Zimowa wyprzedaż
<<   POWRÓT28-11-2018

Mechanizm automatyczny

Zegarki z mechanizmem automatycznym to najbardziej cenione od lat zegarki. Zarówno przez znawców z branży, jaki i miłośników zegarków ze względu na wygodę użytkowania. Ich cena jest stosunkowo wyższa od egzemplarzy działających na baterię. Dlaczego? Produkcja mechanizmu jest w tym przypadku dużo bardziej skomplikowana. Zegarek czerpie energię z ruchu ręki, a możliwe to jest dzięki specjalnej sprężynie, która automatycznie nakręca balans zegarka podczas ruchu ręką.

Zegarek z odkrytym deklem pokazującym mechanizm automatyczny.Jak rozpoznać rodzaj mechanizmu w zegarku ?

Jeśli wskazówka sekundnika porusza się jednostajnym i płynnym ruchem oznacza to, że jest to mechanizm automatyczny. Ponadto gdy poruszymy zegarkiem słychać charakterystyczny szum. A ponieważ mechanizm automatyczny, w którym często umieszczone są szlachetne kamienie, wygląda bardzo atrakcyjnie - wielu producentów decyduje się na zastosowanie przeszklonych dekli. Tym sposobem możemy podziwiać kunszt wykonania i sposób działania mechanizmu automatycznego. Z tego typu rozwiązania znana jest między innymi markaAtlantic. W jej zegarkach dekielki są celowo przeszklone, tak by można było podziwiać kunszt wykonania mechanizmu. Zegarki z mechanizmem automatycznym znaleźć można również w ofercie innych renomowanych producentów jak Atlantic, Vostok, Orient oraz wielu innych.

Zegarek Vostok Europe z mechanizmem automatycznymJak działa mechanizm automatyczny?

Główną rolę odgrywa tu wahnik czyli tzw. rotor. Obraca się on podczas ruchu ręki i nakręca tym samym sprężynę napędową.


Zegarek Fossil z odkrytym mechanizmem. Zegarek ten posiada mechanizm automatyczny.


UWAGA!
Niektóre modele zegarków automatycznych wymagają dodatkowego nakręcania. Istnieją też takie, w których jest to absolutnie zabronione, a kręcenie koronką może uszkodzić zegarek. Są to modele, które pracują bezustannie dzięki wykorzystaniu ruchu kinetycznego.Czy należy coś wymieniać w mechanizmie zegarka ?


Zegarek Bulova z mechanizmem automatycznym

Zaleca się konserwację mechanizmu u zegarmistrza co 4-5 lat, aby mechanizm przez kolejne lata działał prawidłowo.