Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Materiały do produkcji kopert

28-11-2018

Do najpowszechniej wykorzystywanych materiałów przy produkcji zegarków należą: stal nierdzewna oraz tworzywo sztuczne w przypadku zegarków sportowych. Rzadziej, ale jednak spotykane są również tytan, złoto, mosiądz czy stopy ceramiczne. Jakie znaczenie ma użycie tych materiałów? Jaki najlepiej wybrać? Zapraszamy do lektury.Zegarki ze stali nierdzewnej


Stal nierdzewna ze względu na swoje właściwości jest nazywana również stalą antyalergiczną czy chirurgiczną. Nie tylko nie rdzewieje, ale też nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest to bardzo podatny materiał na obróbkę. Można ją ładnie wypolerować, ale jednocześnie materiał ten będzie odporny na uszkodzenia i zarysowania. Obecnie najczęściej koperty i bransolety do zegarków wykonywane są ze stali.
Zegarki ze stali nierdzewnejZegarki z kopertą wykonaną z tytanu

Zegarki tytanowe polecane są osobom mającym problem z alergiami skórnymi. Jest to najbardziej antyalergiczny materiał, z jakiego tworzone są czasomierze.Tytan jest materiałem aż o 40 % lżejszym niż stal. Charakteryzuje się ciemniejszym i bardziej matowym kolorem niż stal. Jednak to stal jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż tytan.

Tytan cieszy się dużą popularnością przede wszystkim na swoje właściwości antyalergiczne, a dodatkowym atutem jest jego lekkość, dzięki której zwiększa się wygoda noszenia zegarka. Modele wykonane z tego materiału znajdziemy między innymi w ofercie marki Citizen. Są to antyalergiczne zegarki tytanowe z serii Citzien Titanium. Inną marką oferującą modele zegarków dla osób podatnych na alergie jest Tissot ze swoją kolekcją tytanowych zegarków Tissot Titanum.Zegarki ze złota

Jednym z metali szlachetnych stosowanych do produkcji zegarków jest złoto. Wykonuje się z niego koperty, rzadziej bransolety, ale również można na takie modele trafić. Do wykonania zegarka wykorzystywane jest 14 lub 18 – karatowe złoto. Taki materiał można polerować, dzięki czemu zniweluje się wszystkie mikro rysy. Złote zegarki oferuje między innymi marka Atlantic. Znajdziemy je w serii Atlantic Seagold. Są to piękne, klasyczne modele o tradycyjnym wzornictwie.Mosiądz w zegarkach

Zegarek Vostok Europe wykonany z mosiądzu
Mosiądz nazywany również brassem, to bardzo lekki materiał wykonany z połączenia stopów miedzi i cynku. Materiał ten ma charakterystyczny kolor, jednak najczęściej jest on złocony lub srebrzony. Należy pamiętać, że jest to materiał, który może powodować uczulenie.Tworzywo sztuczne a produkcja zegarków


Tworzywo sztuczne, to materiał powszechnie używany przy produkcji zegarków. Można z niego wykonać zarówno koperty, jak i paski. Jest materiałem całkowicie antyalergicznym. Tworzywo sztuczne można wypolerować, aby pozbyć się drobnych rysek.

Zegarki wykonane z tworzywa sztucznego zwykle mają bardzo przystępne ceny. Największą popularnością cieszą się w tej grupie zegarki G-Shock. Do najważniejszych zalet należy zaliczyć odporność na wodę i łatwość czyszczenia ewentualnych zabrudzeń.

Tworzywo sztuczne a produkcja zegarkówStopy ceramiczne w zegarku

Stopy ceramiczne w zegarku
Stopy czy spieki ceramiczne, nazywane są też ceramiką. Jest to kruchy materiał, ale jednocześnie bardzo twardy i zimny. Ceramika nie uczula i nie wchodzi w reakcje z ludzką skórą. Materiał ten nie podlega też korozji. Najczęściej ceramika jest wykorzystywana jako element ozdobny w zegarku, choć zdarzają się też modele wykonane w całości z ceramiki mające tylko stalowy dekiel.

Ceramikę można często spotkać w zegarkach marek modowych i najczęściej dedykowane są kobietom. Należą do nich między innymi damskie zegarki ceramiczne na bransolecie od Anne Klein, które cechuje ciekawy design i bogata kolorystyka. Ceramikę znajdziemy również w zegarkach DKNYczy Guess. Materiał ten stosowany jest tutaj nie tylko jako element kopert, ale i jako część lub całość ozdobnej bransolety. Marka Beringz kolei oferuje wyjątkowe zegarki ceramiczne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Są otrzymane w głębokich odcieniach granatu lub czerni.