Jaki mechanizm zegarka wybrać? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przed zakupem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zazwyczaj łączy się z preferencjami osoby, która chce kupić dany model zegarka.
Mechanizmy zegarków dzielimy na kategorie:
- mechaniczne,
- kwarcowe,
Oba rodzaje mają swoje zalety i wady, o których przeczytacie poniżej.
Mechanizm manualny (mechaniczny)
Mechanizm automatyczny
Powstanie pierwszego mechanizmu automatycznego datuje się na drugą połowę XVIII wieku. Jego twórcą był wybitny zegarmistrz Abraham – Louis Perrelet. Jednak obecny wygląd i zasadę działania współczesnych zegarków automatycznych nakreślił John Harwood, który zgłosił swój patent w 1926 roku.
Mechanizm automatyczny w zegarku naręcznym jest podobny do mechanizmu manualnego, lecz jest on wzbogacony o specjalny rotor, który poprzez ruch ręką i siłę grawitacji generuje energię kinetyczną, przekazując ją sprężynie naciągu znajdującej się w bębnie. Wiele modeli zegarków automatycznych można również nakręcać za pomocą koronki, jak ma to miejsce w przypadku zegarków z naciągiem manualnym.
Mechanizm kwarcowy
Pierwsze mechanizmy kwarcowe powstały już w latach 20-tych XX wieku, lecz służyły one wyłącznie celom badawczym i były bardzo podatne na uszkodzenia. Pierwszy prawdziwy zegarek kwarcowy - przeznaczony do ogólnej sprzedaży - został wyprodukowany przez japońską firmę Seiko w 1969 roku. Zegarki kwarcowe ze względu na swoją dokładność, relatywnie niską cenę i bezawaryjność przyczyniły się do powstania „rewolucji kwarcowej”, przez którą tradycyjna sztuka zegarmistrzowska prawie zniknęła, a wiele zakładów produkujących zegarków zostało zamkniętych.
Mechanizm kwarcowy zegarka działa na zasadzie zjawiska piezoelektrycznego. Na powierzchni kryształu pojawiają się ładunki elektryczne, które wprawiają go w drgania. Drgania wytwarzają impulsy elektryczne, które przechodzą przez zespół dzielników częstotliwości. Każdy dzielnik zmniejsza częstotliwość o połowę, by w rezultacie – po piętnastu podziałach – otrzymać jeden impuls na sekundę (1 Hz).
Mechanizm solarny
Zegarki z mechanizmem solarnym działają na tej samej zasadzie, na której opiera się praca zegarków kwarcowych. Jedyną różnicą jest wbudowany akumulator zamiast baterii, którą trzeba co jakiś czas wymieniać. Akumulator w zegarku z mechanizmem solarnym jest długowieczny, a jego ładowanie następuje poprzez wystawienie tarczy zegarka na działanie promieni słonecznych oraz światła sztucznego. Pod tarczą znajdują się zminiaturyzowane panele słoneczne, dzięki którym energia słoneczna zostaje zmieniona w elektryczną.
Zegarek kwarcowy czy mechaniczny?
Zegarek kwarcowy będzie dobrym wyborem dla osób, którym zegarek towarzyszy podczas uprawiania sportu, a także dla tych, które rzadko zakładają zegarek na swój nadgarstek. Dzięki zastosowaniu baterii lub akumulatora, zegarek może leżeć dłuższy okres, wskazując dokładny czas nawet kilka lat po ostatnim włożeniu go na nadgarstek. Zegarki z mechanizmem kwarcowym dzielą się na te, które wskazują czas w sposób tradycyjny i na te, z których czas odczytujemy za pomocą cyfrowego wyświetlacza.
Mechanizmy mechaniczne to z kolei propozycja dla fanów zegarmistrzowskiej sztuki. Nie są one tak odporne na wstrząsy jak zegarki kwarcowe, lecz mają inne zalety. Jedną z nich jest świadomość noszenia na nadgarstku od kilkudziesięciu do kilkuset idealnie spasowanych ze sobą elementów, za pomocą pracy których możliwe jest dokładne wskazanie czasu. Zegarki mechaniczne są zazwyczaj droższe i bardziej prestiżowe od zegarków kwarcowych.
A może zegarek automatyczny?
W przypadku zegarków z mechanizmem automatycznym nie musimy się martwić o codzienne nakręcanie zegarka, ponieważ wahadło, które zamocowane jest za pomocą łożysk do mechanizmu zrobi to za nas. Dzisiejsze zegarki automatyczne posiadają rezerwę chodu, osiągającą od 38 h do nawet kilku dni, dlatego nie musimy się martwić i ustawiać na nowo godziny, jeśli odłożymy zegarek na dłużej niż dobę.
Zegarek z jakim mechanizmem wybrać?
To pytanie najczęściej zadają sobie ludzie chcący kupić swój pierwszy zegarek. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i wszystko zależy od preferencji oraz stylu życia potencjalnego klienta. Warto mieć w swojej kolekcji co najmniej dwa zegarki. Jeden z naciągiem manualnym lub automatycznym, który będzie idealnym zegarkiem na co dzień, jak również do stroju oficjalnego. I drugi zegarek - kwarcowy, który jest wręcz stworzony do ekstremalnych wyzwań podejmowanych przez osoby lubiące aktywność fizyczną.