Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Ball Trainmaster Kelvin - zegarek z opatentowanym mechanicznym termometrem

04-11-2020

William Thomson, zwany również jako pierwszy baron Kelvin, urodził się w Belfaście w 1824 roku. Był on szanowanym fizykiem i matematykiem, a także przyrodnikiem. W 1845 roku sformował drugą zasadę termodynamiki, która wykluczała istnienie perpetuum mobile drugiego rodzaju. Przełomem w bogatej karierze naukowo-badawczej było opracowanie absolutnej termodynamicznej skali temperatur, dla której wartość zerowa odpowiada temperaturze zera bezwzględnego -273 °C. Ta absolutna skala znana jest dziś jako skala Kelvina, a sam kelwin (K) stał się jednostką miary temperatury. Co ciekawe obecnie naukowcom udało się zbliżyć do temperatury bliskiej zeru absolutnemu, gdzie materia wykazywała efekty kwantowe takie jak nadciekłości oraz nadprzewodnictwo.Początki szwajcarskiego pionierstwa

Podobnie jak Lord Kelvin w dziedzinie nauki, tak założyciel manufaktury BALL — Webb C. Ball — może również przypisać sobie pionierską rolę w historii zegarmistrzostwa. To właśnie Webb jako pierwszy wprowadził standardy chronometrii wykorzystywane przez amerykańskie firmy kolejowe. System opracowany pod koniec XIX wieku opierał się na tak bardzo surowych kryteriach precyzji pomiaru czasu, że w 1973 roku został wykorzystany przez Szwajcarskie Towarzystwo Chronometryczne (COSC), jako podstawa własnego systemu certyfikacji.

Początki szwajcarskiego pionierstwa


Kolejowe zegarki Ball

Te same wartości, precyzja i niezawodność współdzielona z pomiarem czasu oraz temperatury zainspirowały firmę BALL do opracowania zegarka wyposażonego w opatentowany mechaniczny termometr.Flagowy model Ball z kolekcji Trainmaster

Tytułowy model należy do kolekcji Ball Trainmaster, nawiązującej do pierwszych zegarków z oznaczeniem „BALL’s Standard”, które zapewniały bezpieczeństwo poruszania się pociągów po trasach dzięki niezrównanej precyzji chodu.

Flagowy model Ball z kolekcji TrainmasterMechanizm zegarka Ball

Trainmaster Kelvin wyposażono w mechanizm z automatycznym naciągiem o oznaczeniu RR1601, który rozbudowano o moduł termometru TMT. To opatentowane rozwiązanie mierzy temperaturę zewnętrzną w zakresie od - 35°C do + 45°C z dokładnością wynoszącą 97 procent, jaką może osiągnąć tylko termometr mechaniczny. Indykator od tej komplikacji usytuowano na tarczy w pobliżu godziny szóstej. Ma kształt półksiężyca i został wyskalowany co 5°C. Zasada działania termometru TMT opiera się na materiałach bimetalicznych najwyższej jakości. Taśmy są starannie nawijane, poddawane obróbce cieplnej, precyzyjnie cięte według specyfikacji, a następnie ich końce są zgrzewane laserowo. Płyta i mostek są produkowane na specjalne zamówienie. Zegarmistrzowie implementują wspomniane wyżej elementy i dekorują oraz łączą je ze sobą. Podobna procedura tyczy się również opatentowanego systemu regulacji śrub. 

Ten istotny dla całego projektu element zapewnia niezwykle wysoką precyzję pomiaru temperatury poprzez stabilizację cewki bimetalicznej, jednocześnie umożliwiając jej rozszerzanie lub kurczenie się w reakcji na zmieniającą się temperaturę.

Opatentowany termometr TMT w zegarkach Ball opierający się na materiałach biometalicznych
Wyjątkowy wygląd wysokiej jakości

Wyjątkowy wygląd wysokiej jakości

Zegarek wyposażono w stalową kopertę o średnicy 39,5 mm i grubości 11,8 mm. Nieprzeładowana w żaden sposób tarcza jest bardzo czytelna oraz elegancka. Na jej powierzchni znalazły się indeksy o wysublimowanym kształcie, świetnie korespondujące z równie efektownymi wskazówkami. Bardzo ciekawie zaprojektowano i usytuowano okienko datownika. W tym przypadku znajduje się ono bezpośrednio przy indeksie oznaczającym godzinę pierwszą.

Cyferblat został udekorowany szlifem promienistym. Do wyboru są jego dwa warianty kolorystyczne: srebrny oraz antracytowy. Całość od góry zabezpiecza szkło szafirowe z podwójną wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną. Od spodu również zastosowano szafir, przez który można podziwiać bijące serce zegarka. Odczyt po zmroku zapewnia system Night Reading Evolution opierający się na mikrorurkach wypełnionych gazem H3. Najważniejszym jego aspektem jest fakt, że owe mikrorurki nie wymagają zewnętrznego źródła światła, świecą do 100% jaśniej, aniżeli konwencjonalna substancja luminescencja, a ich żywotność przewidziana jest na 25 lat.Model Trainmaster Kelvin został zwieńczony brązowym paskiem przygotowanym z wysokogatunkowej skóry aligatora. Zapinany jest za pomocą klasycznej klamerki ze sprzączką. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty skondensowane w tym tekście, szwajcarska manufaktura BALL kontynuuje wspaniałą podróż i potwierdza swoją rolę, jako kluczowego bohatera w eksploracji i ewolucji zegarmistrzostwa.

Tubki z trytem


Wybierz swój model Ball Trainmaster Kelvin: