Jesienna Wyprzedaż 2024
tel. 753 753 300

Nowa odsłona kultowych zegarków Citizen Promaster Skyhawk A-T Blue Angels

17-10-2022

Citizen jest dumnym partnerem grupy “Blue Angels” czyli zespołu akrobacyjnego Marynarki Stanów Zjednoczonych. Efektem tej współpracy są zaawansowane technicznie modele zegarków Citizen dedykowanych pilotom i podróżnikom.


Czym jest “Blue Angels”?

To zespół akrobacyjny, który został utworzony w ramach Marynarki Stanów Zjednoczonych, w 1946 roku. Co ciekawe, było to siedem lat wcześniej niż analogiczna formacja powstała wewnątrz Sił Powietrznych USA. Blue Angels to druga tego typu eskadra na świecie. U podstaw decyzji o założeniu takiej jednostki leżała chęć zainteresowania cywilów działaniami lotnictwa morskiego i znalezienia potencjalnych rekrutów. Rozkaz dotyczący delegowania pilotów i przekazania im myśliwców F6 Hellcat i F8 Bearcat podpisał admirał Chester Nimitz. Nazwisko może brzmieć znajomo, ponieważ na cześć admirała nazwano jeden z amerykańskich lotniskowców.

 admirał Chester Nimitz
Źródło: www.pearlharboraviationmuseum.org 


myśliwce F/A-18 Super Hornet pomalowane w niebiesko-żółte barwy
Źródło: www.pearlharboraviationmuseum.org 

Pierwotnie piloci odtwarzali manewry, jakie wykonywali podczas operacji wojskowych, w których brali udział. Z czasem pokazy przerodziły się w zapierające dech w piersiach show, a samoloty zostały zastąpione nowszymi, naddźwiękowymi. Dziś podczas każdego pokazu widzowie mogą podziwiać myśliwce F/A-18 Super Hornet pomalowane w niebiesko-żółte barwy, latające w nieprawdopodobnie ciasnym szyku lub rozpylające gęsty biały dym, tak zwany smoke-oil. Pokazy Blue Angels są ogromnym wydarzeniem, gromadzącym tłumy fanów awiacji. Kalendarz imprez w 2022 roku liczy 34 występy, a na przyszły rok zaplanowano już 33 “występy”. Poza samolotami myśliwskimi na pokazach można zobaczyć także samolot wsparcia - potężny, czterosilnikowy transportowiec C-130J nazywany pieszczotliwie “Fat Albert”.


Citizen Navihawk - dla pilotów i podróżników

Marka Citizen w 1994 po raz pierwszy zaprezentowała zegarek z funkcjami dla pilotów - osób często poruszających się między strefami czasowymi. Zegarek męski Citizen Navihawk należał do linii Promaster i zasilała go standardowa bateria. Spośród innych modeli w gamie wyróżniał się kilkoma elementami. Po pierwsze, jego tarcza łączyła sześć wskazówek - dwie centralne i dodatkowe na subtarczach przy godzinach 12, 6 i 9 z trzema wyświetlaczami zajmującymi pozycje przy godzinach 3, 4:30 i 7:30. Inną wyróżniającą go cechą był brak koronki, zastąpionej czterema przyciskami. Bezel w tym modelu był dwuczęściowy. Jego wewnętrzny pierścień był nieruchomy, a zewnętrzny obracał się w obu kierunkach. Obie części zostały opisane skalami suwaka logarytmicznego, co umożliwiało przeprowadzenie obliczeń matematycznych, potrzebnych pilotom. Taki suwak logarytmiczny nazywa się E6B i przez dekady był podstawowym narzędziem pracy lotników, którzy z jego pomocą obliczali kurs i ilość potrzebnego paliwa. Wraz z wprowadzeniem następnej generacji, wyposażonej w autorską technologię zasilania światłem Eco-Drive, zmieniła się nazwa. Później prezentowane zegarki można odnaleźć w kolekcji pod nazwą Skyhawk.

Citizen Navihawk

Zegarki Citizen Blue Angels - podniebna współpraca

Zegarek Citizen PROMASTER SKYHAWK BLUE ANGELS JY8058-50L

Współpraca między japońskim producentem zegarków, a amerykańskimi lotnikami trwa już ponad ćwierć wieku. Przez te dwadzieścia pięć lat powstało wiele zegarków w niebiesko-żółtych barwach, ozdobionych insygniami jednostki na deklach. Cechą wspólną wszystkich modeli była obecność okrągłego suwaka logarytmicznego. Zależnie od modelu może on przyjmować różne formy - zewnętrznego pierścienia z dużymi żółtymi wypustkami ułatwiającymi chwyt lub obsługiwanego za pomocą koronki okręgu umieszczonego wewnątrz koperty. Najnowszy przedstawiciel formacji Blue Angels jest zegarkiem ze zintegrowaną bransoletą o naprawdę mocnej stylistyce i typowo użytkowym charakterze.


Nowy Citizen Promaster Skyhawk A-T Blue Angels w dwóch odsłonach

Nowości kontynuują linię analogowo-cyfrowych zegarków Citizen. Do sprzedaży trafią dwa warianty zegarka męskiego Citizen Blue Angels - z bransoletą JY8078-52L oraz ze skórzanym paskiem JY8078-01L. Ich tarcze w głęboko niebieskim kolorze opisano białymi i żółtymi czcionkami i skalami. Modele różnią się między sobą kolorem wewnętrznej flanszy ze skalami suwaka logarytmicznego. W modelu z bransoletą jest ona w tym samym kolorze co tarcza i zewnętrzny bezel, w wariancie z paskiem ma ona kolor biały. Wskazania realizowane są przez 8 wskazówek i dwa wyświetlacze LCD. Wskazówki i indeksy zostały wypełnione substancją świecącą, by możliwe było odczytanie prezentowanych informacji również w nocy. Centralnie zamontowano wskazówki godzin, minut i sekund. Mniejsze totalizatory rozmieszczono przy godzinach 12, 2, 6 i 10. Odpowiednio odczytać z nich można: 

  • Uniwersalny Czas Koordynowany UTC;

  • Czas w formacie dobowym odnoszący się do wskazań centralnych wskazówek - pozwala łatwo zorientować się w porze dnia; 

  • Informację o aktualnie wybranej funkcji zegarka; 

  • Zapas energii zgromadzonej w akumulatorze mechanizmu. 

Tarcza zegarków Citizen Blue Angels


Na lewym wyświetlaczu stale prezentowana jest nazwa miasta wybranego jako domowe i wskazywanego przez centralnie zamontowane wskazówki. Z kolei ten z prawej strony przedstawia nazwę i czas w wybranym innym mieście na świecie. Te dwa wskazania można błyskawicznie zamienić, wystarczy odciągnąć koronkę i przycisnąć jednocześnie umieszczone po prawej stronie koperty, przyciski.


Citizen Caliber U680

Citizen mechanizm U680

Zastosowany w zegarku mechanizm U680 to niezwykle zaawansowana konstrukcja o licznych funkcjach. Jest ona przyjazna środowisku, ponieważ energię czerpie ze światła, zarówno słonecznego jak i sztucznego, a w jej wnętrzu nie ma klasycznej baterii wymagającej wymiany co 2-3 lata. W pełni naładowany akumulator pozwala na pracę nieprzerwaną nawet przez 6 miesięcy bez ładowania. Zegarek Citizen męski Blue Angels z kalibrem U680 zdolny jest odbierać nadawany radiowo sygnał wzorca czasu z pięciu różnych nadajników, znajdujących się w różnych miejscach półkuli północnej. Dwa z nich leżą w Japonii, a pozostałe trzy znajdują się Niemczech, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Dokładny czas, przekazywany za pomocą fal radiowych, jest istotny na przykład w kolejnictwie, przemyśle, systemach komputerowych i mediach. Teoretyczna dokładność zegara atomowego - a takie wykorzystywane są we wspomnianych nadajnikach - to 1 sekunda błędu na 1 000 000 lat. Przekazywana radiowo informacja o czasie uwzględnia także czas letni i zimowy, więc korzystając ze Skyhawka w Polsce nie trzeba będzie się martwić o zmianę czasu. Jeśli zegarek Citizen Skyhawk A-T nie jest w stanie odbierać sygnału, to jego dokładność zamknie się w przedziale +/- 15 sekund na miesiąc.


Pozostałe funkcje w zegarku Citizen Promaster Skyhawk A-T Blue Angels to

  • dwa programowalne alarmy;
  • stoper z pomiarem do 24 godzin i pomiarem o dokładności 1/100 sekundy; 
  • minutnik zdolny do odliczenia maksymalnie 99 minut;
  • wieczny kalendarz. 
Koperta zegarków Citizen Promaster Skyhawk

Wygodna koperta Citizen Promaster Skyhawk A-T Blue Angels

Dekiel zegarków Citizen Promaster Skyhawk

Citizen Skyhawk od zawsze był dużym zegarkiem, co jest naturalnym wynikiem zastosowania w nim suwaka logarytmicznego. Ten, gdyby był zbyt mały, stałby się nieczytelny, a przez to niezdatny do użytku. Modele JY8078-01L i JY8078-52L mają takie same obudowy ze stali szlachetnej. Średnica kopert to 45 milimetrów. Szerokość między uszami, czyli w miejscu mocowania paska lub bransolety to 22 milimetry. Bransoleta zapina się sportową klamrą z ukrytym przyciskiem służącym do otwierania. Granatowy, skórzany pasek z przeszyciami wykonanymi żółtą nicią i futrówką w tym samym kolorze, zapina klasyczna sprzączka. Wierzchnie szkła powstały z syntetycznego szkła szafirowego, dodatkowo pokrytego warstwą antyrefleksyjną. Z kolei na odwrocie, centralną część dekla zajmuje duży medalion z niebiesko-żółtymi insygniami Blue Angels.


Modele te należą do rodziny Citizen Promaster, więc producent zadbał o odpowiednie jego uszczelnienie i zabezpieczenie przed działaniem wody. Koperta jest wodoszczelna do 200 metrów, co według danych producenta pozwala na korzystanie z zegarka podczas prysznica, pływania i snorkelingu.

Wodoszczelnośc zegarków  Citizen Promaster Skyhawk



Dla kogo Citizen Blue Angels?

Zegarki Citizen Promaster Skyhawk

Citizen Promaster Skyhawk A-T Blue Angels zarówno w wersji ze skórzanym paskiem JY8078-01L jak i metalową bransoleta JY8078-52L to doskonały zegarek o rzadko spotykanym zestawie funkcji i trudnej do pomylenia z jakimkolwiek innym wyrobem stylistyce. Wzornictwo to połączenie klasycznego zegarka dla pilotów z barwami jednej z najlepiej rozpoznawalnych grup akrobatycznych na świecie. Docenią to Klienci, którzy interesują się awiacją i chętnie udają się oglądać samoloty w czasie imprez typu Air Show.


Jego koperta wypsażona w kultowy już komputer pokładowy E6B powstała z najlepszych materiałów i jest wodoszczelna, dzięki czemu będzie niezwykle trwała. Pracujący w środku zaawansowany mechanizm wyróżnia się dokładnością pomiaru czasu. Osiągnięto to z pomocą synchronizacji ze wzorcem czasu przekazywanym drogą radiową. Dla wielu osób możliwość sprawdzenia dokładnej godziny jest elementem decydującym o zakupie zegarka. Liczne dodatkowe funkcje mechanizmu, jak na przykład stoper lub alarm na pewno okażą się przydatne w codziennym życiu.

 Zegarki Citizen Blue Angels


Wybierając ten model można zaprezentować światu swoją pasję związaną z lotnictwem lub po prostu cieszyć się w pełni użytecznym narzędziem. Wybierz swój model Citizen Promaster Skyhawk A-T Blue Angels!

FILTRY0