Szkła z tworzywa sztucznego
W wielu zegarkach do ochrony tarczy zastosowano szkiełko z tworzywa sztucznego. Szkło tego rodzaju jest najbardziej podatne na uszkodzenia, ale w wypadku drobnych rysek można je wypolerować lub zeszlifować. Szkiełka z tworzywa sztucznego można wyprodukować w dowolnych kształtach, dlatego są tak popularne. Można znaleźć zegarki z zakrzywionym lub wypukłym szkiełkiem, które są bardzo czytelne i jednocześnie wyglądają ciekawie. Szkiełka z tworzywa sztucznego można znaleźć między innymi w zegarkach marki Swatch.
Cechy charakterystyczne:
twardość w skali Mohsa 1 na 10
niska cena wymiany
duża możliwość uzyskania dowolnych kształtów
- inna nazwa: hesalit
Szkła mineralne
Szkła mineralne to klasyczne szkła wysokiej jakości, używane w zegarkach ze średniej półki cenowej. Ten rodzaj szkiełka można zarysować ostrymi przedmiotami o wysokiej twardości. Po głębokim zarysowaniu szkiełko nadaje się tylko do wymiany. Przy drobnych rysach można je wypolerować. Najbardziej popularne są szkiełka płaskie. Wypukłe spotkać można czasami w zegarkach z wyższej półki cenowej, gdzie zastosowanie szkiełek z tworzywa sztucznego jest niedopuszczalne.
Cechy charakterystyczne:
twardość w skali Mohsa 4/5 na 10
niska cena wymiany
średnia możliwość uzyskania dowolnych kształtów
inna nazwa: szkło krystalicznie
Szkła szafirowe
Szkła szafirowe mają twardość zbliżoną do naturalnego szafiru, dlatego uważane są za najtrwalsze. Stosuje się je głównie w zegarkach klasy średniej i wyższej. Szkiełka szafirowe robi się ze sproszkowanych materiałów syntetycznych na bazie tlenku aluminium. W procesie wytapiania tworzy się jednolity blok szklany, którego skład jest zależny od ośrodka, w którym jest tworzony. Im czystszy blok, tym wyższa jego cena. Taki blok jest cięty na plastry, które są przycinane i szlifowane aż do uzyskania szkiełek do określonych zegarków.
Cechy charakterystyczne:
twardość w skali Mohsa 7/9 na 10
wysoka cena wymiany
- mała możliwość uzyskania dowolnych kształtów
Szkła szafirowe z powłokami antyrefleksyjnymi
Normalnie wypolerowane szkiełko powoduje załamanie promieni świetlnych i powstawanie odbić, co przekłada się na zmniejszenie czytelności zegarka. Aby wyeliminować to zjawisko nanosi się na powierzchnię szkiełka specjalną powłokę antyrefleksyjną. Szkiełka szafirowe z powłokami antyrefleksyjnymi stosowane są w zegarkach klasy wysokiej i najwyższej. Powłoka antyrefleksyjna to bardzo cienka warstwa nanoszona w wysokich temperaturach, pod wysokim ciśnieniem i w odpowiednio dobranej atmosferze gazowej. Dzięki temu od szkiełka nic się nie odbija i nie zakłóca odczytu z zegarka. Informacja o szafirowym szkiełku umieszczana jest niekiedy na tarczy zegarka jak w przypadku Seiko SGEH17P, Atlantic60342.45.11 czy modelu AdriaticaA1267.1121Q.