Finał letniej wyprzedaży
tel. 753 753 300
Na której ręce nosi się zegarek?

Na której ręce nosi się zegarek?

2023-07-31
Zastanawiałeś się kiedyś, na której ręce nosi się zegarek? Wydaje się, że jest to kwestia indywidualna i zależna od użytkownika. Poza tym nie słyszymy oficjalnych komunikatów, na której ręce nosi się zegarek damski lub męski. Jest to bardzo intrygujące zagadnienie, bo na co dzień pewnie nawet się nad tym nie zastanawiamy. Na której ręce nosi się zegarek? Czy jest na to reguła?

Na której ręce nosi się zegarek?

Noszenie zegarka na konkretnej ręce zostało zweryfikowane podczas I Wojny Światowej. Do tego czasu prym wiodły zegarki kieszonkowe, które stanowiły jeden z najważniejszych atrybutów każdego gentlemana i nie angażowały żadnej z dłoni. Pierwsze zegarki naręczne postrzegano wówczas jako akcesoria biżuteryjne, które przypisywano głównie kobietom. Sytuacja uległa zmianie wraz z nadejściem wojny. Podczas walki na froncie okazało się, że modele naręczne są dużo bardziej użyteczne niż ich kieszonkowi poprzednicy. Żołnierze zakładali je na rękę, która była mniej narażona podczas walk, czyli lewą. Zapinanie zegarka na prawym nadgarstku mogło doprowadzić do jego szybszego zniszczenia.
Na której ręce nosi się zegarek?
Na której ręce nosi się zegarek damski?

Na której ręce nosi się zegarek damski?

Czy płeć determinuje fakt noszenia czasomierza na konkretnej ręce? Na której ręce nosi się zegarek damski? Mogłoby się wydawać, że są to trywialne pytania, na które odpowiedź sama się nasuwa. Prawda jest taka, że nie ma znaczenia, na której ręce kobieta nosi zegarek. Wszystko zależy od wygody i preferencji użytkowniczki. Czasomierz ma być funkcjonalny, więc jeśli właścicielka zegarka preferuje noszenie go na lewej ręce - niech to robi, jeśli woli zakładać go na prawy nadgarstek - również nie popełnia błędu.

Na której ręce nosi się zegarek męski?

Podobna zasada tyczy się męskich czasomierzy. Nie ma spisanych reguł, na której ręce nosi się zegarek męski. Uzależnione może to być od modelu. Czasomierze sportowe nie mogą przeszkadzać w treningu, więc jeśli podczas ćwiczeń eksploatowana jest lewa ręka, lepiej jest założyć zegarek na prawą i odwrotnie. Jest jedna zasada, która dotyczy dobrego wychowania. Posiadając czasomierz z wyższej półki, który przykuwa wzrok, lepiej jest nie zakładać go na rękę dominującą, którą wita się gości. Ciągłe pokazywanie zegarka przy gestykulowaniu i podawaniu ręki może być odebrane jako nietakt i chęć podkreślenia statusu materialnego.
Na której ręce nosi się zegarek męski?
Na której ręce powinno się nosić zegarek?

Na której ręce powinno się nosić zegarek?

W latach 50. większość mężczyzn była żonata i nosiła obrączkę na prawej dłoni. Z tego względu lewy nadgarstek zarezerwowany był dla czasomierza, by zachować równowagę z biżuterią. Noszenie zegarka na prawej ręce przewidziane było wyłącznie dla dzieci i osób nieeleganckich. W kręgach hipisowskich czasomierz na prawej ręce oznaczał homoseksualizm właściciela. Jakie zasady noszenia czasomierzy obowiązują dziś?
Poradniki savoir vivre nie dają odpowiedzi, jak się nosi zegarek. Powszechnie przyjęto, że czasomierz najlepiej jest zakładać na rękę mniej eksploatowaną podczas codziennych czynności, czyli zazwyczaj lewą. Wynika to z komfortu użytkowania, zegarek rzadziej narażony jest na zarysowania i zniszczenia. Większość użytkowników zakłada czasomierz na lewą rękę również dlatego, że mnóstwo modeli projektowanych jest w taki sposób, by nakręcać je prawą dłonią. Zapinanie zegarka na lewym nadgarstku jest więc praktyczniejsze.
Na której ręce nosi się zegarek?
Dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce?

Dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce?

Zegarek nosi się tradycyjnie na lewej ręce, głównie ze względu na praktyczność oraz po to, aby zminimalizować szansę na uszkodzenia podczas wykonywania codziennych czynności. Dodatkowo, większość zegarków jest zaprojektowana z koronką po prawej stronie tarczy zegara, co ułatwia jej obsługę prawą ręką. Przyjęło się to jako standard, który jest obecny w większości modelach dostępnych na rynku.

Niemniej jednak, decyzja o tym, na której ręce nosić zegarek, jest w dużej mierze kwestią osobistych preferencji i nie istnieją żadne surowe reguły na ten temat. Dla leworęcznych osób często wygodniejsze może być noszenie zegarka na prawej ręce.

Czy można nosić zegarek na prawej ręce?

Noszenie zegarka na prawej ręce nie jest żadnym błędem. Jeśli z jakiegoś powodu jest to dla użytkownika wygodniejsze rozwiązanie - śmiało można z niego korzystać. Oczywiście zegarek na prawej ręce najczęściej dostrzeżemy u osób leworęcznych. Jak już wspomniano, nie ma jednak oficjalnych reguł, na którą rękę zakłada się zegarek.
Czy można nosić zegarek na prawej ręce?
W którym miejscu powinno się nosić zegarek?

W którym miejscu powinno się nosić zegarek? Nad nadgarstkiem, czy pod? Wewnątrz, czy na zewnątrz?

Wybór odpowiedniej ręki to nie wszystko. Wciąż pozostaje otwartym pytanie – w jaki sposób nosić zegarek? Najbardziej rozpowszechnioną praktyką jest trzymanie czasomierza na samym nadgarstku przy dłoni. I choć takie rozwiązanie może wydawać się korzystne dla samej prezentacji modelu, to ostatecznie jest ono mało praktyczne. Założony poniżej kostki egzemplarz będzie krępować ruchy naszego nadgarstka, a koronka nieprzyjemnie wbijać się w skórę. Bardziej praktycznym jest zatem noszenie zegarka powyżej. W ten sposób będzie on dobrze leżeć na naszej ręce, spełniając idealnie funkcję praktycznego i ozdobnego dodatku.
Najbardziej popularnym sposobem noszenia zegarka jest oczywiście zakładanie go na zewnętrzną stronę nadgarstka. Wtedy też koperta i tarcza mają okazję pięknie się prezentować. Nie mniej, możemy spotkać osoby, które swój czasomierz noszą po wewnętrznej stronie. Dlaczego? Czy to jest błąd? Wybór ten podyktowany jest po prostu wygodą. Podczas wspinaczki górskiej lub prowadzenia pojazdu, łatwiej odczytamy godzinę z tak założonym zegarkiem. Nie musimy obracać nadgarstka, bo wystarczy jeden szybki rzut oka, by dowiedzieć się, która jest godzina.
Jak nosić zegarek?
Zegarek Timex dla nniej i dla niego na nadgarstku

Noś zegarek tak, jak tylko chcesz

Niektórzy twierdzą, że istnieje psychologiczny powód noszenia zegarka na jednym z nadgarstków. Według niektórych może to wskazywać na dominującą osobowość, roztargnienie lub inne ukryte znaczenie. Trudno jednak uwierzyć w słuszność tych twierdzeń. Czas zaakceptować, że nie ma „właściwego” sposobu noszenia zegarka.

Jeśli wygodniej leży na lewym nadgarstku, noś go tam, ale jeśli wolisz nosić go na prawym, zrób to. W tym celu nie ma ścisłych zasad, a są tylko praktyczne powody — ostateczna decyzja należy całkowicie do Ciebie!