Szwajcarska manufaktura Ball słynie z wytwarzania zegarków technicznych, nierzadko przeznaczonych do zadań specjalnych. W aktualnym portfolio możemy odnaleźć całą gamę produktów dedykowanych profesjonalnym nurkom, pilotom, podróżnikom czy osobom pracującym w strefie wysokiego pola magnetycznego. Do wytwarzania zegarków producent wykorzystuje wyłącznie materiały o najwyższej jakości, które spełniają rygorystyczne wymogi w zakresie wytrzymałości, ale nie tylko.
Engineer Hydrocarbon AeroGMT II to kolejny popisowy model, udowadniający, że firma z La Chaux-de-Fonds posiada niezbędne „know-how” do realizacji zaawansowanych technicznie oraz technologicznie projektów. Ten rewolucyjny zegarek został zaprojektowany z myślą o zawodowych pilotach. Zastosowano w nim szereg innowacyjnych systemów, takich jak: Night Reading Evolution, Amortiser®, SpringLOCK®, ochronę antymagnetyczną, a także zaimplementowano dodatkową komplikację mechanizmu GMT. Wszystko to czyni go jednym z niewielu zegarków, który faktycznie sprawdzi się doskonale w kokpicie samolotu.
Ball czyli zegarek high-endowy
Ów pierścień obraca się w dwóch kierunkach. Na jego powierzchni widnieje 24-godzinna skala, służąca do odczytu godziny w trzeciej strefie czasowej. Przykładowo, pilot może skorzystać ze wskazówki GMT do śledzenia czasu w macierzystym mieście, gdy czas lokalny prezentowany jest za pomocą głównej wskazówki godzinowej i minutowej. Z kolei z pierścienia odczytać można aktualną godzinę w mieście docelowym. Bardzo proste, przydatne i wygodne rozwiązanie.

Zegarek wstrząsoodporny na każde warunki
Stalowa obudowa o średnicy 42 mm i grubości 13,85 mm ma jeszcze kilka innych przydatnych cech. Przede wszystkim posiada opatentowany system ochrony koronki. Gwarantuje to doskonałą odporność na wodę i pył oraz eliminuje do minimum ryzyko jej uszkodzenia mechanicznego. Wodoszczelność w tym przypadku wynosi 100 metrów.

Podświetlenie trytowe w kilku kolorach
Te nad dwunastką świecą na pomarańczowo. Wskazówka GMT jest zakończona grotem świecącym na zielono. Godzinową skalę, widoczną na obrotowym pierścieniu, również wypełniono zielonymi mikrorurkami gazowymi. Ich kolor ma nawiązywać do barw producenta. W sumie wykorzystano aż 43 sztuki pałeczek trytowych.

Perfekcyjne projektowanie zegarków

Lokalny czas wskazują dwukolorowe wskazówki o charakterystycznym dla lotniczych urządzeń pomiarowych kształcie. Patrząc się na całość, to wszystko zdaje się być perfekcyjnie zaprojektowane, ponieważ pomimo natłoku informacji z odczytem wskazań nie ma najmniejszego problemu.
Ball z certyfikatem COSC


Niesztampowy przedstawiciel kolekcji Hydrocarbon to bardzo intrygujący wyrób, naszpikowany ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Zaimplementowane autorskie rozwiązania zapewniają pożądaną wytrzymałość i niezawodność, nawet w ekstremalnych warunkach. System Night Reading Evolution z kolei umożliwia bezproblemowy odczyt wskazań w każdej sytuacji. Czy jest to odpowiedni zegarek dla pilota? Pytanie jest raczej retoryczne, ponieważ już od wielu lat zegarki nie służą awiatorom jako niezbędne narzędzia do pracy. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę całokształt, to nowy Engineer Hydrocarbon AeroGMT II jest jak najbardziej godnym zakupu gadżetem i to nie tylko dla pilotów.