Zegarki złote Aviator Moonflight
tel. 753 753 300

Chronograf

19-06-2020

Chronograf to zegarek wskazówkowy wzbogacony o dodatkową funkcję. Jego mechanizm umożliwia mierzenie czasu na żądanie, z dokładnością przynajmniej do ⅕ sekundy. Po zmierzeniu zdarzenia, mechanizm można zatrzymać i wyzerować. To ile czasu można będzie odmierzyć zależy od konstrukcji mechanizmu. Znaleźć można stopery, za pomocą których można odmierzyć wyłącznie minutę czy 30 minut oraz takie, pozwalające na pomiar do 23 godzin 59 minut i 59 sekund. Tę ostatnią możliwość oferują zegarki z mechanizmem zasilanym baterią. Mówiąc prosto - na chronograf składa się zegarek z funkcją stopera. Ten wyjątkowy atrybut pozytywnie wpływa nie tylko na funkcjonalność, ale i na wygląd zegarka, nadając mu nieco sportowego charakteru. Sprawdź jak i po co właściwie używać chronografu!






Historia chronografu

Jednak pierwsze urządzenie noszące tę nazwę zupełnie nie przypominało zegarka. Przez wiele lat, dzieło francuza Nicolasa Mathieu Rieusseca uznawano za pierwszy na świecie chronograf. W latach dwudziestych dziewiętnastego wieku, ten “Królewski Zegarmistrz” zaprezentował przyrząd, będący czasomierzem składającym się ze skrzynki, wewnątrz której pracował mechanizm zegarowy wprawiający w ruch dwa widoczne na zewnątrz dyski. Jeden wyskalowany był do 60 sekund, drugi do 30 minut.

Obracały się one pod wskazówkami z grotami zamoczonymi w atramencie, a przyciśnięcie guzika powodowało, że wskazówki opadały i zostawiały ślad na dyskach. W ten sposób wyniki pomiarów były faktycznie zapisywane, co było źródłem nazwy chronograf czyli 'zapisujący czas' . Wynalazek powstał z potrzeby rejestrowania czasów osiąganych przez konie biegnące w gonitwie.



W ostatnich latach tytuł pierwszego chronografu jest obiektem dyskusji. Niektórzy wskazują, że należy się narzędziu skonstruowanemu w 1816 roku, przez Louisa Moineta, które było mu potrzebne do mierzenia czasu przy pracy z wykorzystaniem przyrządów astronomicznych. Jego wyrób miał formę zegarka kieszonkowego, a czas zliczał przy wykorzystaniu wskazówek - tak jak robią to współczesne urządzenia.

Nie zapisywał jednak w żaden trwały sposób wyników pomiarów, więc należałoby określić go chronoskopem, co jest kolejną cechą wspólną z dzisiejszymi wyrobami. Właśnie to stanowi podstawę do dyskusji na temat pierwszeństwa przed wynalazkiem Reiusseca.


Przez dwieście lat chronografy ewoluowały i stawały się coraz potrzebniejszymi i popularniejszymi przyrządami. W zegarkach mechanicznych ta ewolucja zaowocowała dwoma odmiennymi ścieżkami rozwoju.

Jedna z nich, ta bardziej skomplikowana, przyniosła wiele rozwiązań stworzonych do mierzenia wydarzeń w konkretnych warunkach. Dobrym przykładem takiej konstrukcji jest stoper z funkcją flyback, użyteczny w czasie nawigacji lotniczej. Specjalna budowa mechanizmu pozwala na “natychmiastowe” wyzerowanie i wznowienie pomiaru za jednym, nie trzema, naciśnięciem przycisku. W zwykłym mechanizmie, by rozpocząć pomiar od nowa należy wcisnąć przyciski trzy razy wykonując sekwencję stop - reset - start. Stoper flyback zatrzymuje się, zeruje i startuje po jednym naciśnięciu. W czasie lotu ze znacznymi prędkościami każda sekunda błędu w obliczeniach może skutkować ogromną, a finalnie katastrofalną pomyłką.

Druga gałąź rozwoju doprowadziła do stopniowego uproszczenia konstrukcji i sprzęgnięcia czasomierza z mechanizmem zegarkowych. Pod koniec XIX wieku, przyrządy do mierzenia czasu na żądanie weszły w fazę masowej produkcji dzięki uproszczeniu ich konstrukcji. Z czasem, zewnętrzni producenci mechanizmów zaoferowali firmom gotowe rozwiązania, co ostatecznie sprawiło, że każda chętna marka mogła zaoferować swoim klientom chronograf.


Kolejne dekady przyniosły coraz to dokładniejsze wyroby, zdolne mierzyć 1/100, 1/1000. Zmieniała się też budowa oraz sposób włączania i wyłączania oraz prezentowania wskazań. Z czasem czasomierze zostały też dołączone do mechanizmów zegarków, tworząc to co dziś przychodzi na myśl po usłyszeniu nazwy chronograf. Niedługo po wejściu na rynek zegarków kwarcowych, producenci wprowadzili do swoich ofert także i takie chronografy, często wyposażone w dodatkowe funkcje. Sprawiło to, że stały się znacznie bardziej dostępne, a dzięki dodatkowym funkcjom mogą lepiej trafić w gusta i potrzeby klientów.



Czym jest chronograf w zegarku?

Zegarek Lorus z funkcją chronografu na brązowym pasku

Chronograf to nic innego jak stoper manualny. Od zwykłego sekundnika różni się tym, że możemy go uruchomić i zatrzymać dokładnie wtedy, kiedy potrzebujemy dokonać pomiaru czasu z zaznaczeniem początku i końca wybranego zdarzenia.



Jak korzystać z chronografu?

Obsługa chronografu w zegarku analogowym nie jest skomplikowana i sprowadza się do obsługi dwóch przycisków wbudowanych w kopertę zegarka. Chronograf uruchamiamy górnym przyciskiem nad koronką, a w wybranym momencie zatrzymujemy, naciskając przycisk pod koronką. Najczęściej umożliwia nam to odczyt pomiaru z dokładnością co do sekundy, choć niektóre modele cechuje znacznie większa precyzja. O tym za chwilę. Jak ponowić wstrzymany pomiar, lub wyzerować chronograf? To proste! Kiedy ponownie wciśniemy górny przycisk - chronograf będzie mierzył czas od momentu jego zatrzymania. Z kolei naciskając dolny przycisk wyzerujemy pomiar.

Zegarek Victorinox z funkcją chronografu



Jak poznać zegarek z chronografem?

Funkcja chronografu w zegarku Adriatica

Chronograf to komplikacja mechanizmu, odzwierciedlona na tarczy zegarka mniejszymi subtarczami. Najczęściej spotykana forma to 3 pierścienie z odpowiadającą im skalą: sekundową, minutową i godzinową. Niektóre marki oferują jeszcze większą dokładność, przez co jedna z małych wskazówek porusza się z niemal nieuchwytną dla oka prędkością, odmierzając setne czy nawet tysięczne części sekundy! W takim przypadku chronograf podczas pracy naprawdę robi wrażenie!



Jaki zegarek z chronografem?


Chronografy znajdziemy w ofercie wielu marek. Mogą się więc nim cieszyć wszystkie osoby oczekujące jakiegoś urozmaicenia. Mogą to jednak być zupełnie odmienne typy zegarków, dlatego warto zastanowić się, czego tak naprawdę szukamy.


Damskie zegarki fashion z chronografem


Choć funkcja chronografu jest typowa dla męskich zegarków sportowych, to coraz częściej stosuje się ją w damskich modelach, nawet tych typowo biżuteryjnych. Nadaje im to niezwykłego charakteru, dzięki czemu cieszą się coraz większa popularnością.

Wiele kobiet decyduje się na taki zakup, nie ze względu na funkcjonalność, ale właśnie na niepowtarzalny wygląd. Dodatek ten do swoich projektów wprowadzają często typowo modowe marki jak Michael Kors, Fossil, czy Esprit, ale i szwajcarskie marki jak Certina.

Elegancki, damski zegarek Certina z funkcją chronografu


Męskie zegarki sportowe z funkcją chronografu


Casio Edifice to wysokiej jakości zegarki o nowoczesnym designie. Ich charakterystyczną cechą jest właśnie chronograf, ale i ciekawe wzornictwo nawiązujące do sportów samochodowych. Kolekcja wzbogacana jest co jakiś czas o nowe modele i pozostawia ogromny wybór nawet najbardziej wymagającym osobom.

Jej integralną częścią jest serie limitowane poświęcone zespołom Formuły 1 jak Scuderia Torro Rosso. Ambasadorem serii w Polsce jest Adam Kornacki.

Sportowy zegarek Edifice na bransolecie z funkcją chronografu


Zegarek Festina Chrono Bike z fumkcją chronografu
Festina Chrono Bike to bogaty wybór modeli na pasku i na bransolecie. To jedna z najpopularniejszych kolekcji tej marki. Swoją popularność budowała przez wiele lat poprzez wspieranie największych wyścigów kolarskich. Dziś jest zdecydowanie warta uwagi ze względu na wysoką jakość, dopracowane wzornictwo i szeroki wybór zegarków. Twarzą serii jest Richard Virenque, siedmiokrotny medalista Tour de France.


Zegarek codzienny z funkcjonalnym urozmaiceniem


Lorus to brand kierowany do osób młodych duchem. Stoi za nim ceniony na całym świecie producent japońskich zegarków Seiko. Są to świetne jakościowo zegarki w bardzo przystępnej cenie.Już za około 300 złotych możemy nabyć dobry model z chronografem, który będzie służyć nam przez długie lata.
Stylowy zegarek Lorus z funkcją chronografu



5 pomysłów na zastosowanie chronografu

Funkcjonalny zegarek Lorus z funkcją chronografu
Przez dwieście lat istnienia czasomierzy wykorzystywano je do tysięcy różnych zadań. Pierwszym i najoczywistszym użyciem chronografu jest zmierzenie czasu jakiegoś wydarzenia - na przykład biegu na określonym dystansie. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej.


  • POMIAR PULSU ZEGARKIEM? TO MOŻLIWE
    Praktycznym zastosowaniem chronografu może być pomiar pulsu. By zmierzyć sobie lub komuś aktualny puls można wykorzystać zwykły zegarek z sekundnikiem, jednak chronograf z odpowiednią podziałką na tarczy znacząco ułatwia sprawę. Na skali zawsze określona jest liczba “uderzeń pulsu”, które musimy policzyć. Najczęściej po uruchomieniu stopera trzeba policzyć do trzydziestu uderzeń i zatrzymać pomiar, co pozwoli odczytać poprawny wynik.

  • ZAMIAST TELEMETRU - SPRAWDŹ ODLEGŁOŚĆ BURZY
    Kolejnym zastosowaniem jest pomiar odległości od zaobserwowanego wydarzenia. Jeśli mamy w ręku wyrób z podziałką telemetryczną, to gdy w momencie błysku spowodowanego uderzeniem pioruna uruchomimy mechanizm stopera i zatrzymamy go w chwili gdy słyszymy grzmot, wskazówka sekundowa wskaże nam przybliżony dystans od miejsca uderzenia pioruna. Odczytanie odległości jest możliwe dzięki temu, że znamy prędkość dźwięku.

  • ZMIERZ PRĘDKOŚĆ
    Jeżeli zegarek ze stoperem ma tarczę lub bezel opisany skalą prędkości, to można go wykorzystać do sprawdzenia z jaką przybliżoną, średnią prędkością porusza się obiekt. Wyobraźmy sobie samochód, który pokonuje dystans jednego kilometra - na przykład tunel o takiej długości. Jeśli włączymy stoper w momencie gdy pojazd wjeżdza do tunelu i zatrzymamy gdy przekroczy jego wylot, to wskazówka stopera wskaże nam na skali jego średnią prędkość.

  • SPRAWDŹ DYSTANS
    Posługując się tą samą podziałką można wykonać też pomiar dystansu. Jeśli będziemy poruszać się ze stałą prędkością, powiedzmy 120 km/h i uruchomimy stoper, to w momencie gdy wskazówka sekundowa stopera wskaże 30 sekund przejedziemy jeden kilometr.

  • MIĘDZYCZASY
    Najbardziej skomplikowane stopery pozwalają na odmierzenie międzyczasu. Dysponując stoperem typu split-second mamy możliwość zmierzyć nie tylko czas w jakim bolid pokonuje wszystkie okrążenia wyścigu, ale także ile czasu zajęło mu pokonanie każdego z nich. Umożliwia to fakt, że taki stoper ma dwie wskazówki sekundowe, umieszczone jedna nad drugą. Gdy bolid przecina start włączamy stoper i obie wskazówki ruszają mierząc czas wyścigu. Gdy kończy się pierwsze okrążenie naciskamy trzeci, dodatkowy przycisk obsługi stopera i jedna ze wskazówek sekundowych zatrzymuje się, pozwalając zapisać czas okrążenia. Po ponownym wciśnięciu przycisku zatrzymana wskazówka "dogania" tę, która cały czas mierzyła czas wyścigu. Brzmi prosto, jednak taka komplikacja mechanicznego stopera jest niezwykle trudna w konstrukcji, przez co raczej rzadko spotykana. Czasem wymienia się ją jako jedną z Wielkich Komplikacji - najtrudniejszych pod względem technicznym ale zarazem najdoskonalszych dokonań zegarmistrzostwa. Oczywiście, można znaleźć zegarki kwarcowe z tą funkcją.


Poza wskazanymi zastosowaniami, można znaleźć jeszcze dziesiątki innych metod wykorzystania stopera. Dziś nie wykonujemy już tylu obliczeń co w przeszłości - wiele rzeczy można policzyć korzystając z dedykowanego urządzenia lub aplikacji w smartfonie. Jednak w przeszłości stoper pełnił bardziej praktyczną niż dziś funkcję.
Funkcjonalny zegarek Lorus z chronografem
FILTRY0