, że precyzyjny zegarek powinien być dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki stałemu rozwojowi oferowanych technologii i sposobów ich produkcji, zegarki Citizen Promaster Sea można kupić już za około 830 złotych.
Za tę cenę oferowany jest model BN0100-42E, popularnie nazywany “Excalibur” z uwagi na kształt wskazówek nazywanych “mieczami”. To model Citizen Promaster Eco Drive spełniający rygorystyczne wymogi zegarków do nurkowania, i wyposażony w autorski mechanizm solarny.
Zakup modelu wewnątrz którego pracuje mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny wymaga dołożenia około stu złotych. Modele Citizen Promaster Automatic znane na całym świecie pod pieszczotliwą nazwą “Fugu” produkowane są od wielu lat i niejednokrotnie dowiodły też swojej trwałości. Są bardzo wygodne, ponieważ ich koronka znajduje się po lewej stronie obudowy. Swój przydomek zawdzięczają obłej kopercie z bezelem, którego chwyt mogą kojarzyć się z kolcami ryby rozdymki. “Fugu” dostępny jest także w wersji z kopertą powstałą w technologii Super Titanium. Cena takiego egzemplarza to niewiele ponad 1600 złotych.
Citizen Promaster Land Altimeter BN4044-15E - model wyposażony w wysokościomierz - to wydatek przekraczający 2000 złotych. Umożliwiający pomiar głębokości Aqualand w wersji zasilanej baterią kosztuje 1680 złotych, a wariant zasilany solarnie 2280 złotych.
Za tę samą cenę można nabyć dedykowany pilotom model Citizen Eco Drive Promaster Sky Radio Controller CB0230-81E, odbierający nadawany radiowo wzorzec czasu. Łatwo rozpoznawalne modele Blue Angels są oferowane za 2533 złote - każdy z nich zapewnia dokładność zegara atomowego.
Porównanie serii Citizen: | ||
---|---|---|
MODEL | FUNKCJE | CENY PLN |
Citizen Promaster Diver Eco-Drive | zasilanie słoneczne Eco-Drive, wodoszczelność do 200 metrów | 830 - 1200 |
Citizen Promaster Mechanical Diver 200M | mechaniczny z automatycznym naciągiem, wodoszczelność do 200 metrów, stalowy lub tytanowy | 925 - 3390 |
Citizen Promaster Aqualand | zasilanie baterią lub solarne Eco-Drive, głębokościomierz, wodoszczelność do 200 metrów, stalowy lub tytanowy | 1680 - 3390 |
Citizen Promaster Blue Angels | zasilanie solarne Eco-Drive, sterowane radiowo Radio Controlle, wodoszczelność do 200 metrów, szafirowe szkło, suwak logarytmiczny dla pilotów | około 2530 |
Citizen Promaster Satellite Wave Diver | zasilanie solarne Eco-Drive, Satellite Wave synchronizacja czasu z systemem GPS, wodoszczelność do 200 metrów, szafirowe szkło | od 4070 |
W sieci bardzo łatwo natknąć się na zegarki, będące podróbkami modeli Promaster od Citizena. Takie produkty jedynie pozornie wyglądają jak prawdziwe zegarki, jednak nie oferują żadnych funkcji znanych z tych produkowanych w japońskich fabrykach. Najczęściej podrabianymi modelami są te powstałe we współpracy z eskadrą Blue Angels.
By uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania należy wybrać autoryzowanego sprzedawcę, takiego jak ZEGAREK.NET. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że zakupiony wyrób jest oryginalny, pochodzi z oficjalnej dystrybucji na terenie Polski i jest wolny od wad prawnych. Do każdego zakupionego w naszym sklepie modelu marki Citizen Promaster dołączona jest instrukcja i wypełniona zgodnie z wymogami karta gwarancyjna.
Dla osób szukając zegarka, który nie tylko wygląda świetnie, ale także oferuje praktyczne funkcje i ponadprzeciętną trwałość, Citizen Promaster będzie świetnym wyborem. Zegarki Promaster idealnie łączą doświadczenie japońskiej marki z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, czego owocem są wygodne i proste w użyciu modele. Decydując się na zakup Promastera można mieć pewność, że dokonało się świetnego wyboru! Dodatkowo Citizen Promaster to zegarek, który nie zawiedzie w żadnym niespodziewanym momencie.
Wiele dostępnych wariantów kolorystycznych, przydatne funkcje i wysoka jakość wykonania, czynią zegarki Citizen Promaster doskonałym wyborem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów uprawiania sportów na świeżym powietrzu i w wodzie, a także dla tych często podróżujących między strefami czasowymi. Japońskie zegarki z serii Citizen Promaster Diver's na pewno sprawdzą się jako towarzysze podczas nurkowania w morzu, jak i w czasie “desktop divingu” (z ang.: nurkowanie za biurkiem, prace biurowe).
Piloci docenią zegarki z rodziny Sky wierne tradycji zegarków dla lotników - wyposażone w suwak logarytmiczny. Modele z linii Blue Angels na pewno przypadną im do gustu, a dzięki specjalnemu opakowaniu mogą być atrakcyjnym prezentem.
To też świetne wyroby typu EDC (every day carry, z ang.: noszone na co dzień). Dzięki wzmocnionej konstrukcji i obudowom wykonanym z najlepszego tytanu mogą świetnie służyć jako element “wyposażenia” na każdy dzień. Każdy z oferowanych modeli Promaster to prawdziwy tool watch.