Gwarancja dostawy przed Mikołajkami 2023
tel. 753 753 300
POWRÓT12-03-2020

Jaki zegarek na rower? Sprawdź nasze propozycje.

Nadchodzi wiosna, a z nią słoneczne i ciepłe dni, zachęcające do spędzania czasu poza domem. My zachęcamy do tego samego. Wszak sezon rowerowy za pasem. Czas odkurzyć nasze jednoślady i zacząć kompletować akcesoria, które ułatwią i uprzyjemnią nam rowerowe wycieczki oraz sprawdzą się podczas profesjonalnych treningów kolarskich. Dobry zegarek na rower będzie właśnie tym, czego nam trzeba. Ale jaki model wybrać? Co musi mieć taki zegarek? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Co powinien mieć zegarek do jazdy na rowerze?Co powinien mieć zegarek do jazdy na rowerze?

Dobry zegarek do jazdy na rowerze powinien być solidnie wykonany i jednocześnie funkcjonalny. Z jednej strony musi być odporny na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych, a z drugiej wyróżniać się szerokim wyborem funkcji, które sprawią, że trening będzie bardziej efektywny i satysfakcjonujący. Warto zatem zwrócić uwagę na materiały, z jakich został wykonany oraz na jego oprogramowanie treningowe. Przy wyborze odpowiedniego zegarka na rower powinniśmy mieć na uwadze następujące właściwości:

 1. Stopień wodoszczelności
 2. Rodzaj mechanizmu
 3. Rodzaj Szkiełka
 4. Jakość wykonania, użyte materiały
 5. Funkcjonalność


Wodoszczelność zegarka na rower

Dobry zegarek do jazdy na rowerze powinien poradzić sobie z ulewnym deszczem, a niekiedy nawet z bezpośrednim kontaktem z wodą. Stopień wodoszczelności jest zwykle oznaczony na jego dekielku. Wartości, jakie nas interesują to:

 • 5 ATM (50 M) – zegarek wytrzyma zanurzenie w wodzie i wszelkie zachlapania, 
 • 10 ATM (100 M) – będzie to najbardziej bezpieczny poziom wodoszczelności, który umożliwia pływanie z zegarkiem, a nawet nurkowanie. Ekstremalna jazda na rowerze, nawet z wodnymi przeszkodami, nie będzie nam straszna


Rodzaj mechanizmu

W każdym zegarku sportowym najbardziej istotny jest mechanizm. Najlepiej jest wybrać mechanizm kwarcowy, który zapewnia doskonałą precyzję chodu. Bezbłędnym wyborem okaże się także mechanizm solarny, który dzięki wbudowanym panelom słonecznym wykorzystuje do działania każde źródło światła. Tarcza powinna się charakteryzować wysokim kontrastem kolorystycznym, który ułatwia odczytywanie poszczególnych wskazań.

Jakość wykonania 

Podczas wybierania odpowiedniego zegarka na rower warto mieć na uwadze materiały, użyte do jego produkcji. Najbardziej wygodne są modele z tworzywa sztucznego, które dzięki swojej elastyczności nie krępują ruchów. Idealną opcją dla tych, którzy uprawiają wyczynową jazdę na rowerze są zegarki ze stali szlachetnej, bardziej odpornej na uderzenia.
Rodzaj szkiełka w zegarku dla kolarzy


Rodzaj szkiełka w zegarku dla kolarzy

Zwracajmy też uwagę na szkiełko, chroniące tarczę naszego zegarka. Powinno być ono możliwie najbardziej odporne na zarysowania. W tym wypadku polecamy dwa typy szkieł:

 • Szkło mineralne - często spotykane w zegarkach sportowych. Jest dość elastyczne, a zatem odporne na pęknięcia i stłuczenia. Posiada 5 stopień twardości w skali Mohs’a
 • Szkło szafirowe – Najtwardsze z możliwych. Bardzo trudne do zarysowania. 9 stopień twardości w 10-stopniowej skali Mohs’a


Jakie funkcje powinien mieć dobry zegarek na rower?Jakie funkcje powinien mieć dobry zegarek na rower?

Zegarek na rower powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Właściwe opcje pozwalają na pomiar wysiłku w czasie treningu, precyzyjne odmierzanie czasu i odległości. Interesującym rozwiązaniem są zegarki, wyposażone w system antywstrząsowy, który sprawdza się idealnie podczas jazdy terenowej lub w czasie upadku. Świetnym towarzyszem profesjonalnego treningu okaże się inteligentny zegarek, czyli smartwatch. Dzięki łączności bluetooth, telefonem, daje on dostęp do szeregu praktycznych funkcji. Generalnie rowerzystę powinny interesować następujące moduły:

 • GPS
 • Pomiar tętna
 • Stoper
 • Licznik kalorii


GPS w zegarku na rower


Funkcja pozwala na śledzenie naszego położenia podczas treningu oraz na zapisywanie przebytych tras. Moduł GPS, to obecnie wyposażenie większości dobrych zegarków na rower i do biegania.

GPS w zegarku na rower


Pomiar tętna przy użyciu zegarka

Jedna z najbardziej istotnych opcji w każdym zegarku sportowym. Czujnik tętna pozwala na dostosowanie intensywności treningu do pracy serca. To z kolei ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Funkcja szczególnie wartościowa dla tych, którzy planują zrzucić zbędne kilogramy. Wyróżniamy dwa rodzaje czujników tętna:

Klasyczny czujnik tętna
Klasyczny czujnik tętna – zlokalizowany na pasie napiersiowym. W tym przypadku pas przekazuje sygnał drogą radiową do zegarka, dzięki czemu można odczytać aktualne tętno.


Nadgarstkowy czujnikiem tętna – W tej opcji czujnik jest wbudowanym w zegarek, mierzy tętno bezpośrednio z nadgarstka.
Nadgarstkowy czujnikiem tętna


Licznik kalorii spalonych na rowerze

Licznik kalorii spalonych na rowerze

Licznik spalonych kalorii jest jedną z najbardziej popularnych funkcji w zegarkach sportowych. Odpowiednio motywuje do dalszych treningów i w sposób wymierny pokazuje ich efekty.


Stoper w zegarku na rower

Podstawowa funkcja każdego zegarka sportowego. Obecnie stoper posiada wiele dodatkowych wariantów. Timer, funkcja wyścigu z „cieniem”, pomiar interwałowy, czy statystyki kolejnych pomiarów. To wszystko czyni trening nie tylko ciekawszym, ale i bardziej wymiernym.

Stoper w zegarku na rower
Jaki zegarek na rower wybrać?


Suunto 9 Baro

Suunto 9 Baro
W naszej ofercie posiadamy zegarki do jazdy na rowerze, które spełniają najwyższe standardy jakości, wytrzymałości oraz funkcjonalności, które opisaliśmy powyżej. Dla trenujących wyczynowo zdecydowanie godne polecenia są zegarki z serii Suunto 9 Baro. Koperty zegarków z tej kolekcji wykonane są z tworzywa sztucznego, a paski z gumy, co czyni je niezwykle lekkimi i wygodnymi. Każdy model jest wyposażony w moduł GPS oraz czujnik tętna i jest wyposażony w bardzo pojemną baterię, która umożliwia wykonywanie długich treningów bez obawy, że zegarek się rozładuje. Dotykowy ekran każdego z modeli jest chroniony przez szafirowe szkiełko, które można zarysować właściwie tylko za pomocą diamentu.


Suunto Spartan

Idealne na rower są także zegarki Suunto Spartan. Każdy model z tej serii jest wyposażony w moduł GPS oraz posiada mocną baterię. Zapewnia ona do 10 godzin pracy z użyciem GPS oraz do 16 godz. W trybie energooszczędnym. To zaawansowane zegarki sportowe z kolorowym ekranem dotykowym, pulsometrem, licznikiem kalorii oraz rozbudowanym stoperem.
Suunto Spartan


G-Shock Mudmaster do kolarstwa górskiego

G-Shock Mudmaster do kolarstwa górskiego
Jeśli żadna pogoda nie jest w stanie przeszkodzić Ci w wyprawie rowerowej, postaw na kompana o podobnej wytrzymałości! Wstrząsoodporny zegarek G-Shock to kolejna propozycja dla dla miłośników kolarskiego szaleństwa. Warto zwrócić uwagę na nowe modele Mudmaster Carbon Core. Koperta z tworzywa sztucznego wzbogacona o elementy z karbonu doskonale chroni mechanizm. Specjalny system antywstrząsowy G-Shock zapewnia im bezpieczeństwo podczas ekstremalnej jazdy terenowej oraz w czasie upadku. G-Shock Mudmaster to wielofunkcyjne zegarki, z których każdy rowerzysta będzie zadowolony. Przede wszystkim jednak spełni oczekiwania osób uprawiających kolarstwo górskie.