Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Wysokościomierz w zegarku

13-06-2018

Wysokościomierz to funkcja stosowana w zegarkach z kolekcji outdoorowych dedykowanych dla konkretnej grupy odbiorców. Zegarki z wysokościomierzem produkowane są z myślą o osobach, które zegarek traktują przede wszystkim jako praktyczny dodatek.
Jak działa wysokościomierz?

Zegarki z wysokościomierzem wyposażone są w specjalny sensor, który sprawdza aktualne ciśnienie atmosferyczne. Następnie wartość ta konwertowana jest na wysokość. Licznik w zegarku wykorzystuje prawa fizyki, według których ciśnienie powietrza spada wraz ze wzrostem wysokości. Niektóre modele są w stanie podawać nie tylko aktualną wysokość, ale zapamiętywać poprzednie wartości i określać różnicę pomiędzy nimi. Dzięki temu w łatwy sposób ocenimy swoje osiągnięcia podczas wędrówki.

Wszystkie wartości zgodne są z międzynarodowymi wartościami ISA (International Standard Atmosphere). Należy jednak pamiętać, że wartość ciśnienia może ulegać zmianie, przez co wartość odczytu dla tego samego miejsca może się nieco różnić.

Outdoorwe zegarki ProTrek to profesjonalny sprzęt górski


Wysokościomierz może podawać wysokość na dwa sposoby:

-wysokość względna – mierzona w pionie między dwoma różnymi punktami

-wysokość bezwzględna – mierzona jako wysokość nad poziomem morza

Funkcje wysokościomierza:

-zapisanie wysokości pomiędzy punktem A i B

-podanie wysokości względnej

-zapamiętanie najwyższego i najniższego punktu pomiaru

ZEGARKI Z WYSOKOŚCIOMIERZEM

Funkcja wysokościomierza najczęściej spotykana jest w zegarkach sportowych i outdoorowych. Kierowana jest ona do osób aktywnie spędzających czas, dla których przebywanie na wysokości jest pasją i stylem życia, lub po prostu weekendową ucieczką od codzienności.

Jaki zegarek z wysokościomierzem wybrać?

Zegarki z funkcją wysokościomierza znajdziemy przede wszystkim w ofercie marki Casio. Mamy tutaj do wyboru między innymi wytrzymałe zegarki w góry z serii Casio ProTrek. Są to niezawodne modele wyposażone również w GPS, kompas, termometr i barometr. Do ich produkcji wykorzystano materiały, które zapewniają odporność nawet na bardzo niskie temperatury. Do tego zastosowano w nich panel słoneczny oraz waveceptor, co sprawia że precyzyjnie odmierzają czas, a do działania potrzebują jedynie energii słonecznej. Kolekcja kierowana jest niestety głównie do mężczyzn, ale zegarki sprawdzają się równie dobrze na kobiecej ręce – zwłaszcza modele kolorowe. Wysokościomierz znajdziemy też w popularnych zegarkach G-Shock, którym naturalnie nie brakuje innych zaawansowanych funkcji, oraz w niektórych modelach marki Timex czy Tissot.