28-11-2018

Materiały do produkcji kopert

Do najpowszechniej wykorzystywanych materiałów przy produkcji zegarków należą: stal nierdzewna oraz tworzywo sztuczne w przypadku zegarków sportowych. Rzadziej, ale jednak spotykane są również tytan, złoto, mosiądz czy stopy ceramiczne.

STAL NIERDZEWNA

Stal nierdzewna ze względu na swoje właściwości jest nazywana również stalą antyalergiczną czy chirurgiczną. Nie tylko nie rdzewieje, ale też nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest to bardzo podatny materiał na obróbkę. Można ją ładnie wypolerować, ale jednocześnie materiał ten będzie odporny na uszkodzenia i zarysowania. Obecnie najczęściej koperty i bransolety do zegarków wykonywane są ze stali.

 

Klasyczny, męski zegarek Timex TW4B01900 Expedition Scout na skórzanym pasku z kopertą wykonaną z stali nierdzewnej w czarnym kolorze. Analogowa tarcza zegarka w czarnym kolorze jest z datownikiem na godzinie trzeciej z indeksami w białym kolorze. Wskazówki w srebrnym są w srebrnym kolorze, a wskazówka sekundnika jest w pomarańczowym kolorze. Klasyczny, męski zegarek Casio LTP-1264G-7BEF na bransolecie ze stali w srebrno-złotym kolorze oraz bransolecie ze stali nierdzewnej w srebrnym kolorze. Analogowa tarcza zegarka jest jest srebrna z datownikiem na godzinie trzeciej. Indeksy są w czarnym kolorze. Tarcza zegarka Casio posiada otaczająca ją obwódkę w tym samym złotym kolorze co wskazówki. Stylowy, męski zegarek Timex TW4B01700 Expedition Scout na skórzanym brązowym pasku z okrągłą koperta wykonana ze stali nierdzewnej. Analogowa tarcza zegarka jest w zielonym kolorze z beżowymi indeksami oraz datownikiem na godzinie trzeciej. Wskazówki zegarka są w srebrnym kolorze.

TYTAN

Zegarki wykonane z tytanu polecane są osobom mającym problem z alergiami skórnymi. Jest to najbardziej antyalergiczny materiał, z jakiego tworzone są czasomierze. Tytan jest materiałem aż o 40 % lżejszym niż stal. Charakteryzuje się ciemniejszym i bardziej matowym kolorem niż stal. Jednak to stal jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż tytan


Tytan cieszy się dużą popularnością przede wszystkim na swoje właściwości antyalergiczne, a dodatkowym atutem jest jego lekkość, dzięki której zwiększa się wygoda noszenia zegarka. Modele wykonane z tego materiału znajdziemy między innymi w ofercie marki Citizen. Są to antyalergiczne zegarki tytanowe z serii Citzien Titanium . Inną marką oferującą modele zegarków dla osób podatnych na alergie jest Tissot ze swoją kolekcją tytanowych zegarków Tissot Titanum.


Sportowy, męski zegarek Citizen JY8020-52E Pilot Promaster Titan na bransolecie oraz kopercie wykonanych z tytanu w srebrnym kolorze. Analogowo-cyfrowa tarcza jest w czarnym kolorze z czterema subtarczami. Indeksy jak i wszystkie napisy na tarczy są w białym kolorze. Sportowy, męski zegarek Tissot T091.420.47.051.01 T-TOUCH EXPERT SOLAR na silikonowym, pomarańczowym pasku oraz kopercie z tytanu w srebrnym kolorze. Tarcza zegarka jest cyfrowo-analogowa z pomarańczowymi indeksami jak i wskazówkami. Elegancki, męski zegarek Tissot T101.410.44.041.00 na bransolecie oraz kopercie wykonanych z tytany w srebrnym kolorze. Tarcza zegarka jest minimalistyczna w srebrnym kolorze. Indeksy jak i wskazówki są w srebrnym kolorze w postaci kresek.

ZŁOTO

Jednym z metali szlachetnych stosowanych do produkcji zegarków jest złoto. Wykonuje się z niego koperty, rzadziej bransolety, ale również można na takie modele trafić. Do wykonania zegarka wykorzystywane jest 14 lub 18 – karatowe złoto. Taki materiał można polerować, dzięki czemu zniweluje się wszystkie mikro rysy.

 

DAMSKIE I MĘSKIE ZŁOTE ZEGARKI oferuje między innymi marka Atlantic. Znajdziemy je w serii złotych zegarków Atlantic Seagold. Są to piękne, klasyczne modele o tradycyjnym wzornictwie. Modele, które powinny być najbardziej wyróżnione to Atlantic 95743.65.31 Seagold, Atlantic 95343.65.31 Seagold oraz Atlantic 95343.65.21 Seagold


Luksusowy, męski zegarek Tissot T920.407.16.031.00 VINTAGE POWERMATIC 80 18K GOLD na skórzanym pasku w czarnym kolorze oraz kopercie wykonanej ze złota w złotym kolorze. Analogowa tarcza jest w srebrnym kolorze z datownikiem na godzinie trzeciej. Wskazówki jak i indeksy sa w złotym kolorze. Klasyczny, męski zegarek Tissot T922.410.16.021.00 GOLDRUN GENT SAPPHIRE na czarnym pasku ze skóry oraz kopercie wykonanej z prawdziwego złota w złotym kolorze. Analogowa tarcza jest również wykonana ze złota w złotym kolorze ze złotymi indeksami oraz wskazówkami. Zegarek posiada również datownik na godzinie trzeciej. Elegancki, męski zegarek Atlantic 95743.65.31 Seagold na skórzanym pasku w brązowym kolorze z koperta wykonana ze złota. Analogowa tarcza zegarka jest również wykonana ze złota. Na tarczy znajdują się również wskazówki jak i indeksy wykonane ze złota oraz datownik na godzinie trzeciej.

MOSIĄDZ

Mosiądz nazywany również brassem, to bardzo lekki materiał wykonany z połączenia stopów miedzi i cynku. Materiał ten ma charakterystyczny kolor, jednak można dostać taką kopertę w kolorach takich jak czarny lub biały. Należy jednak pamiętać, że jest to materiał, który może powodować uczulenie. Ciekawe modele z mosiężną kopertą to Timex T2N794 Originals Oversized, Lorus RG204KX9 Fashion oraz Cluse CL18105 Silver/White.

Klasyczny, męski zegarek Timex T2N794 Originals Oversized na skórzanym, czarnym pasku z koperta wykonana z mosiądzu. Analogowa tarcza jest w czarnym kolorze z czarnymi wskazówkami jak i indeksami. Jedyna kolorowa rzecz w tym zegarku to wskazówka sekundnika, która jest w czerwonym kolorze. Klasyczny, damski zegarek Cluse CL18105 Silver/White na srebrnej bransolecie typu mesh wykonanej ze stali oraz okrągłej mosiężnej kopercie w srebrnym kolorze. Analogowa tarcza zegarka jest w białym kolorze z srebrnymi wskazówkami jak i indeksami w postaci kresek. Elegancki, damski zegarek Timex T2N598 Originals Mesh na bransolecie typu mesh w złotym kolorze wykonanej ze stali oraz okrągłej kopercie z mosiądzu pokrytą powłoką PVD w złotym kolorze. Analogowa tarcza zegarka jest w złotym kolorze ze złotymi indeksami jak i wskazówkami.

TWORZYWO SZTUCZNE

Tworzywo sztuczne, czyli plastik, to materiał powszechnie używany przy produkcji zegarków. Można z niego wykonać zarówno koperty, jak i paski. Plastik cechuje się umiarkowanym czasem trwałości. Jest materiałem całkowicie antyalergicznym. Tworzywo sztuczne można wypolerować, aby pozbyć się drobnych rysek. Zegarki wykonane z tworzywa sztucznego zwykle mają bardzo przystępne ceny. Największą popularnością cieszą się plastikowe koperty w zegarkach G-Shock, najpopularniejsze modele to Casio G-SHOCK GA-100-1A1ER Big Bang, Casio G-SHOCK GA-100-1A4ER Red Giant oraz CasioG-SHOCK GST-B100-1AER G-STEEL BLUETOOTH SYNC.

Sportowy, męski zegarek G-Shock GST-B100-1AER G-STEEL BLUETOOTH SYNC na pasku i kopercie wykonanych z tworzywa sztucznego w czarnym kolorze. Bezel zegarka jest srebrny z wytłoczonymi czarnymi napisami. Tarcza zegarka jest czarna z trzema subtarczami oraz srebrnymi indeksami jak i wskazówkami. Sportowy, męski zegarek G-Shock GW-9400-1ER RANGEMAN na pasku z kopertą wykonanych z tworzywa sztucznego w czarnym kolorze. Bezel zegarka jest również w czarnym kolorze z białymi napisami i czerwonymi paskami. Analogowo-cyfrowa tarcza zegarka jest w czarnym kolorze z trzema subtarczami oraz dwoma wyświetlaczami cyfrowymi. Indeksy jak i wskazówki są w srebrnym kolorze, oprócz wskazówki pokazującej godzinę, która jest czerwona. Sportowy, męski zegarek G-Shock GW-9400-1ER RANGEMAN na pasku z koperta wykonanych z tworzywa sztucznego w czarnym kolorze. Bezel zegarka jest również z tworzywa sztucznego w czarnym kolorze. Cyfrowa tarcza zegarka posiada jedną subtarcze i detale w kolorze czerwonym.

STOPY CERAMICZNE

Stopy czy spieki ceramiczne, nazywane są też ceramiką. Jest to kruchy materiał, ale jednocześnie bardzo twardy i zimny. Ceramika nie uczula i nie wchodzi w reakcje z ludzką skórą. Materiał ten nie podlega też korozji. Najczęściej ceramika jest wykorzystywana jako element ozdobny w zegarku, choć zdarzają się też modele wykonane w całości z ceramiki mające tylko stalowy dekiel.  

 

Ceramikę można często spotkać w zegarkach marek modowych i najczęściej dedykowane są kobietom. Należą do nich między innymi damskie zegarki ceramiczne na bransolecie od Anne Klein, które cechuje ciekawy design i bogata kolorystyka. Ceramikę znajdziemy również w zegarkach DKNY czy Guess. Ceramika stosowana jest tutaj nie tylko jako element kopert ale i jako część lub całość ozdobnej bransolety.

Klasyczny, męski zegarek Certina C014.410.16.011.00 DS First Ceramic na skórzanym pasku w białym kolorze oraz ceramiczną kopertą. Tarcza zegarka jest biała z datownikiem na godzinie szóstej z indeksami w srebrnym kolorze. Stylowy, męski zegarek Bering 35040-166 Ceramic na stalowej bransolecie typu mesh z okragłą, ceramiczną kopertą. Tarcza zegarka jest z ceramiki w czarnym kolorze z trzema subtarczami. Wskazówki zegarka oraz obwód w okół tarczy są w kolorze różowego złota. Elegancki, damski zegarek Tissot T064.210.22.011.00 CERA na bransolecie jak i kopercie wykonanych ze srebrnej stali oraz ceramiki w białym kolorze. Analogowa tarcza zegarka jest w białym kolorze z ceramiki z wskazówkami oraz indeksami w srebrnym kolorze.