Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Wodoszczelność zegarka

31-10-2018

Wodoszczelność zegarka to dla wielu osób jedna z jego najważniejszych cech. To dzięki niej nasz czasomierz nie zaparowuje pod wpływem wilgoci, a kontakt z wodą nie kończy się uszkodzeniem mechanizmu. Na pytanie, czy możemy pływać lub nurkować z danym zegarkiem, odpowiada jego z góry określona klasa wodoszczelności. Dzięki niej łatwiej jest dobrać czasomierz spełniający nasze wymagania co do parametrów użytkowych. Warto przy tym jednak pamiętać, że zegarek wodoszczelny badany jest w warunkach laboratoryjnych i w praktyce jego odporność na zalanie może się różnić.

 

Wodoodporny zegarek Certina na srebrnej bransolcie z czarnym bezelem i czarną tarczą.


Gdzie znaleźć oznaczenie wodoszczelności na zegarku?


Zegarek Traser z wysokim oznaczeniem wodoszczelności
Oznaczenie wodoszczelności zegarka praktycznie zawsze znajduje się na deklu lub tarczy czasomierza. Najczęściej informacja ta prezentowana jest za pomocą  ilości atmosfer (ATM/Bar) lub dopuszczalnej głębokości zanurzenia podawanej w metrach (np. 30 m, 50 m czy 100 m). Ważne jest, aby przy zakupie zegarka wodoszczelnego nie sugerować się angielskimi sformułowaniami waterproof lub water resistant. Oba zwroty w rzeczywistości oznaczają, że czasomierz jest odporny jedynie na niewielkie zachlapania wodą i powinno się go ściągać nawet podczas mycia rąk! Jak wybrać zegarek wodoszczelny?

Klasy wodoszczelności zegarka to nie jedyna metryka, na którą trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie, gdyż dotyczy ona jedynie koperty. Na rynku istnieją bowiem czasomierze z wodoszczelnością do 200 metrów i na przykład skórzanym paskiem. Taki materiał zupełnie nie nadaje się jednak do kontaktu z wodą. Jeżeli wodoszczelność zegarka ma być funkcją priorytetową, ze względu na częste używanie go bezpośrednio w wodzie, dobrym wyborem będzie pasek z tworzywa sztucznego lub stalowa bransoleta. Materiały te, w przeciwieństwie do skóry, nie tracą swoich właściwości w kontaktach z wodą, co pozwoli cieszyć się czasomierzem przez dłuższy czas.
Zegarek Traser o wysokim poziomie wodoszczelnościKlasy wodoszczelności w zegarku

 

Wodoszczelny zegarek Ball
Niestety zabezpieczenie czasomierza przed wodą nie jest w rzeczywistości zadaniem łatwym. Jak już wcześniej wspomniano, zegarki wodoszczelne testowane są w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Z tego powodu podana na zegarku głębokość jest odpowiednikiem ciśnienia na danej głębokości, bez uwzględnienia np. ruchów ręki, zwiększających napór wody na uszczelki. Poniżej przedstawiamy więc, jak podany na zegarku parametr, przekłada się na praktyczne użytkowanie:


Waterproof – zegarek odporny na małe zachlapania wodą, najlepiej zdejmować go nawet do mycia rąk

30 m – 3 ATM – 3Bar – zegarek odporny nawet na większe zachlapania i np. mycie rąk

50 m – 5 ATM – 5 Bar – zegarek odporny na zachlapania i moczenie w wodzie np. podczas kąpieli, w niektórych markach dopuszcza się nawet pływanie 

100 m – 10 ATM – 10 Bar  zegarek do pływania, odporny na zachlapania, długi kontakt z wodą  

200m – 20 ATM – 20 Bar zegarek diver gotowy do nurkowania i freedivingu, odporny na długie i intensywne działanie wody

300m - 30ATM - 30 Bar - profesjonalny zegarek dla nurków, pozwala swobodnie zejść pod wodę z akwalungiem

Wodoodporny zegarek Certina na srebrnej bransolcie z niebieskim bezelem i niebieską tarczą.Jak dbać o deklarowaną wodoszczelność zegarka?

Aby zegarek wodoszczelny służył przez wiele lat, konieczne jest sprawowanie nad nim odpowiedniej opieki. Po pierwsze, czasomierz powinien być co jakiś czas serwisowany. W trakcie takiego przeglądu zostanie wykonany komputerowy test szczelności. Po drugie, mając ze sobą czasomierz pod wodą, nie wolno używać żadnych przycisków, ani odkręcać jego koronki. Warto również upewnić się, czy szkło zegarka nie jest naruszone. Może to spowodować dostanie się wody do mechanizmu. Dodatkowo, gwałtowna zmiana temperatur może wpływać na uszczelki. Po kąpieli w słonym morzu, zaleca się przemycie czasomierza w wodzie z kranu. Stosowanie się do tych kilku zasad oraz zwracanie uwagi na klasy wodoszczelności zegarka zapewni możliwość korzystania z niego przez długi czas. Niezależnie od wodoszczelności zegarka, nie należy wciskać przycisków i kręcić koronką, gdy znajduje się on pod wodą.
Zegarek Traser z wysoką wodoszczelnością


Wodoodporny zegarek Certina w klasycznym stylu na srebrnej bransolecie.

FILTRY0