Zimowa wyprzedaż
<<   POWRÓT06-10-2021

Fazy księżyca w zegarkach

Wiele zegarków analogowych wyposażonych jest we wskaźnik faz księżyca. Umieszczony na tarczy zegarka może pełnić nie tylko praktyczną funkcję. Przesuwający się pod specjalnym wycięciem wizerunek księżyca i gwiazd to dodatkowa, ciekawa ozdoba czasomierza. Nie bez powodu więc w niektórych modelach stosuje się malowaną imitację tej funkcji. Jeśli jednak zależy nam na oryginale - przed zakupem warto dokładnie obejrzeć dany model.


Fazy księżyca w zegarku Certina.Jakie marki oferują zegarki z fazami księżyca?


Wśród analogowych zegarków wskaźnik faz księżyca najczęściej spotyka się w modelach oferowanych przez markę Adriatica. Stosowany jest on w damskich i męskich zegarkach, na pasku i bransolecie. Wkomponowany w jasne, czy ciemne tarcze - w każdym przypadku dodaje uroku zegarkowi.


Ciekawą propozycją jest również wariant dzień/noc spotykany między innymi w zegarkach Orient. Funkcja pokazuje gwiazdę aktualnie świecącą na niebie i pomaga zorientować się w 24-godzinnej dobie. Inspiracją były potrzeby osób przebywających na przykład na łodzi podwodnej, dla których rozróżnienie kolejnych dób nie jest tak oczywistą sprawą jak na powierzchni. W okienku dzień/noc na tarczy zegarka, w zależności od pory możemy zobaczyć albo księżyc, albo słońce. O zegarki z fazami księżyca pokusiła się również marka Certina, oraz Aviator z kolekcją damskich zegarków Moonflight

Zegarki z fazami księżyca w eleganckim zegarku CertinaJak odczytać wskazania na tarczy?


fazy księzyca na tarczy zegarka Certina

Pełny cykl wynosi 29 dni, 12 h, 44 min i 2,8 sekundy, a pierwszym dniem jest nów. Przez kolejne 8 dni księżyc jest niewidoczny i na tarczy zegarka pokazuje się zwykle granatowe pole. W 8 dniu księżyc wykonuje obrót o jedną czwartą, a zatem pojawia się rogalik zakrzywiony w prawą stronę (podobny do kształtu litery D). Od tej pory księżyc rośnie, co widać w polu faz księżyca. W 15 dniu cyklu mamy zjawisko pełni księżyca, wtedy na tarczy pojawia się pełny księżyc lub żółte pole. Po tym dniu księżyc maleje i na tarczy pokazuje się coraz mniejszy rogalik zmierzający do litery C. Po przejściu całego 29 dniowego cyklu zaczyna się kolejny.


Nazwy faz księżyca


Teraz, gdy już wiesz, jak odczytać aktualną fazę księżyca z zegarka, chcielibyśmy nieco przybliżyć nazewnictwo poszczególnych faz księżyca.


  1. Księżyc w nowiu - W tej fazie księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem. Ze względu na to nie jesteśmy w stanie go dostrzec.

  2. Pierwsza kwadra - Księżyc przebył ¼ drogi dookoła Ziemi i znajduje się 90 stopni od Słońca. Z ziemskiej perspektywy jest oświetlony w połowie oświetlony (prawa strona).

  3. Pełnia - Księżyc jest w pełni oświetlony przez Słońce i znajduje się 180 stopni od Słońca. Przy bezchmurnym niebie możemy wtedy oglądać księżyc w całej jego okazałości.

  4. Ostatnia kwadra (trzecia kwadra) - Jest to dokładne przeciwieństwo pierwszej kwadry. Księżyc wtedy “odchodzi” i zaczyna zbliżać się ku nowiu. Z naszego punktu widzenia na Ziemi będzie w połowie oświetlony od lewej strony.

Nazwy faz księżyca

Jak ustawić fazy księżyca?


Za tarczą typowego zegarka z fazami Księżyca znajduje się tarcza z 2 identycznymi Księżycami. Nakręcana jest za pomocą koła zębatego, które tak jak automatyczny zegarek wymaga regulacji. Jako, że cykl faz księżyca trwa 29,5 dnia zwykle regulacja tej funkcji powinna odbywać się około co 3 lata. Gdy już jednak będzie ona wymagana warto wiedzieć, jak zrobić to osobiście, w związku z czym spieszymy z pomocą.


Jak ustawić fazy księżyca
  1. Przed ustawieniem komplikacji fazy Księżyca wyciągnij koronkę i przesuń wskazówki na 6:30.

  2. Następnie sprawdź w jakiej fazie aktualnie znajduje się księżyc. Informacje tą bez problemu możesz znaleźć na różnych stronach internetowych. Ważne jest, aby zobaczyć, czy Księżyc rośnie (przechodzi od nowiu do pełni – lewa strona apertury), czy słabnie (od pełni do nowiu – prawa strona apertury).

  3. Gdy już znasz fazę Księżyca, przesuń tarczę tak, aby był widoczny Księżyc w pełni. Księżyc będzie wtedy na w centrum apertury.

  4. Następnie policz dni od ostatniej pełni Księżyca. Obróć koronkę, aby przesunąć Księżyc do aktualnej fazy. Zwykle jeden stopień na każdy dzień.

  5. Pozostaje jedynie wcisnąć koronkę z powrotem do normalnej pozycji i gotowe.


Komu przyda się wskaźnik faz księżyca?


Przede wszystkim funkcja wskazywania faz księżyca przyda się wędkarzom, żeglarzom i osobom zależnym od przyrody na przykład grzybiarzom. Mogą z niej skorzystać ogrodnicy, którzy wykonywanie konkretnych prac uzależniają od faz księżyca wpływających na wegetację roślin. Dla innych osób może pełnić funkcję dekoracyjną na zegarku.

wskaźnik faz księżyca w zegarku Epos

Podobne strony