Pomimo rosnącej świadomości konsumentów, na rynku nie brakuje zwyczajnych oszustów, próbujących dorobić się na cudzej pracy. Nieoryginalne, podrabiane zegarki zalewają rynki, a ich wątpliwej klasy sprzedawcy, zwyczajnie żerują na pragnieniach klientów. Trzeba mieć świadomość, że jeśli coś co normalnie kosztuje kilka tysięcy oferowane jest nam za kilkadziesiąt złotych, to zamiast faktycznego produktu możemy nabyć co najwyżej frustrację i rozczarowanie. Dla zysku, oszuści regularnie wprowadzają chaos semantyczny, ukrywając się za różnymi określeniami. Jako autoryzowany sprzedawca, walczymy z nieuczciwą konkurencją poprzez edukację, dlatego w tym artykule rozwiążemy wątpliwości dotyczące wszechobecnych replik i podróbek.
Czy replika i podróbka to to samo? Nie, ALE...
Jeśli chodzi o to czy podróbka i replika są tym samym, to już na wstępie możemy powiedzieć, że nie, a szczegółowo zajmiemy się oboma zagadnieniami w dalszej części tekstu. Problem nie leży jednak w definicjach, ale w sposobie stosowania wybranych słów. Przestępcy nie mają z reguły skrupułów w środkach osiągnięcia planowanego celu, dlatego wojna z nielegalnymi produktami odbywa się również w sferze językowej. Współczesne wyszukiwarki starają się chronić klientów przed nieuczciwymi sprzedawcami oraz producentów przed fałszerzami ich produktów.
Czym jest replika zegarka
Internetowa “replika”, a wierna kopia
Osoby trudniące się wytwarzaniem podróbek stają się coraz bardziej wyspecjalizowane w swojej dziedzinie. Podrabiane czasomierze wyglądają bardzo dobrze, ale... głównie na zdjęciach i jedynie z wyglądu. O ile stylistykę można skopiować to parametrów materiału oraz technologii potrzebnych do samego złożenia mechanizmu już nie. Fałszywe repliki zegarków wykorzystują najczęściej najtańsze, kwarcowe mechanizmy, nawet jeśli mają imitować zegarki automatyczne. Bardzo często zdarza się też tak, że widoczne z zewnątrz funkcje są jedynie atrapami. Sprawia to problem przede wszystkim w przypadku chronografów, których subtarcze nie są jedynie ozdobą... przynajmniej przy zakupie oryginalnego zegarka. Kolejnym sposobem oszustów jest stosowanie innych materiałów. Patrząc na zegarek z daleka, a tym bardziej na zdjęciu, nie jesteśmy w stanie ocenić materiału, z którego wykonany jest czasomierz. Aby przekonać się, że stal w szwajcarskim zegarku znacząco różni się od “libańskiego rolexa” wystarczy choć raz w życiu wziąć oba do ręki.
Pełnowartościowa, autorska replika
Pseudo repliki są zawsze gorsze jakościowo, wykorzystując logo i status marki w bezprawny i karygodny sposób. Nie oznacza to jednak, że producenci nie wypuszczają na rynek replik i reedycji swoich kultowych czasomierzy. Przykładem mogą być tutaj ostatnie zegarki Atlantic Beachboy odwołujące się do legendarnych modeli, czy też nowe zegarki Casio Oldschool, będące reedycją kultowego zegarka z filmu “Back to the future”. Warto pamiętać, że replika zegarka wykonana zgodnie ze słownikową definicją, zazwyczaj nie jest tańsza, a z pewnością jest wykonana za 1/10 ceny oryginału. Mało tego, poszukując prawdziwej repliki, można zapomnieć o aukcjach, czy “specjalnych okazjach”. Oryginalne reedycje i repliki trafiają jedynie do autoryzowanych sprzedawców i to często wyłącznie do tych najbardziej uznanych.
Zegarki podrabiane
Szacuje się, że Polska traci każdego roku prawie 10 miliardów złotych z powodu podróbek, a na czele podrabianych produktów stoją niestety nasze ukochane czasomierze. Podróbka, zgodnie z definicją, ma imitować jakiś przedmiot w taki sposób, aby był uważany za oryginał. Walka z tego typu wyrobami jest niezwykle trudna i to z wielu powodów. Wbrew pozorom problemem nie są osoby świadomie poszukujące podrabianych produktów, ale te, które nieświadomie nabywają niepełnowartościowy produkt. Wiele marek może poszczycić się nazwą i logo rozpoznawalnymi na całym świecie, wywołujące automatyczne skojarzenie ze standardami danego producenta. Podrabiane zegarki wykorzystują to logo, właśnie w celu ich wzbudzenia, nie oferując jednak w zamian oczekiwanych standardów.
Jak chronić się przed podróbkami i fałszywymi replikami?
Spójrz na cenę!
Jeśli coś powinno zaalarmować nas o potencjalnej próbie oszustwa, z pewnością będzie to cena. Różnice wysokości cen pomiędzy poszczególnymi sprzedawcami jest oczywiście naturalna, ale nawet w tym jest pewna granica. Jeśli zegarek w 9 innych sklepach kosztuje kilkanaście tysięcy, a w 10 zaledwie tysiąc, to możemy mieć pewność, że coś jest po prostu nie tak. Warto pamiętać, że o ile zakup do własnego użytku nie jest penalizowany, o tyle handel podrobionym towarem jest nielegalny i surowo karany. Dobrym sposobem weryfikowania czy oferta sprzedawcy ma sens jest porównanie cen w Internecie.
Wybieraj autoryzowanych sprzedawców
Fakty przemawiają więc same za siebie, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą ZEGAREK.NET. Jako autoryzowany, oficjalny sprzedawca wszystkich marek z naszego portfolio, oferujemy tylko oryginalne produkty, pochodzące wyłącznie z oficjalnej polskiej dystrybucji.