Profesjonalne zegarki dla nurków
Aby zrozumieć problematykę tego zagadnienia, musimy zrozumieć z czym zegarki diver muszą zmierzyć się pod wodą. Wraz ze wzrostem głębokości rośnie napór wody na dane pole powierzchni, co skutkuje oczywiście wzrostem ciśnienia. Siłą z jaką woda oddziałuje na ciało nurka wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu, a przecież dokładnie ta sama siła działa także na nasz czasomierz.
Aby nie dopuścić wody do wnętrza mechanizmu, zegarek do nurkowania musi być specjalnie uszczelniony - tym mocniej im głębiej ma zostać zanurzony. Co ważne, wodoszczelność np. 100 m, nie oznacza, że możemy swobodnie nurkować z zegarkiem na tej głębokości. Podana wartość jest odpowiednikiem ciśnienia 10 ATM, które na tej głębokości wywiera woda na uszczelki zegarka. Trzeba jednak pamiętać, że pomiar wykonywany jest w bezruchu, a poruszanie ręką pod wodą wywiera dodatkowy nacisk na uszczelki. Z tego względu za profesjonalny zegarek dla nurków uważa się taki o wodoszczelności przynajmniej 200, a najlepiej 300 metrów.
Zegarki do nurkowania z akwalungiem
Myśląc o nurkowaniu najczęściej na myśl przychodzi nam człowiek w piance i z butlą na plecach. Zegarków przystosowanych do przebywania pod wodą z akwalungiem jest na rynku całkiem sporo, a ich podstawowym parametrem jest wodoszczelność wynosząca przynajmniej 200 m. Nie oznacza to jednak, że producent musi zadbać jedynie o kwestię wodoszczelności, aby uznać czasomierz za zegarek dla nurka. Profesjonalny zegarek divermusi posiadać też odpowiednie parametry paska oraz tarczy, które zapewnią właściwą czytelność pod powierzchnią wody.
Specjalistyczne zegarki dla nurka
Nie wszystkie zegarki nurkowe spełniają jednak wymogi, jakich oczekuje od zegarka zawodowy nurek. Kolejny poziom to wodoszczelność 300 m, a to dopiero początek. Zegarki dla nurków muszą zapewniać odpowiednie funkcje, dodatkowo chroniące czasomierz przed uszkodzeniem jak zakręcany dekiel i koronka. Bardzo często zdarza się, że producent dodaje do swoich zegarków jeszcze dodatkowe rozwiązania. Niektóre marki oferują modele z zaworem helowym lub głębokościomierzem.
Rodzaje zegarków dla nurków
Zegarki do nurkowania można podzielić na różne typy przede wszystkim ze względu na ich funkcjonalność oraz wygląd. Marki projektując swoje divery starają się uzyskać interesujący efekt wizualny, którego podstawą jest oczywiście przystosowanie zegarków do kontaktu z wodą. Zegarki divery najczęściej pojawiają się w dwóch wariantach do wyboru. Pierwszy z nich to klasyczny wariant na metalowej bransolecie, wykonanej z nierdzewnego stopu. Zegarek do nurkowania na bransolecie ceniony jest za swoją elegancję, a także solidność, co wspaniale łączy ozdobny charakter czasomierza z wymaganą wartością użytkową. Drugi wariant to z kolei zegarki wykorzystujące paski z tworzywa sztucznego. Cenione są one nie tylko za wygodę, ale również za rozciągliwość i odporność na działanie wody. Przechodząc dalej warto jeszcze wspomnieć, że niektóre marki oferują też modele zegarków na paskach parcianych.
Analogowe zegarki dla nurków
Pierwsze próby stworzenia czasomierza dostosowanego do podwodnej eksploracji wykazały, że szczelność to nie jedyny warunek potrzebny do zapewnienia właściwej funkcjonalności. Okazało się, że zwykła analogowa tarcza nie jest dostatecznie czytelna pod wodą. Ograniczony dostęp do światła sprawił, że zaczęto stosować bardzo proste i duże indeksy w kształcie figur geometrycznych. Podobnie postąpiono z resztą ze wskazówkami - najczęściej przyjmują one formę szerokiego wskaźnika w kształcie strzałki. Dzięki obfitemu pokryciu różnego rodzaju masą luminescencyjną, wskazania zegarków do nurkowania są doskonale widoczne nawet w całkowitej ciemności.
Cyfrowy zegarek dla nurka
Zegarki dla nurków z cyfrowym wyświetlaczem to oczywiście kolejna generacja, która pozwala zastosować w czasomierzu całkowicie nowe funkcje. Tarcza podświetlana światłem LED jest bardzo użyteczna, ale w tej kategorii nie jest to jedyna innowacja. Nowoczesne technologie pozwoliły zamienić poręczny zegarek w zaawansowane narzędzie nurkowe z zamontowanymi czujnikami. Za przykład mogą posłużyć tutaj zegarki Casio, które potrafią mierzyć temperaturę otoczenia, a nawet głębokość na jakiej znajduje się nurek. Takie zaawansowane zegarki są szczególnie użyteczne jeśli nie użytkujemy komputera nurkowego.
Cechy modeli nurkowych
Każdy producent stara się, aby jego zegarki wyróżniała funkcjonalność, a także materiał paska czy kształt koperty. Co do zasady zegarki nurkowe mają jednak pewne charakterystyczne cechy, które determinują ich przeznaczenie.
Wodoszczelność
Zegarek nadający się do nurkowania musi zachowywać szczelność przynajmniej na poziomie 20 atmosfer, co zapewnia już bezpieczne użytkowanie zegarka pod powierzchnią wody. Profesjonalne modele przechodzą jednak najczęściej na wyższy pułap 30 atmosfer, jeszcze bardziej skuteczny w ochronie mechanizmu przed zalaniem.
Czytelność
Cząsteczki wody dość skutecznie degradują promienie słoneczne, dlatego przejrzystość tarczy i łatwość odczytu są niezwykle istotne. Zegarki nurkowe podświetla się przy użyciu różnych metod, począwszy od masy luminescencyjnej, przez trytowe podświetlenie czy cyfrowe podświetlenie LED.
Wodoodporne paski i bransolety
Do stworzenia zegarka nurkowego wymagane jest zastosowanie odpowiedniego paska, który nie ulega degradacji w wodzie. Tradycyjne skórzane paski nie spełniają tej roli ze względu na wchłanianie wilgoci. Z tego względu często stosuje się stalowe bransolety lub paski z tworzywa sztucznego czy włókien węglowych.
Obrotowy bezel
Nieodłącznym elementem analogowych zegarków nurkowych jest obrotowy bezel, a tak właściwie pierścień antyrewersyjny. Dzięki niemu możemy w bardzo intuicyjny sposób zaznaczyć na tarczy moment zejścia pod wodę. Kontrola długości zanurzenia jest kluczowa podczas nurkowania z akwalungiem i obliczania pozostałej ilości tlenu.
Zakręcana koronka
Choć różne marki mają swoje własne preferencje, każdy producent zegarków nurkowych stosuje pewne formy zabezpieczenia koronki. Najczęściej stosowanym minimum jest zakręcana koronka, która wkręcana na tubus koperty ogranicza niebezpieczeństwo dostania się wody do jej wnętrza.
Zaawansowane funkcje w zegarkach dla nurków
W naszej ofercie swoje miejsce znalazły również marki, które idą jeszcze dalej, wyposażając zegarki w bardzo zaawansowane rozwiązania. Nowoczesne technologie pozwalają przemienić niewielkie czasomierze w sprawne narzędzia korzystając z zalet miniaturyzacji.
Głębokościomierz
Marka Casio od lat rozwija technologię czujników w swoich sportowych i outdoorowych modelach. G-SHOCK Frogman to najlepszy przykład ich wykorzystania w zegarkach nurkowych. Umieszczony z boku koperty sensor wyczuwa zmiany ciśnienia, głębokości i temperatury, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do tej informacji bez stosowania komputera nurkowego.
Zawór helowy
Rozwiązanie to jest często stosowane w zegarkach Vostok Europe. Zawór helowy to miniaturowy system wyrównywania ciśnienia, który uodparnia czasomierz na nagłe jego skoki. Niezbędny w przypadku nurkowania głębinowego.