Prezent na Święta 2024 w Zegarek.net
tel. 753 753 300

Nowy chronometr marki Ball na 15-lecie serii Engineer Hydrocarbon.

18-04-2020

Szwajcarska manufaktura BALL narodziła się w 1891 roku i od samego początku cechowała się nadzwyczaj profesjonalnym i kreatywnym podejściem do wytwarzania wysokiej klasy zegarków mechanicznych. Wyróżnikiem była wysoka precyzja chodu w stosowanych przez markę mechanizmach. Nie bez powodu w USA w latach 50. czy 60. minionego wieku mówiło się: “to be on the BALL!”, co oznaczało: „bądź na czas”. Dziś firma nieustannie dąży do perfekcji, wykonując szereg badań, poszukując wciąż nowych technologii oraz rozwiązań konstrukcyjnych. Ponadto koncentruje się na ekstremalnej wytrzymałości, czytelności, a także niezawodności swoich zegarków i to nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.

Zegarek Ball Engineer Hydrocarbon i jego nowe oblicze



Nowe oblicze zegarka Engineer Hydrocarbon

Engineer Hydrocarbon to najbardziej charakterystyczna i zaawansowana pod względem technicznym kolekcja, którą można odnaleźć w zegarkowym portfolio manufaktury BALL. Z okazji jej 15-lecia producent wypuścił na rynek nowy model legitymujący się nazwą Engineer Hydrocarbon Original.

Zegarek został zaprojektowany, tak aby można było intensywnie eksplorować podwodny świat, który w dalszym ciągu skrywa przed nami wiele tajemnic. Nie zabrakło także nawiązań do korzeni marki, o czym mówi stylistyka o lekkim charakterze vintage. Pokaźna wiedza nabyta na przestrzeni dekad przez zegarmistrzów pracujących w zakładach produkcyjnych firmy pozwoliła na połączenie niezwykłej solidności z niezawodnością. Dzięki działowi research and development Patrick’s Labs, marce BALL udało stworzyć się zegarek o sportowym designie i wyrafinowanej stylistyce, w którym funkcjonalność odgrywa kluczową rolę.





Engineer Hydrocarbon i jego niezwykła niezawodność



Na przekór ciemności - szafir i tryt w duecie

Ball Engineer Hydrocarbonze szkłem szafirowym oraz oświetleniem trytowym

Producent wykorzystał materiały najwyższej jakości. Potwierdzeniem tych słów może być fakt, że jednokierunkowy obrotowy pierścień służący do dekompresji czy też mierzenia czasu zanurzenia powstał ze szkła szafirowego. Tego typu rozwiązanie można spotkać wyłącznie w najbardziej ekskluzywnych i high-endowych czasomierzach. Oczywiście wybór tego materiału nie był przypadkowy.

To właśnie dzięki niemu udało się zaimplementować na bezelu mikrorurki z gazem H₃ (trytem), które świecą do 100 razy jaśniej, aniżeli konwencjonalna substancja luminescencyjna i to bez wcześniejszej konieczności „ładowania” zewnętrznym źródłem światła. Pierścień posiada specjalne wcięcia dla łatwości i wygody jego użytkowania. Tyczy się to zarówno gołych rąk, jak i rękawic do nurkowania.

Tarcza z ukrytym dnem

Czarna tarcza zegarka Ball DM2118B-SCJ-BK od razu przyciąga swoją uwagę niebanalnym wyglądem. Po pierwsze jest mocno zakrzywiona. Po drugie ozdobiono ją szlifem promienistym, przez co powstają na jej powierzchni piękne refleksy od padającego na nią światła. Po trzecie i najważniejsze, cyferblat ma kanapkową strukturę. Co to oznacza w praktyce?

Tarcza zbudowana jest na bazie dwóch dysków. Po raz pierwszy tubki z trytem zostały umieszczone pod tarczą. Na samej tarczy z kolei pozostawiono nacięcia w miejscu indeksów. W ciemności to właśnie przez nie wydostaje się zielone światło gazowych mikrorurek. Efekt na żywo jest niesamowity. Z tarczy oprócz aktualnej godziny możemy odczytać także dzień miesiąca i tygodnia. Okienka od tych indykatorów znajdują się w pobliżu godziny trzeciej. Układ wskazań jest bardzo prosty i czytelny, z resztą jak na zegarek do nurkowania przystało. Zabezpiecza go wypukłe szkło szafirowe z wewnętrzną potrójną powłoką antyrefleksyjną.


Zegarek Ball Engineer Hydrocarbon Original Automatic Chronometer oraz oświetlenie



Ball Engineer Hydrocarbon Original - zegarek do wyzwań ekstremalnych. Zobacz film:


Niezniszczalna konstrukcja - esencja kolekcji Engineer Hydrocarbon

Zegarek Ball Engineer Hydrocarbon Original Automatic Chronometer i jego niezniszczalna konstrukcja
Koperta modelu Engineer Hydrocarbon Original to esencja kolekcji Engineer Hydrocarbon. To właśnie ta linia wzornicza wyróżnia się opatentowaną ochroną koronki nazywaną przez producenta „Crown Protection System”. Owo rozwiązanie zabezpiecza koronkę przed wstrząsami, wodą oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Specjalna płytka oprócz doskonałej protekcji eliminuje również ryzyko przeoczenia procesu zakręcenia koronki po wcześniejszej korekcji czasu. Warto także nadmienić, iż test koronki odbywa się w ekstremalnych warunkach - ma ona wytrzymać przeciążenia w wysokości 7,500Gs.

Obudowa ze stali szlachetnej charakteryzuje się średnicą w postaci 40 mm, a jej grubość wynosi 14,55 mm. Łączy ona w sobie powierzchnie satynowane i polerowane. Takie połączenie zapewnia kapitalną grę światłem. Wodoodporność ustalono na poziomie 200 metrów (20 barów), co umożliwia swobodne nurkowanie w akwalungu


Skomplikowana konstrukcja zegarka Ball Engineer Hydrocarbon Original Automatic Chronometer

Kapitalnie zaprojektowaną kopertę zestawiono z wysokogatunkową stalową bransoletą. Podobnie jak w przypadku obudowy, można zaobserwować powierzchnie polerowane i zmatowione. Jednak ważniejszą kwestią jest ta, że bransoleta mocowana jest do korpusu koperty za pomocą śrubek. Również wszystkie ogniwa są skręcane, a nie wybijane. To ogromna zaleta, ponieważ nieumiejętne wybijanie pinów może skończyć się zarysowaniem niektórych elementów bransolety, o większej wytrzymałości nie wspominając.

Bransoletę uzbrojono w opatentowane potrójnie składane zapięcie, posiadające dodatkowe przedłużenie. Klamra jest wykonana ze stali nierdzewnej o charakterystycznym kształcie, a jej zamknięcie posiada blokadę przed niepożądanym otwarciem. Oprócz tego kalmara jest bardzo wytrzymała i niezwykle wygodna w użytkowaniu. Elementy składane zapięcia chowają się równo pod klamrą, to dobra informacja dla osób nierozstających się ze swoim czasomierzem.

Zegarek Ball Engineer Hydrocarbon Original Automatic Chronometer i niezawodne zapięcie



Serce zawsze gotowe na przygodę

Zegarek Ball Engineer Hydrocarbon Original Automatic Chronometer oraz patent SpringLOCK

Bijącym sercem zegarka jest mechanizm z automatycznym naciągiem o oznaczeniu RR1102-CSL. Werk legitymuje się 38-godzinną rezerwą chodu, certyfikatem chronometru COSC, a także kilkoma patentami, takimi jak: SpringSEAL®, SpringLOCK® i Amortiser®. Pierwszy z nich ma na celu ochronę zespołu regulatora chodu. Zabezpiecza on ustawienie regulatora w ten sposób, że podczas uderzenia nie ma możliwości jego zmiany pozycji. Co to daje? Po uderzeniu nie trzeba ponownie regulować mechanizmu.

Drugi - SpringLOCK® - to antywstrząsowy system, który od lat zabezpiecza mechanizmy przed działaniem ogromnych sił. Patent polega na tym, że włos balansu umieszcza się w specjalnej klatce, która ogranicza ryzyko jego splątania czy zniekształcenia się podczas upadku, a co za tym idzie wstrząsów. Zaplątana lub zniekształcona sprężyna balansu sprawia, że zegarek przestaje dokładnie odmierzać czas. SpringLOCK® redukuje działanie wstrząsów o około 66%. W przypadku nieoczekiwanego uderzenia bądź upadku włos balansu nie ulega uszkodzeniu. Ostatni pełni podobną funkcję, co SpringLOCK®, jednak opiera się na innym systemie - posiada specjalną wkładkę, zabezpieczając cały mechanizm przed uszkodzeniem.



Oprócz wszystkich„magicznych” właściwości, mechanizm chroniony jest także przed negatywnym wpływem pola magnetycznego do wartości 80 000 amperów na metr, dzięki wewnętrznej kopercie przygotowanej z Mu-metalu - jest to stop niklu (75%) i żelaza (15%) z niewielkimi dodatkami miedzi i molibdenu. Patrząc się na całokształt modelu Engineer Hydrocarbon Original, można odnieść wrażenie, że jest to techniczna perfekcja.

Zegarek z pięcioma patentami i ponadprzeciętnymi parametrami technicznymi sprawdzi się doskonale zarówno w swoim naturalnym środowisku - pod wodą - jak i w codziennym użytkowaniu. Unikatowy dla marki BALL design z całą pewnością wyróżni właściciela z tłumu. Użyte najwyższej jakości materiały zapewniają solidność oraz niezawodność, praktycznie w każdych warunkach. Dla osób lubiących zegarki typu „diver” jest to ciekawa propozycja, dla której nie ma alternatywy.


Zegarek Ball Engineer Hydrocarbon Original Automatic Chronometer oraz wyjątkowy dekiel