Zegarki nakręcane spotyka się na rynku coraz rzadziej. Takie modele są jednak cenione ze względu na tradycyjne rozwiązania i nadal są często poszukiwane. O takich zegarach mówi się, że mają w środku mechanizm mechaniczny. Cechuje się on brakiem baterii a w związku z tym koniecznością codziennego nakręcania zegarka.
Nakręcane zegarki mechaniczne spotyka się dzisiaj głównie w ofercie marki Atlantic. Są to modele, które pochodzą z serii Worldmaster. Doskonałym mechanizmem tego typu może się też poszczycić między innymi marka Doxa. Bardzo interesujące zegarki z tej serii to Atlantic 51651.41.65G Worldmaster Mechanical,Atlantic 51651.41.65S Worldmaster Mechanical,Atlantic 53654.41.25R Worldmaster The Original Mechanical Incabloc oraz Atlantic 51651.41.25G Worldmaster Mechanical.
Jak działa zegarek nakręcany?
Zegarek ten zbiera energię mechaniczną, dzięki nakręceniu sprężyny napędowej zegarka za pomocą koronki. Nakręcana sprężyna zbiera energię kinetyczną w sobie i po nakręceniu rozprężając się powoli wyzwala energię, dzięki której mechanizm zegarka chodzi przez kolejne 24 do 46 godzin, w zależności od technologii mechanizmu.
Dlaczego warto wybrać zegarek mechaniczny?
Zadbane zegarki nakręcane, czyli takie które przechodzą przegląd u zegarmistrza co kilka lat, będą działać wiecznie. Nie trzeba w nich wymieniać baterii, ale żeby zegarek działał trzeba pamiętać o nakręcaniu. Można też powiedzieć, że jest to zegarek elektroniczny, ponieważ nie produkuje elektrośmieci.
Jak wybrać zegarek mechaniczny?
Warto zwrócić uwagę na producenta mechanizmu. Czasami mało znane marki używają w swoich zegarkach bardzo dobre, szwajcarskie mechanizmy czego się możemy nie spodziewać. Zamiast patrzeć tylko na markę warto też zwrócić uwagę na mechanizm. Kolejna kwestia to rezerwa chodu. Im dłuższa, tym lepiej, bowiem będziemy nakręcać zegarek rzadziej. Trzeba też sprawdzić dokładność chodu. W wypadku chronometru, który spełnia wymagania instytutu wydającego certyfikat może to być -3/+12 sekund na dobę. Ale w przeciętnych modelach może to być aż -30/+40 sekund na dobę. Im bardziej dokładny chód zegarka, tym lepiej.