Frederique Constant, producent luksusowych, szwajcarskich zegarków, obchodzi w tym roku 25 urodziny. To dobra okazja, by bliżej przyjrzeć się jego historii.
Filary filozofii marki Frederique Constant
Świat wysokiej jakości zegarków zdominowany jest przez firmy o historii sięgające stu i dwustu lat wstecz. Nazwy tych producentów są powszechnie znane dużej liczbie klientów, ponieważ od dawna trafiają na nie w reklamach, z którymi spotykają się w codziennym życiu. Reklamy można znaleźć w tygodnikach i na billboardach oraz zobaczyć zupełnie “przypadkiem”, na przykład podczas oglądania transmisji rywalizacji sportowej lub wydarzeń kulturalnych.


Jest jednak wielu młodych producentów, których historia obejmuje ostatnie kilkadziesiąt lat, a którzy już zaskarbili sobie sympatię klientów i mają wyrobioną markę. Liderem w tej grupie - młodych szwajcarskich producentów luksusowych zegarków - jest z pewnością Frederique Constant.
Firma jest dziełem holenderskiego małżeństwa, Państwa Stas - Aletty i Petera, którzy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku mieszkali w Hong Kongu. W drugiej połowie dekady spędzili zimowe wakacje w Szwajcarii, co było dla nich natchnieniem, by podjąć nowe biznesowe wyzwanie. Wspólnie podjęli odważną decyzję, aby od zera stworzyć markę, która będzie oferowała wysokiej klasy zegarki o uniwersalnej stylistyce i atrakcyjnej cenie. Z perspektywy czasu, można śmiało powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę.


Nazwa przedsiębiorstwa - Frederique Constant - powstała przez połączenie imion dziadków założycieli. Uhonorowali oni w ten sposób swoich przodków i nadali marce osobowość.
Początek przedsięwzięcia
W 1988 roku para rozpoczęła przygotowania do prezentacji własnej marki. Zaczęli od wymyślenia strategii i zaprojektowania pierwszej kolekcji zegarków Frederique Constant. Ich plan zakładał produkcję klasycznie wyglądających zegarków, które docenią prawdziwi koneserzy. Istotne było dla państwa Stas, żeby ceny tych nowych zegarków czyniły jest dostępnymi dla szerokiego grona odbiorców. Mogło być to możliwe jedynie, jeśli do produkcji wykorzystane zostaną mechanizmy kupione u dostawców.


Od momentu założenia firmy do premiery pierwszej kolekcji minęły 4 lata. W 1992 roku zaprezentowanych zostało sześć klasycznie wyglądających, eleganckich zegarków dla mężczyzn. Ich design był dopracowany i przywodził na myśl luksusowe, bardzo drogie zegarki z komplikacjami, jakie w tamtym czasie produkowały głównie Domy Elitarnego Zegarmistrzostwa o długiej i bogatej historii.
Zegarki skompletował jeden z genewskich zakładów zegarmistrzowskich. Koperty przygotowano ze stali, a ich złoty kolor uzyskano w procesie pozłocenia - unikając użycia stopów złota do produkcji, firma mogła zaproponować doskonałe ceny. Sprawiło to, że nowości szybko się sprzedały, potwierdzając słuszność założeń małżeństwa.


Już w dwa lata później premierę miał pierwszy model Frederique Constant Heart Beat. Pod tą nazwą kryją się zegarki mechaniczne, których tarcza została wycięta, by ujawnić bijące pod spodem serce mechanizmu - koło balansowe. Takie konstrukcje oferowano już wcześniej, jednak zazwyczaj w zegarkach z komplikacjami - czyli bardzo drogich. Otwarcie tarczy na godzinie dwunastej stało się z czasem jednym ze znaków rozpoznawczych marki Frederique Constant. Heart Beat natychmiast ujawnia mechaniczną naturę zegarka i daje jasno do zrozumienia, że właściciel jest prawdziwym koneserem.
Marka doskonale wstrzeliła się w potrzeby klientów i rozpoczął się jej dynamiczny rozwój. Już trzy lata później Aletta i Peter Stas na stałe przenieśli się na przedmieścia Genewy, do Carouge, ponieważ tego wymagał ciągły rozwój firmy. W tym samym roku Frederique Constant Geneve po raz pierwszy prezentował swoje wyroby na prestiżowych targach Baselworld. Ta odbywająca się w Bazylei od 1917 roku impreza była przez dziesięciolecia najważniejszym dorocznym spotkaniem branży zegarmistrzowskiej, podczas którego wszyscy liczący się producenci wystawiali swoje nowości na widok publiczny. Edycja z 2007 roku była oblegana zarówno przez ludzi z branży zegarkowej - sprzedawców i dziennikarzy oraz przez widzów, ponieważ przyniosła świt luksusowych zegarków modowych. W takim otoczeniu Frederique Constant, oferujący klasyczne, ponadczasowe modele wyróżnił się i przykuwał spojrzenia wielu par oczu.


Kolejne trzy lata wystarczyły, by biura marki w Carouge okazały się niewystarczające na rosnące potrzeby producenta. Firma weszła w posiadanie budynku w gminie Chêne-Bourg, która sąsiaduje z Genewą.
Frederique Constant wchodzi w XXI wiek
Wraz z początkiem nowego milenium, do zespołu odpowiedzialnego za rozwój dołączył pan Pim Koeslag, który ukończył szkoły zegarmistrzowskie z doskonałymi wynikami. Młody ówcześnie Pim zrezygnował z oferty pracy w firmie Patek Philippe, by dołączyć do rozwijającego się Frederique Constant. W Patek Philippe byłby jednym z wielu regularnych pracowników, a we Frederique Constant mógł zająć odpowiedzialne i decyzyjne stanowisko. Dzięki jego zaangażowaniu marka mogła przystąpić do realizacji kolejnego planu założycieli - zmiany Frederique Constant w pionowo zintegrowaną manufakturę zegarków. Kilka następnych lat pokazało, że nie były to jedynie założenia, a realne plany, które udało się osiągnąć.


Również w 2001 roku zadebiutowało hasło “Live your Passion” (z ang.: żyj swoją pasją), które przez wiele lat towarzyszyło firmie. W tym prostym zdaniu udało się zawrzeć esencję biznesu stworzonego przez państwa Stas, tworząc markę oferującą zegarki średniego i wyższego segmentu o klasycznej stylistyce, realizowali swoją pasję.
Jednocześnie, ludzie tworzący Frederique Constant zdali sobie sprawę z faktu, że mogliby powiększyć swoją sprzedaż oferując klientom zegarki sportowe. Jednak zegarki Frederique Constant, od początku swojego istnienia bazowały na klasycznym zegarmistrzostwie i ponadczasowej stylistyce. Oczywiście, można było zaoferować nowe, sportowe zegarki i stać się jak wielu innych producentów dostawcą każdego rodzaju zegarków, tracąc unikatowy charakter. Wyjście z tej sytuacji okazało się zaskakująco proste - w 2002 roku kupiono i wskrzeszono firmę Alpina. Dało to początek grupie Frederique Constant.


Dzięki klasycznemu charakterowi Frederique Constant i sportowemu duchowi Alpiny, grupa mogła trafić do szerszego grona klientów, oferując im wyroby zarówno ze świata klasycznej elegancji, jak i sportów ekstremalnych.
Młoda Genewska Manufaktura
Prawdziwym przełomem dla firmy było dołączenie do grona manufaktur zegarkowych, co miało miejsce w 2004 roku. Zaprezentowano wtedy zegarki Frederique Constant Heart Beat Manufacture, wyposażone w ręcznie nakręcane mechanizmy. W przypadku producentów zegarków, termin ten oznacza, że firma jest w stanie wyprodukować zegarek od początku do końca, bez potrzeby korzystania z usług firm zewnętrznych i podwykonawców.


Premierowy model został zaprojektowany, wykonany i skomplikowany w całości w obrębie firmy. Ponadczasowa stylistyka była podkreślona przez kopertę w złotym kolorze, wyposażoną w cebulastą koronkę i jasną tarczę o dużych, fantazyjnych cyfrach arabskich. U dołu tarczy, w miejscu indeksu godziny szóstej wycięto tarczę, tworząc Heart Beat, z którego marka stała już się znana.
Wewnątrz pracował pierwszy mechanizm stworzony przez zespół zatrudniony w firmie Frederique Constant - kaliber FC-910. To nowocześnie zaprojektowany werk z ręcznym naciągiem, oferujący 42 godziny rezerwy naciągu i pracujący z częstotliwością 4 Herców. Kaliber został pięknie wykończony, zgodnie z branżowymi standardami - z użyciem techniki perłowania oraz wykorzystaniem Pasów Genewskich.


Stając się Genewską Manufakturą, Frederique Constant dołączył do prestiżowego grona producentów o zintegrowanej pionowo strukturze produkcji. Ponadto, mimo to, że zagłębiem zegarmistrzowskim jest dolina Jury, to jednak od dawna Genewa była kojarzona z najbardziej prestiżowymi i najdoskonalszymi technicznie zegarkami. W tym roku rozpoczęła się też współpraca z Austin-Healey, czyli brytyjskim producentem samochodów sportowych.
Nowoczesna fabryka dla nowoczesnej firmy - czyli gdzie wytwarzane są zegarki Frederique Constant Geneve
Pierwszy model Heart Beat odbił się dużym echem wśród klientów. Młode przedsiębiorstwo udowodniło, że można projektować i konstruować własne kalibry, oferując je w konkurencyjnych cenach. Właśnie tego oczekiwali klienci i pasjonaci zegarmistrzostwa.


Do stałego rozwoju firma potrzebowała nowego budynku. Położony w Plan-les-Ouates gmach został oddany do użytku w 2006 roku. W najbliższej okolicy swoje zakłady mają między innymi Vacheron Constantin, Piaget i Harry Winston - inne luksusowe manufaktury, których nazwy są rozpoznawalne na całym świecie.
Do dyspozycji pracowników Frederique Constant oddano ponad 3200 metrów kwadratowych powierzchni. Nowy zakład został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić wygodną i efektywną pracę specjalistom odpowiedzialnym za każdy z etapów produkcji zegarka oraz tych, którzy wykonują wszystkie prace administracyjne.


Na najwyższych piętrach znajdują się olbrzymie okna, oświetlające warsztaty, w których składane są mechanizmy i kompletowane całe zegarki. Takie rozwiązania architektoniczne są częścią krajobrazu genewy od ponad stu pięćdziesięciu lat - w ten sposób zegarmistrzowie mogli dłużej i efektywniej pracować, korzystając ze światła słonecznego.
Do budynku dostarczane są surowe materiały, które przebywając drogę przez kolejne etapy produkcji, stają się zegarkami, gotowymi do rozesłania do sklepów na całym świecie. Dzięki temu, że proces produkcyjny odbywa się w Szwajcarii, marka może pochwalić się certyfikatem swiss made, który posiadają najbardziej znane zegarki szwajcarskie.

Jak działa zegarkowa manufaktura Frederique Constant?

Proces powstawania zegarka jest bardzo ciekawy i składa się na niego kilka wymagających etapów. Droga do prezentacji nowego modelu zaczyna się od pomysłu przelanego na papier i ekrany komputerów w formie szkiców. Projektanci wymyślają kształt koperty, wzór tarczy i to jakie komplikacje miałby mieć przyszły model Frederique Constant Geneve. Następnie, przy użyciu metod projektowania komputerowego, opracowywane są cyfrowe modele, dające się wirtualnie przetestować. To pomaga określić czy zaplanowany model jest wykonalny, a także obliczyć ile musiałby kosztować w sklepie.
Po pomyślnej weryfikacji, w warsztacie nazywanym po prostu “T0” zaczynają powstawać prototypy. Najpierw wykonywane są części, które podlegają kontroli jakości, a później kompletowane są całe czasomierze. Jednocześnie, powstaje plan produkcji, który okaże się potrzebny przy produkcji seryjnej.


Kolejne prace - montaż mechanizmów odbywa się w dziale “T1”. Tu zegarmistrzowie krok po kroku przygotowują mechanizm. W oddziale poświęconym produkcji manufakturowych kalibrów, w ciągu trzech i pół dnia powstaje 100 gotowych mechanizmów. Te następnie wędrują na biurka w dziale “T2”, gdzie składane są kompletne zegarki.
Tu mechanizmy zostają wyposażone w tarcze i wskazówki, a następnie szczelnie zamknięte w kopertach. Obsadzanie wskazówek jest szczególnie ważną operacją. Jeśli została ona wykonana dobrze, to wskazanie datownika zmieni się dokładnie o północy!


Kontrola jakości składa się z serii testów, które wykonywane są na gotowych zegarkach, do których nie założono bransolet ani pasków. Sprawdzana jest wodoszczelność, chód zegarka w ciągu 24 godzin - służą do tego specjalistyczne maszyny. Po pomyślnym zdaniu testów, każdy zegarek jest kontrolowany przez człowieka, oglądającego dokładnie kopertę w powiększeniu, regulującego wskazówki i uruchamiającego wszystkie dodatkowe funkcje. To na tym etapie wyłapywane są wszelkie niedociągnięcia, a takie zegarki muszą wrócić do poprzednich działów na poprawki.
Podczas ostatniego kroku - wizyty w “T4” - do gotowych zegarków zakładane są bransolety lub skórzane paski, a także firmowe metki. Tu zegarki są zabezpieczane, pakowane i przygotowywane do wysyłki.


Sposób w jaki działa zakład produkcyjny Frederique Constant Geneve jest typowy dla manufaktur zegarkowych najwyższego poziomu. Przed opuszczeniem każdego warsztatu części są kontrolowane, a w razie potrzeby cofane do poprzedniego etapu, co pozwala zachować najwyższą jakość produktów.
Młoda marka korzystając ze wzorców wypracowanych przez najważniejsze marki branży, rozwija się szybko. Frederique Constant stale tworzy swoje własne mechanizmy, rozwija je i udoskonala.


Swoim klientom oferuje produkty najwyższej jakości, które będą im towarzyszyły przez długi czas.
Oldtimery i luksusowe zegarki - Frederique Constant Vintage Rally
Wielu klientów, którzy sięgają po luksusowe zegarki, ma też inne, równie ciekawe pasje. Okazuje się, że wielu spośród miłośników zegarków, to hobbyści starych samochodów. W 2007 roku debiutowała kolekcja Vintage Rally, skupiona na sportowych oldtimerach, ich fascynującej retro stylistyce i emocjach związanych z udziałem w wyścigach historycznych pojazdów.


Zegarki Frederique Constant inspirowane samochodami Austin-Healey, chociaż limitowane, to na stałe weszły do oferty szwajcarskiej marki i niezmiennie przez lata cieszą się olbrzymią popularnością. Wyróżnia je kolorystyka inspirowana barwami samochodów wyścigowych oraz skórzane paski typu Rally. Takie paski mają charakterystyczne, okrągłe otwory, kojarzące się ze skórzanymi rękawiczkami do prowadzenia samochodów. Zegarki były często sprzedawane w okazałych zestawach prezentowych, zawierających na przykład model samochodu Austin-Healey lub stoper w formie zegarka kieszonkowego. Zdecydowaną większość takich kolekcjonerskich edycji kupują klienci posiadający historyczne pojazdy, czego efektem jest fakt, że w sklepach dostępne są jedynie pojedyncze egzemplarze tych modeli.
W kolekcji Vintage Rally oferowane były także inne, również limitowane zegarki - jak na przykład model dedykowany La Carrera Panamericana - legendarnemu wyścigowi, który prawdopodobnie był najbardziej niebezpieczną imprezą motorsportową w historii.

Frederique Constant dołącza do zegarmistrzowskiej I Ligi

Jedną z najtrudniejszych do przygotowania komplikacji, uważa się tourbillon. Stworzona przez wybitnego zegarmistrza i prawdziwego wizjonera - Louisa-Abrahama Bregueta przed 223 laty, komplikacja miała czynić zegarki kieszonkowe dokładniejszymi. Produkowane na przełomie XVII i XVIII wieku mechanizmy potrafiły być bardzo niedokładne, a odchylenia mogły wynosić nawet do 2 godzin na dobę. Breguet opracował rozwiązanie sprawiające, że koło balansowe i wychwyt kieszonkowego mechanizmu obracały się stale, co zmniejszało wpływ grawitacji na mechanizm noszy przez większość czasu w kieszonce, w jednej pozycji.
Dziś, konstruktorzy stosują wiele innych rozwiązań sprawiających, że mechanizmy są dokładne, jednak to właśnie tourbillon jest królem komplikacji. Przygotowanie go wymaga nie tylko pracy mistrza zegarmistrzostwa i czasu, ale także odpowiedniego zaplecza technicznego. Dzięki temu ostatniemu, możliwe jest wyprodukowanie kilkudziesięciu super lekkich i wytrzymałych części, które będą stale wirowały. W ofercie Frederique Constant zegarki z tourbillonem zadebiutowały w 2008 roku. Premiera była dodatkowo bardzo ważna, bo marka jako jedna z pierwszych na świecie przedstawiła model z najważniejszymi elementami mechanizmu wykonanymi z krzemu.


Krzem po raz pierwszy pojawił się w zegarkach w 2001 roku. Jego największą zaletą jest trwałość, brak potrzeby smarowania i lekkość. Te cechy czynią go idealnym materiałem do stworzenia najważniejszych części mechanizmu zegarkowego.
Frederique Constant dołączył do grupy producentów zdolnych samodzielnie przygotowywać tourbillon, a nie zamówić go u zewnętrznego dostawcy. Był to także impuls do stworzenia nowej marki wewnątrz grupy Frederique Constant. Założono Atelier de Monaco, skupione na produkcji luksusowych zegarków o nowoczesnej stylistyce i wyposażonych w skomplikowane mechanizmy, na przykład z tourbillonem lub repetycją. Dzięki temu Frederique Constant umocnił swoją pozycję jako producent luksusowych zegarków.

Frederique Constant na pokładzie

Innym hobby, którym pasjonują się kolekcjonerzy zegarków, są historyczne łodzie popularnie nazywane Runabout. Termin ten odnosi się do pięknie wykończonych drewnianych łodzi motorowych, produkowanych od około stu lat, zdolnych do zabrania na pokład maksymalnie ośmiu osób. Oryginalne egzemplarze miały konstrukcję z dębiny, a ich kadłuby powstawały z mahoniu, co czyniło je łatwo rozpoznawalnymi z uwagi na kolor.
Te wyjątkowe łodzie motorowe stały się inspiracją do stworzenia kolekcji Frederique Constant Runabout, która połączyła klasyczne wzornictwo z podwyższoną wodoszczelnością i rozmiarami zegarków typowymi dla współczesnych zegarków sportowych. Także i te zegarki sprzedawano w okazałych zestawach kolekcjonerskich. Drewniane pudełka kryły w sobie zegarek, certyfikaty serii limitowanych i modele łodzi lub dodatkowe gumowe paski, przystosowane do zamoczenia.


Frederique Constant Geneve od 2013 roku jest partnerem stowarzyszenia Riva Historical Society, którego działania mają na celu zachowanie jak największej ilości historycznych łodzi ze stoczni Riva. Najwięcej uwagi poświęcają oni modelom Aquarama, produkowanym od 1962 do 1996 roku, które uchodzą za najdoskonalsze i najbardziej luksusowe Europejskie łodzie typu Runabout.
Frederique Constant Worldtimer Manufacture
Prawdziwym hitem marki okazał się manufakturowy model Worldtimer Manufacture, wyposażony w opracowany w zakładach marki kaliber FC-718. Ten model błyskawicznie zdobył uznanie wśród ludzi biznesu, którzy dużo podróżują lub prowadzą częste rozmowy z filiami w różnych krajach.


Zegarek prezentuje czas lokalny wraz z datą oraz czas w pozostałych 24 strefach czasowych, które oznaczone są nazwami najważniejszych miast. Po przybyciu na miejsce podróży wystarczy ustawić czas i datę odpowiednią dla strefy czasowej, a następnie przy pomocy koronki przestawić pierścień z nazwami miast tak, by to reprezentujące obecną strefę czasową znajdowało się nad godziną 12.
Data prezentowana jest na subtarczy przy godzinie szóstej, co jest znakiem rozpoznawalnym kalibrów serii 700 pochodzących z młodej, genewskiej manufaktury.


Zegarek w momencie premiery w 2012 roku kosztował około 3000 CHF, co czyniło go najatrakcyjniejszym cenowo zegarkiem typu Worldtimer, wyposażonym w autorski kaliber. Dostępny był z klasyczną giloszowaną tarczą lub z tarczą, na której przedstawiono mapę świata. Szczególnie ta druga wersja wyróżnia się na tle konkurencyjnych zegarków. Mimo, że znajduje się na niej wiele elementów, to dzięki doskonałemu projektowi, tarcza pozostaje czytelna.
Frederique Constant Smartwatch - oksymoron?
Pozornie klasyczny smartwatch to oksymoron. Jednak pionierom z Frederique Constant udało się połączyć klasyczny design z nowoczesnymi funkcjami coraz popularniejszych urządzeń typu “wearables”.


W 2015 roku smartwatche były nowością, na którą wiele osób zaczynało patrzeć przychylnym okiem. W założeniu miały rozszerzać możliwości noszonych przez niemal każdego telefonów komórkowych. Niektórzy producenci szwajcarscy pilnie przyglądali się nowo powstającemu rynkowi, a inni go zupełnie zignorowali. Frederique Constant i ludzie go tworzący nie mieli jednak zamiaru stać biernie i przyglądać się, lecz wzięli sprawy w swoje ręce i stworzyli wyjątkowy, najbardziej elegancki smartwatch na świecie!
Pierwsza generacja ich połączonego zegarka wyglądała jak wysublimowany, klasyczny zegarek dla eleganckich mężczyzn i kobiet. Okrągła stalowa koperta, szafirowe szkło, czytelna tarcza z indeksami rzymskimi i wysokiej jakości skórzany pasek z zapięciem bransoletowym - to cechy luksusowego zegarka, nie urządzenia elektronicznego za kilkaset złotych.


Zegarki Frederique Constant Horological Smartwatch oferowały pomiar dziennej aktywności, łatwe nastawianie czasu z pomocą aplikacji i funkcję inteligentnego budzika.
Ten innowacyjny zegarek był doskonałym wyborem dla osób pracujących w biurach, zobowiązanych do zachowania specyficznego, formalnego dress code'u, chcących jednak zadbać o swoje zdrowie ruszając się i spacerując odpowiednio dużo. Horological Smartwatch nie zdradzał swoich możliwości, a jednocześnie umożliwiał kontrolowanie własnej aktywności. Koncepcja została ciepło przyjęta przez klientów, co spowodowało, że powstawały nowe wersje stylistyczne, a potem też kolejne generacje smartwatchy.

Oferta od Citizen - potężny zastrzyk kapitału

W historii wielu firm nadchodzi moment, gdy jej twórcy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie o przyszłość marki. Dla Petera i Aletty Stas taka chwila nastąpiła w 2016 roku, gdy zaczęli zastanawiać się nad tym jak zapewnić marce pewną przyszłość.
Zdecydowali się przyjąć propozycję japońskiej marki Citizen, która była chętna nabyć Frederique Constant, pozwalając jednocześnie zachować marce jej klasyczny charakter i dalej produkować dostępne, luksusowe zegarki Swiss Made. Fuzja pozwoliła szwajcarskiej marce rozwinąć skrzydła - rozszerzyć zasięg dystrybucji i konstruować nowe werki. Produkcja manufakturowych mechanizmów pochłania ogromny kapitał.

Frederique Constant - Wielka Komplikacja i stoper flyback

W tym samym roku do sklepów trafił nowy Frederique Constant Slimline Perpetual Calendar Manufacture, czyli zegarek z inną, bardzo trudną do przygotowania komplikacją - wiecznym kalendarzem. Prezentuje on czas, dzień miesiąca, dzień tygodnia, nazwę dnia tygodnia, kalendarz księżycowy oraz czteroletni cykl lat przestępnych. Po właściwym nastawieniu taki zegarek jest zdolny pokazywać właściwą datę, z uwzględnieniem krótkich i długich miesięcy, a także zmiany w lutym, w roku przestępnym, aż do 2100 roku.
Mechanizm tego zegarka został wymyślony na nowo - nie powielał schematów stosowanych przez innych producentów. Modułowa konstrukcja - na manufakturowy mechanizm nałożono opracowywany przez trzy lata moduł wiecznego kalendarza. Pozwoliło to marce zaoferować ten zaawansowany model w bezkonkurencyjnej cenie 8000 CHF. Ówcześnie jedynym zbliżonym cenowo modelem z wiecznym kalendarzem był kosztujący 10 000 CHf zegarek Montblanc. Wyposażono go jednak w mechanizm marki ETA na którym założono moduł firmy Dubois Depraz, a nie kaliber własnej konstrukcji.


Już rok później klienci mogli nabyć kolejny manufakturowy model Frederique Constant, tym razem zaopatrzony w komplikację stopera z funkcją flyback. Tego rodzaju stoper można błyskawicznie wyzerować i uruchomić, wciskając tylko jeden przycisk. Standardowe rozwiązania wymagają 3 naciśnięć - zatrzymania, wyzerowania i ponownego uruchomienia. Komplikację flyback stworzono z myślą o pilotach wykorzystujących zegarki do wytyczania kursu.
Zegarek Flyback Chronograph Manufacture wyróżniał się nie tylko wspaniałą stylistyką, ale też nowoczesnym podejściem do konstrukcji tej komplikacji. Dzięki wysiłkom zespołu inżynierów udało się skonstruować kaliber prostszy niż typowy stoper flyback, czego efektem jest bardzo atrakcyjna cena detaliczna modelu Chronograph Manufacture.

Frederique Constant Hybrid Manufacture

W prestiżowej Carpenter’s Gallery w Nowym Jorku, podczas wieczornej gali, która miała miejsce w lutym 2018 roku odbyła się światowa premiera nowego modelu Frederique Constant. Zaprezentowany model Hybrid Manufacture można śmiało nazwać pierwszym zegarkiem nowej generacji.
Zegarek łączył w sobie klasyczne zegarmistrzostwo i najnowsze rozwiązania rodem ze smartphonów. Manufakturowy mechanizm z automatycznym naciągiem i około 42 godzinną rezerwą naciągu został połączony z modułem elektronicznym, zdolnym działać przez 7 dni bez ładowania akumulatora. To połączenie zaoferowało właścicielom rozszerzony zestaw funkcji, niedostępnych dla mechanicznych kalibrów.


Na tarczy zegarka poza wskazywaniem czasu i daty, prezentowane były także informacje dotyczące aktywności oraz czasu w drugiej, zaprogramowanej w aplikacji na telefon, strefie czasowej. Dodatkowo zegarek umożliwiał monitorowanie snu, a przy wykorzystaniu aplikacji także stworzenie indywidualnego planu treningowego.
To nadal nie wszystkie funkcje. Dzięki zastosowanemu modułowi elektronicznemu właściciel mógł w czasie rzeczywistym sprawdzić jak pracuje mechanizm jego zegarka. Na żądanie mogła zostać zmierzona amplituda, częstotliwość a także to czy koło balansowe waha się w sposób symetryczny (jest to istotne dla właściwej pracy mechanizmu).


Nigdy wcześniej żaden z producentów nie stworzył tak zaawansowanego połączenia dwóch światów - mechanicznego i elektronicznego - w zegarku naręcznym!
W tym samym roku stanowisko dyrektora zarządzającego objął Niels Eggerding, który spędził ponad dekadę w branży zegarkowej, nim dołączył do Frederique Constant w 2012 roku. Jego doświadczenie i głębokie zrozumienie branży zegarków pomogło marce w umocnieniu swojej pozycji lidera rynku wśród producentów klasycznych zegarków z mechanizmami manufakturowymi.

Nowości i rozbudowa

Już po dekadzie od momentu, gdy marka wprowadziła się do nowoczesnego budynku, zarząd firmy wiedział, że potrzebna będzie rozbudowa gmachu. W 2019 roku otwarto kolejną część fabryki, która od tego momentu dysponuje łączną powierzchnią 6200 metrów kwadratowych.
Zwiększono możliwości produkcyjne w dziale zegarków wyposażonych w manufakturowe mechanizmy, co było odpowiedzią na rosnący popyt na takie wyroby.


Miłośnicy zegarków otrzymali możliwość zwiedzenia muzeum poświęconego historii grupy Frederique Constant oraz przyjrzenia się działaniom manufaktury. Wystawa nazwana została Manufacture Experience (z ang.: doświadczenie manufaktury). Każdy chętny może ją odwiedzić. Zwiedzanie trwa około 2 godzin, a koszt wejściówki to 15 CHF. To niska cena za możliwość bliższego poznania nowoczesnej marki produkującej luksusowe zegarki.
Frederique Constant Vitality - nowa generacja klasycznego smartwatcha
Po kilku sezonach produkcji smartwatchy Horological Smartwatch, osoby odpowiedzialne za przygotowywanie nowych modeli dostrzegły potrzebę przygotowania nowej generacji zegarka. W 2020 roku standardem stało się to, że smartwatch ma możliwość pomiaru tętna, co jest istotne dla efektywnych treningów. Trening przynosi efekty, gdy jest przeprowadzany z odpowiednim obciążeniem, a śledzenie tętna pomaga zorientować się w tym jakiemu obciążeniu poddawany jest organizm.


Zaprezentowano Frederique Constant Smartwatch Vitality, który pod elegancką tarczą skrywa aktywowany na żądanie właściciela ekran i który wyposażono w czujnik optyczny mierzący tętno. Dodanie sensora optycznego pozwoliło znacząco rozszerzyć dotychczasowe możliwości zegarka i usprawnić działanie zaawansowanego “cyfrowego trenera personalnego”. Ekran ukryty pod tarczą umożliwił odczytywanie powiadomień z najważniejszych aplikacji stosowanych w telefonach komórkowych.
Frederique Constant Smartwatch Vitality to następny krok marki w kierunku urządzeń połączonych, tworzonych z myślą o klientach, którzy cenią klasyczne wzornictwo.

Czy Frederique Constnat produkuje swoje własne mechanizmy?

W atelier Frederique Constant powstało już kilkadziesiąt autorskich mechanizmów. Wśród nich oferowane są wspomniane Tourbillon Manufacture, Perpetual Calendar Manufacture, Worldtimer Manufacture i Chronograph Flyback Manufacture. Marka oferuje także zegarki z rezerwą naciągu i prezentacją faz księżyca - Frederique Constant Moonphase Manufacture.
Jako 30 zaprezentowany został wyjątkowy kaliber, stworzony we współpracy z warsztatem Flexous, specjalizującym się w konstruowaniu części do zegarków z najnowocześniejszych materiałów.


Werk o oznaczeniu FC-810 nie ma klasycznego koła balansowego ze sprężyną. Jego miejsce zajął element z krzemu, który pracuje z zawrotną częstotliwością 40 Hz! Wskazówka sekundowa w zegarkach Slimline Monolithic porusza się idealnie płynnym ruchem.
Większość popularnych zegarków pracuje z częstotliwościami 3 i 4 Hz, a ich rezerwa chodu to najczęście 38-42 godziny. Kaliber stworzony przez Frederique Constant ma zapas energii pozwalający na 80 godzin pracy bez poruszania zegarkiem. Udało się to osiągnąć dzięki wydajności z jaką pracują krzemowe części oraz zoptymalizowaniu zużycia energii w całym kalibrze.


Niewielu jest producentów, którzy oferują zegarki z mechanizmami pracującymi z częstotliwością większą niż 5 Hz. Frederique Constant po raz kolejny dowiódł, że jest luksusową marką o oszałamiających możliwościach w zakresie produkcji własnych mechanizmów.
Limitowany Frederique Constant Automatic z polskim datownikiem
W 2022 roku genewska manufaktura Frederique Constnat przygotowała 118 egzemplarzy wyjątkowego modelu, którego datownik dni tygodnia był opisany w języku polskim! Niewiele jest na rynku zegarków z polskimi akcentami, dlatego też ten ściśle limitowany model odbił się dużym echem wśród krajowych kolekcjonerów i szybko został niemal całkowicie wyprzedany.


Przygotowanie zegarka z myślą o konkretnym rynku jest wyrazem dbałości marki o klientów. Zegarki Frederique Constant są obecne w Polsce od 2001 roku, czyli od 21 lat!
Dla kogo zegarki Frederique Constant?
Frederique Constant oferuje zegarki o klasycznej, eleganckiej stylistyce, skierowane do osób lubiących rzeczy piękne i dopracowane w najmniejszym detalu. Wyroby z manufaktury w Plan-les-Ouates będą doskonałymi dodatkami dla eleganckich kobiet i mężczyzn.


W linii kobiecej proponowane są zarówno ponadczasowe wzory takie Frederique Constant Classic Ladies, jak i zegarki biżuteryjne zdobione brylantami z serii Frederique Constant Slimline. Wszystkie złocenia w zegarkach tej marki wykonywane są metodą jubilerską, co umożliwia ich odświeżenie po latach użytkowania.
Frederique Constant Highlife to najmłodsza w ofercie rodzina. Są to nowoczesne zegarki, które odpowiadają gustom będących na czasie kobiet i mężczyzn. Łączą one klasyczne tarcze ze sportową stylistyką luksusowych zegarków ze zintegrowanymi bransoletkami.


Wśród zegarków dla panów wyróżniają się modele z serii Manufacture, wyposażone w autorskie mechanizmy. Zegarek do swojego gustu dopasują miłośnicy konserwatywnej klasyki, a także Ci, którzy na elegancję patrzą w sposób bardziej nowoczesny i swobodny.
Do produkcji swoich czasomierzy marka wykorzystuje najlepsze materiały - stal szlachetną, złoto i tytan do produkcji kopert, szafirowe szkło do uformowania szkieł, a także brylanty, które zdobią tarcze oraz krzem, używany do produkcji elementów mechanizmów.


Może wydawać się, że Frederique Constant to zegarki drogie - szczególnie jeśli zestawić je z produktami innych, starszych producentów, oferujących podobnie wyglądające zegarki w niższych cenach. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę, że konkurencyjne firmy na masową skalę korzystają z usług podwykonawców i produkują znacznie większe ilości zegarków, to cena za wyroby młodej genewskiej manufaktury okażą się bardzo atrakcyjne. Frederique Constant to marka produkująca mniej niż 200 000 zegarków rocznie, co w porównaniu z dwoma milionami sztuk opuszczających zakłady Tissot, jest ilością symboliczną.
Marce Frederique Constant bliżej jest do firm z wyższego segmentu, które przygotowują swoje zegarki w obrębie własnej firmy.

Zegarki Frederique Constant dzisiaj

Dzisiaj Frederique Constant dalej podąża obraną ścieżką - stara się dostarczać wysokiej jakości produkty w konkurencyjnych cenach, by uczynić luksus bardziej dostępnym.
Mottem firmy jest hasło “Live your passion”, w którym zawiera się cała miłość i poświęcenie, jakie twórcy przelali w nowo powstałą markę. To dzięki pasji państwa Stas oraz pracowników tworzących genewską manufakturę, możliwy jest stały rozwój, który wyraża się w kolejnych modelach zegarków i tworzonych od zera mechanizmach.


Manufakturowa produkcja zegarków wymaga zatrudnienia większego personelu, jednak jest to jedyny sposób, by móc sprawować pełną kontrolę nad każdym etapem powstawania czasomierzy. Dzięki temu, że produkcja odbywa się w całości wewnątrz firmy, możliwa jest precyzyjna kontrola jakości na każdym jej etapie. Efektem tego ściśle kontrolowanego procesu produkcji są doskonałe zegarki, które zdobyły tysiące fanów na całym świecie.
Szeroki wybór zegarków Frederique Constant znajdziesz w naszym sklepie. Jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą tej marki a przesyłka jak i ewentualny zwrot są całkowicie darmowe.
