<<   POWRÓT 03-04-2020

Chronograf

Chronograf to tradycyjny zegarek wskazówkowy wzbogacony o dodatkową funkcję. Pozwala ona przede wszystkim na dokonywanie dokładnych odległości czasowych pomiędzy wybranymi przez nas momentami. W niektórych modelach dokładność ta wynosi nawet 1/1000 sekundy! Ten wyjątkowy atrybut pozytywnie wpływa nie tylko na funkcjonalność, ale i na wygląd zegarka, nadając mu nieco sportowego charakteru.  Sprawdź jak i po co właściwie używać chronografu! 
Historia chronografu


Czym jest chronograf w zegarku?

Chronograf to nic innego jak stoper manualny. Od zwykłego sekundnika różni się tym, że możemy go uruchomić i zatrzymać dokładnie wtedy, kiedy potrzebujemy dokonać pomiaru czasu z zaznaczeniem początku i końca wybranego zdarzenia.

Jak korzystać z chronografu?

Obsługa chronografu w zegarku analogowym nie jest skomplikowana i sprowadza się do obsługi dwóch przycisków wbudowanych w kopertę zegarka. Chronograf uruchamiamy górnym przyciskiem nad koronką, a w wybranym momencie zatrzymujemy, naciskając przycisk pod koronką. Najczęściej umożliwia nam to odczyt pomiaru z dokładnością co do sekundy, choć niektóre modele cechuje znacznie większa precyzja. O tym za chwilę. Jak ponowić wstrzymany pomiar, lub wyzerować chronograf? To proste! Kiedy ponownie wciśniemy górny przycisk - chronograf będzie mierzył czas od momentu jego zatrzymania. Z kolei naciskając dolny przycisk wyzerujemy pomiar.

Jak poznać zegarek z chronografem?

Chronograf to komplikacja mechanizmu, odzwierciedlona na tarczy zegarka mniejszymi subtarczami. Najczęściej spotykana forma to 3 pierścienie z odpowiadającą im skalą: sekundową, minutową i godzinową. Niektóre marki oferują jeszcze większą dokładność, przez co jedna z małych wskazówek porusza się z niemal nieuchwytną dla oka prędkością, odmierzając setne czy nawet tysięczne części sekundy! W takim przypadku chronograf podczas pracy naprawdę robi wrażenie!

Jaki zegarek z chronografem?


Chronografy znajdziemy w ofercie wielu marek. Mogą się więc nim cieszyć wszystkie osoby oczekujące jakiegoś urozmaicenia. Mogą to jednak być zupełnie odmienne typy zegarków, dlatego warto zastanowić się, czego tak naprawdę szukamy.


Damskie zegarki fashion z chronografem


Choć funkcja chronografu jest typowa dla męskich zegarków sportowych, to coraz częściej stosuje się ją w damskich modelach, nawet tych typowo biżuteryjnych. Nadaje im to niezwykłego charakteru, dzięki czemu cieszą się coraz większa popularnością. 

Wiele kobiet decyduje się na taki zakup, nie ze względu na funkcjonalność, ale właśnie na niepowtarzalny wygląd. Dodatek ten do swoich projektów wprowadzają często typowo modowe marki jak Michael Kors, Fossil, czy Esprit, ale i szwajcarskie marki jak Certina. 

 Męskie zegarki sportowe z funkcją chronografu


Casio Edifice to wysokiej jakości zegarki o nowoczesnym designie. Ich charakterystyczną cechą jest właśnie chronograf, ale i ciekawe wzornictwo nawiązujące do sportów samochodowych. Kolekcja wzbogacana jest co jakiś czas o nowe modele i pozostawia ogromny wybór nawet najbardziej wymagającym osobom. 

Jej integralną częścią jest serie limitowane poświęcone zespołom Formuły 1 jak Scuderia Torro Rosso. Ambasadorem serii w Polsce jest Adam Kornacki.

 


FOTO
Festina Chrono Bike to bogaty wybór modeli na pasku i na bransolecie. To jedna z najpopularniejszych kolekcji tej marki. Swoją popularność budowała przez wiele lat poprzez wspieranie największych wyścigów kolarskich. Dziś jest zdecydowanie warta uwagi ze względu na wysoką jakość, dopracowane wzornictwo i szeroki wybór zegarków. Twarzą serii jest Richard Virenque, siedmiokrotny medalista Tour de France.
Zegarek codzienny z funkcjonalnym urozmaiceniem

 
Lorus to brand kierowany do osób młodych duchem. Stoi za nim ceniony na całym świecie producent japońskich zegarków Seiko. Są to świetne jakościowo zegarki w bardzo przystępnej cenie.

Już za około 300 złotych możemy nabyć dobry model z chronografem, który będzie służyć nam przez długie lata.


5 pomysłów na zastosowanie chronografu