Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Nowy Citizen C7 — hołd dla Kryształowej Siódemki z 1965 roku

29-01-2023

Citizen to producent dążący do zaoferowania swoim Klientom najlepszych zegarków, które będą doskonałymi towarzyszami na każdy dzień. Od ponad stu lat firma rozwija unikalne technologie, pomagające w realizacji tego celu. 


Citizen Crystal 7 - oryginalny model

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, do oferty marki Citizen dołączyły wyjątkowe zegarki Crystal 7. Wyróżniały się one na tle konkurencyjnych modeli tym, że po raz pierwszy producent wykorzystał w nich szkła mineralne, a ich koperty były jednoczęściowe. Był to olbrzymi krok naprzód w kwestii trwałości zegarka, szczególnie w porównaniu z powszechnie stosowanymi wtedy szkłami hesalitowymi. Fakt, że koperty powstawały z jednego kawałka metalu i otwierały się jedynie od góry, przez wyjęcie szkła, pozytywnie wpływał na odporność konstrukcji na wodę.

Citizen Crystal 7


Mechanizm typu day-date w Citizen Crystal 7Źródło: https://www.fratellowatches.com/citizen-c7-mechanical-watch-series-hits-europe/#gref

Zegarki Citizen Crystal 7 wyróżniały się jeszcze jednym elementem. Były to modele wyposażone w mechanizmy typu day-date, z nazwą dnia tygodnia prezentowaną w okienku poniżej indeksu godziny 12. To okienko miało nietypowy kształt i wykończenie. Zamiast popularnego prostokątnego wycięcia, to przypominało kształt oszlifowanego kryształu, co było dodatkowo spotęgowane wykończoną na wysoki połysk ramką. Moduł podwójnego datownika był w tych zegarkach znacznie cieńszy niz w konstrukcjach od innych producentów.


Nowy Citizen Crystal 7 - atrakcyjny “dress watch”

Nowa wersja pożycza od oryginału ciekawy układ tarczy oraz wykończenie datownika, uaktualniając je współczesną prostotą kształtów i atrakcyjnymi kolorami. 

Wyróżniający się układ tarczy w Citizen Crystal 7Źródło: https://www.fratellowatches.com/citizen-c7-mechanical-watch-series-hits-europe/#gref


Design w zegarkach Citizen Crystal 7

Do sprzedaży w Polsce trafią cztery modele - trzy będą oferowane z paskami, jeden z bransoletą. Niezależnie od kolorystyki, tarcze mają cechy wspólne. Ich powierzchnia została podzielona wyraźnymi liniami graficznymi. Pionowa wyznaczona jest indeksami godziny 12 i 6, pozioma 9 i 3. Tego typu wykończenie było najbardziej popularne w eleganckich zegarkach z połowy ubiegłego wieku. Tworzy ono wrażenie lepszego wykorzystania przestrzeni tarczy w klasycznym zegarku - jej powierzchnia nie wydaje się “pusta”. Designerzy, projektując współczesny model, stworzyli dwanaście indeksów godzinowych, wykorzystując dwa fasony. Godziny 12, 6 i 9 zostały wyróżnione wielokątnymi, fasetowanymi znacznikami i są znacznie większe. Pozostałe godziny mają prostszą formę, zbliżoną do tak zwanych pałeczek (baton). Wszystkie przywodzą na myśl kształt prawdziwych kryształów.


U góry, tuż pod godziną 12 zapisano nazwę producenta. Pod nią znalazło się okienko datownika dni tygodnia, otoczone srebrną ramką, również przypominającą kryształ. Druga część datownika - wskazanie dni miesiąca - zajmuje standardowe miejsce przy godzinie 3. Jego okienko również otoczone jest srebrną ramką, jednak ta ma kształt kwadratu. Co ciekawe nie zrezygnowano zupełnie z indeksu. Został on “ucięty” przez okienko daty. W ten sposób uniknięto niezagospodarowanej przestrzeni między ramką dnia, a krawędzią tarczy. U dołu znalazła się też informacja o rodzaju mechanizmu pracującego we wnętrzu koperty. Powierzchnia pod szkłem jest wypełniona różnymi elementami, jednak pozostaje harmonijna, tak jak powinno to być w zegarku eleganckim.

Harmonijna powierzchnia w zegarkach Citizen Crystal 7


Ułatwiony odczyt godziny po zmroku w zegarkach Citizen Crystal 7

Flansza łącząca tarczę z kopertą otrzymała białą skalę minutową i drobne aplikacje luminescencyjne, przydatne po zmroku. Zegarek prezentuje czas trzema wskazówkami. Wszystkie są błyszczące, co doskonale uzupełnia zestaw indeksów. Dodatkowo, wskazówki godzinowa i minutowa mają paski z substancji świecącej co znacząco ułatwia odczyt godziny po zmroku.


Citizen Mechanical C7 - kolorowy lub klasyczny

Zegarek debiutuje w czterech odmianach. Dwie z nich są bezpiecznymi wyborami dla miłośników ponadczasowej stylistyki, a pozostałe dwie skierowano do osób odważniej wyrażających swoje gusta.

 Cztery warianty kolorystyczne zegarków Citizen Crystal 7


NH8391-51EE

Numerem referencyjnym NH8391-51EE oznaczono model z czarną tarczą i stalową bransoletą o trzech rzędach pełnych ogniw. Zapina się jednostronnym zamkiem i jest wyposażona w dwa pomniejszone ogniwa, by dało się ją lepiej dopasować do nadgarstka.


Model NH8393-05AE to zegarek o pozłacanej kopercie, oferowany na brązowym pasku ze skóry cielęcej, wytłoczonej wzorem łusek aligatora. Tarcza tego modelu jest kremowa, a wskazówki i inne elementy wskazań są złote. To najbardziej elegancki i oficjalny z nowych wzorów.

NH8393-05AE 
NH8390-03XE

Dla Klientów lubiących mniej oczywistą stylistykę przygotowano zegarki o zielonych i niebieskich tarczach. Zieleń, ciemniejąca przy zewnętrznej krawędzi, połączona została z gładkim, ciemnobrązowym paskiem w modelu NH8390-03XE. Zielone tarcze są obecnie na topie, nie dziwi więc fakt, że Citizen postanowił zaproponować również taki wariant kolorystyczny w nowych modelach C7 Mechanical.


Z kolei kodem NH8390-20LE opisano zegarek z granatową tarczą, która została ozdobiona szlifem słonecznym. W tym modelu zaproponowano czarny pasek z fakturą aligatora. Obie opcje kolorystyczne natychmiast przykuwają uwagę, jednak niebieska jest odrobinę bardziej stonowana.

NH8390-20LE

Uniwersalny rozmiar koperty w zegarkach Citizen C7 Mechanical 

Uniwersalny rozmiar koperty w zegarkach Citizen C7 Mechanical

Koperta nowego zegarka Citizen Automatic Crystal Seven powstała ze stali szlachetnej. Jej średnica to 40,2 milimetra, co czyni ją wyjątkowo uniwersalną i komfortową. Jej grubość to 13,1 milimetra, co w połączeniu z dość krótkimi uszami, skierowanymi w dól, sprawia, że zegarek wygodnie układa się na nadgarstku. Obudowa jest wodoszczelna do 5 atmosfer. Taka wartość wystarczy na to, by zegarek bez kłopotów wytrzymał prysznic lub pływanie powierzchniowe. Cieszy więc fakt, że japońscy inżynierowie zadbali o to, by ten parametr był wyższy niż w większości konkurencyjnych zegarków eleganckich odpornych jedynie na zachlapania.


Mechanizm Miyota 8200

Sercem odświeżonych modeli Citizen Crystal 7 jest trwały i doceniany mechanizm Miyota z rodziny 8200. Pierwszy werk tej serii zadebiutował na rynku w 1986 roku i szybko stał się najpopularniejszym mechanizmem z automatycznym naciągiem na świecie. Zastosowana w Citizenach C7 konstrukcja pracuje z częstotliwością 21 600 vph (3Hz). Wykorzystano w niej 21 kamieni łożyskujących. W kalibrze znalazł się system antywstrząsowy Parashock, który Citizen stworzył w 1956 roku. Jest on bardzo skuteczny i dowiódł tego niejednokrotnie w zegarkach produkowanych na potrzeby wojsk oraz w niezliczonej ilości zegarków do nurkowania od Citizena i licznych mikrobrandów.

Mechanizm Miyota 8200 
Koronka w zegarkach Citizen Crystal 7

Energia do pracy gromadzona jest przez jednokierunkowy automatyczny naciąg, a pełny jej zapas starcza na około 42 godziny działania mechanizmu, gdy nie jest on poruszany. Wyposażony jest w funkcję stop sekundy oraz możliwość dokręcania za pomocą koronki. Wszystkie wskazania zegarka reguluje się koronką.


Citizen C7 Mechanical - dla kogo?

Nowe, automatyczne zegarki japońskiej marki Citizen to doskonała propozycja dla osób poszukujących eleganckiego zegarka, jednak nie mających w planach wydać na taki wyrób kilku tysięcy złotych. Crystal 7, dokładnie tak samo jak wszystkie zegarki Citizen, są pewnym wyborem. Ich stylistyka nawiązuje do jednego z ważniejszych modeli w historii marki, jednocześnie wyglądając świeżo i atrakcyjnie.

Automatyczne zegarki Citizen Crystal 7


Citizen Crystal 7 jako idealny prezent dla młodego mężczyzny

Zaprezentowane czasomierze mogą też okazać się doskonałym pierwszym zegarkiem mechanicznym, wręczonym młodemu mężczyźnie z okazji urodzin lub ukończenia kolejnego poziomu edukacji. Nowa kolekcja pozwala łatwo dobrać zegarek do temperamentu i garderoby użytkownika. Dodatkowym jej atutem jest rozmiar kopert, który będzie pasował na niemal każdy nadgarstek.