Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Bestsellerowa kolekcja Casio G-SHOCK Octagon GA-2100 wzbogacona o solar i Bluetooth

28-06-2022

Miesiąc sierpień 2019 roku będzie zapewne kolejnym, który zapisze się na kartach historii marki G-SHOCK. W tymże miesiącu na rynek Japoński trafiły pierwsze odsłony nowego modelu, jednej z podstawowych i lubianych serii zegarków G-SHOCK, o numerze referencyjnym GA-2100. G-SHOCK ten posiadał dwa niepowtarzalne elementy, które wyróżniały go spośród wszystkich dostępnych modeli. Była to najcieńsza koperta, która kiedykolwiek do tej pory pojawiła się w niezniszczalnym zegarku oraz ośmiokątny - wyjątkowo symetryczny kształt bezela. To właśnie owy bezel stanowił podstawę dla określenia serii mianem Octagon G-SHOCK. Rok 2022 przynosi kolejną rewolucję, na którą wielu fanów z pewnością czekało. Dowiedz się co sprawia, że jest tak wyjątkowa!


Fenomen zegarków G-SHOCK GA-2100

GA-2100 Octagon G-SHOCK to model o najcieńszej kopercie wśród zegarków G-SHOCK. Jej wymiary oraz waga (48,5 mm x 45,4 mm x 11,8 mm / 51 g) od samego początku budziły wiele kontrowersji. Czy na pewno tak mały zegarek posiada wszystkie elementy cechujące niezniszczalne japońskie zegarki? Otóż odpowiedź oczywiście brzmi - zdecydowanie tak! Wyjątkowo mała koperta to nadal konstrukcja odporna na wstrząsy i uderzenia. Wszystko dzięki systemowi Carbon Core Guard, który stanowi połączenie żywicy z włóknem węglowym. Ta konstrukcja pozwoliła na maksymalne zmniejszenie użytych do budowy części, efektem czego jest właśnie najcieńsza koperta wśród G-SHOCKów. Carbon Core Guard wyjątkowo dobrze pochłania wszelkie wstrząsy czy uderzenia, zapewniając ochronę modułu. Wróćmy jednak do ośmiokątnego kształtu bezela. Przecież wszystkie serie klasycznych “56” posiadają ośmiokątny bezel. Jednak jest zasadnicza różnica pomiędzy GA-2100, a DW-5600. Ośmiokątna nakładka koperty jest wyjątkowo symetryczna. Dopiero wczytując się w informacje producenta o historii powstania serii GA-2100 dowiadujemy się, że ten model stanowi połączenie, a zarazem swego rodzaju hołd dla pierwszych niezniszczalnych zegarków. Znajdziemy tu odniesienie do pierwszego zegarka G-SHOCK DW-5000C (ośmiokątny kształt bezela) oraz do modelu AW-500 - pierwszego analogowego G-SHOCKa. AW-500 powstał przy wykorzystaniu idei idealnego koła.

 Zegarek G-SHOCK GA-2100


Czerwony zegarek G-SHOCK GA-2100

Cała konstrukcja i projekt tego modelu oparty był na doskonałości koła i jego symetrycznego kształtu. Dlatego właśnie G-SHOCK Octagon GA-2100 posiada tak idealnie równy kształt. Ale jest coś więcej, co zadecydowało o sukcesie tej jakby nie było podstawowej serii G-SHOCKa. To prostota i funkcjonalność. Jest to model wyposażony we wskazówki - godzinową i minutową oraz wyświetlacz. Nie posiada koronki, a do obsługi modułu wykorzystuje się wyłącznie cztery przyciski. Na tarczy znajdziemy również subtarczę, która odpowiada za wskazanie dnia tygodnia. Jeżeli dołożymy jeszcze mnogość kolorów wraz z ich nietuzinkowym połączeniem, mamy zegarek prawie idealny. Dlaczego zatem prawie?


GA-B2100 - nowy wymiar serii G-SHOCK Octagon

GA-2100 to zegarek prawie idealny. Zachowuje strukturę niezniszczalnego G-SHOCKa przy zachowaniu bardzo kompaktowej wielkości, dzięki czemu może być użytkowany w zasadzie przez wszystkich (problem z długością paska może pojawić się wyłącznie przy nadgarstkach o naprawdę potężnym obwodzie). Dodatkowo liczne i bardzo ciekawe wersje kolorystyczne oraz funkcjonalny i prosty w obsłudze moduł. Czego zatem zabrakło?

Zegarek G-SHOCK GA-B2100 
Zegarek marki G-SHOCK GA-B2100

Odpowiedź znajdziemy w najnowszej i najbardziej zaawansowanej do tej pory odsłonie serii Octagon - nowości GA-B2100. Oznaczenie “GA” i “2100” od razu i jednoznacznie identyfikuje serię. Oznaczenie “B” natomiast odnosi się do systemu Bluetooth. Ale jest coś więcej - nowość GA-B2100 jest również wyposażona w zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar. Zatem dodając Tough Solar oraz system Bluetooth producent nie tylko przeniósł podstawową serię Octagon na zdecydowanie wyższy poziom, ale dostarczył fanom marki “rozwiązania”, które może zastąpić wszystkie użytkowane dotychczas zegarki. Należy przypomnieć, że system Bluetooth to nie tylko aplikacja, to oczywiście, a może przede wszystkim, wyjątkowa punktualność. Rozwiązanie synchronizacji czasu za pomocą modułu Bluetooth  jest coraz częściej stosowane w zegarkach G-SHOCK, zastępując radiową kalibrację czasu.


GA-B2100 i aplikacja Casio Watches

GA-B2100 jest tą nowością, która obok GST-B500 współpracuje z nową dedykowaną i oczywiście darmową aplikacją Casio Watches. Zastępuje ona dla nowych modeli znaną aplikację G-SHOCK Connected, w porównaniu z którą wydaje się być “lżejsza” i bardziej przejrzysta. Wynika to z zastosowania czarno-białej kolorystyki, która przekłada się na zwiększenie przejrzystości i czytelności. W odróżnieniu do G-SHOCK Connected,  aplikacja Casio Watches wymaga zalogowania bądź zarejestrowania się przy użyciu Casio Id. Ten element jest akurat znany z aplikacji dedykowanej sportowej linii nowych zegarków G-Squad, którą jest G-SHOCK Move. Nowością, którą znajdziemy w Casio Watches są powiadomienia - Reminder. Z pozycji aplikacji użytkownik może dokonać ustawienia pięciu osobnych przypomnień. Co więcej, każde przypomnienie może zostać opisane, a tekst w dniu przypomnienia wyświetlony na wyświetlaczu. Jest jeszcze jeden bardzo ciekawy element, który znany jest już z obsługi GMW-B5000. Przy ręcznej kalibracji czasu poprzez system Bluetooth, w aplikacji na mapie zaznaczony zostaje punkt, odnoszący się do czasu i miejsca owej kalibracji.

Zegarek G-SHOCK GA-B2100 z aplikacją Casio Watches
 GA-B2100

Takie rozwiązanie umożliwia tworzenie miejsc, w których nastąpiła manualna kalibracja czasu. To narzędzie można wykorzystać np. dla tworzenia swego rodzaju “siatki” odwiedzonych miejsc na świecie. Oczywiście aplikacja Casio Watches umożliwia całkowitą obsługę nowego GA-B2100. Standardowo zwiększa ilość dostępnych miejsc do 300 miast na świecie, kalibrując automatycznie czas 4 razy na dobę oraz umożliwiając korzystanie z funkcji odnalezienia telefonu - Phone Finder.


Podstawowa funkcjonalność GA-B2100

GA-B2100 Casio Oak wyposażony został w moduł o numerze referencyjnym 5689. Owy moduł umożliwia użytkownikowi korzystanie z zegarka, również bez konieczności parowania z dedykowaną aplikacją Casio Watches. Przy takim korzystaniu z zegarka, otrzymujemy dostęp do funkcji:

  • czasu światowego World Time - możliwość wyboru 1 z 38 miast na świecie,
  • stopera - zakres pomiaru czasu to 24 godziny, przy czym przez pierwsze 60 minut stoper mierzy czas z dokładnością do 1/100 sekundy. Następnie pomiar następuje w odstępie jednej sekundy. Stoper umożliwia ponadto pomiar czasu okrążeń Lap Time oraz czasu dzielonego Split Time,
  • timera - który umożliwia odliczanie czasu w zakresie 60 minut. Jednostką pomiaru jest jedna sekunda,
  • alarmów - użytkownik otrzymuje do dyspozycji pięć niezależnych alarmów oraz funkcję sygnalizacji pełnej godziny SIG.
Podstawowe funkcje zegarka G-Shock GA-B2100 
Zegarek Casio G-shock GA-B2100 

GA-B2100 wyposażono w moduł zaprogramowany do 2099 roku - do tego czasu zegarek będzie automatycznie dostosowywał i wskazywał właściwą datę. Subtarcza nowości wskazuje tryby pracy oraz poziom naładowania akumulatora. Z uwagi na wykorzystanie ładowania solarnego, GA-B2100 posiada również funkcję Power Save, która odpowiedzialna jest za oszczędzanie energii. Jak w większości zegarków wyposażonych w tą funkcję i tutaj znajdziemy dwa poziomy oszczędzania energii.

  • poziom pierwszy - zegarek zostawiony w ciemnym pomieszczeniu na conajmniej godzinę, pomiędzy godziną 22 a 6 spowoduje wprowadzenie modułu w czas uśpienia - wygaszony zostanie wyświetlacz, lecz zegarek może nadal komunikować się z aplikacją/telefonem.
  • poziom drugi - uruchamia się, gdy zegarek pozostawiony zostanie w wyżej wskazanych warunkach na okres od 6 do 7 dni. Wówczas nastąpi nie tylko wygaszenie wyświetlacza, lecz zatrzymają się również wskazówki - żadna funkcja nie będzie dostępna.
Czarny zegarek marki G-SHOCK GA-B2100


Istotną może okazać się również funkcja Hand Shift, która umożliwia przesunięcie wskazówek w celu odsłonięcia wyświetlacza. GA-B2100 posiada podwójne podświetlenie LED Light Super Illuminator podświetlające nie tylko tarczę, ale również wyświetlacz. Oczywiście jak na rasowego G-SHOCKa przystało, GA-B2100 może poszczycić się wodoszczelnością na poziomie 200 metrów, co oznacza możliwość swobodnego pływania, a nawet nurkowania na średnich głębokościach z zegarkiem na ręku.


Najbardziej uniwersalna odsłona G-SHOCK GA-B2100

Casio G-SHOCK GA-B2100

GA-B2100 to nowość, która zapewne będzie otrzymywała coraz to nowsze wersje kolorystyczne. Jednak z pierwszego “rzutu” najbardziej uniwersalną wydaje się być wersja GA-B2100-1AER. Stanowi ona połączenie wyjątkowej funkcjonalności oraz prostoty. Całość projektu zdominowana została przez czerń, jednak to, co ucieszy większość użytkowników, to pozytywowy wyświetlacz, który w pierwszym “dropie” otrzymały tylko dwie wersje. GA-B2100-1AER wyposażono w zwiększające czytelność wskazań białe wskazówki oraz trzy detale w innych kolorach: czerwoną wskazówkę subtarczy, żółty napis Tough Solar oraz niebieski napis Bluetooth. Jednym słowem świetna wersja, w której producent postawił na czytelność wskazań zarówno na tarczy jak i na wyświetlaczu.


Przyszłość Casio Oak GA-B2100

Jako następca kostki młodego pokolenia, GA-B2100 doczeka się zapewne licznych wersji kolorystycznych. Obserwując to, w jaki sposób Casio zaplanowało rozwój standardowej serii Octagon GA-2100 bardzo prawdopodobne jest, że również GA-B2100 doczeka się wersji z metalową nakładką koperty, tzw. metalowym bezelem. Ale czy Casio pójdzie o krok dalej, wprowadzając do tej serii również bransolety? Czy taki krok nie zaburzyłby bardzo wyraźnego podziału między seriami Octagon i G-Steel? Pozostaje nam czekać i bacznie obserwować posunięcia producenta. Jedno jest pewne, wykorzystanie zasilania solarnego oraz systemu Bluetooth w tak popularnej serii jak G-SHOCK Octagon, zapewne było świetnym posunięciem, które z pewnością przełoży się na jeszcze większą popularność serii CasiOak.

modele zegarków Casio G-SHOCK GA-B2100