Wśród wielu praktycznych zegarkowych dodatków znajdują się takie, których działania można się tylko domyślać, dopóki nie zagłębimy się w temat. Bez wątpienia jednym z nich jest tachometr, a dokładniej skala tachometryczna, spotykana często w sportowych modelach zegarków. Tachometr bez wątpienia w ciekawy sposób zdobi bezel zegarka, ale nie należy jej traktować jak przypadkowy ozdobnik.
Do czego służy tachometr w zegarku?
Pierwszą wskazówką do rozwikłania zagadki skali tachometrycznej jest fakt, że zawsze towarzyszy jej stoper, a to nakierowuje nas na rzeczywiste przeznaczenie tej funkcji. Tachometr służy bowiem do:
- przewidywania ilości wykonanych zadań w przeciągu godziny
- pomiaru prędkości na danym odcinku drogi
Jak działa tachometr w zegarku?
Zmierz swoją wydajność tachometrem
Pierwszym przykładem zastosowania skali tachometrycznej jest pomiar wydajności. Rozmieszczone na bezelu oznaczenia tachometru mogą na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowanie. Funkcja została jednak dokładnie przemyślana i zapewnia wyjątkowo prostą obsługę. Coraz gęstsza podziałka ułożona przeciwnie do ruchów wskazówek zegarka, zaczynająca się od 60 i kończąca się w zależności od modelu na 400 lub 500, jest kluczem do umysłowego skrótu, którego prostota jest wręcz zaskakująca. Podczas wykonywania dowolnej, powtarzalnej czynności, np. formowania ciasteczek, uruchom stoper i zatrzymaj go po wykonaniu jednego ciastka. Liczba na skali tachometrycznej, na którą wycelowana jest wskazówka stopera to ilość ciastek jaką zdołasz wykonać w przeciągu godziny. Zegarki z tachometrem można zatem wykorzystać do wielu podobnych działań, w tym do utrzymania wymarzonej sylwetki.
Policz kroki przy pomocy tachometru
Jeśli rozumiesz już jak działa tachometr, możesz wykorzystać go jako analogowy krokomierz. Maszerując równym tempem, zatrzymaj stoper po wykonaniu 10 kroków. Jeśli dla przykładu wykonywałeś 1 krok na sekundę, na skali tachometrycznej wskazówka zatrzyma się przy liczbie 350. Ponieważ wykonałeś 10 kroków, pomnóż 350 razy 10 i gotowe - w przeciągu godziny idąc takim tempem, wykonasz 3500 kroków.
Oblicz prędkość tachometrem
Ile razy oglądając zawody lekkoatletyczne zastanawiałeś się z jaką prędkością biegną najszybsi zawodnicy na świecie? Załóżmy, że oglądasz właśnie sprint na 100m, którym zwycięzca osiągnął czas 10s, co po raz kolejny odpowiada na skali liczbie 350 - co ona oznacza? Prędkość mierzymy w km/h lub mph, a ponieważ 100m to 1/10 km, liczbę na skali tachometrycznej również należy podzielić przez 10. W naszym przykładzie oznacza to, że sprinter pokonał odcinek 100m ze średnią prędkością 35 km/h.
Zegarki z tachometrem to zatem wspaniały dodatek nie tylko dla sportowców, ale również dla kibiców, którzy dokładnie i szybko mogą przeanalizować różnice w osiągach oglądanych konkurentów. Jeżeli uwielbiasz wyścigi na 1 milę, wystarczy odpalić stoper w momencie rozpoczęcia wyścigu i zatrzymać w momencie przekroczenia mety - wskazywana przez stoper liczba na skali tachometrycznej to nic innego jak prędkość pojazdu na odcinku wyścigu podana w milach na godzinę. Jeżeli już posiadasz zegarek z tachometrem, zachęcamy do wypróbowania jego szerokiej funkcjonalności. Jeśli dopiero szukasz wymarzonego modelu, zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą naszego sklepu. Zegarki z tachometrem znaleźć można wśród propozycji marek oferujących sportowy design i wysoką funkcjonalność: Certina, Lorus, Edifice, Festina, Citizen, czy Vostok Europe.