Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Rodzaje szkiełek

20-02-2024

Szkła z tworzywa sztucznego

W wielu zegarkach do ochrony tarczy zastosowano szkiełko z tworzywa sztucznego. Szkło tego rodzaju jest najbardziej podatne na uszkodzenia, ale w wypadku drobnych rysek można je wypolerować lub zeszlifować. Szkiełka z tworzywa sztucznego można wyprodukować w dowolnych kształtach, dlatego są tak popularne. Można znaleźć zegarki z zakrzywionym lub wypukłym szkiełkiem, które są bardzo czytelne i jednocześnie wyglądają ciekawie. Szkiełka z tworzywa sztucznego można znaleźć między innymi w zegarkach marki Swatch.

Cechy charakterystyczne:

 • twardość w skali Mohsa 1 na 10

 • niska cena wymiany

 • duża możliwość uzyskania dowolnych kształtów

 • inna nazwa: hesalit

Modny, męski zegarek Swatch SUSB104 Piege na silikonowym pasku z tworzywa sztucznego w czarnym kolorze z koperta wykonaną z tworzywa sztucznego również w czarnym kolorze. Analogowa tarcza zegarka posiada trzy czarne subtarcze z czarnymi wskazówkami. Wskazówki zegarka jak i indeksy są w czarnym kolorze.Retro, męski zegarek Casio A158WEA-1EF VINTAGE Maxi na stalowej bransolecie w srebrnym kolorze. Koronka zegarka Casio jest wykonana w niestandardowym kształcie z tworzywa sztucznego w srebrnym kolorze. Cyfrowa tarcza zegarka jest czarna na około tarczy znajdują się litery jak i cyfry w białym kolorze.Sportowy, męski zegarek Casio W-800H-1AVEF na pasku i kopercie wykonanych z tworzywa sztucznego w czarnym kolorze. Tarcza zegarka jest cyfrowa oraz wskazuje czas podwójny jak i dobowy.

Szkła mineralne

Szkła mineralne to klasyczne szkła wysokiej jakości, używane w zegarkach ze średniej półki cenowej. Ten rodzaj szkiełka można zarysować ostrymi przedmiotami o wysokiej twardości. Po głębokim zarysowaniu szkiełko nadaje się tylko do wymiany. Przy drobnych rysach można je wypolerować. Najbardziej popularne są szkiełka płaskie. Wypukłe spotkać można czasami w zegarkach z wyższej półki cenowej, gdzie zastosowanie szkiełek z tworzywa sztucznego jest niedopuszczalne.


Cechy charakterystyczne:

 • twardość w skali Mohsa 4/5 na 10

 • niska cena wymiany

 • średnia możliwość uzyskania dowolnych kształtów

 • inna nazwa: szkło krystalicznie

Sportowy, męski zegarek G-Shock GA-100-1A1ER Big Bang z koperta oraz paskiem wykonanych z tworzywa sztucznego w czarnym kolorze. Analogowo-cyfrowa tarcza jest również w czarnym kolorze, a indeksy jak i wskazówki w srebrno-białym.Klasyczny, męski zegarek Timex T2N794 Originals Oversized na skórzanym czarnym pasku z koperta wykonaną ze stali w takim samym kolorze co pasek. Analogowa tarcza jest utrzymana w czarnym kolorze wraz z wskazówkami jak i indeksami. Jedyna wyróżniająca się rzeczą jest wskazówka sekundnika, która jest w czerwonym kolorze.Klasyczny, męski zegarek Lorus RF325BX9 na skórzanym, brązowym pasku z wzorem krokodyla. Okragła koperta zegarka Lorus została wykonana ze stali w srebrnym kolorze. Analogowa tarcza zegarka jest srebrna z trzema subtarczami oraz datownikiem na godzinie trzeciej. Wskazówki jak i indeksy są w srebrnym kolorze.

Szkła szafirowe

Szkła szafirowe mają twardość zbliżoną do naturalnego szafiru, dlatego uważane są za najtrwalsze. Stosuje się je głównie w zegarkach klasy średniej i wyższej. Szkiełka szafirowe robi się ze sproszkowanych materiałów syntetycznych na bazie tlenku aluminium. W procesie wytapiania tworzy się jednolity blok szklany, którego skład jest zależny od ośrodka, w którym jest tworzony. Im czystszy blok, tym wyższa jego cena. Taki blok jest cięty na plastry, które są przycinane i szlifowane aż do uzyskania szkiełek do określonych zegarków.


Cechy charakterystyczne:

 • twardość w skali Mohsa 7/9 na 10

 • wysoka cena wymiany

 • mała możliwość uzyskania dowolnych kształtów


Klasyczny, męski zegarek Atlantic 53754.41.93RB Worldmaster The Original Automatic Incabloc na skórzanym czarnym pasku z okrągłą kopertą ze stali w srebrnym kolorze. Analogowa tarcza zegarka jest w beżowym kolorze z fioletowym pierścieniem. wskazówki jak i indeksy zegarka są w kolorze różowego złota.Elegancki, damski zegarek Tissot T063.210.11.037.00 TRADITION LADY na bransolecie oraz kopercie wykonanych ze stali w srebrnym kolorze. Minimalistyczna tarcza zegarka jest w takim samym kolorze jak bransoleta. Na godzinie trzeciej znajduję się datownik pokazujący dni miesiąca.Lotniczy, męski zegarek Aviator V.3.20.0.141.4-PL Polska Edycja Limitowana na pasku ze skóry w brązowym kolorze z wzorem skóry aligatora. Okrągła koperta zegarka jest w srebrnym kolorze ze stali, a sama tarcza analogowa. Tarcza została zainspirowana lotnictwem i jest w beżowym kolorze. Indeksy jak i wskazówki są w srebrnym kolorze a na godzinie szóstej znajduję się datownik pokazujący dni miesiąca.


Szkła szafirowe z powłokami antyrefleksyjnymi

Normalnie wypolerowane szkiełko powoduje załamanie promieni świetlnych i powstawanie odbić, co przekłada się na zmniejszenie czytelności zegarka. Aby wyeliminować to zjawisko nanosi się na powierzchnię szkiełka specjalną powłokę antyrefleksyjną. Szkiełka szafirowe z powłokami antyrefleksyjnymi stosowane są w zegarkach klasy wysokiej i najwyższej. Powłoka antyrefleksyjna to bardzo cienka warstwa nanoszona w wysokich temperaturach, pod wysokim ciśnieniem i w odpowiednio dobranej atmosferze gazowej. Dzięki temu od szkiełka nic się nie odbija i nie zakłóca odczytu z zegarka. Informacja o szafirowym szkiełku umieszczana jest niekiedy na tarczy zegarka jak w przypadku Seiko SGEH17P, Atlantic60342.45.11 czy modelu AdriaticaA1267.1121Q.